єдиний унікальний номер справи 546/1205/24
номер провадження 2-о/546/47/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 грудня 2024 року м. Решетилівка
Решетилівський районний суд Полтавської області у складі головуючого судді Зіненка Ю.В., за участі секретаря судового засідання Гудзенко С.В., заявника ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Стрілківська сільська рада Самбірського району Львівської області, про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини та встановлення місця відкриття спадщини,-
установив:
У листопаді ОСОБА_1 звернувся до суду з вищезазначеною заявою, у якій зазначив, що його матір`ю є ОСОБА_2 . За життя мати заявника ОСОБА_2 розпорядилася своїм майном на випадок своєї смерті шляхом вчинення заповіту, з якого вбачається, що ОСОБА_2 , що мешкає в с. Мшанець Старосамбірського району Львівської області на випадок своєї смерті робить таке розпорядження: житловий будинок з надвірними спорудами на праві особистої власності, а також земельна ділянка (пай) в кількості 2,25 га та належний грошовий вклад, що знаходиться на рахунку № НОМЕР_1 , що зберігаються у філії ощадбанку 65373 заповідає своєму сину ОСОБА_1 , що проживає в АДРЕСА_1 . ІНФОРМАЦІЯ_1 мати заявника ОСОБА_2 померла в місті Решетилівка Решетилівського району Полтавської області, про що 01 березня 2018 року було складено відповідний актовий запис №26.
27 вересня 2024 року державний нотаріус Решетилівської державної нотаріальної контори Кириченко Т.М. винесла постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, а саме відмовила ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину після померлої ОСОБА_2 у зв`язку з відсутністю факту прийняття спадщини. З даної постанови вбачається, що ОСОБА_1 не має змоги надати доказ проживання ОСОБА_2 разом з ним на день її смерті, а місце проживання останньої зареєстроване по АДРЕСА_2 . Оскільки факт проживання ОСОБА_2 в АДРЕСА_1 має подвійне юридичне значення: місце відкриття спадщини (ст. 1221 ЦК України) та факт прийняття спадщини (ст. 1261 ЦК України) він підлягає доведенню в судовому порядку.
Встановлення факту постійного проживання спадкоємця разом зі спадкодавцем та встановлення місця відкриття спадщини необхідно ОСОБА_1 для прийняття та оформлення спадщини та одержання свідоцтва про право на спадщину.
Посилаючись на вищезазначені обставини, ОСОБА_1 просив встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 разом із спадкодавцем ОСОБА_2 на час відкриття спадщини, тобто ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_1 ; встановити місце відкриття спадщини ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_1 .
Провадження у справі відкрите ухвалою судді від 21 листопада 2024 та призначене судове засідання на 16 грудня 2024 року.
У судовому засіданні 16 грудня 2024 року заявник ОСОБА_1 заяву підтримав та просив її задовольнити.
У судове засідання не з`явився представник заінтересованої особи, подав до суду клопотання про розгляд справи за відсутності їх представника, при вирішенні справи покладаються на розсуд суду (а.с. 33).
Суд, заслухавши заявника, свідків, дослідивши письмові докази, вважає заяву такою, що підлягає задоволенню з огляду на наступне.
За положеннями статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
У відповідності до пункту 5 частини 2 статті 293 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Судом установлено, що відповідно до копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , заявник ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 , а його матір`ю є ОСОБА_2 (а. с. 6).
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 та витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання (а. с. 8, 9).
Відповідно до копії сертифікату на право на земельну частку пай (пай), серії ЛВ №057540, виданого ОСОБА_2 , яка проживає в с. Мшанець Старосамбірського району Львівської області, в тому, що їй належить право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСГП «Мшанець», розміром 1,22 в умовних кадастрових гектарах (а. с. 10).
Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 27 вересня 2024 року № 755/02-31 державного нотаріуса Решетилівської державної нотаріальної контори Кириченко Т.М. було відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 у зв`язку з відсутністю факту прийняття спадщини. Із цієї ж постанови державного нотаріуса судом установлено, що спадкова справа після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 відсутня. У встановлений законом термін ОСОБА_1 заяву про прийняття спадщини до нотаріуса не подавав, але стверджує, що ОСОБА_2 фактично проживала разом із ним на день її смерті в АДРЕСА_1 . Оскільки факт проживання ОСОБА_2 в АДРЕСА_1 має подвійне юридичне значення: місце відкриття спадщини (ст. 1221 ЦК України) та факт прийняття спадщини (ст. 1261 ЦК України) він підлягає доведенню в судовому порядку (а. с. 11).
З довідки, виданої виконавчим комітетом Решетилівської міської ради Полтавської області 27.05.2024 №10-09/1/1121 установлено, що померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_6 проживала без реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 та захоронена на кладовищі у місті Решетилівка (а. с. 12).
Згідно акту про встановлення місця проживання без реєстрації фізичної особи, складеного депутатом Решетилівської міської ради Кошовим П.М. та сусідами ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , ОСОБА_2 проживала разом із сином ОСОБА_1 та його родиною без реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 з січня 2017 року по ІНФОРМАЦІЯ_6 та захоронена на кладовищі м. Решетилівка району «Цибулівка» (а. с. 13).
Також заявником було долучено фотокартку місця поховання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_6 (а. с. 14).
Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_3 суду повідомив, що він проживає неподалік заявника ОСОБА_1 та товаришує з ним. У січні ОСОБА_1 перевіз до свого місця проживання матір, де вона проживала до смерті ІНФОРМАЦІЯ_7 . Також він був на похоронах ОСОБА_2 , яку поховали у місті Решетилівка на цвинтарі у районі Цибулівки.
Свідок ОСОБА_4 суду повідомив, що проживає майже навпроти заявника ОСОБА_1 дещо по діагоналі. Зазначив, що неодноразово бачив на подвір`ї домогосподарства ОСОБА_2 літню жінку, як йому стало відомо у подальшому, то була мати заявника - ОСОБА_2 . Також він був присутній на похоронах ОСОБА_2 , яка похована у місті Решетилівка. Коли саме вона проживала у ОСОБА_1 та скільки часу він точно сказати не може.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно зі статтею 1217 ЦК, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Статтею 1218 ЦК визначено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (ч.ч. 1, 2 ст. 1220 ЦК України).
Відповідно до частини третьої статті 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого у статті 1270 ЦК, він не заявив про відмову від неї.
Отже, для підтвердження прийняття спадщини має значення встановлення факту постійного проживання спадкоємця із спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Згідно з частиною першою статті 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.
Разом з тим, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (частина п`ята статті 1268 ЦК України).
Відповідно до статті 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» (в редакції, чинній на час відкриття спадщини), реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Відсутність реєстрації місця проживання позивача за місцем проживання спадкодавця не може бути доказом того, що він не проживав зі спадкодавцем, оскільки сама по собі відсутність такої реєстрації згідно зі статтею 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» не є абсолютним підтвердженням обставин про те, що спадкоємець не проживав зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, якщо обставини, встановлені частиною третьою статті 1268 ЦК України, підтверджуються іншими належними і допустимими доказами, які були надані позивачем, та оцінені судом.
До такого висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 10 січня 2019 року у справі № 484/747/17.
Згідно роз`яснень, викладених у пункті 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» №7 від 30.05.2008, якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку з цим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутись в суд з заявою про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Таким чином факт постійного проживання заявника ОСОБА_1 із спадкодавцем ОСОБА_2 , яка є його матір`ю, підтвердився дослідженими у судовому засіданні доказами, у тому числі показаннями свідків. Встановлення даного факту необхідне заявнику для настання юридичних наслідків - оформлення права власності на спадкове майно.
Заявник позбавлений іншої можливості встановити та довести факт постійного проживання з спадкодавцем, з огляду на відсутність можливості встановлення даного факту у позасудовий спосіб у разі якщо зареєстровані адреси їх місць проживання не збігаються.
Наявність інших спадкоємців померлої ОСОБА_2 крім заявника ОСОБА_1 судом не установлено.
Щодо вимоги заяви ОСОБА_1 про встановлення місця відкриття спадщини суд зазначає наступне.
Згідно частини 1 статті 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Відповідно до підпунктів 1.13, 1.14 пункту 1 глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 №296/5 (в редакції, чинній на час відкриття спадщини), місце відкриття спадщини підтверджується: довідкою про реєстрацію/останнє місце проживання виконавчого органу сільської, селищної або міської ради, сільського голови (у разі якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), що здійснює реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання особи на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради. Місце відкриття спадщини не може підтверджуватись свідоцтвом про смерть. У разі відсутності у спадкоємців документів, що підтверджують місце відкриття спадщини, нотаріус роз`яснює спадкоємцям їх право на звернення до суду із заявою про встановлення місця відкриття спадщини. У такому випадку місце відкриття спадщини підтверджується копією рішення суду, що набрало законної сили.
Ураховуючи те, що в ході розгляду даної справи заявником було доведено, що останнім місцем проживання померлої ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_2 була адреса: АДРЕСА_1 , з метою належної реалізації заявником права на спадкування, суд вважає за доцільне встановити фат того, що місцем відкриття спадщини, є останнє місце проживання ОСОБА_2 , а саме: АДРЕСА_1 .
З огляду на викладене, суд доходить висновку, що заява ОСОБА_1 про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини та встановлення місця відкриття спадщинипідлягає задоволенню.
На підставі викладеного, та керуючись статтями 263-265, 293, 294, 354 ЦПК України, суд, -
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Стрілківська сільська рада Самбірського району Львівської області, про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини та встановлення місця відкриття спадщини задовольнити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , уродженця села Мшанець Старосамбірського району Львівської області, разом із спадкодавцем ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженки села Мшанець Старосамбірського району Львівської області, на час відкриття спадщини, а саме ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою: АДРЕСА_1 .
Встановити факт, що місцем відкриття спадщини після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженки села Мшанець Старосамбірського району Львівської області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , є останнє місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішення може бути оскаржене до Полтавського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Решетилівський районний суд Полтавської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано, або у разі подання апеляційної скарги - після розгляду справи апеляційним судом, якщо рішення не скасоване.
Заявник - ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_4 .
Заінтересована особа - Стрілківська сільська рада Самбірського району Львівської області, місцезнаходження: вул. Михайла Вербицького, буд. 10, с. Стрілки, Самбірський район, Львівська область, 82092, код ЄДРПОУ 04371224.
Повне рішення складено 16 грудня 2024 року.
Суддя Ю. В. Зіненко
Суд | Решетилівський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 16.12.2024 |
Оприлюднено | 17.12.2024 |
Номер документу | 123767325 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Решетилівський районний суд Полтавської області
Зіненко Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні