Рішення
від 11.12.2024 по справі 445/2274/24
ЗОЛОЧІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 445/2274/24

провадження № 2/445/959/24

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2024 року Золочівський районний суд Львівської області в складі:

головуючого судді Сивака В. М.

секретаря судового засідання Захарчук Н.Я.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Золочеві Львівської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Золочівської міської ради Львівської області про визнання права власності на будинок у порядку спадкування за законом, -

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до суду із позовом до Золочівської міської ради Золочівського району Львівської області про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування.

В обґрунтування позову вказують, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Сасів Золочівського району Львівської області померла мати позивачів ОСОБА_3 , у зв`язку з чим відкрилася спадщина, до складу якої входить, зокрема, житловий будинок з господарськими будівлями і дворовими спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . За життя матір заповіту не складала. Позивачі є єдиними спадкоємцями за законом після смерті матері. Спадщину вони після смерті матері прийняли, оскільки проживали разом з нею за однією адресою до дня її смерті. Вказують, що оформити свої спадкові права на даний будинок в нотаріальному порядку не можуть через відсутність правовстановлюючих документів, які б посвідчували право власності їхньої матері на будинок, хоча вказаний житловий будинок був законно побудований, однак за життя спадкодавець не оформила та не зареєструвала право власності на своє майно.

В підготовче засідання позивачі та їхній представник не з`явилася, подали до суду заяву про розгляд справи у їх відсутності, зазначивши, що позов підтримую у повному обсязі і просять його задовольнити.

Представник відповідача в підготовче засідання не з`явився, подав заяву, в якій просить розгляд справи проводити у його відсутності, вимоги позову не заперечив.

У відповідності до ч. 2ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цьогоКодексурозгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд вважає за можливе розглянути дану справу у відсутності сторін без фіксування судового засідання технічними засобами.

Згідно з ч. 1ст. 223 ЦПК України, неявка осіб, належним чином повідомлених про час та місце засідання, не перешкоджає розгляду заяви, тому за таких обставин суд вважає за можливе розглянути заяву у їх відсутність оскільки у матеріалах справи є достатньо необхідних доказів про права та обов`язки сторін, їх взаємовідносини для постановлення судом законного та об`єктивного рішення.

Оцінивши доводи позовної заяви, дослідивши матеріали справи та наявні у ній докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов є підставним та підлягає до задоволення з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Сасів Золочівського району Львівської області померла ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим повторно Золочівським відділом реєстрації актів цивільного стану у Золочівському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції 24 липня 2024 року.

Із копії свідоцтв про народження позивачів, судом встановлено, що ОСОБА_3 доводилася їм матір`ю.

Таким чином, судом встановлено, що позивачі по справі є дітьми ОСОБА_3 і згідност. 1261 ЦК України, є спадкоємцями першої черги за законом.

З копії довідки Золочіського МБТІ №618 від 17.07.2024 року, встановлено, що житловий будинок з господарськими будівлями і дворовими спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 станом на 01.01. 2013 року, згідно інвентаризаційних даних на правах приватної власності не зареєстрований, однак виписками від 12.09.2024 року №406 з погосподарської книги №7 на 2006-2010 роки, від 12.09.2024 року №407 з погосподарської книги №13 на 2011-2015 роки, головою домогосподарства за адресою: АДРЕСА_1 , номер об`єкта господарського обліку -06221, рік побудови 1960 є ОСОБА_3 (до дня смерті).

Згідно технічного паспорта на житловий будинок садибного типу з господарськими будівлями та дворовими спорудами, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер ТІ01:7637-8055-9608-3438, виготовленого 17.07.2024 року встановлено, що за вказаною адресою розташовані наступні об`єкти нерухомого майна: житловий будинок садибного типу: загальна плоша 71.5 м2, житлова площа 47.7 м2; рік завершення будівництва 1960 р., а також господарські та дворові споруди.

Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії № 179/02-31 від 17.09.2024 року, приватним нотаріусом Золочівського районного нотаріального округу Львівської області Романюк І.О. позивачам відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на спірний будинок після смерті ОСОБА_3 , у зв`язку із відсутністю правовстановлюючих документів, які б підтверджували право власності спадкодавця на спадкове майно.

Пунктом 9Розділу V «Прикінцеві положення» Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»передбачено, що орган державного архітектурно-будівельного контролю безоплатно протягом 10 робочих днів з дня подання заяви власниками (користувачами) земельних ділянок, на яких розміщені об`єкти будівництва, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1), збудовані на земельній ділянці відповідного цільового призначення без дозвільного документа на виконання будівельних робіт, за результатами технічного обстеження приймає в експлуатацію:

збудовані у період з 5 серпня 1992 року до 9 квітня 2015 року індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки загальною площею до 300 квадратних метрів, а також господарські (присадибні) будівлі і споруди загальною площею до 300 квадратних метрів; збудовані до 12 березня 2011 року будівлі і споруди сільськогосподарського призначення.

Отже, прийняттю в експлуатацію підлягають індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки загальною площею до 300 квадратних метрів збудовані у період з 5 серпня 1992 року до 9 квітня 2015 року.

Отже, індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, збудовані у період до 5 серпня 1992 року, не підлягають проходженню процедури прийняття в експлуатацію.

Зазначений висновок узгоджується з правовою позицією висловленою Верховним Судом у постанові від 15 жовтня 2020 року у справі № 623/214/17, від 15.01.2021 у справі №1540/3952/18.

Таким чином, як установлено судом, житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, за адресою: АДРЕСА_1 , збудовані до 5 серпня 1992 року, що підтверджується технічним паспортом на житловий будинок, а тому не потребують вводу в експлуатацію.

Відповідно дост. 31 ЗУ "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень"для проведення державної реєстрації прав власності на індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, що були закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 року та розташовані на територіях сільських, селищних, міських рад, якими відповідно до законодавства здійснювалося ведення погосподарського обліку, і щодо зазначених об`єктів нерухомості раніше не проводилася державна реєстрація прав власності, подаються: виписка із погосподарської книги, надана виконавчим органом сільської ради (якщо такий орган не створений - сільським головою), селищної, міської ради або відповідною архівною установою; документ, що посвідчує речове право на земельну ділянку під таким об`єктом, крім випадку, коли таке речове право зареєстровано в Державному реєстрі прав.

Відповідно дост.328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Статтею 331 ЦК Українипередбачено, що право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна).

Про факт завершення будівництва свідчить чинний технічний паспорт на житловий будинок за адресою АДРЕСА_1 , реєстраційний номер ТІ01:7637-8055-9608-3438, виготовлений 17.07.2024 року.

Відповідно дост. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно дост. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відповідно до ч.1ст. 1267 ЦК України, частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними.

Відповідно до ч.2ст. 1274 ЦК України, спадкоємець за законом має право відмовитися від прийняття спадщини на користь будь-кого із спадкоємців за законом незалежно від черги.

Відповідно до ч. 3,5ст. 1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленогостаттею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Відповідно до п. 4.15 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженогонаказом МЮУкраїни від 22.02.2012 року № 296/5, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, право власності на яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання документів, що посвідчують право власності спадкодавця на таке майно, крім випадків, передбачених пунктом 3 глави 7 розділу І цього Порядку, та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.

Як встановлено та перевірено судом, позивачі є спадкоємцями другої черги після смерті матері ОСОБА_3 , спадщину прийняли, інших спадкоємців першої черги які прийняли спадщину немає, вказаний житловий будинок належав спадкодавцю, однак такий не був зареєстрований за нею на праві власності, у зв`язку з чим позивачам відмовлено у видачі свідоцтв про право на спадщину у нотаріальному порядку.

Слід зазначити, що визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.

Відповідно до ч. 3ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Згідно змістуст. 206 ЦПК України, позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.

З врахуванням того, що представником відповідача позов визнано до проведення підготовчого засідання, таке визнання позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, а також з врахуванням вище встановлених обставин справи, що підтверджені належними, допустимими, достовірними та достатніми у своїй сукупності доказами, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Враховуючи клопотання позивачів, витрати по сплаті судового збору слід залишити за останніми.

Керуючись ст. 31 ЗУ "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", 328, 331, 1218, 1261, 1268ЦК України, 2, 4, 5, 11, 13, 258, 259, 263-265, 272, 273ЦПК України, суд,-

ухвалив:

Позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Золочівської міської ради Золочівського району Львівської області про визнання права власності на спадкове майно - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 (зареєстрованим за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) право власності на 1/2 частки житлового будинку з господарськими будівлями та дворовими спорудами, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 в порядку спадкування після смерті матері ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Визнати за ОСОБА_2 (зареєстрованим за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) право власності на 1/2 частки житлового будинку з господарськими будівлями та дворовими спорудами, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 в порядку спадкування після смерті матері ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Рішення суду може бути оскаржене у апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Львівського апеляційного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В. М. Сивак

СудЗолочівський районний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення11.12.2024
Оприлюднено16.12.2024
Номер документу123749657
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —445/2274/24

Рішення від 11.12.2024

Цивільне

Золочівський районний суд Львівської області

Сивак В. М.

Ухвала від 25.09.2024

Цивільне

Золочівський районний суд Львівської області

Сивак В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні