Рішення
від 28.11.2024 по справі 596/1666/24
ГУСЯТИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" листопада 2024 р. Справа № 596/1666/24

Провадження № 2-о/596/111/2024 Гусятинський районний суд Тернопільської області

в складі: головуючого суду Митражик Е.М.

при секретарі судового засідання Кузик М.Я.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Гусятин за правилами окремого провадження справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Васильковецька сільська рада Чортківського району Тернопільської області про встановлення факту, що має юридичне значення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , заінтересована особа Васильковецька сільська рада Чортківського району Тернопільської області звернувся до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення. Просить встановити факт постійного проживання на час відкриття спадщини, із спадкоємцем ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Жабинці, Гусятинського району Тернопільської області. Посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його тітка- ОСОБА_2 , яка на день смерті була зареєстрована в АДРЕСА_1 . Однак, з 2003 року разом з нею фактично постійно проживав без реєстрації заявник, здійснював за нею догляд. ОСОБА_1 після смерті спадкодавця має намір оформити спадщину за заповітом. Звернувшись до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, йому було роз`яснено про те, що в передбачений законодавством строк він не звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини та не надав документів, які б свідчили про те, що він постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Встановлення даного факту має для заявника юридичне значення та в позасудовому порядку його доведення неможливе. З метою оформлення спадкових прав є необхідність у встановленні факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини за адресою в с.Жабинці, Гусятинського району Тернопільської області.

Ухвалою судді Гусятинського районного суду Тернопільської області від 02 жовтня 2024 року прийнято до розгляду заяву та відкрито провадження у справі за правилами окремого провадження.

Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву про слухання справи в його відсутності, заявлені вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задоволити.

Представник заінтересованої особи Васильковецької сільської ради Чортківського району Тернопільської області в судове засідання не з`явився, подала до суду заяву про слухання справи в відсутності їх представника, заперечень по суті заяви не має.

Суд, дослідивши та оцінивши письмові докази по справі, встановив наступні факти.

Згідно зі статтею 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Суд розглядає в порядку окремого провадження справи, зокрема, про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

У пункті 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» , суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо, зокрема, згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян, встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

Згідно з пунктами 2, 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов`язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними.

Якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 01 січня 2004 року тощо.

Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Відповідно до частини третьої статті 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Отже, для підтвердження прийняття спадщини має значення встановлення факту постійного проживання спадкоємця за законом чи заповітом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Згідно з частиною першою статті 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.

Разом з тим незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (частина п`ята статті 1268 ЦК України).

Частиною першою статті 1297 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Однак відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину (частина третя статті 1296 ЦК України).

Таким чином, спадкові права є майновим об`єктом цивільного права, оскільки вони надають спадкоємцям можливість успадкувати майно (прийняти спадщину), але право розпорядження нею виникає після оформлення успадкованого права власності у встановленому законом порядку.

Згідно з частиною першою статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно копії Державного акту на право приватної власності на землю серії РІ №646059 від 17 квітня 2002 року, ОСОБА_2 є власником земельної ділянки площею 1,74 га, яка розташована на території Жабинецької сільської ради Гусятинського району Тернопільської області, цільове призначення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с.10).

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла, про що свідчить копія свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 (а.с.9).

З довідки №65 від 22 липня 2024 року, виданої виконавчим комітетом Васильковецької сільської ради с.Жабинці, Чортківського району Тернопільської області, слідує те, що спадкодавець ОСОБА_2 - ІНФОРМАЦІЯ_2 , (місце народження с. Липа, Польща) постійно на день її смерті, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , була зареєстрована одна за адресою: АДРЕСА_1 , однак на день смерті проживав разом з нею ОСОБА_1 без реєстрації (а.с.11).

ОСОБА_2 на випадок своєї смерті заповіла належну їй земельну ділянку площею 1,74 га на території Жабинецької сільської ради на підставі права приватної власності на землю серії РІ №646059- ОСОБА_1 , про що свідчить дублікат заповіту від 31.01.2002 року, посвідченого секретарем виконкому Жабинецької сільської ради Гусятинського району Тернопільської області Чепіль В.С. (а.с.8).

З довідки про реєстрацію місця проживання №2160 від 20 грудня 2019 року, виданої Коцюбинською сільською радою зареєстроване місце проживання ОСОБА_1 з 25.11.2017 року - АДРЕСА_2 (а.с.7).

Місцем проживання фізичної особи згідно з ч. 1 ст. 29 ЦК України є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово. За змістом п. п. 3.21., 3.22. глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 року № 296/5 спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї. Відповідно до ст.ст. 1220, 1221 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу). Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. Положеннями ст.2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір проживання в Україні» передбачено, що реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження. З огляду на викладене, відсутність реєстрації спадкоємця за останнім місцем проживання спадкодавця сама по собі не є абсолютним підтвердженням обставин про те, що спадкоємець не проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини. До спадкоємців, які на час відкриття спадщини постійно проживали спільно із спадкодавцем, встановлюється презумпція прийняття спадщини, яка може бути спростована лише шляхом подання ними заяви про відмову від спадщини до нотаріальної контори.

Згідно відповідді-роз`яснення приватного нотаріуса Гусятинського районного нотаріального округу Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) Лотовської О.М. №59/02-16 від 19.02.2021 року за зверненням ОСОБА_1 про надання Витягу із Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) про наявність заведеної спадкової справи до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , 1914 року народження, що постійно проживала на час відкриття спадщини по АДРЕСА_1 , зазначено, що у Спадковому реєстрі інформація про заведену спадкову справу відсутня. Також враховуючи що оскільки ні заявник ні будь-які інші особи не звертались до органів нотаріату із заявами про прийняття та/або відмови від прийняття спадщини, спадкова справа не заводилась, рекомендовано в судовому порядку вирішити питання визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини (а.с.13-14).

З довідки №301 від 03 грудня 2021 року, виданої виконавчим комітетом Васильковецької сільської ради с.Жабинці, Чортківського району Тернопільської області слідує, що гр. ОСОБА_1 , дійсно похоронив за власний рахунок ОСОБА_2 - ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.12).

З письмових заяв гр. ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка проживає в с.Жабинці, Чортківського району Тернопільської області, гр. ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка проживає в с.Коцюбинці, Чолртківського району Тернопільської області, справжність підпису яких стверджено старостою с.Жабинці, Чортківського району Тернопілсьької області Лахман А.С. від 28.11.2024 року, слідує, що ОСОБА_3 та ОСОБА_4 підтверджують факт постійного проживання без реєстрації з 2003 року заявника ОСОБА_1 із спадкодавцем ОСОБА_2 на час відкриття спадщини, оскільки він доглядав за нею, та проживав з нею на час її смерті, яка сталася ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Жабинці, Гусятинського району Тернопільської області, за власні кошти похоронив.

За таких обставин факт постійного проживання заявника на час відкриття спадщини разом зі спадкодавцем ОСОБА_2 , 1914 року народження, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Жабинці, Гусятинського району Тернопільської області, знайшов своє підтвердження в судовому засіданні, а тому даний факт підлягає встановленню.

На підставі ст.ст. 1268, 1296, 1297 ЦК України, керуючись ч.2 ст. 315, ст.319 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Заявлені вимоги ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 , жителя с. Жабинці, Чортківського району Тернопільської області, паспорт № НОМЕР_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ), заінтересована особа Васильковецька сільська рада Чортківського району Тернопільської області (с.Васильківці, вулиця Незалежності, 56, Чортківського району Тернопільської області, код ЄДРПОУ 04392868) про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити.

Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , жителя с.Жабинці, Гусятинського району Тернопільської області, на час відкриття спадщини разом зі спадкодавцем ОСОБА_2 , 1914 року народження, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Жабинці, Гусятинського району Тернопільської області.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Тернопільського апеляційного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлений 16 грудня 2024 року.

Суддя Елла МИТРАЖИК

СудГусятинський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення28.11.2024
Оприлюднено17.12.2024
Номер документу123763497
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —596/1666/24

Рішення від 28.11.2024

Цивільне

Гусятинський районний суд Тернопільської області

Митражик Е. М.

Рішення від 28.11.2024

Цивільне

Гусятинський районний суд Тернопільської області

Митражик Е. М.

Ухвала від 02.10.2024

Цивільне

Гусятинський районний суд Тернопільської області

Митражик Е. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні