Рішення
від 13.12.2024 по справі 350/1948/24
РОЖНЯТІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 350/1948/24

Номер провадження 2/350/712/2024

Р ІШ ЕН НЯ

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 грудня 2024 року селище Рожнятів

Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області

в складі :

головуючого судді Бейка А.М.

секретаря судового засідання Маєвської С.П.

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду селища Рожнятів у порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Дубівської сільської ради Калуського району Івано-Франківської області про визначення додаткового строку на прийняття спадщини, суд -

в с т а н о в и в :

І. Стислий виклад позицій сторін:

Представник позивача ОСОБА_1 адвокат Родіков І.С. звернувся до Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області із позовною заявою до відповідача, у якій просить визначити позивачу додатковий строк для подачі до нотаріальних органів заяви про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_2 , який помер .05.2019 року.

В обгрунтуванняпозовних вимогпозивач зіславсяна те,що він народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Дубшари Рожнятівського району (тепер Калуського) Івано-Франківської області, проте на даний час являється громадянином США та проживає за адресою: АДРЕСА_1 . Його батько ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , після його смерті відкрилося відкрилася спадщина на будинковолодіння, що розташоване в АДРЕСА_2 . ОСОБА_2 є спадкоємцем першої черги за законом, окрім цього він є спадкоємцем вказаного будинковолодіння за заповітом, який був складений його батьком 22.09.2008 року. Бажаючи оформити прийняття спадщини юридично та отримати свідоцтво про право на спадщину він звернувся з заявою до нотаріальної контори, проте листом приватного нотаріуса Калуського районного нотаріального округу № 72/01-16 від 12.11.2024 року йому відмовлено в видачі свідоцтва про право на спадщину через те, що він пропустив шестимісячний строк прийняття спадщини. Зазначає,що увстановлений закономшестимісячний строквін незвернулася донотаріальної конториіз заявоюпро прийняттяспадщини оскільки володіючи заповітом на своє ім`я був впевнений, що таким шляхом прийняв спадщину. Будучи особою літнього віку та проживаючи в країні, яка територіально значно віддалена від України, будучи обізнаним про окупацію України, його прибуття в Україну для прийняття спадщини було значно ускладненим та важким як фізично та і морально.

Вважає, що він як спадкоємець не подав заяву про прийняття спадщини з поважних причин.

Позивач ОСОБА_1 та йогоїпредставник адвокат РодіковІ.С. у судове засідання не прибули, останній подав до суду заяву в якій просив справу розглянути без участі сторони позивача, позовні вимоги підтримав повністю, просив постановити рішення про задоволення позову.

Представник відповідача Дубівської сільської ради Калуського району Івано-Франківської області у судовезасідання такожне прибув,направив досуду заяву,в якій просив справу розглянути без участі їхнього представника.

ІІ. Заяви та клопотання сторін, процесуальні дії у справі:

Ухвалою Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області від 18.11.2024 суд прийняв позовну заяву до розгляду в порядку загального позовного провадження, відкрив провадження у справі та призначив підготовче судове засідання з повідомленням учасників справи.

09.12.2024 до Рожнятівського районногосудуІвано-Франківськоїобласті відпредставника відповідачаДубівської сільськоїради Калуськогорайону Івано-Франківськоїобласті поступила заявапро розглядсправи уйого відсутності.

Частиною 1 статті 206 ЦПК України встановлено, що відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.

13.12.2024 до Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області від представника позивача ОСОБА_1 адвоката Родікова І.С. поступила заява про розгляд справи у його відсутності, у якій він також зазначив, що позовні вимоги підтримує повністю.

Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Згідно із вимогами ч. 4 ст. 206 ЦПК України, судом перевірено, що визнання позову відповідачами не суперечить закону, не порушує прав, свобод та інтересів інших осіб.

Згідно ч.3 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу (ч. 4 ст. 200 ЦПК України).

Враховуючи, що представник відповідача позов визнав, визнання ним позову не суперечить інтересам сторін, тому суд приймає визнання позову представника відповідача та приходить до висновку про можливість ухвалення рішення про задоволення позову.

Крім цього, відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

Відповідно до частини другої статті 247 Цивільного процесуального кодексу України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, чи в разі, якщо, відповідно до положень цього Кодексу, розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дотримуючись вимог вищезазначених норм процесуального закону, розгляд справи проводиться у відсутності сторін без фіксування звукозаписувальним технічним засобом на підставі письмових доказів, наявних в матеріалах справи.

ІІІ. Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин:

ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 30.10.2024, яка видана повторно (а.с. 6).

ОСОБА_1 являвся сином ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 22.12.1961 року (а.с. 5).

На день свої смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживав та був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується довідкою № 287 виданою Дубівською сільською радою Калуського району Івано-Франківської області 28.10.2024 року (а.с. 10).

ОСОБА_2 все своє майно , де б воно не було і з чого б воно не сладалося, взагалі все те, що буде належати йому на день смерті заповів позивачу ОСОБА_1 , що підтверджується копією заповіту, складеного спадкодавцем 22.09.2008 року (а.с. 8).

Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на будинковолодіння по АДРЕСА_2 .

ІV. Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування:

беручи до уваги позицію позивача та визнання позову представником відповідача, проаналізувавши матеріали цивільної справи, дослідивши та оцінивши в судовому засіданні письмові докази в їх сукупності, встановивши таким чином фактичні обставини справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги слід задоволити виходячи з наступного.

Частиною першою ст.15, частиною 1 ст.16ЦКУкраїни передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Відповідно до статті 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Статтею 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який обчислюється з часу відкриття спадщини.

Відповідно до статті 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

З відповіді приватного нотаріуса Калуського районного нотаріального округу № 72/01-16 від 12.11.2024 року вбачається, що ОСОБА_1 було повідомлено, що видати йому свідоцтво про право на спадщину за заповітом чи за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , неможна тому що пропущено шестимісячний строк прийняття спадщини.

За змістом ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом встановленого строку, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Суд вважає, що позивач пропустив передбачений законом шестимісячний строк для прийняття спадщини з поважних причин, а тому позов підлягає до задоволення.

Керуючись ст.ст.12, 13, 18, 81, 200, 247, 263-265 ЦПК України, ст.1272 ЦК України, суд

у х в а л и в:

Позов ОСОБА_1 до Дубівської сільської ради Калуського району Івано-Франківської області про визначення додаткового строку на прийняття спадщини - задоволити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , додатковий строк три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили, для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення учасників справи, апеляційна скарга може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя А.М. Бейко

СудРожнятівський районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення13.12.2024
Оприлюднено17.12.2024
Номер документу123760097
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —350/1948/24

Рішення від 13.12.2024

Цивільне

Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області

Бейко А. М.

Ухвала від 18.11.2024

Цивільне

Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області

Бейко А. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні