Справа № 602/1104/22
Провадження № 2/602/11/2024
ЛАНОВЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД
Тернопільської області
Р ІШ ЕН НЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"20" листопада 2024 р. м.Ланівці
Лановецький районний суд Тернопільськоїобласті в складі :
головуючої судді - Холява Л.І.,
секретар - Домчук В.І.,
з участю:
позивача - ОСОБА_1 ,
представника позивача - Кушка О.М.,
представників відповідача: Оксенюк А.М.,
Вітів В.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Ланівці цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_2 до Борщівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів імені Я.П.Горошка Борсуківської сільської ради Тернопільської області про поновлення на роботі та оплату за час вимушеного прогулу,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернувся із позовом до Борщівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів імені Я.П.Горошка Борсуківської сільської ради Тернопільської області про поновлення на посаді завідувача господарства Борщівського ЗЗСО І-ІІІ ступенів імені Я.П.Горошка Борсуківської сільської ради Тернопільської області та стягнути з відповідача на його користь середній заробіток за час вимушеного прогулу з 15 листопада 2022 року до дня поновлення на роботі.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що працював на посаді завідувача господарства Борщівського ЗЗСО І-ІІІ ступенів імені Я.П. Горошка Борсуківської сільської ради Тернопільської області до 15 листопада 2022 року.
Відповідно до наказу директора Борщівського ЗЗСО І-ІІІ ступенів ім. Я.П. Горошка Борсуківської сільської ради від 31 серпня 2022 року N 80-од затверджено штатний розпис Борщівського ЗЗСО І ІІІ ступенів ім. Я.П. Горошка Борсуківської сільської ради Тернопільської області, а саме з 01 вересня 2022 року виведено зі штатного розпису посаду завідувача господарства.
14 вересня 2022 року його було попереджено листом про наступне вивільнення. Однак, у вказаному повідомленні не зазначено дати майбутнього звільнення, а також йому запропоновано переведення на посаду машиніста (кочегара) котельні Борщівського ЗЗСО І-ІІІ ступенів ім.Я.П.Горошка Борсуківської сільської ради Тернопільської області.
В повідомленні роботодавцем не зазначено наявність усіх вакантних посад, не надано перелік цих посад, що були в установі на період скорочення, не запропоновано наявні інші роботи за відповідною професією чи спеціальністю.
15 вересня 2022 року посадовими особами Борщіського ЗЗСО І-ІІІ ступенів складено акти про його відмови від підпису наказу про попередження про звільнення та отримання повідомлення про попередження про звільнення.
Наказом №38-к\тр від 01 листопада 2022 року виданим директором Борщівського ЗЗСО І-ІІІ ступенів імені Я.П. Горошка Борсуківської сільської ради Тернопільської області, його звільнено з посади завідувача господарства (завгоспа) з 15 листопада 2022 року у зв`язку із скороченням чисельності та штату працівників, п.1 ст.40 КЗпП України. Наказ він отримав поштою 15 листопада 2022 року.
На час попередження про звільнення, йому не були запропоновані усі наявні на підприємстві вакансії, що є порушенням відповідачем вимог статті 49-2 КЗпП України. У повідомленні про звільнення на підставі п.1 ст.40 КЗпП України не зазначено та не додано список, які саме вакансії наявні у відповідача на час звільнення.
Окрім цього, він є членом первинної профспілкової організації, однак відповідач не звертався до профспілкової організації з письмовим поданням про надання згоди на його звільнення, відповідно до пункту 1 частини першої статті 40 КЗпП України.
А тому, позивач просить, так як його звільнено з роботи відповідно до наказу від 01 листопада 2022 року з порушенням статей 43, 49-2 КЗпП України, що згідно зі ст.235 КЗпП України є підставою для його поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, поновити його на посаді завідувача господарства Борщівського ЗЗСО І-ІІІ ступенів імені Я.П. Горошка Борсуківської сільської ради Тернопільської області та стягнути з відповідача на його користь середній заробіток за час вимушеного прогулу з 15 листопада 2022 року до дня поновлення на роботі.
Від представника відповідача Борщівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів імені Я.П.Горошка Борсуківської сільської ради Тернопільської області Оксенюк А.М. до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник позовні вимоги не визнав. При цьому зазначив, що п.1 ч.1 ст.40 КЗпП передбачена можливість звільнення працівника за ініціативою власника чи вповноваженого ним органу у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення, чисельності або штату працівників. Відповідно до рішення XXIV сесії VIII скликання Борсуківської сільської ради Кременецького району Тернопільської області від 18 серпня 2022 року № 1112 «Про затвердження структури та погодження штатних розписів закладів освіти Борсуківської сільської ради у 2022-2023 н.р.», відповідно до наказу про затвердження штатного розпису Борщівського ЗЗСО І-ІІІ ступенів ім.Я.П. Горошка Борсуківської сільської ради Тернопільської області від 31 серпня 2022 року № 72 - од. посада завідувача виводиться із штатного розпису, про що було попереджено працівника за два місяці до звільнення відповідно до ч. 1-3 ст.49-2 КЗпП України.
Відповідно до статті 42 КЗпП України, при скороченні чисельності або штату працівників у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці. Хоча ОСОБА_1 було запропоновано усі вакантні посади станом 14 вересня 2022 року, а це посада оператора газової котельні (машиніста), що зафіксовано у повідомленні №1 від 14 вересня 2022 року.
Також, у період дії воєнного стану не застосовуються норми статті 43 КЗпП України крім випадків звільнення працівників підприємств, установ або організацій, обраних до профспілкових органів. Тобто, звільнити працівника, який не є членом профспілкового органу, можна без погодження з профспілковим органом, а позивач не є обраним до профспілкових органів.
У позовній заяві вказано, що наказ про звільнення отримано поштою, що не відповідає дійсності, наказ від 01 листопада 2022 року № 38 - к/тр «Про звільнення ОСОБА_1 » було вручено особисто ОСОБА_1 , який засвідчив підписом отримання копії наказу та підписав оригінал примірника наказу, що зберігається у ЗЗСО, а також засвідчив підписом отримання трудової книги у «Книзі реєстрації видачі трудових книжок» та отриманні розрахункового листа.
Позивач ОСОБА_1 подав відповідьна відзив в якому вказав, що твердження відповідача, що його було попереджено за два місяці до звільнення не відповідає дійсності, оскільки наказ «Щодо попередження працівника про звільнення» №31-к виданий 14 вересня 2022 року. Тією ж датою підготовлене повідомлення на ім`я Позивача про планове вивільнення. 15 вересня 2022 року складено Акт про відмову ОСОБА_1 підписати наказ про попередження про звільнення. Наказ про звільнення №38-к\тр видано 01 листопада 2022 року, що свідчить про те, що його не було повідомлено за два місяці про звільнення у зв`язку із скороченням чисельності або штату працівників, що є порушенням в розумінні ст.49-2 КЗпП України.
Ні в повідомленні про планове вивільнення від 14 вересня 2022 року, ні в Акті про його відмову отримати повідомлення про попередження про звільнення та підписати його від 15 вересня 2022 року жодним чином не зазначено, що відповідачем було запропоновано усі наявні вакантні посади на той час. Зі змісту вказаних документів виходить, що йому пропонували перевестись на конкретну посаду оператора газової котельні (машиніста), яка є сезонною, а не надали можливість вибрати із наявних вакантних посад на той час.
Так як, він є членом профспілкової організації - «ОБ`ЄДНАНА ТЕРИТОРІАЛЬНА ПРОФСПІЛКОВА ОРГАНІЗАЦІЯ ЛАНОВЕЧЧИНИ ПРОФСПІЖИ ПРАЦІВНИКІВ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ», відповідач не мав права розривати трудовий договір з ним на підставі п.1 ст.40 КЗПП України без отримання попередньої згоди виборного органу (профспілкового представника) первинної профспілкової організації, що свідчить про порушення вимог ч.1 ст.43 КЗпП України відповідачем.
В наявних у нього копіях документів, отриманих від Борщівського ЗЗСО на письмові запити від 05 грудня 2022 року, які було подано до суду разом з позовною заявою, міститься копія Наказу про його звільнення, від 01 листопада 2022 року №38-к\тр, з підписом директора навчального закладу та відтиском печатки навчального закладу, однак без будь яких його підписів, в графах: «з наказом ознайомлений, копію наказу отримав, трудову книгу видано, розрахунковий лист отримав». А тому наполягає на тому, що наказ він отримав поштовим зв`язком.
Вважає, що його звільнено з роботи незаконно, в порушення вимог статтей 43,49-2 КЗпП України, а тому просить позов задоволити.
В поданихпредставником відповідачаБорщівського закладузагальної середньоїосвіти І-ІІІступенів іменіЯ.П.ГорошкаБорсуківської сільськоїради Тернопільськоїобласті Вітів В.А.письмових поясненняхна позовнузаяву вказано, що системний аналіз норм КЗпП України свідчить про те, що згода на звільнення з роботи працівника надається лише професійною спілкою, що діє на підприємстві, в установі, організації і утворена відповідно до Конституції та законів України.
При цьому зіслався на постанову Верховного Суду від 18 червня 2018 року у справі №804/2581/16 та від 16 квітня 2020 року у справі №804/7047/17.
Щодо відсутності необхідності одержання згоди від первинного профспілкового органу на звільнення ОСОБА_1 зазначив, що відповідно до ч.2 ст.5 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15 березня 2022 року № 2136-ІХ особливості розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця у період дії воєнного стану норми статті 43 КЗпП України не застосовуються, крім випадків звільнення працівників підприємств, установ або організацій, обраних до профспілкових органів.
Доказів приналежності ОСОБА_1 до працівників обраних до складу виборних посад первинного профспілкового органу Борщівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів ім.Я.П.Горошка Борсуківської сільської ради Тернопільської області суду не подано, як і не було їх подано роботодавцю. У відповідь на адвокатський запит повідомлено, що до органів юстиції не надходили відомості про приналежність ОСОБА_1 до працівників обраних до складу виборних посад первинного профспілкового органу Борщівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів ім.Я.П.Горошка Борсуківської сільської ради Тернопільської області.
Щодо належного повідомлення ОСОБА_1 про заплановане майбутнє вивільнення зазначив, що ОСОБА_1 займав посаду завідувач господарства. Його звільнення відбулось через зміни в організації Борщівського ЗЗСО І-ІІІ ступенів ім.Я.П.Горошка Борсуківської сільської ради Тернопільської області затвердженні штатним розписом Борсуківською сільською радою Кременецького району Тернопільської області. 17 травня 2022 року видано наказ №15-к "Щодо попередження працівника про можливе звільнення", яким наказано попередити про наступне звільнення з 01 вересня 2022 року завідувача господарства ОСОБА_1 відповідно до чинного законодавства у зв`язку із скороченням штату. В цей самий день директор школи в присутності свідків ознайомив позивача з наказом, що підтверджується актом "Про відмову завідувача господарства ОСОБА_1 підписати наказ про попередження про звільнення" в присутності свідків позивач відмовився засвідчувати ознайомлення з наказом своїм підписом (свідки: ЗНВР ОСОБА_3 , голова ПК ОСОБА_4 , соціальний педагог ОСОБА_5 , директор ЗЗСО ОСОБА_6 ).
18 серпня 2022 року сесією Борсуківської сільської ради Кременецького району прийняте рішення №1112 «Про затвердження структури та погодження штатних розписів заклади освіти Борсуківської сільської ради у 2022-2023 н.р.»
Наказом директора Борсуківського ЗЗСО І-ІІІ ст.ім.Я.П.Горошка Борсуківської сільської ради від 31 серпня 2022 року №80-од затверджено штатний розпис в якому виведено (ліквідовано) зі штатного розпису посаду завідувача господарства. Виконання посадових обов`язків завідувача господарством покладено згідно посадової інструкції на директора школи. 15 вересня 2022 року ОСОБА_1 повторно повідомлено про звільнення в зв`язку із змінами в штатний розпис. Нормами ч.ч.1-3 ст.49 прим.2 КЗпП України встановлено, що про наступне вивільнення працівників персонально попереджають не пізніше, ніж за два місяці. Позивач повторно відмовився підписувати наказ на підтвердження ознайомлення, для фіксації чого було складено відповідний акт.
Таким чином, ОСОБА_1 був належним чином попереджений про звільнення не пізніше ніж за два місяці. Так як, жодних аналогічних займаній ОСОБА_1 посаді, окрім запропонованої, в штатному розписі не існує, то в роботодавця відсутнє зобов`язання необхідності врахування переваги на збереження робочого місця.
Звільнення позивача відбулось без порушень та у встановленому законом порядку.
Щодо виконання роботодавцем обов`язку з забезпечення працівника роботою, зіслався на висновок викладений в постанові Великої Палати Верховного Суду від 18 вересня 2018 року у справі №800/538/17, правову позицію викладену у постанові Верховного Суду України від 01 квітня 2015 року у справі №6-40цс15.Крім того зазначив, що 15 вересня 2022 року єдиною вакантною посадою в Борщівському закладі загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів ім.Я.П.Горошка Борсуківської сільської ради Тернопільської області була посада машиніста (кочегара) котельні Борщівського ЗЗСО І-ІІІ ступенів з посадовим окладом відповідно до штатного розпису, яку й було запропоновано ОСОБА_1 в кабінеті директора школи 15 вересня 2022 року. В разі прийняття пропозиції запропоновано протягом десяти робочих днів з дня вручення повідомлення подати письмову заяву адміністрації закладу. Повідомлення про можливість переведення на вільну вакансію було зачитане директором в присутності ОСОБА_1 та свідків ЗНВР ОСОБА_7 , прибиральниці ОСОБА_8 , практичного психолога ОСОБА_9 , однак позивач відмовився підписувати повідомлення, що підтверджується складеним актом.
З 31 серпня 2022 року по день звільнення позивача інших вільних посад в школі не було, від нього заява про згоду на переведення не надходила.
Щодо обставин звернення відповідача до первинного профспілкового комітету зазначив, що за результатами першого звернення відповідача до первинної профспілкової організації, 11 січня 2023 року, жодного рішення надано не було.
В запереченні на відповідь на відзив, поданому представником відповідачаБорщівського закладузагальної середньоїосвіти І-ІІІступенів іменіЯ.П.ГорошкаБорсуківської сільськоїради Тернопільськоїобласті Вітів В.А. вказано, що зважаючи на те, що станом на 17 травня 2022 року вільних вакансій які б відповідали кваліфікації позивача не було, то роботодавець не вчинив жодного порушення не запропонувавши йому інших вільних вакансій. Єдиною вакансією у відповідача згідно штатного розпису чинного від 01 вересня 2022 року, яку згідно кваліфікації може обіймати позивач це оператор газової котельні (машиніст). Позивач не надав адміністрації навчального закладу чи суду доказів наявності в нього кваліфікації педагога (вчителя). Зазначив, що ОСОБА_1 не є членом виборного органу (профспілковим представником) первинної профспілкової організації. На запит адвоката Вітіва В.А. листом Західного міжрегіонального управління міністерства юстиції №518/91.3-23/91.3/320 від 14 березня 2023 року повідомлено, що згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та матеріалів реєстраційної справи в складі виборних органів Об`єднаної територіальної профспілкової організації Лановеччини Профспілки працівників освіти і науки України відсутні відомості про ОСОБА_1 . Адміністрація Борщівського ЗЗСО І-ІІІ ступенів ім.Я.П.Горошка Борсуківської сільської ради Тернопільської області належним чином завчасно попередила позивача про заплановане звільнення, запропонувала йому вакантні посади, які він міг обіймати згідно своєї кваліфікації. Просить в задоволенні позовних вимог відмовити.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав повністю та просив поновити його на посаді або надати іншу роботу. При цьому зазначив, що іншим працівникам сільських шкіл надали іншу, не сезонну, роботу. Зазначив, що його звільнили незаконно, іншої роботи йому не запропонували. В листопаді 2022 року до нього приїхав директор та повідомив, що він вже не працює та звільнений, на сесії вирішено, що його посади в штатному розписі вже немає, скоротили. Сказав, що є робота в котельні, на що він не погодився, так як там працювала людина з онкологічним захворюванням і він не міг зайняти його місце, тому відмовився. Інші вакантні посади були, однак йому не пропонували. Він пропрацював в школі 20 років, а тому, вважає, що йому могли надати іншу посаду. В школі, на момент його звільнення, перебували різні вакантні посади, наприклад, посада працівника по обслуговуванню кабінетів. Крім того, він є членом профспілки. Чи попереджали його про можливе звільнення в травні 2022 року не пам`ятає, так як пройшло вже багато часу, та сумнівно, що дирекція школи могла знати тоді про те, що буде скорочення посади.
Представник позивача Кушка О.М. в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задоволити з підстав викладених в позовній заяві та відповіді на відзив та скасувати наказ про звільнення ОСОБА_1 , поновивши його на посаді.
Представник відповідача Борщівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів імені Я.П.Горошка Борсуківської сільської ради Тернопільської області Вітів В.А. в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та пояснив, що станом на день звільнення позивача, у відповідача не було інших вільних вакансій, крім запропонованої йому. ОСОБА_1 пропонували вакансію кочегара машиніста, однак він відмовився. Крім того, позивач не є членом профспілкового органу. Від Департаменту юстиції було отримано відповідь, в якій зазначено, що ОСОБА_1 не подавав відомостей про належність до працівників обраних посад, профспілкового органу Борщівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів імені Я.П.Горошка та будь якого іншого. Позивача було повідомлено про можливе звільнення завчасно за два місяці. Пізніше, він був повідомлений про те, що його буде звільнено та надано відомості про вакантну посаду. ОСОБА_1 відмовився підписувати наказ на підтвердження ознайомлення з ним, а також відмовився від запропонованої посади. Відповідачем було дотримано всі норми законодавства і порядок звільнення даного працівника.
Також, звернув увагу на положення ч.2 ст.5 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15 березня 2022 року № 2136-ІХ, яким передбачено, що у період дії воєнного стану, при розірванні трудового договору з ініціативи роботодавця згода профспілки не є необхідною. На той час позивач був рядовим членом профспілки та міг бути звільнений .
Вважає, що відповідачем було дотримано всіх вимог чинного законодавства під час звільнення ОСОБА_1 та було вжито усіх заходів щодо його працевлаштування, однак, позивач не виявив такого бажання. А тому, позовні вимоги вважає безпідставними.
Представник відповідача Борщівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів імені Я.П.Горошка Борсуківської сільської ради Тернопільської області Оксенюк А.М. в судовому засіданні пояснив, що він є директором вказаного навчального закладу. В травні 2022 року їхній освітній заклад отримав наказ з Борсуківської сільської ради про скорочення посади завгоспа в школі та повідомлення працівників про можливе звільнення. 14 вересня 2022 року вони отримали рішення Борсуківської сільської ради Кременецького району Тернопільської області і тоді сповістили ОСОБА_1 , що він буде звільнений через два місяці. В травні його також повідомляли, однак від підпису попередження та наказу про можливе звільнення позивач відмовився, про що було складено акти. В вересні ОСОБА_1 також відмовився підписувати наказ про звільнення, та знову ж скликалася комісія, яка засвідчила його відмову від підпису.
Зауважив, що вакантних посад, окрім посади кочегар машиніст, станом на 14 вересня 2022 року, коли позивачу було оголошено про звільнення, в школі не було. Наявну посаду соціального педагога позивачу вони пропонувати не могли, так як у нього немає педагогічної освіти.
На посаду кочегара працівник приймався з листопада місяця, починався опалювальний сезон і був потрібен кочегар, необхідно було відправляти людину на навчання. Коли ОСОБА_1 пропонували дану посаду, вона ще була вільною, позивач відмовився. Наказ ОСОБА_1 було вручено особисто, що засвідчено підписом. Також він отримав трудову книжку та розрахункові гроші. Наказ виданий 01 листопада 2022 року, а звільнений він 15 листопада 2022 року. Підпис про одержання позивач ставив вдома, на підтвердження чого є відеозапис. В книзі видачі трудових книжок є також підпис позивача.
Про пропозицію вакантної посади позивачу було надіслано письмове повідомлення. Позивачеві було запропоновано посаду працівника по прибиранню приміщень, відповіді отримано не було, а станом на 01 вересня 2023 року вони взяли іншу людину на роботу.
На час звільнення вони не зверталися до профспілкового комітету, звернулися вже пізніше. Профспілковий комітет повідомив, що вони не мають відношення щодо звільнення працівників, ОСОБА_1 не є на виборній посаді.
Такої посади, як працівник по обслуговуванню кабінетів, в закладі не було ніколи і в штатному розписі, зазначеної ОСОБА_1 посади, не існує. Станом на даний час, як і станом на 14 вересня 2022 року, інших вакантних посад в Борщівському закладі загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів імені Я.П.Горошка немає. Просить в задоволенні позову відмовити.
Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, дослідивши та оцінивши в сукупності зібрані по справі докази, вважає, що у задоволенні позову слід відмовити, виходячи із наступних підстав.
Згідно копії наказу №31-к «Щодо попередження працівника про звільнення», виданого 14 вересня 2022 року директором Борщівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів імені Я.П.Горошка Борсуківської сільської ради Тернопільської області А.Оксенюк, ОСОБА_1 попереджено про наступне звільнення з посади завідувача господарства, відповідно до рішення Борсуківської сільської ради Кременецького району Тернопільської області від 18 серпня 2022 року №1112 «Про затвердження структури та погодження штатних розписів закладів освіти Борсуківської сільської ради у 2022-2023 н.р.» у зв`язку із скороченням штату.
Як вбачається з повідомлення №1, виданого 14 вересня 2022 року директором Борщівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів імені Я.П.Горошка Борсуківської сільської ради Тернопільської області А.Оксенюк, у зв`язку зі скороченням чисельності та штату працівників Борщівського ЗЗСО І-ІІІ ступенів ім.Я.П.Горошка Борсуківської сільської ради Тернопільської області, відповідно до рішення від 18 серпня 2022 року №1112 «Про затвердження структури та погодження штатних розписів закладів освіти Борсуківської сільської ради у 2022-2023 н.р.» ОСОБА_1 повідомлено про наступне звільнення з посади завідувача господарства Борщівського ЗЗСО І-ІІІ ступенів ім.Я.П.Горошка Борсуківської сільської ради Тернопільської області на підставі пункту 1 статті 40 КЗпП України, з виплатою вихідної допомоги у розмірі середньомісячного заробітку та запропоновано переведення на посаду машиніста (кочегара) котельні Борщівського ЗЗСО І-ІІІ ступенів ім.Я.П.Горошка Борсуківської сільської ради Тернопільської області з посадовим окладом відповідно до штатного розпису. У разі прийняття пропозиції про переведення, просили протягом десяти робочих днів з дня вручення повідомлення подати письмову заяву адміністрації закладу. У разі відмови у той самий термін повідомити про прийняте рішення та подати письмову заяву.
Згідно копії Акту «Про відмову завідувачем господарства ОСОБА_1 підписати наказ про попередження про можливе звільнення», складеного 17 травня 2022 року Борщівським ЗЗСО І-ІІІ ступенів ім.Я.П.Горошка Борсуківської сільської ради Тернопільської області, директор ОСОБА_6 , у присутності заступника директора з навчально-виховної роботи ОСОБА_3 , голови профспілки працівників ЗЗСО ОСОБА_4 , соціального педагога ОСОБА_5 , ознайомив завідувача господарства ОСОБА_1 з наказом «Щодо попередження працівника про можливе звільнення» (у зв`язку із скороченням штату) від 17 травня 2022 року №15-к. ОСОБА_1 відмовився засвідчувати ознайомлення підписом. Текст наказу: «Попередити про наступне звільнення з 1 вересня 2022 року завідувача господарства ОСОБА_1 відповідно до вимог чинного законодавства у зв`язку із скороченням штату», - був зачитаний вголос. Після цього ОСОБА_1 наголосив, що підпис у відмітці про ознайомлення ставити не буде.
Згідно копії Акту «Про відмову завідувачем господарства ОСОБА_1 отримати повідомлення про попередження про звільнення та підписати його», складеного 15 вересня 2022 року Борщівським ЗЗСО І-ІІІ ступенів ім.Я.П.Горошка Борсуківської сільської ради Тернопільської області, директор ОСОБА_6 , в присутності заступника директора з навчально-виховної роботи ОСОБА_7 , практичного психолога ОСОБА_9 , прибиральниці ОСОБА_8 , ознайомив завідувача господарства Вечоринського В.В. з повідомленням №1 від 14 вересня 2022 року «Щодо попередження працівника про звільнення» (у зв`язку із скороченням штату). ОСОБА_1 відмовився засвідчувати ознайомлення підписом.
Згідно копії Акту «Про відмову завідувачем господарства ОСОБА_1 підписати наказ про попередження про звільнення», складеного 15 вересня 2022 року Борщівським ЗЗСО І-ІІІ ступенів ім.Я.П.Горошка Борсуківської сільської ради Тернопільської області, директор ОСОБА_6 , в присутності заступника директора з навчально-виховної роботи ОСОБА_7 , практичного психолога ОСОБА_9 , прибиральниці ОСОБА_8 , ознайомив завідувача господарства ОСОБА_1 з наказом від 14 вересня 2022 року №31-к «Щодо попередження працівника про звільнення» (у зв`язку із скороченням штату). ОСОБА_1 відмовився засвідчувати ознайомлення підписом. Текст наказу: «Попередити про наступне звільнення з посади завідувача господарства ОСОБА_1 відповідно до рішення Борсуківської сільської ради Кременецького району Тернопільської області від 18 серпня 2022 року №1112 «Про затвердження структури та погодження штатних розписів закладів освіти Борсуківської сільської ради у 2022-2023 н.р.» у зв`язку із скороченням штату» - був зачитаний вголос. Після цього ОСОБА_1 наголосив, що підпис у відмітці про ознайомлення ставити не буде.
Як вбачається з копії наказу №38-к/тр «Про звільнення ОСОБА_1 », виданого 01 листопада 2022 року Борщівським ЗЗСО І-ІІІ ступенів ім.Я.П.Горошка Борсуківської сільської ради Тернопільської області, ОСОБА_1 звільнено з посади завідувача господарства (завгоспа) 15 листопада 2022 року у зв`язку зі скороченням чисельності та штату працівників (п.1 ст.40 КЗпП України), з виплатою вихідної допомоги в розмірі середнього місячного заробітку (ст.44 КЗпП України) та з виплатою компенсації за 14 днів невикористаної щорічної основної відпустки.
Згідно копії наказу №72-од виданого 31 серпня 2022 року Борщівським ЗЗСО І-ІІІ ступенів ім.Я.П.Горошка Борсуківської сільської ради Тернопільської області, на виконання наказу відділу освіти, охорони здоров`я, культури, туризму, молоді та спорту від 12 травня 2022 року, відповідно до рішення Борсуківської сільської ради Кременецького району Тернопільської області від 18 серпня 2022 року №1112 «Про затвердження структури та погодження штатних розписів закладів освіти Борсуківської сільської ради у 2022-2023 н.р.», виведено зі штатного розпису Борщівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів ім.Я.П.Горошка з 01 вересня 2022 року посаду завідувача господарства. Працівників попереджено про скорочення штатних одиниць з 01 вересня 2022 року відповідно до чинного законодавства, наказано за наявності запропонувати вакантні посади.
Згідно копії наказу №80-од «Про затвердження штатного розпису», виданого 31 серпня 2022 року Борщівським ЗЗСО І-ІІІ ступенів ім.Я.П.Горошка Борсуківської сільської ради Тернопільської області, затверджено штатний розпис Борщівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів ім.Я.П.Горошка Борсуківської сільської ради Тернопільської області в кількості 12 штатних одиниць. Введено в дію штатний розпис з 01 вересня 2022 року.
Як вбачається з копії Рішення Борсуківської сільської ради Кременецького району Тернопільської області ХХІV сесії VІІІ скликання від 18 серпня 2022 року №1112 «Про затвердження структури та погодження штатних розписів закладів освіти Борсуківської сільської ради у 2022-2023 н.р.», сільська рада затвердила структуру та погодила штатні розписи закладів освіти Борсуківської сільської ради у 2022/2023 навчальному році, зокрема Борщівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів ім.Я.П.Горошка Борсуківської сільської ради Тернопільської області відповідно до додатку 2.
Відповідно до штатного розпису, в Борщівському ЗЗСО І-ІІІ ступенів станом на 01 вересня 2022 року наявні наступні посади з розділу «Інші працівники (за рахунок місцевого бюджету)»: бібліотекар, кількість штатних одиниць 0,5; кухар, кількість штатних одиниць 1; машиніст (кочегар) котельні, кількість штатних одиниць 1; прибиральник служб. приміщень, кількість штатних одиниць 3; підсобний робітник, кількість штатних одиниць 0,5.
Як вбачається з повідомлення Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції №120/9-23/91.3/23 від 06 січня 2023 року, повідомлення про створення чи будь які інші документи з реєстрації первинної профспілкової організації створеної працівниками Борщівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів імені Я.П.Горошка (до перейменування ім.Героя Радянського Союзу Я.П.Горошка) Борсуківської сільської ради Тернопільської області станом на 06 січня 2023 року до Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції не надходили.
Згідно копії Подання Борщівського ЗЗСО І-ІІІ ступенів ім.Я.П.Горошка Борсуківської сільської ради Тернопільської області «Про розгляд питання щодо звільнення ОСОБА_1 » адресованого Первинній профспілковій організації Борщівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів ім.Я.П.Горошка Борсуківської сільської ради Тернопільської області, директор закладу освіти А.М.Оксенюк звертався з проханням про призначення до розгляду виборним органом первинної профспілкової організації школи членом якої є ОСОБА_1 , запросити до розгляду подання ОСОБА_1 з отриманням від нього пояснень. Викликати та опитати в якості свідків повідомлення про наступне вивільнення ОСОБА_1 : ЗНВР ОСОБА_7 , прибиральницю ОСОБА_8 , практичного психолога ОСОБА_9 .
Згідно копії Подання №2 Борщівського ЗЗСО І-ІІІ ступенів ім.Я.П.Горошка Борсуківської сільської ради Тернопільської області «Про розгляд питання щодо звільнення ОСОБА_1 » адресованого Первинній профспілковій організації Борщівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів ім.Я.П.Горошка Борсуківської сільської ради Тернопільської області, директор закладу освіти А.М.Оксенюк звертався з проханням про призначення до розгляду виборним органом первинної профспілкової організації школи членом якої є ОСОБА_1 , запросити до розгляду подання ОСОБА_1 з отриманням від нього пояснень. Викликати та опитати в якості свідків повідомлення про наступне вивільнення ОСОБА_1 : ЗНВР ОСОБА_7 , прибиральницю ОСОБА_8 , практичного психолога ОСОБА_9 . Розглянути звернення і надати згоду або відмову первинного профспілкового органу в дачі згоди на звільнення працівника ОСОБА_1 з посади завідувача господарства Борщівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів ім.Я.П.Горошка Борсуківської сільської ради Тернопільської області.
Як вбачається з витягу з Протоколу №2 засідання профспілкового комітету первинної профспілкової організації Борщівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів ім.Я.П.Горошка Борсуківської сільської ради від 22 лютого 2023 року, Верховною Радою України 15 березня 2022 року прийнято Закон України №2136-ІХ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», ч.2 ст.5 якого визначає, що у період дії воєнного стану норми ст.43 КЗпП України не застосовуються, крім випадків звільнення працівників підприємств, установ або організацій, обраних до профспілкових органів. ОСОБА_1 не входив до складу профкому, тому розглядати питання про надання згоди на його звільнення немає юридичних підстав.
Згідно копії наказу №23-од «Про закінчення опалювального періоду 2021-2022 рр. в закладах освіти та культури Борсуківської сільської ради», виданого 31 березня 2022 року директором Борщівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів імені Я.П.Горошка Борсуківської сільської ради Тернопільської області А.Оксенюк, на виконання розпорядження Борсуківського сільського голови від 30 березня 2022 року №69-ОД «Про закінчення опалювального періоду 2021-2022 року», у зв`язку з підвищенням температури зовнішнього повітря, відповідно до наказу відділу освіти, охорони здоров`я, культури, туризму, молоді та спорту Борсуківської сільської ради №35 від 31 березня 2022 року, закінчено опалювальний сезон 2021-2022 років у Борщівському закладі загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів ім.Я.П.Горошка з 1 квітня 2022 року, наказано забезпечити надання відпусток операторам та кочегарам котелень відповідно до чинного законодавства, сезонному працівнику машиністу котельні (кочегару) ОСОБА_10 провести профілактичні ремонтні роботи опалювальних систем.
Як вбачається з копії Довідки №26-в, виданої 14 березня 2023 року директором Борщівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів імені Я.П.Горошка Борсуківської сільської ради Тернопільської області А.Оксенюк, станом на 17 травня 2022 року вакантних посад, відповідно до штатного розпису затвердженого станом на 01 січня 2022 року, у Борщівському закладі загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів ім.Я.П.Горошка - не було.
Відповідно до штатного розпису, в Борщівському ЗЗСО І-ІІІ ступенів станом на 01 січня 2022 року наявні наступні посади з розділу «Інші працівники (за рахунок місцевого бюджету)»: бібліотекар, кількість штатних одиниць 0,5; завідувач господарства, кількість штатних одиниць 1; кухар, кількість штатних одиниць 1; оператор котельні, кількість штатних одиниць 1; прибиральник служб. приміщень, кількість штатних одиниць 3; робітник з компл. обслуговування й ремонту будівель, кількість штатних одиниць 0,5.
Як вбачається з повідомлення Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції №518/91.3-23/91.3/320 від 14 березня 2023 року, згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та матеріалів реєстраційної справи в складі виборних органів Об`єднаної територіальної профспілкової організації Лановеччини Профспілки працівників освіти і науки України відсутні відомості про ОСОБА_1 .
Згідно копії Довідки №01/03, виданої 06 квітня 2023 року головою Первинної профспілкової організації Борщівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів ім.Я.П.Горошка О.Цапко, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді завідувача господарством Борщівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів ім.Я.П.Горошка, був членом первинної профспілкової організації, яка діє в цьому закладі освіти. З 2018 року по квітень 2021 року не перебував членом профспілкової організації, написавши заяву про вихід. 14 квітня 2021 року знову написав заяву про те, щоб його взяли на облік у профорганізацію школи. З цього часу і до моменту звільнення ОСОБА_1 був членом первинної профспілкової організації Борщівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів ім.Я.П.Горошка.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_7 суду пояснив, що він працює на посаді заступника директора з НВР Борщівського ЗЗСО І-ІІІ ступенів, був присутнім в кабінеті директора Борщівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів імені Я.П.Горошка при оголошенні ОСОБА_1 попередження та наказу про звільнення в усній формі. Після оголошення позивач відмовився підписувати дані документи, в зв`язку з чим було складено акти про відмову. Один відносно наказу, інший стосовно повідомлення про можливе звільнення. При складені акту крім нього, були присутні ще двоє працівників. Чи позивач в подальшому щось підписував, йому не відомо.
Також, ОСОБА_1 було запропоновано директором вакантну посаду кочегара машиніста, це було зазначено в попередженні про звільнення. Чи була в наявності інша вакантна посада, йому не відомо, так як це не відноситься до його компетенції. ОСОБА_1 надавали час для обміркування пропозиції про можливе працевлаштування, однак він від запропонованої посади відмовився.
Свідок ОСОБА_3 в судовому засіданні пояснила, що вони з ОСОБА_1 працювали разом в школі. На той час вона обіймала посаду заступника директора, а позивач був завгоспом. В травні 2022 року до школи надійшов наказ з сільської ради про можливе звільнення такої посади, як завгосп.
Директор повідомив позивача в приміщенні учительської школи про можливе звільнення такої посади не лише в їхній школі, а у всіх школах громади, ОСОБА_1 відмовився підписувати повідомлення. Після чого директор склав акт, в якому присутні засвідчили, про повідомлення ОСОБА_1 про можливе звільнення та його відмову від підпису.
Свідок ОСОБА_9 в судовомузасіданні пояснила, що вона працює в школі бібліотекарем, практичним психологом. 15 вересня 2022 року вона була присутня в кабінеті директора під час того, коли він зачитував позивачеві про можливе звільнення та пропонував обійняти посаду кочегара. Однак, ОСОБА_1 відмовився.
Свідок ОСОБА_5 в судовомузасіданні пояснила, що вона була присутня 17 травня 2022 року на педраді в Борщівському ЗЗСО І-ІІІ ступенів імені Я.П.Горошка, де на той час працювала соціальним педагогом. На педраді, директором, в приміщенні учительської, було повідомлено завгоспу про його можливе звільнення в зв`язку із скороченням такої посади. ОСОБА_1 відмовився підписувати дане повідомлення та наказ. Після чого було складено акт про його відмову від підпису вказаних документів, який засвідчили присутні.
Свідок ОСОБА_8 в судовому засіданні пояснила, що 15 вересня 2022 року директор школи, в якій вона працює прибиральницею, покликав працівників в кабінет та зачитав наказ про можливе звільнення ОСОБА_1 . Позивач все чув, однак підписувати відмовився, після чого було складено акт про відмову від підпису. Йому було запропоновано вакантну посаду кочегара, крім неї інших вакантних посад не було, однак той відмовився. Чи пропонували ОСОБА_1 посаду техпрацівника їй не відомо.
Статтею 43 Конституції Українизакріплено право кожного на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.
Таким чином,Конституція України, норми якої, відповідно до ст. 8 цього Основного закону, є нормами прямої дії, визначає, що держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю.
До того ж, з огляду на положенняст. 5-1 КЗпП України, держава гарантує працездатним громадянам, які постійно проживають на території України, зокрема, правовий захист від необґрунтованої відмови у прийнятті на роботу і незаконного звільнення, а також сприяння у збереженні роботи.
Відповідно до п.1 ч.1ст.40 КЗпП України, трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадках змін в організації виробництва і праці, в тому числі реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.
Частиною 2статті 40 КЗпП Українипередбачено, що звільнення з підстав, зазначених у пункті 1 цієї статті, допускається, якщо неможливо перевести працівника, за його згодою, на іншу роботу.
За правилами ч.1статті 42 КЗпП Українипри скороченні чисельності чи штату працівників у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці. Частиною 2 зазначеної статті передбачено, що при рівних умовах продуктивності праці і кваліфікації перевага в залишенні на роботі надається: 1) сімейним при наявності двох і більше утриманців; 2) особам, в сім`ї яких немає інших працівників з самостійним заробітком; 3) працівникам з тривалим безперервним стажем роботи на даному підприємстві, в установі, організації; 4) працівникам, які навчаються у вищих і середніх спеціальних учбових закладах без відриву від виробництва; 5) учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності, особам з інвалідністю внаслідок війни та особам, на яких поширюється чинністьЗакону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а також особам, реабілітованим відповідно доЗакону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917 - 1991 років", із числа тих, яких було піддано репресіям у формі (формах) позбавлення волі (ув`язнення) або обмеження волі чи примусового безпідставного поміщення здорової людини до психіатричного закладу за рішенням позасудового або іншого репресивного органу; 6) авторам винаходів, корисних моделей, промислових зразків і раціоналізаторських пропозицій; 7) працівникам, які дістали на цьому підприємстві, в установі, організації трудове каліцтвоабо професійне захворювання; 8) особам з числа депортованих з України, протягом п`яти років, з часу повернення на постійне місце проживання до України; 9) працівникам з числа колишніх військовослужбовців строкової служби, військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, військової служби за призовом осіб офіцерського складу та осіб, які проходили альтернативну (невійськову) службу, - протягом двох років з дня звільнення їх зі служби; 10) працівникам, яким залишилося менше трьох років до настання пенсійного віку, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат. Перевага в залишенні нароботі може надаватися й іншим категоріям працівників, якщо це передбачено законодавством України.
В силу вимогст.49-2 КЗпП України, про наступне вивільнення працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці. При вивільненні працівників у випадках зміни в організації виробництва і праці враховується переважне право на залишення на роботі, передбачене законодавством. Одночасно з попередженням про звільнення у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці власник або уповноважений ним орган пропонує працівникові іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації.
Відповідно до роз`яснень, викладених у п.19постанови пленуму Верховного Суду України від 06 листопада 1992 року №9 «Про практику розгляду судами трудових спорів»із подальшими змінами, розглядаючи трудові спори, пов`язані зі звільненням за п. 1ст. 40 КЗпП, суди зобов`язані з`ясувати, чи дійсно у відповідача мали місце зміни в організації виробництва і праці, зокрема, ліквідація, реорганізація або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників, чи додержано власником або уповноваженим ним органом норм законодавства, що регулюють вивільнення працівника, які є докази щодо змін в організації виробництва і праці, про те, що працівник відмовився від переведення на іншу роботу або що власник або уповноважений ним орган не мав можливості перевести працівника з його згоди на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації, чи не користувався вивільнюваний працівник переважним правом на залишення на роботі та чи попереджувався він за 2 місяці про наступне вивільнення. У випадках зміни власника підприємства (установи, організації) чи його реорганізації (злиття з іншим підприємством, приєднання до іншого підприємства, поділу підприємства, виділення з нього одного або кількох нових підприємств, перетворення одного підприємства в інше, наприклад, державного підприємства в орендне підприємство або підприємства в господарське товариство) дія трудового договору працівника продовжується (ч. 3 ст. 36 КЗпПв редакції від 19 січня 1995 року). При реорганізації підприємства або при його перепрофілюванні звільнення за п.1 ст.40 КЗпПможе мати місце, якщо це супроводжується скороченням чисельності або штату працівників, змінами у їх складі за посадами, спеціальністю, кваліфікацією, професіями. Працівник, який був незаконно звільнений до реорганізації, поновлюється на роботі в тому підприємстві, де збереглося його попереднє місце роботи. При ліквідації підприємства (установи, організації) правила п. 1ст. 40 КЗпПможуть застосовуватись і в тих випадках, коли після припинення його діяльності одночасно утворюється нове підприємство. В цих випадках працівник не вправі вимагати поновлення його на роботі на заново утвореному підприємстві, якщо він не був переведений туди в установленому порядку. Судам слід мати на увазі, що при проведенні звільнення власник або уповноважений ним орган вправі в межах однорідних професій і посад провести перестановку (перегрупування) працівників і перевести більш кваліфікованого працівника, посада якого скорочується, з його згоди на іншу посаду, звільнивши з неї з цих підстав менш кваліфікованого працівника. Якщо це право не використовувалось, суд не повинен обговорювати питання про доцільність такої перестановки (перегрупування).
Відповідно достатті 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків. Згідностатті 77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Згідно із частин першої та другоїстатті 81 ЦПК Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 18 вересня 2018 року у справі 800/538/17 (провадження № 11-431асі18) зроблено висновок, що «за приписами частини першої статті 40, частин першої та третьої статті 49-2 КЗпП вбачається, що власник або уповноважений ним орган одночасно з попередженням про звільнення у зв`язку зі змінами в організації виробництва і праці зобов`язаний запропонувати працівникові всі наявні вакантні посади, які він може обіймати відповідно до своєї кваліфікації.
Тобто, роботодавець зобов`язаний запропонувати всі вакансії, які відповідають означеним вимогам, що існують на цьому підприємстві, незалежно від того, в якому структурному підрозділі працівник, який вивільнюється, працював. З огляду на викладене, оскільки обов`язок по працевлаштуванню працівника покладається на власника з дня попередження про вивільнення до дня розірвання трудового договору, за змістом частини третьої статті 49-2 КЗпП роботодавець є таким, що виконав цей обов`язок, якщо працівникові були запропоновані всі інші вакантні посади (інша робота), які з`явилися на підприємстві протягом усього періоду і існували на день звільнення.
Така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 01 квітня 2015 року у справі № 6-40цс15.
Відповідно до Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 14 лютого 2022 року №64/2022 у зв`язку з військовою агресією проти України на території України введено воєнний стан строк, якого продовжено згідно з Указами Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 14 березня 2022 року №133/2022, від 18 квітня 2022 року №259/2022, від 17 травня 2022 року №341/2022, від 12 серпня 2022 року №573/2,022, від 07 листопада 2022 року №757/2022 до 19 лютого2023 року.
Згідно ч.2 ст.5 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15 березня 2022 року № 2136-ІХ особливості розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця у період дії воєнного стану норми статті 43 КЗпП України не застосовуються, крім випадків звільнення працівників підприємств, установ або організацій, обраних до профспілкових органів.
Статтею 1 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності»(надалі - Закон № 1045-XIV) встановлено, що професійна спілка (профспілка) - добровільна неприбуткова громадянська організація, що об`єднує громадян, пов`язаних спільними інтересами за родом їх професійної (трудової) діяльності (навчання). Первинна організація профспілки - добровільне об`єднання членів профспілки, які, як правило, працюють на одному підприємстві, в установі, організації незалежно від форми власності і виду господарювання або у фізичної особи, яка використовує найману працю, або забезпечують себе роботою самостійно, або навчаються в одному закладі освіти.
За приписами частини першоїстатті 2 Закону №1045-XIVпрофесійні спілки створюються з метою здійснення представництва та захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілки.
Частиною першоюстатті 6 Закону № 1045-XIVпередбачено, що громадяни України мають право на основі вільного волевиявлення без будь-якого дозволу вступати до профспілок на умовах і в порядку, визначених їх статутами, брати участь у роботі профспілок.
Частиною другоюстатті 11 Закону № 1045-XIVвстановлено, що статус первинних мають профспілки чи організації профспілки, які діють на підприємстві, в установі, організації, навчальному закладі або об`єднують членів профспілки, які забезпечують себе роботою самостійно чи працюють на різних підприємствах, в установах, організаціях або у фізичних осіб.
Статтею 3 Закону № 1045-XIVвизначено сферу дії цьогозакону, яка поширюється на діяльність профспілок, їх організацій, об`єднань профспілок, профспілкових органів і на профспілкових представників у межах їх повноважень, на роботодавців, їх об`єднання, а також на державні органи та органи місцевого самоврядування.
Згідно з пунктом першим частини першоїстатті 1 Закону1045-XIV професійна спілка (профспілка) - добровільна неприбуткова громадянська організація, що об`єднує громадян, пов`язаних спільними інтересами за родом їх професійної (трудової) діяльності (навчання).
Частиною другоюстатті 11 Закону № 1045-XIVвстановлено, що статус первинних мають профспілки чи організації профспілки, які діють на підприємстві, в установі, організації, навчальному закладі або об`єднують членів профспілки, які забезпечують себе роботою самостійно чи працюють на різних підприємствах, в установах, організаціях або у фізичних осіб.
У своємурішенні від 29.10.1998 у справі № 14-рп/98 Конституційний Суд Українивказав, що поняттям «професійна спілка, що діє на підприємстві, в установі, організації», яке вживається в абзаці шостому частини першоїстатті 43-1 Кодексу законів про працю України, охоплюється будь-яка професійна спілка (профспілкова організація), яка відповідно доКонституціїта законів України утворена на підприємстві, в установі, організації на основі вільного вибору її членів з метою захисту їх трудових і соціально-економічних прав та інтересів, незалежно від того, чи є така професійна спілка стороною колективного договору, угоди. Професійні спілки, які діють на одному й тому ж підприємстві, в установі, організації, мають рівні права і є рівними перед законом. Питання про надання згоди на розірвання трудового договору з працівником у передбаченихзакономвипадках і порядку вирішує професійна спілка, яка діє на підприємстві, в установі, організації, членом якої є працівник.
Враховуючи вищенаведенівимоги законута встановленіобставини справи,судом встановлено,що дирекцієюБорщівського закладузагальної середньоїосвіти І-ІІІступенів іменіЯ.П.ГорошкаБорсуківської сільськоїради Тернопільськоїобласті булододержано всіхвимог законодавствапри звільненні ОСОБА_1 ,а самете,що увідповідача дійсномали місцезміни ворганізації виробництваі праці,зокрема,реорганізація закладута скороченняштату працівників;роботодавцем булододержано нормзаконодавства,що регулюютьвивільнення працівника;роботодавцем булозапропоновано позивачевіусі наявнівакантні посади,які вінміг обіймативідповідно досвоєї посади,переважного правана залишенняна роботіу позивачане було, доказів приналежності ОСОБА_1 до працівників обраних до складу виборних посад первинного профспілкового органу Борщівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів ім.Я.П.Горошка Борсуківської сільської ради Тернопільської області суду не подано, останній попереджувався за два місяці про наступне вивільнення.
Відповідно до частин першої та другоїст.235 КЗпП України, при винесенні рішення про поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи, але не більш як за один рік.
Зважаючи, що судом прийнято рішення про відмову в задоволені позову про поновлення на роботі, відсутні підстави для стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги про поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу є необґрунтованими та до задоволення не підлягають.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 21,32,40,42,43,49-2,184,233,235 Кодексу законів про працю України, статтями4,13,81,141,259,263,265,268,354 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
В задоволенні позову ОСОБА_2 (місце проживання: 47410, с.Борщівка Кременецького району Тернопільської області) до Борщівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів імені Я.П.Горошка Борсуківської сільської ради Тернопільської області (місце знаходження: 47410, с.Борщівка вул.Широка, 57, Кременецького району Тернопільської області) про поновлення на роботі та оплату за час вимушеного прогулу - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Тернопільського апеляційного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складено 02 грудня 2024 року
Суддя: Л. І. Холява
Суд | Лановецький районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 20.11.2024 |
Оприлюднено | 16.12.2024 |
Номер документу | 123750029 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них про поновлення на роботі, з них |
Цивільне
Лановецький районний суд Тернопільської області
Холява Л. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні