Ухвала
від 05.12.2024 по справі 495/7740/24
БІЛГОРОД-ДНІСТРОВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

про залишення заяви без розгляду

05 грудня 2024 рокуСправа № 495/7740/24 Номер провадження 2-о/495/484/2024

Білгород-Дністрвоський міськрайонний суд Одеської області у складі:

головуючого судді Волкової Ю.Ф.,

із участю секретаря судового засідання Мартиненко Т.А.,

представника заявника - ОСОБА_1 ,

представника заінтересованої особи ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження справу за заявою ОСОБА_3 , заінтересованої особи ОСОБА_4 , Органу опіки та піклування Старокозацької сільської ради, ІНФОРМАЦІЯ_1 , про встановлення факту, що має юридичне значення,

встановив:

ОСОБА_3 звернувся до суду із заявою в порядку окремого провадження про встановлення факту перебування на його утриманні ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ; заінтересованими особами визначено ОСОБА_4 (матір дітей), Орган опіки та піклування Старокозацької сільської ради (орган опіки та піклування за зареєстрованим місцем проживання заявника, дітей), ІНФОРМАЦІЯ_1 (із урахуванням мети встановлення факту), про встановлення факту, що має юридичне значення.

1. Мотиви заяви. Позиції заінтересованих осіб.

1.1. ОСОБА_3 у заяві вказав, що 26.07.2016 між ним та ОСОБА_4 зареєстровано шлюб, в якому ІНФОРМАЦІЯ_4 у подружжя народилась дочка ОСОБА_8 .

На момент укладення цього шлюбу ОСОБА_3 уже був батьком дитини від свого першого шлюбу - ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ; ОСОБА_4 уже була матір`ю дітей ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яких виховувала без участі батьків.

Відповідно до довідки Управління соціального захисту населення в Малиновському районі ДПСП Одеської міської ради № 02-22 від 09.02.2023, родина: мати ОСОБА_4 , батько ОСОБА_3 , діти ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_8 перебуває на обліку багатодітних сімей.

Усі члени вказаної родини зареєстровані та проживають за адресою: АДРЕСА_1 ; подружжя ОСОБА_3 веде спільне господарство, займається вихованням усіх дітей, у той час як біологічні батьки ОСОБА_6 і та ОСОБА_5 не беруть участі у їх утриманні та вихованні. Дружина ОСОБА_4 є особою з інвалідністю третьої групи.

Встановлення факту утримання дітей ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , має для заявника юридичне значення, оскілки відповідно до пункту 3 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» є підставою для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації. У Додатку 5 (пункт 3) Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період, затвердженого постановою КМУ №560 від 16.05.2024, у переліку документів, що можуть бути подані військовозобов`язаним для отримання відстрочки, вказано рішення суду про встановлення факту утримання трьох дітей, тому заявник вважає, що його заява повинна бути вирішена в порядку окремого провадження.

1.2. Заінтересована особа ОСОБА_4 (матір дітей) у судовому засіданні 30.09.2024 та у письмових поясненнях від 05.09.2024 підтвердила дійсність обставин, викладених у заяві, проти встановлення заявленого факту не заперечила.

1.3. Заінтересована особа Орган опіки та піклування Старокозацької сільської ради у письмових поясненнях від 30.10.2024 зазначив, що за результатами виїзду за зареєстрованим місцем проживання заявника з родиною ( АДРЕСА_1 ) з метою встановлення обставин та умов проживання дітей встановлено, що фактично сім`я за місцем реєстрації не проживає.

1.4. Представник заінтересованої особи ІНФОРМАЦІЯ_6 у судовому засіданні проти задоволення заяви заперечив. Таку позицію обґрунтував тим, що встановлення заявленого факту не може бути використане як підстава для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації для ОСОБА_3 , оскільки він не є батьком дітей. Зазначив про потенційну наявність спору у площині публічних правовідносин між ОСОБА_3 і органами ІНФОРМАЦІЯ_6.

2. Заяву про встановлення юридичного факту необхідно залишити без розгляду з таких мотивів.

2.1. Згідно з частиною першою статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до частини першої статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Суд розглядає в порядку окремого провадження справи, зокрема, про встановлення фактів, що мають юридичне значення (пункт 5 частини другої статті 293 ЦПК України ).

До таких фактів законодавець у статі 315 ЦПК України відносить: 1) родинних відносин між фізичними особами; 2) перебування фізичної особи на утриманні; 3) каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню; 4) реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; 5) проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу; 6) належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті; 7) народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; 8) смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; 9) смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.

У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Отже, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо:

-згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав;

-чинне законодавство не передбачає іншого порядку їх встановлення;

-заявник не має іншої можливості підтвердити даний факт,

-встановлення такого факту не пов`язується з подальшим вирішенням спору про право.

Відповідні висновки викладені у постановах Великої Палати Верховного Суду від 30.05.2018 у справі № 761/16799/15-ц, у постанові від 10.04.2019 у справі №320/948/18.

Якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд залишає заяву без розгляду і роз`яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах (частина шоста статті 294 ЦПК України). Тобто мають право на вирішення спору за належною позовною вимогою у відповідному виді судочинства (див. постанови Великої Палати Верховного Суду від 10.04.2019 у справі № 320/948/18, від 30.01.2020 у справі № 287/167/18-ц (пункт 31).

2.2. Як зазначає заявник встановлення факту самостійного утримання дітей необхідно заявнику для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці.

У пункті 3 Додатку 5 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період, затв. постановою КМУ №560 від 16.05.2024, зазначено, що документами, які підтверджують право на відстрочку для жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці, є: свідоцтво про народження дітей (трьох і більше) із зазначенням батьківства військовозобов`язаного та один із документів: свідоцтво про реєстрацію шлюбу з матір`ю (батьком) дітей (трьох і більше) або рішення суду про розірвання шлюбу та визначення місця проживання дітей з батьком (матір`ю), або рішення органу опіки і піклування про визначення місця проживання з тим із батьків, який є військовозобов`язаним, або письмовий договір між батьками про те, з ким будуть проживати діти та участь другого з батьків у їх вихованні, або рішення суду про встановлення факту перебування дитини на утриманні військовозобов`язаного відповідно до положень статті 315 Цивільного процесуального кодексу України, а також договір про сплату аліментів на дитину.

Отже, законодавець передбачає право на відстрочку від військової служби лише для військовослужбовців, які зазначені у свідоцтвах про народження дітей батьком.

Суд встановив, що заявник ОСОБА_3 до того, як укласти шлюб із ОСОБА_4 мав дитину від першого шлюбу - сина ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

В свою чергу ОСОБА_4 до укладання шлюбу із ОСОБА_3 мала двох дітей: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Заявник з дружиною та трьома дітьми проживає за адресою АДРЕСА_1 , що підтверджено довідками про реєстрацію місця проживання особи.

З наведеного можна дійти висновку, що ОСОБА_3 є батьком однієї неповнолітньої дитини від свого першого шлюбу, батьком однієї малолітньої дитини, народженої у шлюбі із ОСОБА_4 та вітчимом ще двох дітей своєї дружини.

Сімейний Кодексу України по різному регулює правовідносини щодо виховання та утримання дітей особами, які мають статус батьків та особами, які є вітчимом чи мачухою.

Так, в силу статті 121 СК України права та обов`язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них.

Загальні обов`язки батьків щодо виховання дитини перелічені у статті 150 СК України.

Відповідно до статті 180 СК батьки повинні утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Згідно з вимогами статті 141 СК України мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини.

Натомість якщо мачуха, вітчим проживають однією сім`єю з малолітніми, неповнолітніми пасинком, падчеркою, вони мають право брати участь у їхньому вихованні (стаття 260 СК України).

Мачуха, вітчим зобов`язані утримувати малолітніх, неповнолітніх падчерку, пасинка, які з ними проживають, якщо у них немає матері, батька, діда, баби, повнолітніх братів та сестер або ці особи з поважних причин не можуть надавати їм належного утримання, за умови, що мачуха, вітчим можуть надавати матеріальну допомогу (стаття 268 СК України).

Встановлення факту утримання вітчимом дітей впливає на права та законні інтереси інших суб`єктів сімейних відносин (матері, діда, баби), оскільки у такий спосіб буде засвідчено невиконання чи неналежне виконання ними своїх обов`язків, що є підставою для негативних наслідків, таких як стягнення аліментів, позбавлення батьківських прав та інше.

За таких умов питання утримання заявником пасинка і падчерки не може вирішуватися безвідносно від дій інших осіб, зобов`язаних їх утримувати, тому подібний факт підлягає встановленню під час розгляду спору в порядку позовного провадження.

Подібні висновки містяться у постанові Верховного Суду від 02.10.2024 справа №333/7023/23 і у постанові Великої Палати Верховного Суду від 11.09.2024 справа №201/5972/22.

2.3. Крім того суд вважає, що у такий спосіб заявник, який є військовозобов`язаним, має намір встановити преюдиційний факт для майбутнього спору з органами ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо наявності чи відсутності підстав для отримання відстрочки від проходження військової служби під час мобілізації.

Окреме провадження не може використовуватися для створення преюдиційних фактів, які в наступному будуть використані у спорі про право.

Ураховуючи наведене заяву ОСОБА_3 необхідно залишити без розгляду.

Керуючись статтями 4, 7, 13, 247, 258-259, 268, 293-294, 315, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд

ухвалив:

заяву ОСОБА_3 , заінтересованої особи ОСОБА_4 , Органу опіки та піклування Старокозацької сільської ради, ІНФОРМАЦІЯ_1 , про встановлення факту, що має юридичне значення, залишити без розгляду.

Роз`яснити право подати позов на загальних підставах.

На ухвалу суду може бути подана апеляційна скарга до Одеського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Повне найменування учасників:

Заявник - ОСОБА_3 , РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 .

Заінтересована особа - Орган опіки та піклування Старокозацької сільської ради, ЄДРПОУ 43550059, вулиця Соборна, 34, село Старокозаче, Білгород-Дністровський район, Одеська область.

Заінтересована особа - ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце знаходження: АДРЕСА_2 .

Заінтересована особа - ОСОБА_4 , РНОКПП: НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 .

Повне судове рішення складене 10.12.2024.

Суддя Ю.Ф. Волкова

СудБілгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення05.12.2024
Оприлюднено16.12.2024
Номер документу123758160
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —495/7740/24

Ухвала від 05.12.2024

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Волкова Ю. Ф.

Ухвала від 05.12.2024

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Волкова Ю. Ф.

Ухвала від 25.11.2024

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Волкова Ю. Ф.

Ухвала від 27.08.2024

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Волкова Ю. Ф.

Ухвала від 13.08.2024

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Волкова Ю. Ф.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні