ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
12.12.2024Справа № 910/10136/24
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Вінницька птахофабрика" (Вінницька область, м. Ладижин)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "С-ПРОФІ" (м. Київ)
про стягнення 841 705,14 грн,
Суддя Ващенко Т.М.
Секретар судового засідання Шаповалов А.М.
Представники сторін: не викликались
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Вінницька птахофабрика" звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "С-ПРОФІ" про стягнення 841 705,14 грн заборгованості за договором підряду №0802/23/ЗТ від 08.02.2023.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 19.08.2024 позовну заяву залишено без руху, встановлено позивачу строк і спосіб усунення виявлених недоліків.
28.08.2024 від позивача надійшла заява про усунення недоліків.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 02.09.2024 відкрито провадження у справі, її розгляд вирішено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін, встановлено сторонам процесуальні строки для подання відзиву, відповіді на відзив, заперечень, заяв і клопотань.
16.09.2024 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, яким він заперечує проти позову з підстав його необґрунтованості та недоведеності.
25.10.2024 від позивача надійшла відповідь на відзив.
З моменту відкриття провадження у справі сплив достатній строк (з урахуванням воєнного стану на території України), для подання всіма учасниками справи своїх доводів, заперечень, відзивів, доказів тощо, у зв`язку з чим суд вважає за можливе здійснити розгляд даної справи по суті заявлених вимог.
Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення. Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення (ч. 5 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України).
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення відповідача, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
08.02.2023 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Вінницька Птахофабрика" в особі Філії "Внутрішньогосподарський комплекс по виробництву кормів" Товариства з обмеженою відповідальністю "Вінницька Птахофабрика" (далі - МХП) та Товариством з обмеженою відповідальністю "С-Профі" (далі - Контрагент) було укладено договір №0802/23/3Т (далі - Договір), за умовами п. 1.1. якого Контрагент зобов`язується у встановлені строки за завданням МХП виконати роботи, зазначені в додатках до договору, а МХП - прийняти та оплатити зазначені роботи.
Згідно з п. 1.2. Договору його невід`ємними частинами, які визначають зобов`язання сторін та регулюють його окремі положення, є:
- Додаток № 1 - "Умови, застосовні до договорів, укладених між МХП та Контрагентами, в яких МХП виступає платником за виконані Контрагентом зобов`язання (далі - "Умови") в редакції від 01.10.2022 року" і які обов`язкові до виконання Сторонами Договору. Дані Умови опубліковані у газеті "Урядовий кур`єр", розміщені на сторінці офіційного сайту МХП https://www.mhp.com.ua/uk/partners/yurydychna-informatsiya та діють у відповідності до вказаних у них Положень;
- Додаток № 2 - Найменування робіт, граничний термін виконання робіт, строки та порядок оплати робіт, інші умови;
- Додаток № 3 - Договірна ціна з локальним кошторисом (та відомостями ресурсів) або сукупність договірних цін з локальними кошторисами (та відомостями ресурсів), надалі по тексту відповідно Договірна ціна та Локальний кошторис, в т. ч. у сукупність документів даного Договору включаються форми документів, які стосуються виконання даного Договору, якщо погоджені сторонами;
- Додаток № 4 - Графік виконання робіт;
- Додаток № 5 - Правила дотримання виробничих санітарних вимог, охорони праці, навколишнього природного середовища та безпеки на території МХП;
- Додаток № 6 - Технічне завдання;
- Додаток № 7 - Форма лімітно-забірної відомості.
Пунктами 2.1. - 2.3. Договору визначено, що загальна Вартість Робіт, що є предметом цього Договору вказується у Додатку № 2 до цього договору. Вартість окремих видів та/або етапів робіт, що є предметом цього Договору, визначається Сторонами згідно Додатку № 3 до цього Договору. Фактична загальна вартість робіт за цим договором визначається Сторонами на підставі підписаних актів виконаних робіт та не може перевищувати загальну вартість робіт визначену у Додатку № 2 до цього Договору.
Відповідно до п. 2.9. Договору розрахунки за виконані роботи здійснюються згідно умов Додатку № 2 до Договору на підставі Акта (-ів) передачі-приймання виконаних робіт з додатком підсумкової відомості ресурсів (по формі згідно Додатків до Договору або у разі використання ПО "АВК" по формі № КБ-2в) та довідок про вартість виконаних робіт , в т.ч. по формі № КБ-3 (надалі все разом по тексту - Акти передачі-приймання виконаних робіт). Періодичність оформлення Актів передачі-приймання виконаних робіт визначається у Додатку №2 до Договору.
За умовами п. п. 3.2.9., 3.2.10. Договору МХП має право:
- розірвати Договір та вимагати відшкодування збитків якщо, Контрагент своєчасно не розпочав роботи або виконує їх настільки повільно, що закінчення їх у строк, визначений цим Договором, стає неможливим, в т.ч. у разі порушення Контрагентом строків виконання етапів робіт, зазначених у Графіку виконання робіт;
- відмовитися від прийняття закінчених робіт (об`єкта будівництва) у разі виявлення недоліків, які виключають можливість їх (його) використання відповідно до мети, зазначеної у технічному завданні та договорі і не можуть бути усунені Контрагентом, МХП або третьою особою.
Роботи, що є предметом цього Договору, виконуються з використанням обладнання, конструкцій і матеріалів Контрагента (та у разі домовленості Сторін в т.ч. з використанням обладнання, конструкцій і матеріалів МХП, в обсязі визначеному Сторонами в Додатках до цього Договору (локальний кошторис та технічне завдання). Контрагент зобов`язаний за власний кошт повністю забезпечити поставку матеріалів, вказаних в Додатках до Договору з поміткою "матеріал Контрагента". Обсяги матеріалів Контрагента у Технічному завданні наведені орієнтовно, витрати на закупівлю додаткових обсягів матеріалів бере на себе Контрагент (п. 4.1. Договору).
Пунктами 5.1., 5.2. Договору передбачено, що Контрагент приступає до виконання робіт з моменту підписання даного Договору, якщо інше не зазначено у Графіку виконання робіт (Додаток № 4 до Договору), а також зобов`язується виконати роботи у строки передбачені Договором. Роботи за даним Договором виконуються Контрагентом згідно технічного завдання та у відповідності до державних норм, вимог діючого законодавства.
Згідно з п. 5.3. Договору передача виконаного обсягу робіт (їх частини) здійснюється з супровідними документами Контрагента. За результатами виконання робіт Контрагент протягом строку передбаченого Додатком №2 до цього Договору, подає МХП Акт приймання-передачі виконаних робіт та виконавчу документацію (акти прихованих робіт, робочі креслення, протоколи вимірювань, протоколи ущільнення ґрунту (у разі виконання земляних робіт), протоколи якості з`єднувальних конструкцій та ін.), затверджену уповноваженим представником Контрагента. Акти, у разі приймання виконаних робіт МХП, повинні бути підписані останнім протягом строку передбаченого Додатком № 2 до цього Договору.
У пункті 5.4. Договору сторони погодили, що передача-приймання прихованих робіт здійснюється тільки за участю уповноваженого представника МХП. У разі порушення цієї умови та закриття прихованих робіт за відсутності представника МХП, останній для перевірки якості виконаних робіт має право вимагати від Контрагента розкрити закриті прихованні роботи за рахунок Контрагента.
При виявленні недоліків в процесі здачі-приймання робіт Сторонами складається Акт з переліком виявлених недоліків та строків їх усунення, затверджений представниками МХП та Контрагента. У разі виявлення недоліків (дефектів) у роботах при їх здачі-прийманні МХП повідомляє Контрагента і запрошує його для складання акта про порядок і строки усунення виявлених недоліків (дефектів). Якщо Контрагент не з`явиться без поважних причин протягом трьох робочих днів з моменту отримання повідомлення МХП, то акт, складений без участі Контрагента, має юридичну силу (вважається таким, що узгоджений Сторонами) і надсилається йому для виконання після складання. У разі ухилення Контрагентом від усунення виявлених недоліків чи порушення Контрагентом строків їх усунення, МХП має право відсторонити Контрагента від виконання робіт за Договором та розірвати Договір в односторонньому порядку без здійснення оплати за роботи, в яких виявлені такі недоліки або прийняти рішення, про усунення недоліків (дефектів) власними силами або із залученням третіх осіб із відшкодуванням витрат та понесених збитків за рахунок Контрагента (п. 5.5. Договору).
Пунктом 6.5. Договору передбачено, що у випадку, якщо МХП виявив випадки включення Контрагентом невиконаних робіт в Акти приймання-передачі виконаних робіт, або завищення вартості матеріалів, обладнання, конструкцій, які використовуються в ході виконання робіт - Контрагент зобов`язаний повернути МХП виявленні суми (вартість невиконаних, але включених в Акти приймання-передачі виконаних робіт, завищену вартість матеріалів, обладнання, конструкцій, виробів) протягом 3 банківських днів з моменту отримання відповідної вимоги МХП та оплатити на вимогу МХП штраф в розмірі 50% від виявлених завищених сум або вартості включених в акти, але не виконаних робіт. У випадку, коли Контрагент не повертає виявлені вищезазначені суми, МХП має право зняти їх, з урахуванням штрафу, з розрахунків із Контрагентом. Також в цьому випадку МХП має право достроково в односторонньому порядку розірвати Договір.
У Додатку № 2 до Договору сторони погодили, що предметом Договору є будівельно-монтажні роботи, конкретизацію видів робіт вказано в Договірній ціні. Відповідно до умов Договору МХП здійснює оплату робіт шляхом перерахування на поточний банківський рахунок Контрагента у наступному порядку: - авансовий платіж в розмірі 30% від вартості замовлених робіт протягом 5 банківських днів з дати підписання Договору (в т.ч. додатків до нього) на підставі отриманого від Контрагента рахунку-фактури.
У Додатку № 3 до Договору передбачено, що договірна ціна на будівництво Системи вентиляції та кондиціювання повітря в електрощитових-ККЦ на філії "ВКВК" ТОВ "Вінницька птахофабрика", за адресою Вінницька область, місто Ладижин, вулиця Івана Сагаєва, будинок № 1, становить 4 504 865,26 грн.
14.02.2023 позивач перерахував відповідачу авансовий платіж - 30% від вартості робіт, у сумі 1 351 459,58 грн, платіжною інструкцією №1776000001.
Відповідно до Додатку № 4 до Договору, термін виконання робіт визначено 31.03.2023. У додатку № 6 до Договору узгоджено технічне завдання, відповідно до якого датою введення обладнання в експлуатацію є 31.03.2023.
Як вказує позивач, відповідач не дотримувався графіків виконання робіт, частина обладнання не була поставлена. Враховуючи дані обставини представником позивача в електронному листі до відповідача від 22.03.2024 вказувалося на недоліки, виявлені під час виконання робіт Підрядником.
24.03.2023 через систему "Partners" від ТОВ "С-Профі" на адресу ТОВ "Вінницька птахофабрика" надійшли акт №1 приймання виконаних будівельних робіт за березень 2023 року, Акт вартості устаткування, що придбавається виконавцем робіт, Підсумкова відомість ресурсів, Об`єкт: Система вентиляції та кондиціонування повітря в електрощитових ККЦ (витрати по факту), довідка про вартість виконаних будівельних робіт.
Розглянувши даний акт, представник ТОВ "Вінницька птахофабрика" відхилив його підписання в системі "Partners" та надав свої зауваження по суті поданих документів, а саме: "Станом на 27.03.2023. Роботи не завершені, не має одного вентилятора із комплекту, відсутні повітропроводи, виконання системи вентиляції на 65-70%. Фото підтвердження надішлю на пошту".
Як вказує позивач, 27.03.2024 його представником на електронну адресу відповідача були надіслані ґрунтовні роз`яснення про причини відхилення поданих актів виконаних робіт, з проханням надати контакти відповідальної особи, та надати графіки виконання робіт та дату введення об`єкту в експлуатацію. Проте відповідач на дані листи не відреагував, жодних інших дій для усунення заперечень, наданих на акт, не здійснив.
Позивач зазначає, що відповідач всупереч положень п. 5.3. Договору не було надано: акти прихованих робіт, проекти рами для монтажу системи вентиляції, розрахунки на міцність, скручування, згин, гарантійні зобов`язання, не надано інструкції по експлуатації вентиляції та гарантійні зобов`язання до системи вентиляції, які станом на сьогодні вже вийшли з ладу.
За доводами позивача, відповідач фактичної здачі-прийняття робіт не проводив, виконання будівельних робіт зупинив, про строки поновлення чи причини зупинення не повідомив, роботи, визначені Договором, у встановлений термін не завершив.
Загальна вартість виконаних робіт та проведення поставки матеріалів та устаткування була визначена позивачем, а саме: виконано робіт на суму - 29 276,90 грн, поставлено матеріалів та обладнання на суму - 480 477,54 грн.
Загальна вартість виконаних відповідачем робіт, за доводами позивача, складає 509 754,44 грн з ПДВ.
31.03.2023 позивач звертався до відповідача з претензією, в якій повідомляв про невиконання умов Договору та стягнення суми неустойки.
11.08.2023 позивач звернувся до відповідача з претензією про повернення надміру сплачених коштів у розмірі 841 705,14 грн, зважаючи на часткове невиконання умов Договору, проте відповіді на претензію не отримав.
У зв`язку з цим позивач звернувся до суду з даним позовом про стягнення з відповідача 841 705,14 грн авансового платежу.
Відповідач проти позовних вимог заперечує, посилаючись на їх необґрунтованість та недоведеність, а також на недобросовісну поведінку позивача. Зазначає, що ним було виконано належним чином 70% робіт за Договором при їх оплаті позивачем лише в розмірі 30%.
Зобов`язанням, згідно зі ст. 509 Цивільного кодексу України, є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Згідно зі ст. 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки; підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Частиною 1 ст.626 ЦК України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Згідно зі ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Укладений між сторонами Договір за своєю правовою природою є договором будівельного підряду.
Статтею 837 ЦК України визначено, що за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов`язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов`язується прийняти та оплатити виконану роботу. Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові. Для виконання окремих видів робіт, встановлених законом, підрядник (субпідрядник) зобов`язаний одержати спеціальний дозвіл. До окремих видів договорів підряду, встановлених параграфами 2-4 цієї глави, положення цього параграфа застосовуються, якщо інше не встановлено положеннями цього Кодексу про ці види договорів.
Відповідно до ст. 843 ЦК України в договорі підряду визначається ціна роботи або способи її визначення. Якщо у договорі підряду не встановлено ціну роботи або способи її визначення, ціна встановлюється за рішенням суду на основі цін, що звичайно застосовуються за аналогічні роботи з урахуванням необхідних витрат, визначених сторонами. Ціна роботи у договорі підряду включає відшкодування витрат підрядника та плату за виконану ним роботу.
Ціна у договорі підряду може бути визначена у кошторисі. Якщо робота виконується відповідно до кошторису, складеного підрядником, кошторис набирає чинності та стає частиною договору підряду з моменту підтвердження його замовником. Кошторис на виконання робіт може бути приблизним або твердим. Кошторис є твердим, якщо інше не встановлено договором. Зміни до твердого кошторису можуть вноситися лише за погодженням сторін (ч. ч. 1-3 ст. 844 ЦК України).
Статтею 875 ЦК України визначено, що за договором будівельного підряду підрядник зобов`язується збудувати і здати у встановлений строк об`єкт або виконати інші будівельні роботи відповідно до проектно-кошторисної документації, а замовник зобов`язується надати підрядникові будівельний майданчик (фронт робіт), передати затверджену проектно-кошторисну документацію, якщо цей обов`язок не покладається на підрядника, прийняти об`єкт або закінчені будівельні роботи та оплатити їх. Договір будівельного підряду укладається на проведення нового будівництва, капітального ремонту, реконструкції (технічного переоснащення) підприємств, будівель (зокрема житлових будинків), споруд, виконання монтажних, пусконалагоджувальних та інших робіт, нерозривно пов`язаних з місцезнаходженням об`єкта. До договору будівельного підряду застосовуються положення цього Кодексу, якщо інше не встановлено законом.
Згідно зі ст. 877 ЦК України підрядник зобов`язаний здійснювати будівництво та пов`язані з ним будівельні роботи відповідно до проектної документації, що визначає обсяг і зміст робіт та інші вимоги, які ставляться до робіт та до кошторису, що визначає ціну робіт. Підрядник зобов`язаний виконати усі роботи, визначені у проектній документації та в кошторисі (проектно-кошторисній документації), якщо інше не встановлено договором будівельного підряду. Договором будівельного підряду мають бути визначені склад і зміст проектно-кошторисної документації, а також має бути визначено, яка із сторін і в який строк зобов`язана надати відповідну документацію. Підрядник, який виявив у ході будівництва не враховані проектною документацією роботи і необхідність у зв`язку з цим проведення додаткових робіт і збільшення кошторису, зобов`язаний повідомити про це замовника. У разі неодержання від замовника в розумний строк відповіді на своє повідомлення підрядник зобов`язаний зупинити відповідні роботи з віднесенням збитків, завданих цим зупиненням, на замовника. Замовник звільняється від відшкодування цих збитків, якщо доведе, що у проведенні додаткових робіт немає необхідності. Якщо підрядник не виконав обов`язку, встановленого частиною третьою цієї статті, він позбавляється права вимагати від замовника плату за виконані додаткові роботи і права на відшкодування завданих цим збитків, якщо не доведе, що його негайні дії були необхідними в інтересах замовника, зокрема у зв`язку з тим, що зупинення роботи могло призвести до знищення або пошкодження об`єкта будівництва.
Частинами 1 - 4 статті 879 ЦК України унормовано, що матеріально-технічне забезпечення будівництва покладається на підрядника, якщо інше не встановлено договором будівельного підряду. Договором на замовника може бути покладений обов`язок сприяти підрядникові у забезпеченні будівництва водопостачанням, електроенергією тощо, а також у наданні інших послуг. Підрядник, який зобов`язаний здійснювати матеріально-технічне забезпечення будівництва, несе ризик неможливості використання наданого ним матеріалу (деталей, конструкцій) або устаткування без погіршення якості робіт. У разі неможливості використання матеріалу (деталей, конструкцій) або устаткування, наданого замовником, без погіршення якості виконуваних робіт підрядник має право відмовитися від договору та вимагати від замовника сплати ціни робіт пропорційно їх виконаній частині, а також відшкодування збитків, не покритих цією сумою. Оплата робіт провадиться після прийняття замовником збудованого об`єкта (виконаних робіт), якщо інший порядок розрахунків не встановлений за погодженням сторін.
Статтею 882 ЦК України встановлено, що замовник, який одержав повідомлення підрядника про готовність до передання робіт, виконаних за договором будівельного підряду, або, якщо це передбачено договором, - етапу робіт, зобов`язаний негайно розпочати їх прийняття. Замовник організовує та здійснює прийняття робіт за свій рахунок, якщо інше не встановлено договором. У прийнятті робіт мають брати участь представники органів державної влади та органів місцевого самоврядування у випадках, встановлених законом або іншими нормативно-правовими актами. Замовник, який попередньо прийняв окремі етапи робіт, несе ризик їх знищення або пошкодження не з вини підрядника, у тому числі й у випадках, коли договором будівельного підряду передбачено виконання робіт на ризик підрядника. Передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами. У разі відмови однієї із сторін від підписання акта про це вказується в акті і він підписується другою стороною. Акт, підписаний однією стороною, може бути визнаний судом недійсним лише у разі, якщо мотиви відмови другої сторони від підписання акта визнані судом обґрунтованими. Прийняття робіт може здійснюватися після попереднього випробування, якщо це передбачено договором будівельного підряду або випливає з характеру робіт. У цьому випадку прийняття робіт може здійснюватися лише у разі позитивного результату попереднього випробування. Замовник має право відмовитися від прийняття робіт у разі виявлення недоліків, які виключають можливість використання об`єкта для вказаної в договорі мети та не можуть бути усунені підрядником, замовником або третьою особою.
Відповідно до ст. ст. 6, 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Статтею 629 Цивільного кодексу України встановлено обов`язковість договору для виконання сторонами.
В силу положень ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, ст. 193 Господарського кодексу України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться; одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 530 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Судом встановлено, що у Додатку № 4 до Договору встановлено термін виконання робіт - до 31.03.2023.
Роботи за Договором відповідачем виконувались, що підтверджується з матеріалами справи та не заперечується сторонами.
24.03.2023 відповідач направив позивачу Акт №1 приймання виконаних будівельних робіт за березень 2023 року на суму 750 9041,44 грн, Акт вартості устаткування, що придбавається виконавцем робіт, на суму 600 596,93 грн, Підсумкову відомість ресурсів на суму 500 497,44 грн, довідку про вартість виконаних будівельних робіт на загальну суму 1 351 498,49 грн.
Згідно з п. 5.3. Договору передача виконаного обсягу робіт (їх частини) здійснюється з супровідними документами Контрагента. За результатами виконання робіт Контрагент протягом строку передбаченого Додатком №2 до цього Договору, подає МХП Акт приймання-передачі виконаних робіт та виконавчу документацію (акти прихованих робіт, робочі креслення, протоколи вимірювань, протоколи ущільнення ґрунту (у разі виконання земляних робіт), протоколи якості з`єднувальних конструкцій та ін.), затверджену уповноваженим представником Контрагента. Акти, у разі приймання виконаних робіт МХП, повинні бути підписані останнім протягом строку передбаченого Додатком № 2 до цього Договору.
У пункті 5.4. Договору сторони погодили, що передача-приймання прихованих робіт здійснюється тільки за участю уповноваженого представника МХП. У разі порушення цієї умови та закриття прихованих робіт за відсутності представника МХП, останній для перевірки якості виконаних робіт має право вимагати від Контрагента розкрити закриті прихованні роботи за рахунок Контрагента.
Судом встановлено відсутність у матеріалах справи доказів виконання відповідачем прихованих робіт за Договором. Так, в Акті №1 приймання виконаних будівельних робіт за березень 2023 року на суму 750 9041,44 грн таких робіт не зазначено.
Наведене спростовує доводи і твердження позивача про необхідність застосування умов п. п. 5.4. Договору щодо порядку прийняття прихованих робіт.
Далі, пунктом 5.5. Договору встановлено, що при виявленні недоліків в процесі здачі-приймання робіт Сторонами складається Акт з переліком виявлених недоліків та строків їх усунення, затверджений представниками МХП та Контрагента. У разі виявлення недоліків (дефектів) у роботах при їх здачі-прийманні МХП повідомляє Контрагента і запрошує його для складання акта про порядок і строки усунення виявлених недоліків (дефектів). Якщо Контрагент не з`явиться без поважних причин протягом трьох робочих днів з моменту отримання повідомлення МХП, то акт, складений без участі Контрагента, має юридичну силу (вважається таким, що узгоджений Сторонами) і надсилається йому для виконання після складання. У разі ухилення Контрагентом від усунення виявлених недоліків чи порушення Контрагентом строків їх усунення, МХП має право відсторонити Контрагента від виконання робіт за Договором та розірвати Договір в односторонньому порядку без здійснення оплати за роботи, в яких виявлені такі недоліки або прийняти рішення, про усунення недоліків (дефектів) власними силами або із залученням третіх осіб із відшкодуванням витрат та понесених збитків за рахунок Контрагента.
Судом встановлено, що позивач, одержавши від відповідача документи для прийняття частини виконаних робіт, направив йому лист із зауваженнями, що не відповідає встановленому п. 5.5. Договору порядку оформлення виявлених у процесі здачі-приймання робіт недоліків.
Так, позивачем не надано суду доказів Акту з переліком виявлених недоліків та строків їх усунення, доказів повідомлення та запрошення Контрагента для складання акта про порядок і строки усунення виявлених недоліків (дефектів), доказів неявки Контрагента для складення такого акту.
Крім того, пунктом 6.5. Договору передбачено, що у випадку, якщо МХП виявив випадки включення Контрагентом невиконаних робіт в Акти приймання-передачі виконаних робіт, або завищення вартості матеріалів, обладнання, конструкцій, які використовуються в ході виконання робіт - Контрагент зобов`язаний повернути МХП виявленні суми (вартість невиконаних, але включених в Акти приймання-передачі виконаних робіт, завищену вартість матеріалів, обладнання, конструкцій, виробів) протягом 3 банківських днів з моменту отримання відповідної вимоги МХП та оплатити на вимогу МХП штраф в розмірі 50% від виявлених завищених сум або вартості включених в акти, але не виконаних робіт. У випадку, коли Контрагент не повертає виявлені вищезазначені суми, МХП має право зняти їх, з урахуванням штрафу, з розрахунків із Контрагентом. Також в цьому випадку МХП має право достроково в односторонньому порядку розірвати Договір.
Судом при цьому встановлено відсутність доказів на підтвердження зазначення відповідачем в Акті №1 приймання виконаних будівельних робіт за березень 2023 року невиконаних робіт, та наявності підстав для застосування положень п. 6.5. Договору.
Згідно з ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
За змістом ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ст. 77 ГПК України).
Статтею 79 ГПК України встановлено, що наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Дослідивши зібрані в матеріалах справи докази та оцінивши їх в сукупності, суд встановив, що відповідачем виконувалися роботи за Договором, та за результатом виконаних робіт відповідачем було складено і направлено позивачу Акт №1 приймання виконаних будівельних робіт за березень 2023 року на суму 750 9041,44 грн, Акт вартості устаткування, що придбавається виконавцем робіт, на суму 600 596,93 грн, Підсумкову відомість ресурсів на суму 500 497,44 грн, довідку про вартість виконаних будівельних робіт на загальну суму 1 351 498,49 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 853 ЦК України замовник зобов`язаний прийняти роботу, виконану підрядником відповідно до договору підряду, оглянути її і в разі виявлення допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про них підрядникові. Якщо замовник не зробить такої заяви, він втрачає право у подальшому посилатися на ці відступи від умов договору або недоліки у виконаній роботі.
У разі виникнення між замовником і підрядником спору з приводу недоліків виконаної роботи або їх причин на вимогу будь-кого з них має бути призначена експертиза. Витрати на проведення експертизи несе підрядник, крім випадків, коли експертизою встановлена відсутність порушень договору підряду або причинного зв`язку між діями підрядника та виявленими недоліками. У цих випадках витрати на проведення експертизи несе сторона, яка вимагала її призначення, а якщо експертизу призначено за погодженням сторін, - обидві сторони порівну (ч. 4 ст. 853 ЦК України).
Якщо замовник протягом одного місяця ухиляється від прийняття виконаної роботи, підрядник має право після дворазового попередження продати результат роботи, а суму виторгу, з вирахуванням усіх належних підрядникові платежів, внести в депозит нотаріуса, нотаріальної контори на ім`я замовника, якщо інше не встановлено договором. Якщо ухилення замовника від прийняття виконаної роботи спричинило зміну строку здачі роботи, вважається, що право власності на виготовлену (перероблену) річ перейшло до замовника у момент, коли мало відбутися її передання (ч. ч. 5, 6 ст. 853 ЦК України).
Таким чином, позивач, отримавши від відповідача Акт приймання-передачі виконаних робіт, не надав у встановленому пунктом 5.5. Договору порядку обґрунтованих зауважень (Акт з переліком виявлених недоліків та строків їх усунення) щодо обсягу та якості виконаних відповідачем робіт.
Крім того, судом встановлено, що позивач, стверджуючи, що відповідачем було виконано робіт на суму 29 276,90 грн та поставлено матеріалів та обладнання на суму 480 477,54 грн, не надав суду жодного доказу на підтвердження обґрунтованості таких розрахунків та їх відповідності фактичними обставинам справи.
Положеннями ст. 858 ЦК України унормовано, що якщо робота виконана підрядником з відступами від умов договору підряду, які погіршили роботу, або з іншими недоліками, які роблять її непридатною для використання відповідно до договору або для звичайного використання роботи такого характеру, замовник має право, якщо інше не встановлено договором або законом, за своїм вибором вимагати від підрядника:
1) безоплатного усунення недоліків у роботі в розумний строк;
2) пропорційного зменшення ціни роботи;
3) відшкодування своїх витрат на усунення недоліків, якщо право замовника усувати їх встановлено договором.
Підрядник має право замість усунення недоліків роботи, за які він відповідає, безоплатно виконати роботу заново з відшкодуванням замовникові збитків, завданих простроченням виконання. У цьому разі замовник зобов`язаний повернути раніше передану йому роботу підрядникові, якщо за характером роботи таке повернення можливе.
Якщо відступи у роботі від умов договору підряду або інші недоліки у роботі є істотними та такими, що не можуть бути усунені, або не були усунені у встановлений замовником розумний строк, замовник має право відмовитися від договору та вимагати відшкодування збитків.
Статтею 849 ЦК України встановлено, що замовник має право у будь-який час перевірити хід і якість роботи, не втручаючись у діяльність підрядника. Якщо підрядник своєчасно не розпочав роботу або виконує її настільки повільно, що закінчення її у строк стає явно неможливим, замовник має право відмовитися від договору підряду та вимагати відшкодування збитків. Якщо під час виконання роботи стане очевидним, що вона не буде виконана належним чином, замовник має право призначити підрядникові строк для усунення недоліків, а в разі невиконання підрядником цієї вимоги - відмовитися від договору підряду та вимагати відшкодування збитків або доручити виправлення роботи іншій особі за рахунок підрядника. Замовник має право у будь-який час до закінчення роботи відмовитися від договору підряду, виплативши підрядникові плату за виконану частину роботи та відшкодувавши йому збитки, завдані розірванням договору.
Поряд з цим, позивачем не обґрунтовано і не доведено належними доказами наявність відступів від погоджених Договором умов чи технічного завдання, які б свідчили про наявність підстав для відмови від підписання Акту приймання-передачі наданих послуг; як і виконання відповідачем робіт на іншу суму, ніж зазначена в наданих відповідачем документах.
Положеннями ст. 86 ГПК України унормовано, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи встановлені вище обставини, суд дійшов висновку про те, що доводи позивача, зазначені в його позовній заяві, не відповідають наявним у матеріалах справи доказам, є недоведеними та необґрунтованими.
За таких обставин суд відмовляє в задоволенні позову.
Інші доводи і твердження сторін судом не прийняті до уваги як такі, що не впливають на результат вирішення даного спору та не змінюють висновку суду про відмову в задоволенні позову.
Відповідно до ст. 129 ГПК України судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись ст. ст. 73, 74, 76-80, 86, 129, 165, 219, 231, 232, 233, 236-238, 240, 241 ГПК України, Господарський суд міста Києва, -
ВИРІШИВ:
В позові відмовити повністю.
Рішення господарського суду набирає законної сили у відповідності до приписів ст. 241 Господарського процесуального кодексу України. Рішення господарського суду може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені ст. ст. 253, 254, 256-259 ГПК України.
Суддя Т.М. Ващенко
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 12.12.2024 |
Оприлюднено | 17.12.2024 |
Номер документу | 123751132 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Ващенко Т.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні