Рішення
від 06.12.2024 по справі 930/2223/24
НЕМИРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 930/2223/24

Провадження № 2/930/830/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06.12.2024 року Немирівський районний суд

Вінницької області

в складі головуючого судді Науменко С.М.

при секретарі Андрущак Л.П.

учасників справи: представника позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Немирові цивільну справу № 930/2223/24 за позовом ОСОБА_2 до Вороновицької селищної ради Вінницького району Вінницької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини ,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_2 , звернувся до суду з позовом про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, мотивуючи тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла знайома позивача ОСОБА_3 , це була одинока жінка, яка не мала рідних, тому після її смерті спадкова справа не відкривалась.

ОСОБА_2 , не звертався із заявою про прийняття спадщини, оскільки йому не було відомо про існування заповіту на його користь, про наявність якого він почув зі слів колишньої працівниці сільської ради.

У 2024 році ОСОБА_2 , звернувся до нотаріальної контори, щодо оформлення спадкового майна, отримав роз`яснення відмову, оскільки пропустив строк для подачі заяви про прийняття спадщини, йому рекомендували звернутись з даного приводу до суду.

За загальним правилом положення про спадкування право н спадщину виникає в день відкриття спадщини. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220,1222,1270 ЦК України).

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини ( частина перша статті 1269 ЦК України).

Згідно з частиною третьої статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо:

1)у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви;

2) ці обставини визнані судом поважними.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 , позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить їх задовольнити.

Представник відповідача Вороновицької селищної ради Вінницького району Вінницької області, в судове засідання не з`явився, хоча своєчасно і належним чином був повідомлений про час і місце розгляду справи.

Суд заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов слід задовольнити з наступних підстав:

Відповідно до вимог ч.1ст. 1270 ЦК Українидля прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Дане стверджується копією паспорта ОСОБА_2 , копією свідоцтва про смерть ОСОБА_3 , копією Витягу із Спадкового реєстру ОСОБА_3 , копією заповіту ОСОБА_3 від 06.07.2000 року, копією роз`яснення приватного нотаріуса Мельник Марії Василівни, копією Витягу з реєстру територіальної громади з відомостями про ОСОБА_2 .

Згідно ч. 3ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом п. 24Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 "Про судову практику в справах про спадкування"особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьоїстатті 1272 ЦК України. Зазначене положення застосовується до спадкоємців, в яких право на спадкування виникло з набранням чинності зазначеним Кодексом. Визначаючи спадкоємцеві додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, суд не повинен вирішувати питання про визнання за ним права на спадщину. Спадкоємець після визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини має право прийняти спадщину в порядку, установленомустаттею 1269 ЦК України, звернувшись в нотаріальну контору, після чого вважається таким, що прийняв спадщину. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. У резолютивній частині рішення суд повинен вказати відповідно певний період часу з моменту набрання судовим рішенням законної сили, протягом якого спадкоємець може подати заяву про прийняття спадщини, а не конкретну календарну дату, до якої спадкоємець може подати заяву про прийняття спадщини. Додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини, не може перевищувати шестимісячного строку, встановленогост. 1270 ЦК України.

Пропуск позивачем строку на прийняття спадщини, суд вважає поважними, а тому можливим продовжити строк для подання заяви про прийняття спадщини.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. ст. ст.10,89,259,263,264,265,268 ЦПК України,ст. ст. 1270,1272 ЦК України, п. 24Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 "Про судову практику в справах про спадкування", суд, -

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визначити додатковий строк для подачі ОСОБА_2 до нотаріальних органів заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном три місяці після набрання рішенням суду законної сили.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку передбаченому ст.ст. 351-356 ЦПК України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.

Суддя Немирівського:

районного суду: С.М.Науменко

СудНемирівський районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення06.12.2024
Оприлюднено16.12.2024
Номер документу123746367
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —930/2223/24

Рішення від 06.12.2024

Цивільне

Немирівський районний суд Вінницької області

Науменко С. М.

Ухвала від 08.11.2024

Цивільне

Немирівський районний суд Вінницької області

Науменко С. М.

Ухвала від 30.08.2024

Цивільне

Немирівський районний суд Вінницької області

Науменко С. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні