КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 грудня 2024 року № 320/40497/23
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Колеснікової І.С., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомГоловного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області
доТовариства з обмеженою відповідальністю "ЛЕРСЕН ЛТД"
про стягнення витрат ,-
В С Т А Н О В И В:
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Головне управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛЕРСЕН ЛТД" про стягнення витрат у розмірі 5500,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено про проведення позивачем експертизи товарів відповідача, на яку витрачені кошти, заявлені до стягнення.
Ухвалою суду Київського окружного адміністративного суду відкрито спрощене провадження в адміністративній справі та надано відповідачу п`ятнадцятиденний строк для подачі відзиву на позовну заяву.
Станом на дату ухвалення даного рішення, жодної заяви по суті справи відповідачем не надано.
Відповідно до частини 6 статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Вивчивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, суд зазначає таке.
На підставі звернення споживача, відповідно до погодження Держпродспоживслужби на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) від 25.11.2021 № 15.5-10/11962 (вх. №14.1-31/109 від 07.12.2021) відповідно до наказу Головного управління від 08.12.2021 № 6688-ОД та направлення на проведення перевірки від 10.12.2021 № 101, посадовими особами відділу контролю у сферах захисту споживачів, реклами, антитютюнового законодавства та пробірного контролю управління захисту споживачів Головного управління 13.12.2021 здійснено позапланову перевірку ТОВ «ЛЕРСЕН ЛТД» на предмет дотримання вимог законодавства про захист прав споживачів за місцем провадження господарської діяльності: Миколаївська область, м. Миколаїв, Херсонське шосе, буд. 100, за результатами даної перевірки було складений акт перевірки характеристик продукції № 000036 від 16.09.2021.
Відповідно до статей 13-15 Закону №877, Порядку відбору зразків продукції для визначення її якісних показників та форми акту відбору зразків продукції, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2013 року №1280 з метою досліджень на відповідність «бензину автомобільного» фізикохімічним показникам згідно вмотивованим Рішенням про відбір зразків від 10.12.2021 № 000005 у Відповідача на підставі договору про надання послуг від 16.08.2021 № 233 здійснено відбір зразків продукції: бензин автомобільнийА-95-Євро5-ЕО.
Відбір зразків зафіксовано в Акті відбору зразків продукції від 10.12.2021 № 000005.
13.12.2021 Головне управління звернулось до ТОВ «ЦЕНТР ЯКОСТІ ПРОДУКЦІЇ«КАРАТ» для проведення лабораторних досліджень нехарчової продукції на підставі Договору про надання послуг від 16.08.2021 № 233.
Відповідно до Протоколу випробувань № 387/ТЛ від 20.12.2021 за результатами проведеного дослідження встановлено, що відібраний зразок не відповідає вимогам ДСТУ 7684:2015 «Бензин автомобільні Євро. Технічні умови» зі зміною №1 для бензину автомобільного А-95-Євро5.
Згідно рахунку на оплату №159 від 01.12.2021, платіжного доручення №2473 від 21.12.2021 Головним управління сплачено послуги з проведення лабораторних досліджень нехарчової продукції «Бензин автомобільний» у сумі 5500,00 грн.
За результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері захисту прав споживачів складено Акт від 23.12.2021 № 000088.
Посадовими особами Головного управління винесена постанова про накладення стягнень, передбачених статтею 23 Закону України «Про захист прав споживачів» від 29.12.2021 №8 з ТОВ «ЛЕРСЕН ЛТД» штрафу у розмірі 86 229,00 грн, яка сплачена в повному обсязі.
За результатами експертизи (випробування) підтверджено факт порушення суб`єктом господарювання вимог законодавства. Головним управлінням листом від 03.03.2023 № 14.5.2-2-09/899-23 направлено до ТОВ «»ЛЕРСЕН ЛТД» рахунок-фактуру від 27.02.2023 №1 для відшкодування вартості витрат пов`язаних з проведенням лабораторних досліджень нехарчової продукції. Згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення №5402907872342 лист отримано 22.03.2023.
Як зазначає позивач, вимоги згаданого листа не виконано, що і стало підставою для звернення до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 42 Конституції України держава захищає права споживачів, здійснює контроль за якістю і безпечністю продукції та усіх видів послуг і робіт, сприяє діяльності громадських організацій споживачів.
Згідно статті 1 Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції» безпечна нехарчова продукція - це будь-яка продукція, яка за звичайних або обґрунтовано передбачуваних умов використання (у тому числі щодо строку служби та за необхідності введення в експлуатацію вимог стосовно встановлення і технічного обслуговування) не становить жодного ризику чи становить лише мінімальні ризики, зумовлені використанням такої продукції, які вважаються прийнятними і не створюють загрози суспільним інтересам, з урахуванням: характеристик продукції, у тому числі її складу, упаковки, вимог щодо встановлення і технічного обслуговування; впливу продукції на іншу продукцію, якщо вона буде використовуватися разом з нею; попереджень, що містяться на етикетці продукції, в інструкції з її використання та знищення, а також в іншій інформації стосовно продукції; застережень щодо споживання чи використання продукції певними категоріями населення (дітьми, вагітними жінками, людьми похилого віку тощо).
Закон України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» (тут і надалі в редакції, чинній на дати перебігу спірних правовідносин) встановлює правові та організаційні засади здійснення державного ринкового нагляду і контролю нехарчової продукції (далі по тексту - в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
За змістом статті 1 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» державний ринковий нагляд - це діяльність органів ринкового нагляду з метою забезпечення відповідності продукції встановленим вимогам, а також забезпечення відсутності загроз суспільним інтересам.
Статтею 10 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», зокрема, передбачено, що ринковий нагляд здійснюється органами ринкового нагляду в межах сфер їх відповідальності. Органи ринкового нагляду становлять єдину систему.
Відповідно до частини 1 статті 23 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» під час перевірок характеристик продукції проводяться документальні перевірки, у разі необхідності - обстеження зразків продукції, а за наявності підстав вважати, що продукція є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам, - відбір та експертиза (випробування) зразків продукції.
Частиною третьою статті 23 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» встановлено, що органи ринкового нагляду проводять планові та позапланові перевірки характеристик продукції.
Планові перевірки характеристик продукції проводяться у розповсюджувачів цієї продукції.
Відповідно до частин 4, 5 статті 23 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» під час таких перевірок перевіряються характеристики лише того виду продукції, що є предметом перевірки.
Перевірки характеристик продукції проводяться на підставі наказів органів ринкового нагляду та посвідчень (направлень) на проведення перевірки, що видаються та оформляються відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Частиною 8 статті 23 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» встановлено, що під час виїзної перевірки характеристик продукції може проводитися перевірка документів (їх копій) та інформації, зазначених у частині сьомій цієї статті, а також обстеження, відбір і експертиза (випробування) зразків продукції.
За результатами перевірки характеристик продукції посадова особа, яка здійснює ринковий нагляд, складає акт відповідно до вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (частина 17 статті 23 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції»).
Головне управління відповідно до Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області, затвердженого наказом Держпродспоживслужби від 24.02.2020 № 158, є територіальним органом Держпродспоживслужби.
Відповідно до Положення основними завданнями Держпродспоживслужби є зокрема, дотриманням законодавства про захист прав споживачів.
Відбір зразків продукції і проведення їх експертизи (випробування) здійснюються відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
За приписами статті 13 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» відбір зразків продукції здійснюється на підставі письмового вмотивованого рішення керівника органу державного нагляду (контролю) (голови державного колегіального органу) або його заступника (члена державного колегіального органу) згідно із законом.
У рішенні про необхідність відбору зразків продукції зазначаються кількість зразків для кожного виду або типу продукції, необхідних для експертизи, а також місце здійснення цієї експертизи.
Відбір зразків продукції здійснюється в кількості не менш як два екземпляри, один (контрольний) з яких залишається у суб`єкта господарювання.
Аналогічні положення містяться в пункті 2 Порядку відбору зразків продукції для визначення її якісних показників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1280 від 31.10.2007 (Постанова № 1280).
Статтею 14 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що відбір зразків продукції здійснюється посадовою особою органу державного нагляду (контролю) у присутності керівника суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу або уповноваженої ним особи (фізичної особи - підприємця або уповноваженої ним особи) і засвідчується актом відбору зразків продукції.
До початку відбору зразків продукції посадова особа органу державного нагляду (контролю) зобов`язана пред`явити рішення про відбір зразків продукції та роз`яснити суб`єкту господарювання порядок відбору зразків продукції.
Відповідно до статті 15 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» за наслідками відбору зразків продукції посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт відбору зразків.
Форма акта відбору зразків, затверджена Постановою № 1280.
Зміст акта відбору зразків продукції від 10.12.2021 №000005 відповідає формі, встановленій згаданою постановою.
Відповідно до статті 16 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» витрати, пов`язані з відбором, доставкою та проведенням експертизи (випробування) зразків продукції, фінансуються за рахунок органу державного нагляду (контролю).
У разі підтвердження результатами експертизи (випробування) факту порушення суб`єктом господарювання вимог законодавства суб`єкт господарювання відшкодовує витрати на проведення експертизи (випробування) в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Механізм відшкодування суб`єктом господарювання вартості відібраних у нього зразків нехарчової продукції та проведення їх експертизи (випробування) у разі, коли за результатами експертизи встановлено, що продукція є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає вимогам, встановленим технічними регламентами, регулюється Порядком відшкодування суб`єктом господарювання вартості відібраних зразків нехарчової продукції та проведення їх експертизи (випробування), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 921 від 31.08.2011 (Порядок).
Відповідно до пункту 2 Порядку, орган державного ринкового нагляду в тижневий строк після ознайомлення суб`єкта господарювання з висновком експертизи, під час проведення якої встановлено, що продукція є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам, готує документи, що підтверджують вартість відібраних зразків та витрати, пов`язані з проведенням експертизи, включаючи витрати на доставку зразків продукції до місця проведення експертизи, та надсилає їх суб`єкту господарювання рекомендованим листом з повідомленням про вручення або листом з оголошеною цінністю чи вручає під розписку.
Суб`єкт господарювання в тижневий строк з моменту надходження зазначених документів відшкодовує органу державного ринкового нагляду вартість відібраних зразків та витрати, пов`язані з проведенням експертизи, шляхом перерахування коштів до державного бюджету. Суб`єкт господарювання відшкодовує вартість відібраних зразків продукції за умови оплати вартості таких зразків органом державного ринкового нагляду.
Як вже зазначалось, Головним управлінням листом від 03.03.2023 № 14.5.2-2-09/899-23 направлено до ТОВ «»ЛЕРСЕН ЛТД» рахунок-фактуру від 27.02.2023 №1 для відшкодування вартості витрат пов`язаних з проведенням лабораторних досліджень нехарчової продукції.
Під час розгляду справи відповідачем не було надано доказів сплати у добровільному порядку суми грошового зобов`язання на загальну суму 5500,00 грн.
Крім того, за змістом статті 18 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» відсутні будь-які посилання на підстави для звільнення від обов`язку відшкодувати вартість проведеної контролюючим органом експертизи.
За таких обставин, слід констатувати факт невиконання відповідачем обов`язку відшкодувати понесені ГУ Держпродспоживслужби в Миколаївській області витрати у розмірі 5500,00 грн, з огляду на що, такі кошти підлягають стягненню.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Зважаючи на те, що позивачем не надано відзиву на позовну заяву, разом з тим, доказів щодо погашення заборгованості або пояснень щодо обставин справи, суд убачає підстави для задоволення позову.
Відповідно до частини 2 статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки у даній справі відсутні зазначені витрати, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 241- 247, 255, 293, 295- 297 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛЕРСЕН ЛТД" до державного бюджету суму витрат пов`язаних з проведенням лабораторних досліджень нехарчової продукції в сумі 5500,00 грн. (п`ять тисяч п`ятсот гривень).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Колеснікова І.С.
Суд | Київський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 10.12.2024 |
Оприлюднено | 16.12.2024 |
Номер документу | 123757936 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу реалізації державної політики у сфері економіки та публічної фінансової політики, зокрема щодо організації господарської діяльності, з них дозвільної системи, нагляду (контролю), реалізації держ-ї регуляторної політики у сфері госп-ї д-ті; ліцензування видів господарської д-ті; розроблення і застосування національних стандар., технічних регламентів та процедур оцінки відповідності |
Адміністративне
Київський окружний адміністративний суд
Колеснікова І.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні