Рішення
від 06.12.2024 по справі 596/1765/24
ГУСЯТИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" грудня 2024 р. Справа № 596/1765/24

Провадження № 2/596/531/2024 Гусятинський районний суд Тернопільської області

в складі: головуючого судді Митражик Е.М.

при секретарі Кузик М.Я.,

розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Гусятинського районного суду Тернопільської області в селищі Гусятин цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Гусятинської селищної ради Чортківського району Тернопільської області про визнання права власності на спадкове майно,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Гусятинської селищної ради Чортківського району Тернопільської області та просить визнати за нею право власності на спадкове майно після смерті чоловіка ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , в порядку спадкування за законом на гараж НОМЕР_1 , загальною площею 33,1 м2, що розташований в АДРЕСА_1 . Посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік ОСОБА_2 , після смерті якого вона є єдиним спадкоємцем за законом, до складу якого входить вищевказане нерухоме майно. Рішенням виконавчого комітету Гусятинської селищної ради від 22.07.1986 року виділено земельну ділянку під будівництво автогаража по АДРЕСА_2 . В подальшому АДРЕСА_1 переіменовано на вул.Коновальця рішенням виконкому Гусятинської селищної ради від 02.10.1991 року. За свого життя ОСОБА_2 збудував гараж з підвалом, але право власності на нього оформити не встиг. В даний час позивач хотіла оформити в нотаріальному порядку спадщину після смерті чоловіка, однак, приватним нотаріусом Чортківського районного нотаріального округу Тернопільської області Гречанівським А.Я. в листі відмові роз`яснено, що відсутній правовстановлюючий документ на спадковий гараж виданий на ім`я спадкодавця та запропоновано звернутися до суду з позовом про визнання права власності на спадкове майно.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, подала до суду заяву про слухання справи в її відсутності, позовні вимоги підтримує повністю та просить їх задоволити.

Представник відповідача Гусятинської селищної ради Чортківського району Тернопільської області в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву про слухання справи в відсутності їх представника, позовні вимоги визнає.

Дослідивши та оцінивши здобуті в судовому засіданні докази, суд встановив обставини та визначив відповідно до них наступні правовідносини.

Відносини спадкування регулюються правилами ЦК України, якщо спадщина відкрилася не раніше 1 січня 2004 року.

В силу вимог ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Згідно з вимогами ст.ст. 1269, 1270 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який поширюється з часу відкриття спадщини.

З копії свідоцтва про укладення шлюбу 31.08.1974 року ОСОБА_2 та ОСОБА_3 уклали шлюб в Чабарівській сільській Раді Гусятинського рай бюро ЗАГС та дружині після укладення шлюбу присвоєно прізвище « ОСОБА_2 » (а.с.5).

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 (а.с.4).

Рішенням виконавчого комітету Гусятинської селищної Ради народних депутатів Гусятинського району Тернопільської області №207 від 23.10.1986 року «Про виділення земельної ділянки під будівництво власного автогаража по вул.1-ше Травня» вирішено, виділити земельну ділянку під будівництво власного автогаража по АДРЕСА_1 жителю АДРЕСА_3 ОСОБА_2 ; будівництво автогаража розпочати після виготовлення проектної документації і розбивки контурів фундаментів; будівництво закінчити до 23.10.1987 р. (а.с.13).

З копії рішенням виконавчого комітету Гусятинської селищної Ради народних депутатів від 02.10.1991 року «Про перейменування вулиць селища Гусятин» вирішено, перейменувати АДРЕСА_4 » (а.с.14).

Із копії технічного паспорта на гараж (машино-місце) по АДРЕСА_1 , виготовленого КП «Бюро технічної інвентаризації» Гусятинської селищної ради станом на 21.06.2024 року вбачається, що загальна площа становить 33,1 м2 (а.с.6-12).

Ринкова вартість гаража, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , станом на 02.07.2024 року становить 57 330 грн., що вбачається із висновку про вартість майна, складеного ТОВ «Експертно-консультаційна фірма «Орієнтир-оцінка» (а.с.18).

З витягу з Реєстру будівельної діяльності щодо інформації про присвоєння адрес Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, номер рішення: 229 від 25.09.2024 року, реєстраційний номер в ЄДЕССБ: AR01:9113-4895-1403-8538 слідує, що на гаражу, що в АДРЕСА_1 присвоєно номер будівлі 1/139 (а.с. 15-16), що підтверджується рішенням виконавчого комітету Гусятинської селищної ради Чортківського району Тернопільської області № 229 від 25.09.2024 року «Про присвоєння адреси гаражу по АДРЕСА_1 » (а.с.17).

Згідно ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Смерть власника являється однією із підстав для припинення права власності, що випливає із норм статті 346 Цивільного кодексу України.

Відповідно до вимог ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

З інформаційного листа №52/01-16 від 10.07.2024 року, виданого приватним нотаріусом Чортківського районного нотаріального округу Тернопільської області Гречанівським А.Я. на звернення ОСОБА_1 щодо видачі свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на гараж за адресою: АДРЕСА_1 слідує наступне. Відповідно до відомостей, що містяться у спадковій справі №20/2024, заведеній приватним нотаріусом Чортківського районного нотаріального округу Тернопільської області Гречанівським А.Я., 31 травня 2024 року, спадкоємцем за законом щодо майна ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , є ОСОБА_1 , яка спадщину прийняла, подавши заяву про прийняття спадщини у визначений законом строк-31 травня 2024 року за №107. Оскільки не надано документів, що посвідчують право власності спадкодавця на гараж, позивачці було рекомендовано звернутися для вирішення даного питання до суду (а.с.22-23).

Відповідно до ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Відповідно до ч.4 ст.206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову, суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Практика Верхового Суду України (п. 23 Постанови Пленуму ВСУ «Про судову практику у справах про спадкування» №7 від 30.05.2008 року) при розгляді справ даної категорії вказує на те, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розгляду не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Позивачка, в зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документа на нерухоме майно позбавлена можливості реалізувати спадкові права шляхом отримання у нотаріуса свідоцтва про право на спадщину за законом.

Відповідно до статті 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Приймаючи до уваги вищенаведене, позиції з цього приводу, викладені у Постанові Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» та у листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №24-753/0/4-13 від 16.05.2013 року, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивачки щодо визнання права в порядку спадкування за законом є законними та обґрунтованими і, відповідно такими, що підлягають до задоволення.

Як роз`яснив Пленум Верхового Суду України у п. 24 постанови від 12 червня 2009 року № 2 «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції» у разі визнання відповідачем позову, яке має бути безумовним, і якщо таке визнання не суперечить закону й не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб (не відповідача), суд ухвалює рішення про задоволення позову, обмежившись у мотивувальній частині рішення посиланням на визнання позову без з`ясування і дослідження інших обставин справи.

Враховуючи наведене та те, що оформити спадкування за законом після смерті чоловіка ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 на належний йому гараж 139, загальною площею 33,1 кв. м., який розташований по АДРЕСА_1 , в нотаріальному порядку не має змоги, так як правовстановлюючі документи на нерухоме майно, видані на ім`я спадкодавця відсутні; позивач являється спадкоємцем за законом померлого ОСОБА_2 ; спадщину прийняла; її право на спадкове майно ніким не оспорюється; обставин, які б вказували, що ОСОБА_2 при житті неправомірно набув або володів вказаним майном в суді не встановлено; відповідач позовні вимоги визнає, тому є підстави для задоволення позовних вимог.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 8, 19 Конституції України, ст. ст. 10, 12, 13, 76, 80, 206, 223, 258, 263-265, 268, 273, 355 ЦПК України, ст.ст. 1216, 1258, 1268, 1272 ЦК України,-

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , жительки АДРЕСА_3 , паспорт серії НОМЕР_3 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до Гусятинської селищної ради Чортківського району Тернопільської області (адреса місцезнаходження: смт. Гусятин, провулок Героїв Майдану, 1, Чортківського району, Тернопільської області, код ЄДРПОУ 04396391) про визнання права власності на спадкове майно - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , жителькою АДРЕСА_3 , паспорт серії НОМЕР_3 , РНОКПП НОМЕР_4 ) право власності на гараж 139, загальною площею 33,1 кв. м., який розташований по АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Тернопільського апеляційного суду.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлений 16 грудня 2024 року.

Суддя Гусятинського районного суду

Тернопільської області Елла МИТРАЖИК

СудГусятинський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення06.12.2024
Оприлюднено17.12.2024
Номер документу123763494
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —596/1765/24

Рішення від 06.12.2024

Цивільне

Гусятинський районний суд Тернопільської області

Митражик Е. М.

Рішення від 06.12.2024

Цивільне

Гусятинський районний суд Тернопільської області

Митражик Е. М.

Ухвала від 19.11.2024

Цивільне

Гусятинський районний суд Тернопільської області

Митражик Е. М.

Ухвала від 25.10.2024

Цивільне

Гусятинський районний суд Тернопільської області

Митражик Е. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні