Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області
Справа № 695/4220/24
номер провадження 1-кс/695/1019/24
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 грудня 2024 рокум. Золотоноша
Слідчий суддя Золотоніського міськрайонного суду
Черкаської області ОСОБА_1 ,
за участю: секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Золотоноша скаргу, яка подана представником Черкаської філії товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільчі мережі України» ОСОБА_3 на бездіяльність уповноважених осіб Золотоніського РВП ГУНП в Черкаській області щодо невнесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань за заявою про вчинення кримінального правопорушення №3508/32.01 від 18.10.2024р.,
ВСТАНОВИВ:
Представник Черкаської філії товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільчі мережі України» ОСОБА_3 звернувся до суду зі скаргою на бездіяльність Золотоніського РВП ГУНП в Черкаській області щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань за заявою-повідомленням від 18.10.2024р. за вих.. №3508/32.01 про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст. 206 КК України щодо рейдерського захвату Гельмязівської експлуатаційної дільниці Золотоніського УЕГГ Черкаської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України».
Скарга мотивована тим, що 11.10.2024р., невідомими особами, які представилися представниками АТ «Оператор газорозподільної системи «Черкасигаз», здійснено рейдерський захват об`єкта критичної інфраструктури Гельмязівська експлуатаційна дільниця Золотоніського УЕГГ Черкаської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» за адресою вул.. Хрещатик 117, с. Гельмязів Золотоніського району Черкаської області. Діями працівників АТ «Черкасигаз» відбувалась активна протидія законній господарській діяльності експлуатаційної дільниці Золотоніського УЕГГ Черкаської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України». Протидія полягала у блокуванні роботи працівників, вилучення та пошкодження майна товариства, яке перебувало в оренді, внаслідок чого повністю заблоковано діяльність дільниці, втрачено доступ до всіх приміщень, інструментів та обладнання, яке використовується підприємством для обслуговування і ремонту систем газопостачання та яке перебувало в законному користуванні ТОВ «Газорозподільні мережі України». За фактом перешкоджання проведенню господарської діяльності ТОВ «Газорозподільні мережі України» здійснено виклик поліції, після приїзду якої було відібрано пояснення у начальника УЕГГ ОСОБА_4 та майстра СЕМ і ПРГ Гельмязівської експлуатаційної дільниці Золотоніського УЕГГ ОСОБА_5 ..
З даного приводу ТОВ «Газорозподільні мережі України» в особі Черкаської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» в порядку ст. 214 КПК України подало заяву про вчинення кримінального правопорушення від 18.10.2024р. за вих.. №3508/32.01 з вимогою внести до ЄРДР відомості про вчинення кримінального правопорушення та провести досудове розслідування за фактами вчинення кримінального правопорушення, відповідальність за яке передбачено ст. 206 КК України.
Однак, працівники Золотоніського РВП ГУНП в Черкаській області не вчинили жодних дій за вказаною заявою про вчинення кримінального правопорушення та внесення відомостей до ЄРДР, що є порушенням кримінально процесуального законодавства України та свідчить про бездіяльність Золотоніського РВП.
За таких підстав скаржник звернувся до суду із даною скаргою.
У судове засідання представник Черкаської філії товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільчі мережі України» не з`явився, однак надав суду заяву у якій просив розгляд справи здійснювати за його відсутності, скаргу просив задовольнити у повному обсязі.
Представник Золотоніського РВП ГУНП в Черкаській області в судове засідання не з`явився з невідомих суду причин, скерував листа, згідно якого матеріали повідомлення про кримінальне правопорушення за вих.. №3508/32.01 були зареєстровані до інформаційної системи «Єдиний облік» інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції» Золотоніського РВП ГУНП 25.10.2024 за №18125 та в подальшому передані до Головного управління Національної поліції в Черкаській області (вих.. №33643-2024 від 14.11.2024).
На підставі ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснювалось.
Слідчий суддя, дослідивши матеріали скарги приходить до наступного висновку.
Частиною 1 статті 303 КПК України передбачений перелік рішень, дій, бездіяльності слідчого або прокурора, які підлягають оскарженню під час досудового розслідування, який є вичерпним.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 303 КПК України, на досудовому провадженні можуть бути оскаржені бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, у неповерненні тимчасово вилученого майна згідно з вимогами статті 169 цього Кодексу, а також у нездійсненні інших процесуальних дій, які він зобов`язаний вчинити у визначений цим Кодексом строк, - заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, володільцем тимчасово вилученого майна, іншою особою, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування.
Згідно з ч. 1 ст. 304 КПК України скарга на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора, передбачені ч. 1 ст. 303 КПК України, можуть бути подані особою протягом десяти днів з моменту прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності. Якщо рішення слідчого, дізнавача чи прокурора оформлюється постановою, строк подання скарги починається з дня отримання особою її копії.
Скарга повертається якщо вона подана після закінчення строку, передбаченого частиною першою цієї статті, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку або слідчий суддя за заявою особи не знайде підстав для його поновлення. (п.3 ч.2 ст.304 КПК України).
Судом встановлено, що скаржник звертався до Золотоніського РВП ГУНП в Черкаській області із заявою про вчинення кримінального правопорушення. Дана заява подана в порядку ст.214 КПК України, що вбачається із її копії, яка додана до матеріалів скарги.
Відповідно до ч. 1 ст. 214 КПК України слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування, а дізнавач - керівником органу дізнання, а в разі відсутності підрозділу дізнання - керівником органу досудового розслідування.
Досудове розслідування - стадія кримінального провадження, яка починається з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань і закінчується закриттям кримінального провадження або направленням до суду обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності, клопотання про закриття кримінального провадження (п. 5 ч. 1 ст. 3 КПК України).
Законом передбачено обов`язок слідчого, прокурора, іншої службової особи, уповноваженої на прийняття заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, прийняти і зареєструвати їх.
Слідчий, дізнавач, прокурор здійснюють свої повноваження відповідно до вимог КПК України, починаючи з моменту надходження інформації про кримінальне правопорушення від заявника до правоохоронного органу, що фактично і є передумовою для початку досудового розслідування.
Ця інформація подається у вигляді заяви чи повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення як в усній формі, викладена фізичною особою і оформлена в письмовій формі посадовою особою, так і письмово надіслана поштою або передана фізичною особою до відповідного органу, установи особисто.
Досудове розслідування здійснюється слідчим того органу досудового розслідування, під юрисдикцією якого знаходиться місце вчинення кримінального правопорушення (ч. 1 ст.218 КПК України).
Реєстраторами ЄРДР є: прокурори, дізнавачі, слідчі органів прокуратури, внутрішніх справ, служби безпеки, органів, що здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства та органів державного бюро розслідувань з моменту створення.
Здійснення досудового розслідування до внесення відомостей до Реєстру або без такого внесення не допускається і тягне за собою передбачену законом юридичну відповідальність.
Таким чином, відповідальні особи, передбачені КПК України здійснюють первинну юридичну оцінку цих заяв та повідомлень на предмет встановлення чи не встановлення в цих матеріалах ознак кримінального правопорушення.
Водночас нормами КПК України не передбачено іншого процесуального реагування на повідомлення про вчинення кримінального правопорушення, окрім як внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань у строки, визначені ч. 1 ст. 214 КПК України.
При цьому відомості, які підлягають внесенню до Єдиного реєстру досудових розслідувань та їх перелік визначені в частині 5 статті 214 КПК України, відповідно до якої до Єдиного реєстру досудових розслідувань, серед інших відомостей, підлягає внесенню короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела.
Під час розгляду цієї скарги встановлено, що скаржником було подано до органу досудового розслідування повідомлення про кримінальне правопорушення, яке надійшло до Золотоніського РВП ГУНП в Черкаській області 24.10.2024р., що підтверджується даними трекінгу поштових відправлень «Укрпошта».
Виходячи із змісту ст. 214 КПК України відповідні службові особи Золотоніського РВП ГУНП в Черкаській області протягом 24 годин з часу надходження такого повідомлення мали б розглянути таке повідомлення та вирішити питання внесення відомостей до ЄРДР та розпочати розслідування та через 24 год. з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з ЄРДР, або мотивовано відмовити у вчиненні таких дій.
Натомість, із листів Золотоніського РВП ГУНП в Черкаській області вбачається, що вказане повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення не було розглянуто та лише 14.11.2024р. останнє було передано до іншого органу досудового розслідування, що свідчить про порушення ст.214 КПК України.
Відповідно до положень п.18 ст.3 КПК України до повноважень слідчого судді належить здійснення у порядку, передбаченому КПК України судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні.
Отже слідчий суддя вважає доводи скаржника щодо порушення норм ст. 214 КПК України обґрунтованими.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.307 КПК України, за результатами розгляду скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора постановляється ухвала згідно з правилами цього Кодексу. Ухвала слідчого судді за результатами розгляду скарги на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування може бути про: 1) скасування рішення слідчого чи прокурора; 2) зобов`язання припинити дію; 3) зобов`язання вчинити певну дію; 4) відмову у задоволенні скарги.
Слідчий суддя, за результатами розгляду скарги, не наділений повноваженнями визначати правову кваліфікацію кримінального правопорушення, зазначеного в заяві про його вчинення, та вказувати про конкретну особу, яка його вчинила, в зв`язку з чим і не наділений повноваженнями зобов`язувати уповноважену особу вносити відомості до Єдиного реєстру досудового розслідування про кримінальне правопорушення за конкретною статтею КК України.
Враховуючи вищевикладене, слідчий суддя приходить до висновку, що скарга підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 7, 9, 22, 24, 214, 303-307 КПК України, слідчий суддя
УХВАЛИВ:
Скаргу задовольнити частково.
Зобов`язати уповноважених осіб Золотоніського РВП ГУНП в Черкаській області внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості, які викладені у заяві Черкаської філії товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільчі мережі України» про вчинення кримінального правопорушення, за вих.. №3508/32.01 від 18.10.2024р., розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
У задоволенні решти вимог відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду протягом п`яти днів.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 11.12.2024 |
Оприлюднено | 16.12.2024 |
Номер документу | 123748374 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора |
Кримінальне
Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області
Середа Л. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні