Справа № 367/8738/23
Провадження №2/367/1973/2024
РІШЕННЯ
Іменем України
(заочне)
15 жовтня 2024 року Ірпінський міський суд Київської області у складі:
головуючого - судді Кравчук Ю.В.,
за участю:
секретаря судових засідань Яцун А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Ірпені цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , який діє в інтресах ОСОБА_3 , до Бучанської міської ради про визнання права власності на спадкове майно, -
в с т а н о в и в :
До Ірпінського міського суду Київської області звернулися ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , який діє в інтересах ОСОБА_3 з позовом до Бучанської міської ради про визнання права власності на спадкове майно, в якому просили визнати за ОСОБА_1 право власності на спадкове майно, що залишилося після смерті ОСОБА_4 , котра померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме право на частку у квартирі, загальною площею 38, 3 кв.м, житлова площа 17, 5 кв.м, що розташована в АДРЕСА_1 ; визнати за ОСОБА_3 право власності на спадкове майно, що залишилося після смерті ОСОБА_4 , котра померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме право на частку у квартирі, загальною площею 38, 3 кв.м, житлова площа 17, 5 кв.м, що розташована в АДРЕСА_1 .
Позивачі стверджують, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_4 , яка є матір`ю ОСОБА_3 .
Крім того, стверджують, що померла являлась донькою ОСОБА_1 .
Позивачі зазначають, що після смерті ОСОБА_4 залишилось спадкове майно, а саме: квартира, загальною площею 38, 3 кв.м, житлова площа 17,5 кв. м, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 . Відповідно спадкоємцями першої черги, котрі прийняли спадщину являється мати ОСОБА_1 та її син ОСОБА_3 . 11.03.2021 року Другою Бахмутською державною нотаріальною конторою було заведено спадкову справу після смерті ОСОБА_4 за зверненням обох спадкоємців першої черги. Однак, позивачі стверджують, що до війни не вдалося оформити спадкові права на квартиру, а значна територія Донецької області стала окупованою, в тому числі і м. Бахмут, де була заведена спадкова справа після смерті ОСОБА_4 .
ОСОБА_1 зазначає, що вона була вимушена з внуком ОСОБА_3 виїхати спочатку до Києва ще в 2014 році, а потім до м. Луцьк.
Позивачі стверджують, що у вересні 2023 року вони звернулися за правовою допомогою до адвоката, який звернувся з адвокатським запитом до Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції з метою отримання інформації про те, чи наявна можливість отримати свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_4 та чи було передано матеріали спадкової справи з Другої Бахмутської державної нотаріальної контори в інше місце. Позивачі звертають увагу суду, що у відповідь ними було отримано лист, яким повідомлено, що з 18 липня 2023 року до особливого розпорядження було оголошено простій Бахмутської державної нотаріальної контори та документи Другої Бахмутської державної нотаріальної контори до Донецького обласного державного нотаріального архіву не передавались та не були вивезені з адреси розташування контори у зв`язку з веденням активних бойових дій на території Донецької області. У зв`язку з відсутністю доступу до вже заведеної спадкової справи оформити спадкові права у нотаріальному порядку неможливо та рекомендовано визнати право власності на спадкове майно у судовому порядку. Крім, того позивачі наголошують, що рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 18 травня 2022 року було визнано недієздатним сина померлої ОСОБА_4 - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , його опікуном призначено ОСОБА_2 , котрий являється братом померлої та дядьком ОСОБА_3 .
Ухвалою судді Ірпінського міського суду Київської області від 01 листопада 2023 року відкрито загальне позовне провадження. Ухвалою судді Ірпінського міського суду Київської області від 23 січня 2024 року -закрито підготовчепровадження усправі запозовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , який діє в інтересах ОСОБА_3 , до Бучанської міської ради про визнання права власності на спадкове майно. Всудове засідання позивачі не з`явилися, про час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином. В матеріалах справи міститься клопотання представника позивача про розгляд справи без їх участі, заявлені вимоги підтримують у повному обсязі та просять їх задовольнити. Відповідач в судове засідання не з`явився, правом на подання відзиву не скористався, про час, дату та місце судового розгляду повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив, а тому суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача та ухвалити заочне рішення. Суд, дослідивши письмові докази по справі, вважає позов таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі з наступних підстав. Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , про що було складено відповідний актовий запис № 15002, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії № НОМЕР_1 , виданим Київським міським відділом державної реєстрації смерті Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).
Відповідно до копії свідоцтва про народження № НОМЕР_2 , виданого Березнегуватським РАЦС Миколаївської області, ІНФОРМАЦІЯ_4 народилась ОСОБА_4 , про що було складено відповідний актовий запис № 34, відповідно до якого батьками записані: батько - ОСОБА_5 , мати ОСОБА_1 . Відповідно до копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , виданого Миронівською селищною радою м. Дебальцевого Донецької області, ІНФОРМАЦІЯ_5 народився ОСОБА_3 , про що було складено відповідний актовий запис № 41. Відповідно до вищевказаного свідоцтва батьками записані: батько- ОСОБА_6 , мати- ОСОБА_4 .
Як вбачається, з довідки, виданої Комунальним унітарним підприємством «Мирком» Миронівської селищної ради ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 мешкала по день її смерті, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_2 та за вищевказаною адресою були зареєстровані: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Крім того, судом встановлено, що відповідно до Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 114015487 від 14.02.2018 року, ОСОБА_4 на праві приватної власності належить квартира загальною площею 38,3 кв.м, житлова площа 17, 5 кв.м за адресою: АДРЕСА_1 на підставі договору про сплату пайових внесків в ЖБК «Буча-Житлобуд № 1» № 3/2/1АК від 20 листопада 2017 року.
Відповідно до Витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі № 63878229 від 11 березня 2021 року була заведена Другою Бахмутською державною нотаріальною конторою спадкова справа № 60/2021 відносно майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_8 ОСОБА_4 .
Рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 18 травня 2022 року по справі № 161/13570/22 визнано недієздатним ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та встановлено опіку над ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та призначено його опікуном ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_7 .
06 вересня 2023 року адвокат Самчук А.М. в інтересах ОСОБА_1 звернувся до Головного територіального управління юстиції у Донецькій області із листом, в якому просив надати інформацію про те, чи наявна можливість отримати свідоцтво про право власності на спадщину за законом після смерті ОСОБА_4 , її матір`ю - ОСОБА_1 , чи було передано матеріали спадкових справ з Другої Бахмутської державної нотаріальної контори в інше місце, за умови, окупації даного міста України; інформацію про те, що який можливий порядок отримання такого свідоцтва, за умови наявності правовстановлюючих документів на спадкове майно, що зареєстроване за померлою, чи уповноважена будь-яка інша нотаріальна контора на видачу даного правовстановлюючого документу на майно.
Листом Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції № 46362/41508-26-23/15.3 від 28 вересня 2023 року було повідомлено, що згідно з наказом Міністерства юстиції України від 08 травня 2023 року № 1705/5 «Про реорганізацію деяких державних нотаріальних контор Донецької області» Першу Бахмутську державну нотаріальну контору реорганізовано шляхом її приєднання до Другої Бахмутської державної нотаріальної контори 3 перейменуванням в Бахмутську державну нотаріальну контору. Наказом Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 18 липня 2023 року № 6464/04 «Про оголошення простою деяких державних нотаріальних контор Донецької області» з 18 липня 2023 року до особливого розпорядження оголошено простій Бахмутської державної нотаріальної контори. Територія Бахмутської міської територіальної громади з 24 лютого 2022 року віднесена до території активних бойових дій відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 року за № 1668/39004. Документи Другої Бахмутської державної нотаріальної контори, а на сьогодні Бахмутської державної нотаріальної контори до Донецького обласного державного нотаріального архіву не передавались та не були вивезені з адреси розташування контори у зв?язку з веденням активних бойових дій на території Донецької області. У зв`язку з відсутністю доступу до вже заведеної спадкової справи оформити спадкові права у нотаріальному порядку неможливо, а тому рекомендовано визнати право власності на спадкове майно в судовому порядку. Судом досліджено висновок про вартість об`єкта оцінки, виданого фізичною особою підприємцем ОСОБА_9 , відповідно до якої ринкова вартість квартири за адресою: АДРЕСА_1 становить 711782, 00 грн. Отже, на сьогоднішній день, позивачі позбавлені можливості в позасудовому порядку оформити свої права на спадкове майно. Відповідно п. 23Постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30 травня 2008 року за № 7передбачено, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження. Відповідно дост. 15 ЦК Україникожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Згідност. 16 ЦК Україникожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів є, зокрема, визнання права (п. 1 ч. 2ст. 16 ЦК). Відповідно до ст. 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним. Відповідно до ч. 1 ст. 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Захист прав громадян та юридичних осіб на нерухоме майно, здійснюється відповідно до ст. ст. 15, 16 ЦК України, шляхом визнання прав. Статтею 392 ЦК України визначено, що власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності. Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку. Прийняття спадщини спадкоємцем, який звертається з вимогою про визнання права власності на спадкове майно, має встановлюватись належними доказами: копіями документів із спадкової справи, якщо така справа заводилася нотаріусом, довідками з житлово-експлуатаційних організацій, сільських, селищних рад за місцем проживання спадкодавця. Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Згідно зі ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку. Якщо за життя спадкодавець не набув права власності на нерухоме майно, то спадкоємець також не набуває права власності в порядку спадкування. До спадкоємця переходять лише визначені майнові права, які належали спадкодавцеві на час відкриття спадщини. Для набуття права власності у встановленому законодавством порядку спадкоємець повинен здійснити дії, які необхідні для набуття права власності на визначене нерухоме майно. Згідно з абзацом 3 ч. 2ст. 331 ЦК України якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації. Частиною 3ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації. Відповідно до ч.4ст.3 цього Закону права на нерухоме майно, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав діяло законодавство, що не передбачало обов`язкової реєстрації таких прав. Вбачається, що в разі відсутності державної реєстрації права власності на нерухоме майно, створене та оформлене в передбаченому законом порядку до набрання чинності Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», спадкоємці, які прийняли спадщину, мають право на оформлення спадкових прав шляхом звернення до нотаріальної контори за видачою свідоцтва про право на спадщину. Як вказують позивачі, що вони звернулися до Головного територіального управління юстиції в Донецькій області для отримання свідоцтва про право на спадщину за законом, але отримали лист, яким було повідомлено, що документи Другої Бахмутської державної нотаріальної контори до Донецького обласного державного нотаріального архіву не передавались та не були вивезені з адреси розташування контори у зв?язку з веденням активних бойових дій на території Донецької області. У зв`язку з відсутністю доступу до вже заведеної спадкової справи оформити спадкові права у нотаріальному порядку неможливо, а тому рекомендовано визнати право власності на спадкове майно в судовому порядку. При цьому зміни у законодавстві щодо оформлення спадщини в умовах воєнного або надзвичайного стану стосуються тільки спадкових прав, які виникли з 11.03.2022 року, поновити документи в даний час неможливо, бо архіви залишилися в м. Бахмут, видати свідоцтво про право на спадщину може лише той нотаріус, який відкривав спадкову справу, а Друга Бахмутська державна нотаріальна контора не працює, бо знаходиться в простої, отримати постанову про відмову нотаріуса видати свідоцтво про право на спадщину за законом теж не можливо з тієї ж причини, у зв`язку з чим позивачі змушені звертатися до суду на підставі ст. 392 ЦК України. Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності. Зі змісту цієї статті вбачається, що право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності. За змістом листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.03.2013 р. № 24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування», визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку. Постановою Верховного Суду від 22 вересня 2021 року №227/3750/19 вказано, що оформлення спадщини через визнання права власності судом допускається тільки за умови, якщо це право не можна захистити в нотаріальному порядку. Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку. Проте, позивачі позбавлені можливості отримати свідоцтво про право на спадщину після померлої ОСОБА_4 . Враховуючи те, що позивачі прийняли спадщину на підставі ч.3 ст. 1268 ЦК України, однак у позивачів існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку, суд вважає за можливе визнати за ними право власності на квартиру у порядку спадкуваання за законом. Керуючись ст. ст. 12, 133, 141, 258-259, 263-265, 273, 354 ЦПК України, суд
в и р і ш и в :
Позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , який діє в інтресах ОСОБА_3 , до Бучанської міської ради про визнання права власності на спадкове майно - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на спадкове майно, що залишилось після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме право власності на частки квартири, загальною площею 38,3 кв.м, житлова площа 17, 5 кв.м, (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1485634432108), яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
Визнати за ОСОБА_3 право власності на спадкове майно, що залишилось після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме право власності на частки квартири, загальною площею 38, 3 кв.м, житлова площа 17,5 кв.м (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1485634432108), яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
Учасники справи:
позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП: НОМЕР_4 , місце проживання: АДРЕСА_3 ;
позивач ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_5 , проживає за адресою: АДРЕСА_3 ;
відповідач Бучанська міськарада Київськоїобласті,код ЄДРПОУ: 04360586, адреса: Київська область, м. Буча, вул. Енергетиків, 12.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ю.В. Кравчук
Суд | Ірпінський міський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 15.10.2024 |
Оприлюднено | 16.12.2024 |
Номер документу | 123747673 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Ірпінський міський суд Київської області
Кравчук Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні