Справа № 190/1666/24
Провадження №2/190/477/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
заочне
27 листопада 2024 року м.П"ятихатки
П?ятихатський районний суд Дніпропетровської області в складі:
головуючої судді Кудрявцевої Ю.В.
за участю секретаря судового засідання Пронської Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін в приміщенні суду міста П?ятихатки Дніпропетровської області цивільну справу за позовом Кредитної спілки «Добробут» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про стягнення заборгованості за кредитним договором,
встановив:
Позивач - Кредитна спілка «Добробут» звернувся до суду із позовом, в якому просить стягнути солідарно з відповідачів заборгованість за кредитним договором №13П/21 від 26.07.2021 року в сумі 65 922 грн. 99 коп, а також судовий збір в розмірі 3028,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 26.07.202 року між Кредитною спілкою «Добробут» та відповідачем ОСОБА_1 було укладено кредитний договір №13П/21, відповідно до умов якого позивач надав їй кредит у розмірі 35 000,00 грн. на умовах строковості, зворотності, цільового характеру використання, платності та забезпеченості, а ОСОБА_1 зобов`язалася повернути позивачу кредит та проценти за користування кредитом. Строк дії кредиту становить 36 місяців, тобто з 26.07.2021 року по 26.07.2024 року і діє до повного виконання зобов`язання відповідачем. Строк за цим договором починається з дня видачі кредиту і закінчується до повного погашення кредиту. В забезпечення виконання вказаного кредитного договору між позивачем та відповідачами ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 були укладені договори поруки від 26.07.2021 року, відповідно до умов яких вони зобов`язались нести солідарну відповідальність з боржником у випадку, коли він не виконуватиме або неналежним чином виконуватиме зобов`язання за кредитним договором. У порушення умов кредитного договору відповідач ОСОБА_1 зобов`язання за кредитним договором №13П/21 від 226.07.2021 року належним чином не виконує. Позичальник на повідомлення про усунення допущених порушень умов договору не реагує, тому у позивача виникло право вимоги повернення суми заборгованості за кредитним договором в сумі 65922 грн. 99 коп, з яких: 33538 грн. 29 коп. - заборгованість по кредиту; 32384 грн. 70 коп. заборгованість по процентам за користування кредитом.
Ухвалою П?ятихатського районного суду від 20.08.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін. Відповідачам запропоновано у строк, який не може перевищувати п`ятнадцяти днів із дня вручення даної ухвали, подати відзив на позов та заяву із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Представник позивача - Абліцова Л.Я. через систему «Електронний суд» подала до суду заяву, в якій просить справу розглянути у її відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити.
Відповідачі в судове засідання повторно не з`явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, причини своєї неявки суду не повідомили; заперечень проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження не надали, своїм правом надання відзиву та заперечень на позовну заяву, не скористалися.
Відповідно до вимог ч.4 ст.223 ЦПК України у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).
З огляду на викладене, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, у відсутності сторін, за наявними матеріалами справи.
Дослідивши письмові докази по справі, всебічно проаналізувавши обставини справи в їх сукупності, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному і об`єктивному розгляді справи, зібрані по справі докази у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, суд встановив наступні обставини та дійшов наступних висновків.
Відповідно до Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, - КС «Добробут» є кредитною спілкою та здійснює вид економічної діяльності 64.92 Інші види кредитування ( основний) ( а.с.41).
Як вбачається з матеріалів справи, 26.07.2021року між Кредитною спілкою «Добробут» та відповідачем ОСОБА_1 укладено кредитний договір №13П/21, відповідно до умов якого позивач надав ОСОБА_1 кредит у розмірі 35 000,00 грн., цільове призначення кредиту - на купівлю будинку, на умовах строковості, зворотності, цільового характеру використання, платності та забезпеченості, а ОСОБА_1 зобов`язалася повернути позивачу кредит та проценти за користування кредитом. Строк дії кредиту становить 36 місяців, тобто з 26.07.2021 року по 26.07.2024 року і діє до повного виконання зобов`язання відповідачем. Розмір процентів за користування кредитом становить 2,92 % за місяць. Тип процентної ставки - фіксована. Якщо кредит не повертається у строк передбачений цим договором, розмір процентів за користування кредитом становить 0,15% за кожний день від дати і суми залишку кредиту. (а.с.5)
Відповідно до п.5.1 Договору сторони домовились, що погашення кредиту та процентів за користування кредитом здійснюватиметься згідно графіка-платежів, що є невід`ємною частиною Договору.
Згідно графіку розрахунків, повернення кредиту повинно відбуватися щомісячно в розмірі 1600,00 грн., а також сплаті підлягає відповідна сума відсотків за користування кредитом щомісячно. (звор.а.с.1)
Отримання коштів за вказаним кредитним договором, підтверджується видатковим касовим ордером від 26.07.2021 р. (а.с.9)
Відповідно до копій договорів поруки від 26.07.2021 року укладених між Кредитною спілкою «Добробут» та ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , - останні кожен окремо зобов`язалися відповідати перед позивачем за зобов`язаннями члена Кредитної спілки «Добробут» ОСОБА_1 , які випливають із кредитного договору №13П/21 від 26.07.2021року. Згідно з п.3.1. вказаного договору відповідальність поручителя настає у випадку, коли боржник не виконує або неналежним чином виконує свої грошові зобов`язання за договором кредиту №13П/21 від 26.07.2021 року, укладеним між кредитором та боржником. Пунктами 3.2. - 3.3, договору, передбачено, що поручитель та позичальник несуть солідарну відповідальність перед кредитором (а.с.10-16).
Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини п.1 ч.2 ст.11 ЦК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Частиною 1 ст. 628 ЦК України визначено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Відповідно до змісту ч. 1 ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Згідно з ст. 627 ЦК України встановлено, що відповідно до ст. 6 цього Кодексу, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Статтею 1054 ЦК України визначено, що за кредитним договором банк чи інша фінансова установа надає кредит позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.
Відповідно до ч. 1 ст. 1048 ЦК України, позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.
Згідно з ч. 1 ст. 1049 ЦК України позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.
Згідно ст. 1056-1 ЦК України, процентна ставка за кредитом може бути фіксованою або змінюваною. Тип процентної ставки визначається кредитним договором. Розмір процентів, тип процентної ставки (фіксована або змінювана) та порядок їх сплати за кредитним договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів на дату укладення договору.
Згідно з ст. 526 ЦК України передбачено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Із наданих суду доказів вбачається, що між КС «Добробут» та ОСОБА_1 виникли договірні відносини з отримання кредитних коштів, зобов`язання за яким позивачем виконані у повному обсязі, а відповідач ОСОБА_1 , у свою чергу допустила порушення узятих на себе зобов`язань щодо вчасного повернення коштів за кредитним договором з урахуванням обумовлених процентів за користування кредитними коштами відповідно до умов договору. У наслідок порушення відповідачем зобов`язань утворилась заборгованість за договором станом на 26.07.2024 року в розмірі 65922,99 грн., що призвело до порушення прав позивача на повернення коштів, наданих у кредит, та процентів за їх користування, а відтак порушені права позивача підлягають судовому захисту.
Крім того, згідно з ч.1 ст. 553 ЦК України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником.
Відповідно до ст. 554 ЦК України у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки. Особи, які спільно дали поруку, відповідають перед кредитором солідарно, якщо інше не встановлено договором поруки.
Ураховуючи наведені норми матеріального права та умови договорів поруки від 26.07.2021 року, укладених між Кредитною спілкою «Добробут» та відповідачами ОСОБА_2 , ОСОБА_3 і ОСОБА_4 відповідно, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для його задоволення і стягнення суми заборгованості за кредитним договором, укладеним між позивачем та ОСОБА_1 , солідарно з відповідачів.
Згідно ч.1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Згідно абз. 5 п.35 Постанови Пленуму Вищого Спеціалізованого Суду України з Розгляду Цивільних і Кримінальних справ, №10 від 17.10.2014 року, «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах», при повному або частковому задоволенні позову майнового характеру до кількох відповідачів судовий збір, сплачений позивачем, відшкодовується ними пропорційно до розміру задоволених судом позовних вимог до кожного з відповідачів.
Ураховуючи, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню, з відповідачів підлягають стягненню на користь позивача понесені ним витрати по сплаті судового збору в розмірі 3028,00 грн., відповідно до платіжної інструкції №2151 від 29.07.2024 р.
Керуючись ст.ст.11, 526, 530, 554, 1048, 1049, 1054,1056-1 ЦК України, ст.ст. 12, 13, 76-81, 89, 141, 211, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги Кредитної спілки «Добробут» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 про стягнення заборгованості за кредитним договором,- задовольнити.
Стягнути солідарно з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 на користь Кредитної спілки «Добробут» заборгованість за кредитним договором №13П/21 від 26.07.2021 року в сумі 65922 (шістдесят п`ять тисяч дев`ятсот двадцять дві) гривні 99 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 на користь Кредитної спілки «Добробут» понесені позивачем витрати по сплаті судового збору у розмірі 3028,00 грн., тобто по 757,00 грн. з кожного.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Позивач має право оскаржити заочне рішення шляхом подання апеляційної скарги до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених Цивільним процесуальним кодексом України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Сторони:
Позивач: Кредитна спілка «Добробут», ідентифікаційний код 21929473, місцезнаходження: 49023, Дніпропетровська область, м.Дніпро, пр.Мануйлівський, буд.11/32, рахунок НОМЕР_1 в АТ КБ «Приватбанк», МФО 305299).
Відповідач-1: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 .
Відповідач-2: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_3 .
Відповідач-3: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_3 , РНОКПП: НОМЕР_4 .
Відповідач-4: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_4 , РНОКПП: НОМЕР_5 .
Головуюча суддя: Ю.В.Кудрявцева
Суд | П'ятихатський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 27.11.2024 |
Оприлюднено | 17.12.2024 |
Номер документу | 123765300 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них споживчого кредиту |
Цивільне
П'ятихатський районний суд Дніпропетровської області
Кудрявцева Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні