Справа № 550/1440/24
Провадження № 1-кп/550/145/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
про залишення цивільного позову без руху
13 грудня 2024 року селище Чутове
Суддя Чутівського районного суду Полтавської області ОСОБА_1 ,
розглянувши матеріали цивільного позову, пред`явленого прокурором у кримінальному провадженні № 12024170450000706
за обвинуваченням ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 246 КК України,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Чутівського районного суду Полтавської області перебуває кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_2 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 246 КК України.
Прокурор разом з обвинувальним актом подав до суду цивільний позов про відшкодування матеріальної шкоди, заподіяної кримінальним правопорушенням.
Дослідивши матеріали цивільного позову, суд доходить висновку про наявність підстав для залишення його без руху з огляду на таке.
Відповідно до положень ч.ч. 1, 4, 5 ст. 128 КПК України особа, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової та/або моральної шкоди, має право під час кримінального провадження до початку судового розгляду пред`явити цивільний позов до підозрюваного, обвинуваченого або до фізичної чи юридичної особи, яка за законом несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діяннями підозрюваного, обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння. Форма та зміст позовної заяви повинні відповідати вимогам, встановленим до позовів, які пред`являються у порядку цивільного судочинства.Цивільний позов у кримінальному провадженні розглядається судом за правилами, встановленими цим Кодексом. Якщо процесуальні відносини, що виникли у зв`язку з цивільним позовом, цим Кодексом не врегульовані, до них застосовуються нормиЦивільного процесуального кодексу Україниза умови, що вони не суперечать засадам кримінального судочинства.
Форма і зміст поданого прокурором цивільного позову не відповідає вимогам ст.ст. 175,177ЦПК України, які регулюють порядок подачі позову.
Так, відповідно до ч.ч. 2, 5 ст. 175 ЦПК України позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником, або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи. У разі пред`явлення позову особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи,в заяві повинні бути зазначені підстави такого звернення.
Згідно з п. 12 ч. 2 ст. 36 КПК України прокурор, здійснюючи нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням, уповноважений пред`являти цивільний позов в інтересах держави та громадян, які через фізичний стан чи матеріальне становище, недосягнення повноліття, похилий вік, недієздатність або обмежену дієздатність неспроможні самостійно захистити свої права, у порядку, передбаченому цим Кодексом та законом.
Положеннями ч. 3 ст. 128 КПК України визначено, що цивільний позов в інтересах держави пред`являється прокурором.Прокурор, який пред`являє цивільний позов у кримінальному провадженні, повинен обґрунтувати наявність підстав для здійснення представництва інтересів держави в суді.
За змістом ч.ч. 1, 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.
Згідно з ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов`язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб`єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб`єктом владних повноважень.
Виключно з метою встановлення наявності підстав для представництва інтересів держави в суді у випадку, якщо захист законних інтересів держави не здійснює або неналежним чином здійснює суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, прокурор має право отримувати інформацію, яка на законних підставах належить цьому суб`єкту, витребовувати та отримувати від нього матеріали та їх копії.
Так, прокурор як на підставу звернення з цивільним позовом в інтересах держави в особі Чутівської селищної ради Полтавської області посилається на лист Чутівської селищної ради Полтавської області від 04.12.2024. Однак, вказаний лист до позовної заяви не додано.
Таким чином, прокурором не надано доказів на обґрунтування наявності підстав для представництва інтересів держави при пред`явленні цивільного позову.
Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону України «Про прокуратуру» право подання цивільного позову у кримінальному провадженні надається прокурору, який бере в ньому участь.
Прокурором не надано доказів на підтвердження його участі у кримінальному провадженні, в якому він пред`являє цивільний позов.
Також, положеннями ч. 3 ст. 175 ЦПК України визначено вимоги до змісту позовної заяви. Зокрема, згідно з пунктами 5 та 8 вказаної норми ЦПК України позовна заява повинна містити виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, та зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додані до заяви.
Згідно з ч. 5 ст.177 ЦПК Українипозивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
Вказані вимоги прокурором не виконано, до цивільного позову не додано докази, що підтверджують: 1) наявність та обґрунтованість підстав для представництва інтересів держави в особі Чутівської селищної ради Полтавської області в суді шляхом пред`явлення цивільного позову у кримінальному провадженні; 2) участь прокурора у кримінальному провадженні, в якому він пред`являє цивільний позов; 3) обставини, якими прокурор обґрунтовує позовні вимоги, зокрема щодо обґрунтування ціни позову.
Позовна заява не містить також посилань на докази, що підтверджують обставин, якими прокурор обґрунтовує позовні вимоги, а також докази, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності).
Відповідно до ч. 1 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Зазначені недоліки можна усунути шляхом подання до суду належним чином оформлених додатків до цивільного позову.
Враховуючи викладене, цивільний позов необхідно залишити без руху та надати прокурору строк для усунення зазначених недоліків протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення цивільного позову без руху.
Роз`яснити прокурору, що у разі неусунення вказаних недоліківу строк, встановлений судом, цивільний позов буде вважатися неподаним та повернуто позивачу.
Керуючисьст.ст. 23, 24 Закону України «Про прокуратуру», ст.ст. 175, 177, 185 ЦПК України, ст.ст. 36, 128 КПК України, суддя
ПОСТАНОВИВ:
Цивільний позов прокурора залишити без руху.
Визначити прокурору строк для усунення недоліків цивільного позову - десять днів з дня вручення ухвали про залишення цивільного позову без руху.
Роз`яснити прокурору, що у разі неусунення вказаних недоліків у строк, встановлений судом, цивільний позов буде вважатися неподаним та повернуто позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Чутівський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 13.12.2024 |
Оприлюднено | 17.12.2024 |
Номер документу | 123767346 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти довкілля Незаконна порубка лісу |
Кримінальне
Чутівський районний суд Полтавської області
Литвин В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні