Провадження № 1-кп/734/277/24 Справа № 734/3865/24
У х в а л а
іменем України
13 грудня 2024 року селище Козелець
Козелецький районний суд Чернігівської області у складі:
Головуючого судді ОСОБА_1 ,
секретар судових засідань ОСОБА_2 ,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні клопотання прокурора ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 42024272300000071, відомості про яке 11 квітня 2024 року внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань, щодо
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Плоско-Забузьке Вільшанського району Кіровоградської області, українця, громадянина України, із середньою освітою, військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 АДРЕСА_1 , зареєстрованого і жителя АДРЕСА_2 , не судимого,
у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України, про звільнення від кримінальної відповідальності,
із участю прокурора ОСОБА_3 , обвинуваченого ОСОБА_4 ,
у с т а н о в и в:
29 серпня 2024 року в Козелецький районний суд Чернігівської області надійшов обвинувальний акт у кримінальному провадженні № 42024272300000071, відомості про яке 11 квітня 2024 року внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань, щодо ОСОБА_4 , який обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України.
У судовому засіданні прокурора ОСОБА_3 подав клопотання у цьому кримінальному провадженні про звільнення обвинуваченого ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності на підставі ч. 5 ст. 401 КК України та закриття кримінального провадження.
Органами досудового розслідування ОСОБА_4 обвинувачується в тому, що за Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» на території України введено воєнний стан із 05.30 години 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який у подальшому неодноразово продовжувався та який діє і на теперішній час. 29 лютого 2024 року між Міністерством оборони України в особі тимчасово виконувача обов`язків командира військової частини НОМЕР_1 підполковника ОСОБА_5 та рекрутом ОСОБА_4 укладений контракт про проходження громадянами України військової служби в Збройних Сил України на посаді осіб рядового складу строком на три роки.
Згідно з ч. 6 ст. 2, п. 2 ч. 1 ст. 24 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» одним з видів військової служби є військова служба за контрактом осіб рядового складу. Початком проходження військової служби для громадян, прийнятих на військову службу за контрактом, вважається день зарахування до списків особового складу військової частини.
Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 60 від 29 лютого 2024 року рекрута ОСОБА_4 призначено на посаду курсанта 1 навчальної механізованої роти військової частини НОМЕР_1 , зараховано до списків особового складу та поставлено на всі види забезпечення. Таким чином, із 29 лютого 2024 року рекрут ОСОБА_4 почав проходити військову службу за контрактом, у військовій частині НОМЕР_1 .
Будучи військовослужбовцем військової служби за контрактом, на особливий період, ОСОБА_4 відповідно до вимог ст.ст. 11, 16, 127 і 128 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст.ст. 2 і 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України зобов`язаний свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок, бути готовим до виконання завдань, пов`язаних із захистом Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, додержуватися військової дисципліни, виконувати службові обов`язки, що визначають обсяг завдань, доручених йому за посадою, не допускати негідних вчинків, у разі потреби відлучитися питати дозволу в командира, а після повернення доповідати йому про прибуття.
У подальшому, відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 79 від 19 березня 2024 року ОСОБА_4 направлено до військової частини НОМЕР_2 для проходження лікування. Однак, під час проходження лікування у військовій частині НОМЕР_2 , напередодні 23 березня 2024 року в рекрута ОСОБА_4 виник кримінально-протиправний умисел, спрямований на нез`явлення вчасно на службу без поважних причин з лікувального закладу в умовах воєнного стану, який він реалізував за наступних обставин. Близько 17.00 години 23 березня 2024 року ОСОБА_4 , який знаходився на лікуванні у терапевтичному відділенні військової частини НОМЕР_2 з діагнозом «пневмонія» виписано за порушення госпітального режиму з військової частини НОМЕР_2 .
Так, на виконання свого кримінально-протиправного умислу рекрут ОСОБА_4 , у порушення вказаного законодавства, будучи військовослужбовцем військової служби за контактом, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, з метою тимчасового незаконного ухилення від виконання обов`язків військової служби, в умовах воєнного стану, станом на 08.00 годину 24 березня 2024 року не з`явився вчасно на службу без поважних причин із лікувального закладу до військової частини НОМЕР_1 , що дислокується у АДРЕСА_1 , після чого проводив час на власний розсуд, не пов`язуючи його з проходженням військової служби та не вживаючи жодних заходів для повернення до місця служби за наявності реальної можливості для цього та по даний час в розташування військової частини НОМЕР_1 не повернувся. 28 серпня 2024 року рекрут ОСОБА_4 самостійно прибув до Територіального управління Державного бюро розслідувань.
ОСОБА_4 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України, - у нез`явленні військовослужбовця вчасно на службу без поважних причин тривалістю понад три доби, вчиненому в умовах воєнного стану.
Зі змісту письмової згоди, що надана 04 грудня 2024 року командиром військової частини НОМЕР_3 , адресованої до П`ятого слідчого відділу (з дислокацією у м. Чернігові) Територіального управління Державного бюро розслідувань розташованого у місті Києві, виходить, що командування військової частини НОМЕР_3 надає згоду на продовження проходження військовослужбовцем ОСОБА_4 військової служби.
У судовому засіданні вимоги вказаного клопотання обвинуваченим ОСОБА_4 і прокурором ОСОБА_3 підтримані.
07 вересня 2024 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України та інших законів України щодо вдосконалення кримінальної відповідальності за злочини проти встановленого порядку несення або проходження військової служби під час дії воєнного стану».
Правовими нормами ч. 5 ст. 401 КК України визначено, що особа, яка під час дії воєнного стану вперше вчинила кримінальне правопорушення, передбачене статтями 407, 408 цього Кодексу, може бути звільнена від кримінальної відповідальності в порядку, передбаченому кримінальним процесуальним законодавством України, якщо вона добровільно звернулася із клопотанням до слідчого, прокурора, суду про намір повернутися до цієї або іншої військової частини або до місця служби для продовження проходження військової служби та за наявності письмової згоди командира (начальника) військової частини (установи) на продовження проходження такою особою військової служби.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 КК України закон про кримінальну відповідальність, що скасовує кримінальну протиправність діяння, пом`якшує кримінальну відповідальність або іншим чином поліпшує становище особи, має зворотну дію у часі, тобто поширюється на осіб, які вчинили відповідні діяння до набрання таким законом чинності, у тому числі на осіб, які відбувають покарання або відбули покарання, але мають судимість.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Відповідно до ст. 285 КПК України особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених Законом України про кримінальну відповідальність. Особі, яка підозрюється, обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення та щодо якої передбачена можливість звільнення від кримінальної відповідальності у разі здійснення передбачених законом України про кримінальну відповідальність дій, роз`яснюється право на таке звільнення. Підозрюваному, обвинуваченому, який може бути звільнений від кримінальної відповідальності, повинно бути роз`яснено суть підозри чи обвинувачення, підставу звільнення від кримінальної відповідальності і право заперечувати проти закриття кримінального провадження з цієї підстави. У разі якщо підозрюваний чи обвинувачений, щодо якого передбачене звільнення від кримінальної відповідальності, заперечує проти цього, досудове розслідування та судове провадження проводяться в повному обсязі в загальному порядку.
В абз. 2 ч. 2 ст. 286 КПК України передбачено, що у разі наявності підстави для звільнення від кримінальної відповідальності, передбаченої частиною п`ятою статті 401 Кримінального кодексу України, прокурор або суд повинен також отримати письмову згоду командира (начальника) військової частини (установи) про можливість продовження проходження військової служби таким підозрюваним або обвинуваченим.
У судовому засіданні обвинуваченому ОСОБА_4 роз`яснені суть обвинувачення, підстава звільнення від кримінальної відповідальності та право заперечувати проти закриття кримінального провадження з цієї підстави. Встановлено, що ОСОБА_4 , який вперше вчинив кримінальне правопорушення (злочин), передбачене ч. 5 ст. 407 КК України, цілком розуміє свої права, визначені ч. 3 ст. 285 КПК України, підставу звільнення від кримінальної відповідальності за ч. 5 ст. 401 КК України, а також наслідки закриття провадження з цієї підстави і надав згоду на його звільнення від кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження.
Згідно з ч. 3 ст. 288 КПК України суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність. У разі закриття судом кримінального провадження та звільнення підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у порядку, передбаченому частиною п`ятою статті 401 Кримінального кодексу України, суд своєю ухвалою зобов`язує після набрання такою ухвалою законної сили невідкладно поновити звільнену особу на військовій службі та звільнену особу не пізніше 72 годин зобов`язує прибути до відповідної військової частини або місця служби для продовження проходження військової служби.
Враховуючи, що обвинувачений ОСОБА_4 раніше до кримінальної відповідальності за ч. 5 ст. 407 КК України не притягувався, має намір повернутися до військової частини для продовження проходження військової служби, є письмова згода командира військової частини НОМЕР_3 на продовження проходження військовослужбовцем ОСОБА_4 військової служби, і тому суд вважає, що обвинувачений ОСОБА_4 підлягає звільненню від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України, на підставі ч. 5 ст. 401 КК України, - для продовження проходження військової служби у Збройних Силах України. При цьому, кримінальне провадження щодо обвинуваченого ОСОБА_4 необхідно із вказаних підстав закрити.
Підстави для застосування щодо військовослужбовця ОСОБА_4 запобіжного заходу відсутні. Речові докази і процесуальні витрати у кримінальному провадженні відсутні.
Керуючись ст.ст. 284, 285, 286, 288, 314, 315, 369 і 371 КПК України, ст.ст. 5, 12 і 401 КК України, суд
у х в а л и в:
клопотання прокурора ОСОБА_3 про звільнення від кримінальної відповідальності задовольнити.
Звільнити обвинуваченого ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України, на підставі ч. 5 ст. 401 КК України, - для продовження проходження військової служби у Збройних Силах України, а кримінальне провадження № 42024272300000071, відомості про яке 11 квітня 2024 року внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань, - закрити.
Запобіжний захід щодо військовослужбовця ОСОБА_4 не застосовувати.
Зобов`язати військовослужбовця ОСОБА_4 не пізніше трьох діб після набрання ухвалою суду законної сили прибути до військової частини НОМЕР_3 для продовження проходження військової служби. Зобов`язати командира військової частини НОМЕР_3 після набрання ухвалою суду законної сили невідкладно поновити військовослужбовця ОСОБА_4 на військовій службі у Збройних Силах України.
Ухвала суду може бути оскаржена у апеляційному порядку до Чернігівського апеляційного суду через Козелецький районний суд Чернігівської області впродовж семи днів із дня проголошення.
Суддя
Суд | Козелецький районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 13.12.2024 |
Оприлюднено | 16.12.2024 |
Номер документу | 123751172 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти встановленого порядку несення військової служби (військові злочини) Самовільне залишення військової частини або місця служби |
Кримінальне
Козелецький районний суд Чернігівської області
Соловей В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні