10.12.24
Справа № 522/12523/24
Провадження № 2/522/6255/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 грудня 2024 року м. Одеса
Приморський районний суд м. Одеси в складі:
головуючого судді Чернявської Л.М.,
за участю секретаря судового засідання - Тетькової В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Обслуговуючого кооперативу «Жемчужина Французского бульвара» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за спожиті житлово-комунальні послуги, інфляційні нарахувань та 3% річних,
ВСТАНОВИВ:
26 липня 2024 року до Приморського районного суду м. Одеси надійшов позов Обслуговуючого кооперативу «Жемчужина Французского бульвара» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за спожиті житлово-комунальні послуги, інфляційні нарахувань та 3% річних в розмірі 83391, 94 гривень.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що з 2016 року обслуговуючий кооператив організовує та забезпечує утримання будинку АДРЕСА_1 , який переданий на баланс ОК за Актом приймання-передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс від 28.03.2016 року, та відповідно сприяє співвласникам багатоквартирного будинку в належному та якісному утриманні їх спільного майна.
ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_2 , в якому створено Обслуговуючий кооператив, що підтверджується Витягом з інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 308446647 від 29 серпня 2022 року.
За періодз 01.11.2022року по30.04.2024року загальна сума за комплекс спожитих житлово-комунальних послуг, надання яких забезпечив позивач відповідно до договорів, укладених між ОК «Жемчужина Французского бульвара» та суб`єктів господарювання і фактичних витрат, підтверджується витягом з особистого рахунку ВЖ522 та складає 83 089 грн. 78 коп.
У зв`язкуз вищевикладеним,Позивач проситьстягнути зВідповідача зазначенузаборгованість за спожиті житлово-комунальні послуги, інфляційні нарахувань та 3% річних.
Ухвалою суду від 02 вересня 2024 року відкрито провадження по справі, встановлено спрощений порядок розгляду справи.
В судове засідання 10 грудня 2024 року сторони не з`явились, сповіщались належним чином.
Представник Позивача надав до суду заяву про розгляд справи за відсутності, не заперечував проти заочного розгляду справи.
У встановлений судом строк, відповідач відзив на позов не надав.
В даній справі відповідач належним чином повідомлений про відкриття провадження та строки надання відзиву. Проте відповідач не подав відзив.
Позивач в свою чергу не заперечував проти винесення заочного рішення, а тому суд, на підставіст. 281 ЦПК України, вирішив розглянути справу заочно.
Суд, у зв`язку з ненаданням відповідачем відзиву на позов, зі згоди представника позивача, викладеній в позовній заяві ухвалив слухати справу згідно ст.ст.280-281 ЦПК України, при заочному розгляді на підставі наявних у справі доказів в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Відповідно до ст. 13 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, в межах заявлених ними вимог.
Правилами ст. 12 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ч. 5 ст. 81 ЦПК України, докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Судом встановлено, що Обслуговуючий кооператив «Жемчужина Французского бульвара» є юридичною особою, який діє на підставі Статуту, має свою печатку та рахунок в банківських установах.
25 березня 2016 року була проведена державна реєстрація ОК «Жемчужина Французского бульвара», що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Відповідно до розділу 1, 2 Статуту ОК «Жемчужина Французского бульвара» метою створення кооперативу є задоволення економічних, соціальних та інших потреб членів кооперативу (асоційованих членів) на основі поєднання їх особистих та колективних інтересів, поділу між ними ризиків, витрат і доходів, розвитку їх самоорганізації, самоуправління та самоконтролю. Кооператив є неприбутковою організацією і не має на меті одержання прибутку для його розподілу між співвласниками.
Обслуговуючий кооператив «Жемчужина Французского бульвара» створений на добровільних засадах для експлуатації та управління житловим комплексом, який складається з чотирьох багатоповерхових житлових будинків (надалі - єдиний майновий комплекс) за адресою: АДРЕСА_3 .
З 2016 року обслуговуючий кооператив організовує та забезпечує утримання будинку АДРЕСА_1 , який переданий на баланс ОК за Актом приймання-передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс від 28.03.2016 року, та відповідно сприяє співвласникам багатоквартирного будинку в належному та якісному утриманні їх спільного майна.
Обслуговуючий кооператив діє на підставі Статуту затвердженого протоколом № 06/17-1 від 27 червня 2017 року та у відповідності до норм чинного законодавства.
Відповідно до п. 2.3 Статуту, ОК здійснює експлуатацію і ремонт будинків та утримання прибудинкових територій за рахунок коштів Кооперативу на засадах самооплатності.
При цьому, п. 2.4, п. 2.5 Статуту визначено, що основна діяльність ОК полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав членів (асоційованих членів) Кооперативу на володіння та користування спільним майном, належне утримання будинків та прибудинкової території, сприяння членам (асоційованим членам) Кооперативу в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами. Видом діяльності ОК є комплексне обслуговування об`єктів.
ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_2 , в якому створено Обслуговуючий кооператив, що підтверджується Витягом з інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 308446647 від 29 серпня 2022 року.
У розумінні ст. 6 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» ОК «Жемчужина Французского бульвара» є колективним споживачем та відповідно не встановлює тарифи на будь-які комунальні послуги.
Відповідно до Статуту ОК «Жемчужина Французского бульвара» кооператив створюється для задоволення економічних, соціальних та інших потреб членів кооперативу (асоційованих членів) на основі поєднання їх особистих та колективних інтересів, поділу між ними ризиків, витрат і доходів, розвитку їх самоорганізації, самоуправління та самоконтролю.
ОК «Жемчужина Французского бульвара» забезпечує постачання комунальних послуг від мережі централізованих інженерно-технічних систем до окремого приміщення з використанням спільного майна співвласників багатоквартирного будинку - внутрішньобудинкових мереж.
Згідно п. 10 ч. 1ст. 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» співвласник зобов`язаний своєчасно та у повному обсязі сплачувати належні внески і платежі, передбачені законодавством своєчасно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги.
Пунктом 5 частини 1 статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до житлово-комунальних послуг належать:
1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком. Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку;
2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Порядок оплати за житлово-комунальні послуги визначений у ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», якою передбачено, що споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.
Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 10 даного Закону, ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону. Вартість послуг з управління багатоквартирним будинком визначається за домовленістю сторін, крім випадку обрання управителя органом місцевого самоврядування.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», що діяв на момент виникнення правовідносин між сторонами, передбачено право споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг, при цьому такому праву прямо відповідає визначений п. 5 ч. 3 ст. 20 цього Закону обов`язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Таким чином, проаналізувавши зазначені норми закону, суд приходить до висновку, що відповідач, як споживач житлово-комунальних послуг, якщо він фактично ними користувався, зобов`язаний за них сплатити.
Відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі. Крім того, обов`язок відповідача по сплаті платежів та внесків, передбачений статутом ОК «Жемчужина Французского бульвара».
Зазначена правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 20 квітня 2016 року № 6-2951цс15, яка має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
З долучених позивачем до матеріалів справи копій рахунків на сплату за житлово-комунальні послуги та розрахунку заборгованості за період з 01.11.2022року по30.04.2024року загальна сума за комплекс спожитих житлово-комунальних послуг, надання яких забезпечив позивач відповідно до договорів, укладених між ОК «Жемчужина Французского бульвара» та суб`єктів господарювання і фактичних витрат, підтверджується витягом з особистого рахунку ВЖ522 та складає 83 089 грн. 78 коп.
Відповідно до ч. 4ст. 319 ЦК України, власність зобов`язує, аст. 322 ЦК Українинаголошує на тому, що власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідач, будучи власником майна, зобов`язана його утримувати.
Згідност. 509 ЦК Українивизначено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (сплатити гроші), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Ст. 526 ЦК Українивизначено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та цьогоКодексу, інших актів цивільного законодавства, аст. 527 ЦК Українипередбачено, що боржник зобов`язаний виконати свій обов`язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов`язання чи звичаїв ділового обороту. Кожна із сторін у зобов`язанні має право вимагати доказів того, що обов`язок виконується належним боржником або виконання приймається належним кредитором чи уповноваженою на це особою, і несе ризик наслідків непред`явлення такої вимоги.
Відповідно дост. 625 ЦК Україниборжник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Згідно ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Як встановлює ч. 1 ст. 612ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
За змістом ч. 1 ст. 901, ч. 1 ст. 903 ЦК Україниза договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором. Зобов`язання боржника сплатити певну грошову суму на користь кредитора відповідно до цивільно-правового договору або з інших підстав, визначених законом, є грошовим зобов`язанням.
Таким чином, правовідношення, у якому замовник зобов`язаний оплатити надану послугу в грошах, а виконавець має право вимагати від замовника відповідної оплати, тобто у якому передбачено передачу грошей як предмета договору або сплату їх як ціни договору, є грошовим зобов`язанням.
З огляду на викладене правовідносини, які склалися між сторонами, є грошовим зобов`язанням, у якому, серед інших прав і обов`язків сторін, на боржників покладено виключно певний цивільно-правовий обов`язок з оплати отриманих житлово-комунальних послуг, якому кореспондує право вимоги кредитора - вимагати сплату грошей за надані послуги.
Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 7ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», індивідуальний споживач зобов`язаний у разі несвоєчасного здійснення платежів за житлово-комунальні послуги сплачувати пеню в розмірах, установлених законом або договорами про надання житлово-комунальних послуг.
Наданий позивачем розрахунок суд приймає до уваги, оскільки останній відповідає нормам закону, відповідачкою не спростований.
Відповідно до ст. ст.76,77 ЦПК Українидоказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Заст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жоден доказ не має для суду наперед встановленого значення. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
При таких обставинах суд прийшов до висновку, що позовні вимоги Обслуговуючого кооперативу «Жемчужина Французского бульвара» є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно дост. 141 ЦПК Україниз відповідача підлягає стягненню судовий збір, сплачений позивачем під час звернення до суду в розмірі 3028. 00 грн.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 76, 81, 89, 95, 141, 258-259, 263-265, 268, 354 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Обслуговуючого кооперативу «Жемчужина Французского бульвара» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за спожиті житлово-комунальні послуги, інфляційні нарахувань та 3% річних - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Обслуговуючого кооперативу «Жемчужина Французького бульвара» (65009, м. Одеса, вул. Французький бульвар, 60-А; код ЄДРПОУ 40370257, р/р НОМЕР_2 в ПАТ «Банк Восток») заборгованість у розмірі 83 089 (вісімдесят три тисячі вісімдесят дев`ять) гривень 78 копійок, інфляційні витрати в розмірі 209 (двісті дев`ять) гривень 07 копійок, три відсотки річних за прострочення виконання зобов`язань в розмірі 93 (дев`яносто три) гривні 09 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Обслуговуючого кооперативу «Жемчужина Французского бульвара» (65009, м. Одеса, вул. Французький бульвар, 60-А; код ЄДРПОУ 40370257, р/р НОМЕР_3 ПАТ «Банк Восток») судовий збір у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) гривень 00 копійок..
Рішення може бути оскаржено позивачем до Одеського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів.
Рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення складено та підписано 16 грудня 2024 року.
Суддя Чернявська Л.М.
Суд | Приморський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 10.12.2024 |
Оприлюднено | 17.12.2024 |
Номер документу | 123764288 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Приморський районний суд м.Одеси
Чернявська Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні