Рішення
від 12.12.2024 по справі 910/11229/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

12.12.2024Справа № 910/11229/24

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Тем Енерго" (м. Вінниця)

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лафарі Опт" (м. Вінниця)

про стягнення 990 000,00 грн,

Суддя Ващенко Т.М.

Секретар судового засідання Шаповалов А.М.

Без виклику (повідомлення) представників сторін.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Тем Енерго" звернулось до Господарського суду міста Києва з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ай Стіл" про стягнення 990 000,00 грн заборгованості за виконані позивачем роботи по договору підряду №27/09-23.1 від 27.09.2023.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 16.09.2024 відкрито провадження у справі, її розгляд вирішено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін, встановлено сторонам процесуальні строки для подання відзиву, відповіді на відзив, заперечень, заяв і клопотань.

04.10.2024 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, яким він заперечує проти задоволення позову та зазначає, що позивачем не дотримано домовленостей щодо строків розрахунків за виконані роботи.

З відзиву на позовну заяву та інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що після звернення позивача до суду з даним позовом відповідач змінив найменування та адресу реєстрації з Товариства з обмеженою відповідальністю "Ай Стіл" (01054, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд.36), на Товариство з обмеженою відповідальністю "Лафарі Опт" (21009, місто Вінниця, вулиця Київська, будинок, 16).

Частиною 2 ст. 31 ГПК України встановлено, що справа, прийнята судом до свого провадження з додержанням правил підсудності, повинна бути ним розглянута і в тому випадку, коли в процесі розгляду справи вона стала підсудною іншому суду, за винятком випадків, коли внаслідок змін у складі відповідачів справа відноситься до виключної підсудності іншого суду.

Таким чином, назву та адресу місцезнаходження відповідача належить зазначати відповідно до актуальної інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

09.10.2024 від позивача надійшла відповідь на відзив.

22.11.2024 від відповідача надійшли додаткові пояснення по справі.

З моменту відкриття провадження у справі сплив достатній строк (з урахуванням воєнного стану на території України), для подання всіма учасниками справи своїх доводів, заперечень, відзивів, доказів тощо, у зв`язку з чим суд вважає за можливе здійснити розгляд даної справи по суті заявлених вимог.

Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення. Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення (ч. 5 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України).

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення відповідача, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

27.09.2024 між позивачем, як Підрядником, та відповідачем, як Замовником, було укладено Договір №27/09-23.1 (далі - Договір), за умовами п. 1.1. якого Підрядник приймає на себе зобов`язання з надання Послуг Поточного ремонту запірної арматури (засувки, клапани зворотні та електропривод) код ДК 021:2015 - 50510000-3 - Послуги з ремонту та технічного обслуговування насосів, клапанів, кранів і металевих контейнерів, далі Послуги, а Замовник зобов`язується прийняти та оплатити дані послуги.

Відповідно до п. 1.2. Договору перелік робіт та ціни здійснених робіт для виконання послуг, найменування, кількість та номенклатура вказуються в Специфікації, яка є невід`ємною частиною договору.

Пунктами 3.1. - 3.3. Договору передбачена, що загальна сума цього Договору обчислюється як вартість всіх Послуг, що зазначена у всіх підписаних Сторонами Специфікаціях на виконання послуг за цим Договором. До розрахунку ціни входять усі види робіт, враховуючи вартість дефектування, використання обладнання, паливо - мастильних матеріалів, транспортних витрат, витратних матеріалів та інших витрат згідно з чинним законодавством. Не врахована Підрядником вартість окремих робіт не сплачується Замовником окремо, а витрати на їх виконання вважаються врахованими у загальній ціні. Повний розрахунок здійснюється Замовником у національній валюті шляхом безготівкового перерахування коштів на розрахунковий рахунок Підрядника за фактично виконані послуги до моменту відвантаження Підрядником запірної арматури, що було відремонтовано. У випадку необхідності Замовник здійснює передоплату у розмірі 100% за придбання Підрядником запасних частин, проведене дефектування, понесені транспортні витрати.

Відповідно до п. п. 4.1., 4.2. Договору Підрядник зобов`язується надати Послуги за цим Договором з моменту підписання Договору по 31 грудня 2023 року включно та здати виконані належним чином Послуги за цим Договором Замовнику. Підрядник може виконати та здати виконані належним чином Послуги за цим Договором Замовнику достроково.

Згідно з п. п. 4.4., 4.5. Договору місце надання послуг - за адресою виробничих потужностей Підрядника. Передача відремонтованої запірної арматури здійснюється на території Замовника у момент доставки автотранспортною компанією з оформленням акту приймання - передачі обладнання з ремонту.

Пунктом 4.6. Договору встановлено, що по факту наданих Послуг Підрядник складає акт приймання-передачі наданих послуг (виконаних робіт) в двох примірниках та направляє його Замовнику. Замовник протягом 5 робочих днів з моменту отримання акту підписує його, або надає Підряднику мотивовану відмову від його підписання. Підрядник впродовж 10 робочих днів з моменту отримання мотивованої відмови Замовника від підписання акту, усуває виявлені порушення, після чого складає новий акт та направляє для підписання Замовнику. Послуги вважаються наданими у повному обсязі з моменту підписання Сторонами акту приймання - передачі наданих послуг (виконаних робіт).

Зобов`язанням, згідно зі ст. 509 Цивільного кодексу України, є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Згідно зі ст. 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки; підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Частиною 1 ст.626 ЦК України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Згідно зі ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Судом встановлено, що за своїм змістом та правовою природою укладений між сторонам правочин є договором підряду, який підпадає під правове регулювання норм ст.ст.837-886 Цивільного кодексу України.

Статтею 837 ЦК України визначено, що за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов`язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов`язується прийняти та оплатити виконану роботу. Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові. Для виконання окремих видів робіт, встановлених законом, підрядник (субпідрядник) зобов`язаний одержати спеціальний дозвіл. До окремих видів договорів підряду, встановлених параграфами 2-4 цієї глави, положення цього параграфа застосовуються, якщо інше не встановлено положеннями цього Кодексу про ці види договорів.

Відповідно до ст. 843 ЦК України в договорі підряду визначається ціна роботи або способи її визначення. Якщо у договорі підряду не встановлено ціну роботи або способи її визначення, ціна встановлюється за рішенням суду на основі цін, що звичайно застосовуються за аналогічні роботи з урахуванням необхідних витрат, визначених сторонами. Ціна роботи у договорі підряду включає відшкодування витрат підрядника та плату за виконану ним роботу.

Ціна у договорі підряду може бути визначена у кошторисі. Якщо робота виконується відповідно до кошторису, складеного підрядником, кошторис набирає чинності та стає частиною договору підряду з моменту підтвердження його замовником. Кошторис на виконання робіт може бути приблизним або твердим. Кошторис є твердим, якщо інше не встановлено договором. Зміни до твердого кошторису можуть вноситися лише за погодженням сторін (ч. ч. 1-3 ст. 844 ЦК України).

За ч. 1 ст. 846 ЦК України строки виконання роботи або її окремих етапів встановлюються у договорі підряду.

Статтею 849 ЦК України передбачено, що замовник має право у будь-який час перевірити хід і якість роботи, не втручаючись у діяльність підрядника. Якщо підрядник своєчасно не розпочав роботу або виконує її настільки повільно, що закінчення її у строк стає явно неможливим, замовник має право відмовитися від договору підряду та вимагати відшкодування збитків. Якщо під час виконання роботи стане очевидним, що вона не буде виконана належним чином, замовник має право призначити підрядникові строк для усунення недоліків, а в разі невиконання підрядником цієї вимоги - відмовитися від договору підряду та вимагати відшкодування збитків або доручити виправлення роботи іншій особі за рахунок підрядника. Замовник має право у будь-який час до закінчення роботи відмовитися від договору підряду, виплативши підрядникові плату за виконану частину роботи та відшкодувавши йому збитки, завдані розірванням договору.

Частиною 1 ст. 853 ЦК України встановлено, що замовник зобов`язаний прийняти роботу, виконану підрядником відповідно до договору підряду, оглянути її і в разі виявлення допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про них підрядникові. Якщо замовник не зробить такої заяви, він втрачає право у подальшому посилатися на ці відступи від умов договору або недоліки у виконаній роботі. Замовник, який прийняв роботу без перевірки, позбавляється права посилатися на недоліки роботи, які могли бути встановлені при звичайному способі її прийняття (явні недоліки).

Згідно з ч. 1 ст. 854 ЦК України якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов`язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або, за згодою замовника, - достроково.

Як зазначає позивач, він у повному обсязі виконав передбачені Договором роботи, які відповідачем прийняті без зауважень.

На підтвердження викладеного позивачем надано до матеріалів позовної заяви копії підписаних та скріплених печатками обох сторін Акту надання послуг №34 від 28.12.2023 щодо прийняття відповідачем послуг з поточного ремонту засувки сталевої Д-1200 мм на тиск 16 кг/см3 у кількості 1 шт. на загальну суму 990 000,00 грн з ПДВ, Акту №5 приймання-передачі обладнання з ремонту від 28.12.2023.

Для оплати виконаних позивачем робіт цього ж дня, 28.12.2023, ним було виставлено відповідачу Рахунок на оплату № 164 від 28.12.2023 на суму 990 000,00 грн з ПДВ.

Проте відповідачем вартість виконаних позивачем робіт оплачена не була, що і зумовило його звернення до суду з даним позовом.

29.08.2024 позивач направив відповідачу претензію №29/08-01 від 22.08.024 про сплату заборгованості, яка отримувачем залишена без задоволення.

Відповідач, заперечуючи проти позову, вказує, що пунктом 3.3. Договору передбачена оплата робіт до їх прийняття, а тому звернення позивача з претензією про сплату заборгованості свідчить про наявність іншої домовленості щодо строків розрахунків.

Відповідач зазначає, що сторони при підписанні Акту приймання-передачі обладнання з ремонту № 5 від 28.12.2023, були зацікавлені у перевірці якості Деталі до моменту її установки та спільної, із залученням обох сторін, установки та введення Деталі в роботу, адже це прямо впливає на наявність дефектів (недоліків) Деталі у подальшому, що в, свою чергу, зобов`язує Підрядника їх усунути за власний рахунок.

Таким чином, зважаючи на технічні особливості та важливість правильного встановлення Деталі, відповідач з позивачем уклали усну домовленість про залучення відповідача до встановлення та введення в експлуатацію Деталі. Також сторони домовились, що повний розрахунок здійснюється Замовником після спільного з Виконавцем введення в експлуатацію Деталі, але в межах гарантійного строку, тобто не пізніше ніж через 12 місяців з дня підписання Акту приймання-передачі обладнання з ремонту № 5 (не пізніше 28.12.2024). Протягом цього часу Замовник з Виконавцем повинні ввести Деталь в експлуатацію та провести оплату.

Суд відхиляє такі заперечення відповідача як необґрунтовані та не підтверджені жодним доказом.

Частиною 3 статті 13 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Обов`язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб`єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з`ясувати обставини, які мають значення для справи.

У відповідності до частини 1 статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.

Принцип змагальності тісно пов`язаний з процесуальною рівністю сторін і забезпечує повноту фактичного й доказового матеріалу, наявність якого є важливою умовою з`ясування обставин справи. Відповідно до вказаного принципу, особи, зацікавлені в результаті справи, вправі відстоювати свою правоту у спорі шляхом подання доказів; участі в дослідженні доказів, наданих іншими особами шляхом висловлення своєї думки з усіх питань, що підлягають розгляду у судовому засіданні. Змагальність є різновидом активності зацікавленої особи (сторони). Особи, які беруть участь у справі, вправі вільно розпоряджатися своїми матеріальними і процесуальними правами й активно впливати на процес з метою захисту прав і охоронюваних законом інтересів.

Згідно з ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

За змістом ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ст. 77 ГПК України).

Статтею 526 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

За змістом ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

У ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України зазначено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

За приписами ст. ст. 525, 615 Цивільного кодексу України одностороння відмова від виконання зобов`язання і одностороння зміна умов договору не допускаються.

З огляду на вказане в сукупності судом встановлено, що борг відповідача перед позивачем за представленими до матеріалів справи документами на час прийняття рішення становить 990 000,00 грн.

Доказів сплати відповідачем означеної суми чи відсутності обов`язку з її сплати сторонами до матеріалів справи не надано.

Положеннями ст. 86 ГПК України унормовано, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Враховуючи викладене вище в сукупності, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги про стягнення з відповідача 990 000,00 грн заборгованості є обґрунтованими, доведеними та не спростованими належним чином у встановленому законом порядку відповідачем, а відтак підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 129 ГПК України понесені позивачем витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 73, 74, 76-80, 86, 129, 165, 219, 231, 232, 233, 236-238, 240, 241, 252 ГПК України, Господарський суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Лафарі Опт" ((21009, місто Вінниця, вулиця Київська, будинок, 16; ідентифікаційний код 39447787) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Тем Енерго" (21001, місто Вінниця, вул. Героїв Нацгвардії, будинок 25; ідентифікаційний код 42020129) 990 000 (дев`ятсот дев`яносто тисяч) грн 00 коп. заборгованості та 11 880 (одинадцять тисяч вісімсот вісімдесят) грн 00 коп. судового збору.

3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили у відповідності до приписів ст. 241 Господарського процесуального кодексу України. Рішення господарського суду може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені ст. ст. 253, 254, 256-259 ГПК України.

Суддя Т.М. Ващенко

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення12.12.2024
Оприлюднено16.12.2024
Номер документу123751362
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань підряду

Судовий реєстр по справі —910/11229/24

Рішення від 12.12.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ващенко Т.М.

Ухвала від 16.09.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ващенко Т.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні