Рішення
від 05.12.2024 по справі 132/2817/24
КАЛИНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 132/2817/24

Провадження № 2/132/815/24

РІШЕННЯ

Іменем України

"05" грудня 2024 р. Калинівський районний суд Вінницької області

в складі: головуючого Павленко І.В.

за участю секретаря Олійник Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Калинівка за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Орган опіки та піклування Іванівської сільської ради Хмільницького району Вінницької області про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася в суд з позовом до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Орган опіки та піклування Іванівської сільської ради Хмільницького району Вінницької області про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів.

В обґрунтування позову зазначила, що вона - ОСОБА_1 є рідною бабусею малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а відповідачка по справі ОСОБА_2 є його матір`ю. Відповідачка зловживає спиртними напоями, веде «кочівний» аморальний спосіб життя, схильна до вчинення правопорушень, ухиляється від виконання батьківських обов`язків. Відповідачка участі у вихованні сина не приймає, не спілкується із сином, не піклується про його фізичний і духовний розвиток, не забезпечує необхідним харчуванням, медичним доглядом, коли цього потребує дитина, не створює умов для проживання та розвитку дитини, злісно ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків і свідомо ними нехтує, повністю відсутня у житті сина. ОСОБА_2 з липня 2023 року за місцем реєстрації не проживає. Враховуючи байдуже ставлення відповідачки до своїх батьківських обов`язків, долі та здоров`я малолітнього сина позивач звернулася в суд з даним позовом.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилась, надала суду письмову заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити. Проти винесення заочного рішення не заперечує.

Відповідач в судове засідання повторно не з`явилась, хоча про час та дату судового засідання повідомлена належним чином, про причини неявки суд не повідомила, заперечень з приводу поданого позову не надала.

Уповноважений представник Органу опіки та піклування Іванівської сільської ради в судове засідання також не з`явився, проте в матеріалах справи наявна заява сільського голови М. Кулика про розгляд справи за відсутності представника Органу опіки та піклування. Позовні вимоги підтримують у повному обсязі.

За наявності існуючих умов, передбачених в ч.1 ст.280 ЦПК України, судом постановлено провести заочний розгляд справи за відсутності сторін.

Вивчивши матеріали справи, оцінивши зібрані докази по справі, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

При розгляді справи судом встановлено наступні факти та відповідні їм правовідносини.

До правовідносин, які виникли між сторонами, підлягають застосуванню норми глави 13 розділу 3 Сімейного кодексу України щодо особистих немайнових прав і обов`язків батьків та дітей.

ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Гущинці Калинівського району Вінницької області. Батьками дитини є: ОСОБА_5 та ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження, виданим 06.07.2020 виконавчим комітетом Іванівської сільської ради Калинівського району Вінницької області серії НОМЕР_1 .

Позивачка ОСОБА_1 є рідною бабусею малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження ОСОБА_2 , видане виконавчим комітетом Гущинецької сільської ради 10 вересня 2014 року, серія НОМЕР_2 .

Внук постійно проживає з бабусею.

Факт ухилення відповідачки від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини підтверджується: довідкою за №516, виданою Гущинецьким старостинським округом Іванівської сільської ради Хмільницького району Вінницької області 27.08.2024 про те, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , за свідченням сусідів, не проживає за даною адресою з липня 2023 року.

Згідно довідки за №01-13/126, виданої закладом дошкільної освіти «Теремок» с. Гущинці Іванівської сільської ради Вінницької області 21.08.2024, громадянка ОСОБА_2 , яка є матір`ю вихованця молодшої інклюзивної групи «Квіточка» ОСОБА_3 , народженого ІНФОРМАЦІЯ_1 , на теперішній час не забезпечує морально-психологічну підтримку та не бере участі у вихованні своєї дитини. Дитиною опікується ОСОБА_1 (бабуся), ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка проживає за адресою АДРЕСА_2 .

Онук позивачки, ОСОБА_3 , перебував на стаціонарному лікуванні у Вінницькій обласній дитячій клінічній лікарні з 19.10.2023 р. по 23.10.2023 р. та з 04.04.2024 р. по 08.04.2024 р., де йому було проведене оперативне лікування, що підтверджується виписками Вінницької обласної дитячої клінічної лікарні за № 14597 та №4883.

Згідно довідки №140, виданої Гущинецькою амбулаторією загальної практики сімейної медицини 08.08.2024, вбачається, що дитина ОСОБА_3 знаходиться під диспансерним наглядом в Гущинецькій АЗПСМ. За медичною допомогою та на профілактичний огляд дитина зверталась з бабусею ОСОБА_1 .

Як вбачається з довідки про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб та землекористування за №460, виданої виконавчим комітетом Іванівської сільської ради Хмільницького району Вінницької області 08.08.2024 ОСОБА_1 , до складу сім`ї зареєстрованих за адресою: АДРЕСА_2 входять: ОСОБА_3 , онук, ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Згідно акту №51 обстеження умов проживання від 08.08.2024, складеного начальником ССД Іванівської сільської ради Веретинським О.П., провідним спеціалістом ССД Іванівської сільської ради Кащук О.П. та фахівцем соціальної роботи ЦНСП Іванівської сільської ради Грабар Ю.О., з метою вивчення умов проживання в сім`ї дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_2 в будинку створені умови для комфортного проживання дитини. Хлопчик забезпечений усім необхідним. Бабуся ОСОБА_1 приділяє належну увагу вихованню, всебічному розвитку та утриманню онука. На момент обстеження мати відсутня.

Як вбачається з письмових пояснень свідків ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , які засвідчені ОСОБА_8 , старостою Гущинецького старостинського округу Іванівської сільської ради Хмільницького району Вінницької області, останні підтверджують, що ОСОБА_1 самостійно займається вихованням та утриманням свого малолітнього онука ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Мати ОСОБА_3 , ОСОБА_2 не проживає разом з сином та не виконує свої материнські обов`язки. На даний час місце перебування ОСОБА_2 не відомо.

Положеннями ст.12 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до ст.13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, в межах заявлених ними вимог.

Відповідно до ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом.

Згідно із ст.164 Сімейного кодексу України мати, батько можуть бути позбавленні судом батьківських прав, якщо буде встановлено, що вони ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

Статтею 165 Сімейного кодексу України право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний заклад, або інший заклад в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.

В постанові Пленуму Верховного Суду України від 30.03.2007 р. №3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і позбавлення та поновлення батьківських прав» роз`яснено про те, що позбавлення батьківських прав, які надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які порушують батьківські обов`язки, а тому питання про його застосування вирішується лише після повного, всебічного й об`єктивного з`ясування обставин справи і характеру ставлення батьків до дітей.

Комісія з питань захисту прав дитини виконавчого комітету Іванівської сільської ради Хмільницького району Вінницької області надала висновок № 27 від 12.08.2024, про доцільність позбавлення ОСОБА_2 батьківських прав відносно малолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до п. 16 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.03.2007 року №3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загально визнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

На підставі наданих суду доказів суд приходить до висновку, що відповідачка ОСОБА_2 впродовж тривалого часу ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків і не піклується про фізичний і духовний розвиток малолітнього сина, не виявляє турботи та інтересу до його життя та здоров`я, не відвідує його за місцем перебування, не надає підтримки, в тому числі матеріальної, не створює належних житлово-побутових та санітарно-гігієнічних умов для проживання дитини.

Таку поведінку матері суд розцінює як винну поведінку та свідоме нехтування своїми обов`язками з виховання малолітнього сина, байдужість до його долі.

Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, дають суду підстави вважати, що відповідач ОСОБА_2 свідомо нехтує своїми батьківськими обов`язками, своєю винною поведінкою ухиляється від встановленого ст. 150 Сімейного Кодексу України обов`язку щодо виховання свого сина, піклування про його здоров`я, фізичний, духовний та моральний розвиток, а тому відповідно до ст.164 Сімейного Кодексу України, суд приходить до висновку, що до відповідачки ОСОБА_2 слід застосувати крайній захід впливу - позбавлення батьківських прав та позбавити її батьківських прав відносно малолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Щодо позовних вимог в частині стягнення аліментів на утримання дитини, то суд вважає, що такі вимоги також підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Так, силу вимог ч. 3 ст. 166 СК України при задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину.

Згідно з ст. 180 СК України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Відповідно до ч. 3 ст. 181 СК України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.

У ч.ч. 1, 2 ст. 183 СК України визначено, що частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом. При цьому, якщо стягуються аліменти на двох і більше дітей, суд визначає єдину частку від заробітку (доходу) матері, батька на їх утримання, яка буде стягуватися до досягнення найстаршою дитиною повноліття.

Відповідно до ч. 1 ст. 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує: 1) стан здоров`я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 3 1) наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; 3 2) доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; 4) інші обставини, що мають істотне значення.

При цьому, в ч. 2 ст. 182 СК України визначено, що розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.

Відповідно до ст. 27 Конвенції ООН про права дітей від 20.11.1989 року (ратифікована Україною постановою Верховної Ради України від 27.02.1991 року № 789-ХII), держави-учасники визнають право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки несуть основну відповідальність за забезпечення умов життя, необхідних для розвитку дитини, в межах своїх здібностей і фінансових можливостей.

Згідно з ст. 8 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.

Керуючись вимогами ст. 182 СК України та п. 17 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 15.05.2006 року «Про застосування судом окремих норм Сімейного Кодексу України при розгляді справ, щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», при визначенні розміру аліментів суд враховує стан здоров`я та матеріальне положення дитини, стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів, наявність у платника аліментів інших утриманців, інші обставини, що мають істотне значення.

Таким чином судом встановлено, що саме батьки несуть основну відповідальність за забезпечення умов життя, необхідних для розвитку дітей, а мати в свою чергу своїх обов`язків щодо утримання дитини не виконує.

При визначенні розміру аліментів на утримання дитини суд враховує матеріальне становище відповідачки, яка є працездатною та не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини, а тому виходячи із засад розумності, виваженості та справедливості, приходить до висновку, що з відповідачки слід стягнути аліменти на утримання сина в розмірі 1/4 частки заробітку (доходу), але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи 04.09.2024 року. Саме такий розмір аліментів надасть можливість забезпечити інтереси дитини, не ставитиме відповідача у скрутне матеріальне становище, відповідатиме загальним засадам сімейних відносин справедливості, розумності та моральності.

Відповідно до ч. 1 ст. 191 СК України аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову. Пунктом 1 ч. 1 ст. 430 ЦПК України передбачено, що рішення про стягнення аліментів підлягає негайному виконанню у межах суми платежу за один місяць.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідачки на користь позивача слід стягнути суму сплаченого судового збору за позовну вимогу про позбавлення батьківських прав, а в дохід держави суму судового збору за позовну вимогу про стягнення аліментів на дитину.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.19, 150, 164, 165, 166, 181-184 СК України, ст.ст.12, 80, 81, 137, 141, 259, 268, 280, 281-282, 284, 354 ЦПК України, суд-

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , батьківських прав відносно малолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Стягувати з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_3 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_3 на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП: НОМЕР_4 аліменти на утримання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 у розмірі 1/4 частки з усіх видів заробітку (доходу) платника аліментів, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи від дня пред`явлення пазову до суду 04.09.2024 і до досягнення дитиною повноліття.

Допустити негайне виконання рішення у частині стягнення аліментів в межах суми платежу за один місяць.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 судовий збір за позовну вимогу про позбавлення батьківських прав в розмірі 1211 гривень 20 копійок.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір за позовну вимогу про стягнення аліментів в розмірі 1211 гривень 20 копійок.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 30 днів з дня його проголошення в порядку, передбаченому ст.284 ЦПК України.

Суддя

СудКалинівський районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення05.12.2024
Оприлюднено17.12.2024
Номер документу123746248
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —132/2817/24

Рішення від 05.12.2024

Цивільне

Калинівський районний суд Вінницької області

Павленко І. В.

Ухвала від 05.12.2024

Цивільне

Калинівський районний суд Вінницької області

Павленко І. В.

Ухвала від 10.10.2024

Цивільне

Калинівський районний суд Вінницької області

Павленко І. В.

Ухвала від 09.09.2024

Цивільне

Калинівський районний суд Вінницької області

Павленко І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні