Рішення
від 03.12.2024 по справі 523/8183/24
СУВОРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ОДЕСИ

Справа № 523/8183/24

Провадження №2/523/4085/24

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(ЗАОЧНЕ)

"03" грудня 2024 р. м.Одеса

Суворовський районний суд міста Одеси у складі:

головуючої судді - Далеко К.О.,

за участю секретаря судового засідання - Березніченко В.Є..,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду №17 м. Одеси, цивільну справу запозовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 ,треті особи,які незаявляють самостійнихвимог щодопредмета спору:Одеська універсальнабаржі «Вітязь»,ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 про визнання договору купівлі-продажу нерухомого майна дійсним, встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з вказаною вище позовною заявою. Позовні вимоги мотивовані тим, що 29 грудня 1999 року між ОСОБА_2 з однієї сторони, та ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_1 , яка діяла від свого імені в інтересах неповнолітнього ОСОБА_3 , ОСОБА_9 з іншої сторони був укладений договір № 99/С-0166 купівлі-продажу нерухомого майна, а саме, квартири АДРЕСА_1 .

Вищевказаний договір було укладено відповідно з вимогами, встановленими ст.15 Закону України «Про товарну біржу», на Одеській універсальнійбаржі «Вітязь»та зареєстровано право власності в Одеському міському бюро технічної інвентаризації та реєстрації об`єктів нерухомості 19.01.2000року за реєстровим номером 227 у реєстровій книзі 70доп на стор.103.

Правочин сторонами виконано у повному обсязі, а саме відповідачем було звільнено квартиру, він знявся з реєстраційного обліку, передав покупцям ключі.

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Після її смерті відкрилася спадщина на належне її майно, у тому числі і на 1/10 частину вищезазначеної квартири. ОСОБА_8 постійно проживала до дня смерті, як член сім`ї, в квартирі, але офіційно не була зареєстрована у ній. Разом із померлою ОСОБА_8 постійно проживала і позивачка (племінниця) ОСОБА_1 .

При зверненні позивача до нотаріальної контори щодо отримання свідоцтва про прийняття спадщини, її було відмовлено з тих підстав, що правовстановлюючий документ на квартиру не відповідає правовим нормам законодавства, які діяли на час реєстрації договору, пропущено встановлений ст. 1270 ЦК України строк у шість місяців, та не надано підтвердження проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, рекомендовано позивачу звернутися до суду.

Враховуючи вищезазначене, позивач просить суд визнати дійсним договір купівлі - продажу нерухомого майна № 99/С-0166, а саме квартири АДРЕСА_1 , укладений відповідно з вимогами, встановленими ст. 15 Закону України «Про товарну біржу», який зареєстрований на Одеській товарній біржі в Журналі реєстрації договорів купівлі-продажу нерухомості, реєстраційний номер 227 у реєстровій книзі 70доп на стор.103, 19.01.2000року, що відбувся між ОСОБА_2 з однієї сторони, та ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_1 , яка діяла від свого імені в інтересах неповнолітнього ОСОБА_3 , ОСОБА_9 з іншої сторони, а також встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 із спадкодавцем ОСОБА_8 на час відкриття спадщини.

Ухвалою Суворовського районного суду м. Одеси від 20 травня 2024 року позовну заяву було прийнято до розгляду та відкрито провадження по справі у порядку загального позовного провадження з викликом сторін та надано відповідачам строк для подання заперечень (відзиву) на позовну заяву.

Ухвалою Суворовського районного суду м. Одеси від 26 червня 2024 року витребувано у державного нотаріуса Приморської державної нотаріальної контори м.Одеси, належним чином завірену копію спадкової справи № 13с/2024, заведеної після смерті ОСОБА_8 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ), яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ухвалою Суворовського районного суду м. Одеси від 18 вересня 2024 року, за клопотанням представника позивача, залучено до участі у справі в якості третіх осіб без самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 .

Ухвалою Суворовського районного суду м. Одеси від 18 вересня 2024 року закрито підготовчепровадження тапризначено досудового розглядупо суті.

Позивач у судове засідання не з`явилася. Представник позивача адвокат Ворсуляк М.С. надав до суду заяву про підтримання позовних вимог та про розгляд справи у їх з позивачем відсутність в якій також зазначив, що не заперечує проти заочного розгляду справи.

Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, був сповіщений через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, а також за останнім відомим місцем реєстрації.

Згідно ч.11ст.128 ЦПК Українивідповідач, третя особа, свідок, зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме, а також заінтересована особа у справах про видачу обмежувального припису викликаються до суду через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів, а у разі розгляду справи про видачу обмежувального припису - не пізніше 24 годин до дати відповідного судового засідання. З опублікуванням оголошення про виклик особа вважається повідомленою про дату, час і місце розгляду справи.

Таким чином відповідач, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи через оголошення на офіційному веб-сайті Судової влади України, в судове засідання не з`явився, причини неявки суду не повідомив, будь-яких клопотань, заяв, відзиву на позов суду не надіслав.

Представник третьої особи Одеської універсальої біржи «Вітязь» в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи сповіщений належним чином.

Треті особи,ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 в судове засідання не з`явилися, надали до суду заяви з проханням слухати справу у їх відсутність. Проти заявлених позовних вимог не заперечують.

Згідно з положеннями ч.1 ст.280 ЦПК України, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Отже, враховуючи згоду представника позивача на проведення заочного розгляду справи, відсутність відзиву на позовну заяву, належне повідомлення відповідача, який причини неявки не повідомив, суд доходить висновку про можливість розгляду справи в заочному порядку, на підставі наявних у справі доказів, що відповідає вимогам ст.280 ЦПК України.

Згідно з вимогами ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено,що 29 грудня 1999 року, між ОСОБА_2 з однієї сторони, та ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_1 , яка діяла від свого імені в інтересах неповнолітнього ОСОБА_3 , ОСОБА_9 з іншої сторони було укладено договір купівлі - продажу нерухомого майна №99/С-0166, а саме: квартири АДРЕСА_2 , яка належала ОСОБА_2 на підставі Договору купівлі-продажу 10.06.1991 року.

Вищевказаний договір було укладено відповідно з вимогами, встановленими ст.15 Закону України «Про товарну біржу», на Одеській універсальнійбаржі «Вітязь»та зареєстровано право власності в Одеському міському бюро технічної інвентаризації та реєстрації об`єктів нерухомості 19.01.2000року за реєстровим номером 227 у реєстровій книзі 70доп на стор.103.

При укладенні договору між сторонами було досягнуто згоди з усіх істотних умов - предмету і ціни договору, що слідує з його тексту.

Вказаний договір купівлі-продажу нотаріально засвідчений не був, однак сторони по договору домовилися щодо усіх істотних умов і відбулося повне його виконання, а укладався він на біржі, так як це не суперечило законодавству того часу.

Покупці, свої обов`язки за договором виконали, сплативши вказану в договорі суму відповідачу.

Після укладення договору, відповідач виселився з квартири в зазначений договором строк та знявся з реєстраційного обліку.

Після підписання договору покупці сплачували всі комунальні послуги, володіли та користувалися даною квартирою.

Згідно свідоцтва про смерть, ОСОБА_8 померла ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Позивач вказує на те, що ОСОБА_8 постійно проживала до дня смерті як член сім`ї в квартирі, але офіційно не була зареєстрована у ній, вона була тіткою позивача (сестрою її батька).

Після смерті ОСОБА_8 відкрилася спадщина на належне їй майно, у тому числі і на частину вищезазначеної квартири.

Позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем майна померлої ОСОБА_8 .

Державним нотаріусом Приморської державної нотаріальної контори у місті Одесі Ворсуляк А.М. відкрита спадкова справа №13с/2024 щодо майна, що залишилося після смерті ОСОБА_8 .

Листом державного нотаріуса Приморської державної нотаріальної контори у місті Одесі Ворсуляк А.М., ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про прийняття спадщини з тих підстав, що правовстановлюючий документ на квартиру не відповідає правовим нормам законодавства, які діяли на час реєстрації договору, пропущено встановлений ст. 1270 ЦК України строк у шість місяців, та не надано підтвердження проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, у зв`язку із чим рекомендовано позивачу звернутися до суду.

Згідно ст. 638 ЦК України (2003 р.) договір є укладеним з моменту, коли сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.

Згідно ст.47ЦКУРСРв редакції 1963 року, тобто чинного на час укладення договору купівлі-продажу між позивачем та відповідачем, якщо сторона повністю або частково виконала угоду, то суд має право визнати таку угоду дійсною. Ці ж вимоги викладені і в статті 220 Цивільного кодексу України, діючого в даний час.

Відповідно до ст.209ЦКУкраїни, правочин, який вчинений у письмовій формі, підлягає нотаріальному посвідченню лише у випадках, встановлених законом або домовленістю сторін.

Статтею 657 ЦК України передбачено, що договір купівлі-продажу земельної ділянки, єдиного майнового комплексу, житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації.

В силу ст. 220 ЦК України, у разі недодержання сторонами вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору такий договір є нікчемним. Якщо сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним.

Статтею 650 ЦК України визначено, що особливості укладення договорів на біржах встановлюються відповідними актами цивільного законодавства.

Згідно з ч.1 ст.15 Закону України «Про товарну біржу» біржовою операцією визнається угода, яка в цілому відповідає умовам: представляє собою купівлю-продаж, поставку та обмін товару, допущених до обороту на товарній біржі; якщо її учасники є членами біржі та якщо вона зареєстрована на біржі не пізніше наступного за укладеною угодою дня.

Угоди зареєстровані на біржі не потребують нотаріального засвідчення. На підставі ч.4 ст.15 Закону України „Про товарну біржу" угода вважається укладеною з моменту її реєстрації на біржі.

Згідно ст.392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Відповідно до наданої відповіді Державному нотаріусу з КП «БТІ ОМР» від 13.02.20143 року вбачається, що право власності на квартиру АДРЕСА_2 , зареєстроване за фізичними особами: ОСОБА_6 , - 3/10 частини, ОСОБА_7 - 2/10 частини, ОСОБА_8 - 1/10 частина, ОСОБА_1 2/10 частини, ОСОБА_3 - 1/10 частини, ОСОБА_9 1/10 частина на підставі договору купівлі-продажу № 99/С-0166 від 29.11.1999 року.

Таким чином, 1/10 частини квартири, придбана за життя ОСОБА_8 за дійсним правочином.

Факт спільного проживання позивачки з спадкодавцем ОСОБА_8 однією сім`єю на час відкриття спадщини знайшов своє підтвердження матеріалами справи, зокрема також показами свідків: ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , які буди допитані у судовому засіданні.

Свідок ОСОБА_12 пояснила, що проживає за адресою: АДРЕСА_3 , являється сусідкою позивачки. Вона проживає за вказаною адресою з 1986 року, раніше в цій квартирі проживав ОСОБА_14 , який продав квартиру позивачці та її сім`ї, та виїхав в Ізраїль. ОСОБА_8 в`їхала в квартиру разом з усіма, її доглядали, позивачка проживала з нею однією сім`єю до дня її смерті.

Свідок ОСОБА_13 пояснила, що проживає за адресою: АДРЕСА_4 , являється сусідкою позивачки. Знає сім`ю позивачки з 2000 року. Раніше в квартирі, де проживає позивачка, проживала інша сім`я, вони продали квартиру позивачці, та переїхали в Ізраїль. Померла ОСОБА_8 проживала разом із позивачкою та її сім`єю, вона була лежачею, її доглядали.

Свідок ОСОБА_11 у судовому засіданні пояснив, що зо проживає за адресою: АДРЕСА_3 з 1986 року. З початку 2000 року знає позивача та її сім`ю. Також він знав ОСОБА_15 , який продав їм квартиру. Померла ОСОБА_16 проживала разом із позивачкою та її сім`єю з самого початку, як вона купили квартиру, та по день своєї смерті.

Свідок ОСОБА_10 у судовому засіданні пояснив, що проживає за адресою: АДРЕСА_5 , являється зятем позивачки. З 2002 року він проживає за адресою: АДРЕСА_5 , разом із позивачкою, та всією сім`єю. ОСОБА_8 проживала разом із усіма в цій квартирі, по день своєї смерті.

Відповідно до положеньст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до копії спадкової справи № 13с/2024, заведеної державним нотаріусом Приморської державної нотаріальної контори у місті Одесі Восуляк А.М. від 15.01.2024 року, після смерті ОСОБА_8 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , вбачається про те, що із заявою про прийняття спадщини звернулася лише ОСОБА_1 .

Заповіту ОСОБА_8 не залишила, а отже, спадкування здійснюється за законом. Інші спадкоємці із заявою про прийняття спадщини не зверталися, на спадщину не претендують, що вбачається зі поданих до суду заяв.

Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Відповідно до частини третьої статті 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Отже, для підтвердження прийняття спадщини має значення встановлення факту постійного проживання спадкоємця за законом чи заповітом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Аналогічний висновок сформульовано у постанові Верховного Суду від 14 квітня 2021 року справа № 205/2102/19-ц.

Дослідивши подані документи, суд вважає встановленим факт, що позивачка та ОСОБА_8 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 проживали однією сім`єю на час відкриття спадщини за адресою: АДРЕСА_5 . Встановлення цього факту позивачці необхідно для прийняття спадщини.

Враховуючи, що іншим способом, окрім судового порядку, позивачка не може захистити своє спадкове майнове право, тому відповідно дост. 16 ЦК Українивоно підлягає захисту шляхом визнання за нею права власності на частину квартири в порядку спадкування за законом.

За таких обставин, суд доходить висновку, що пред`явлені позовні вимоги є обґрунтовані та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ч.2 ст.47, ч.2 ст.227 ЦК України (в редакції 1963р), ст. 1268 ЦП України, статтями 259,263-265,268, 279, 280-282 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 ,треті особи,які незаявляють самостійнихвимог щодопредмета спору:Одеська універсальнабаржі «Вітязь»,ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 провизнання договорукупівлі-продажунерухомого майнадійсним,встановлення фактупостійного проживаннязі спадкодавцемна часвідкриття спадщини- задовольнити.

Визнати дійсним договір купівлі-продажу нерухомого майна, а саме: квартири АДРЕСА_2 , № 99/С-0166 від 29 грудня 1999 року, посвідчений Одеською універсальною біржею «Вітязь», укладений між ОСОБА_2 з однієї сторони, та ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_1 , яка діяла від свого імені в інтересах неповнолітнього ОСОБА_3 , ОСОБА_9 з іншої сторони.

Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , як спадкоємиці, із спадкодавцем ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , померлою ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час відкриття спадщини.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 30-ти днів з дня його проголошення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту судового рішення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом вищевказаних строків не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Повний текст рішення суду складено 13.12.2024р.

Суддя: К.О. Далеко

СудСуворовський районний суд м.Одеси
Дата ухвалення рішення03.12.2024
Оприлюднено17.12.2024
Номер документу123762880
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них купівлі-продажу

Судовий реєстр по справі —523/8183/24

Рішення від 03.12.2024

Цивільне

Суворовський районний суд м.Одеси

Далеко К. О.

Ухвала від 18.09.2024

Цивільне

Суворовський районний суд м.Одеси

Далеко К. О.

Ухвала від 18.09.2024

Цивільне

Суворовський районний суд м.Одеси

Далеко К. О.

Ухвала від 26.06.2024

Цивільне

Суворовський районний суд м.Одеси

Далеко К. О.

Ухвала від 20.05.2024

Цивільне

Суворовський районний суд м.Одеси

Далеко К. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні