Справа №613/1243/24 Провадження № 2/613/578/24
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 грудня 2024 року м. Богодухів
Богодухівський районний суд Харківської області у складі:
головуючого судді Сеник О.С.,
за участю секретаря судового засідання Дегтяр А.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Богодухові за правилами загального позовного провадження цивільну справу № 613/1243/24 за позовом органу опіки та піклування Виконавчого комітету Богодухівської міської ради Харківської області в інтересах малолітніх ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав, стягнення аліментів,-
ВСТАНОВИВ:
Орган опіки та піклування виконавчого комітету Богодухівської міської ради Харківської області звернувся до Богодухівського районного суду Харківської області з позовом в інтересах малолітніх дітей: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до ОСОБА_3 , в якому просить:
1) позбавити батьківських прав громадянку України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , по відношенню до її малолітніх дітей: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
2) стягувати з громадянки України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , аліменти на утримання її малолітніх дітей: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на користь особи, на утриманні якої будуть перебувати діти, у розмірі 1600 грн. на кожну дитину щомісячно, але не менше ніж 5% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, з індексацією відповідно до чинного законодавства, починаючи з дня подачі позову до суду і до досягнення дітьми повноліття;
3) звільнити орган опіки та піклування Богодухівської міської ради від сплати судового збору на підставі підпункту «ґ» ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір», оскільки позивач діє в інтересах малолітніх дітей: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; та на підставі п. 14 ч. 2 ст. 3 Закону України «Про судовий збір», оскільки дана заява подана з метою захисту прав малолітніх дітей;
4) стягнути з відповідачки судовий збір на користь держави.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що до Служби у справах дітей Богодухівської міської ради Харківської області звернулася із заявою ОСОБА_4 , яка виховує малолітніх онуків: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , щодо позбавлення батьківських прав їх матері, ОСОБА_3 по відношенню до її малолітніх дітей ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та повідомила, що ОСОБА_3 ухиляється від виконання батьківських обов`язків, веде аморальний спосіб життя. Мати дітей не приймає участі у їх вихованні, матеріально їх не утримує, не цікавиться станом здоров`я, лікуванням, не дбає про її фізичний і духовний розвиток. Відповідачка покинула дітей та проживає окремо. Малолітні ОСОБА_1 та ОСОБА_2 проживають разом із бабусею, ОСОБА_4 , але через відсутність матері у житті дітей, у ОСОБА_4 виникають складнощі з оформленням документів на дітей, тому що вона не є їх законним представником.
Оскільки відповідачка ОСОБА_3 ухиляється від виконання батьківських обов`язків, не приймає участі у вихованні та матеріальному утриманні дітей, не цікавиться їх станом здоров`я, навчанням, лікуванням, не дбає про їх фізичний і духовний розвиток, тому висновком Богодухівської міської ради Харківської області встановлено за доцільне позбавити ОСОБА_3 батьківських прав по відношенню до її малолітніх дітей: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Ухвалою Богодухівського районного суду Харківської області від 09.09.2024 позовну заяву органу опіки та піклування Виконавчого комітету Богодухівської міської ради Харківської області в інтересах малолітніх ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав, стягнення аліментів булоприйнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Визначено проводити розгляд справи за правилами загального позовного провадження. Направлено відповідачці копію позовної заяви з копіями доданих документів. Встановлено відповідачці п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
Заходи забезпечення позову не вживались.
Ухвалою Богодухівського районного суду Харківської області від 23.10.2024 закрито підготовче провадження у даній справі. Призначено справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні.
Представник позивача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Подав до суду заяву, в якій просив розглянути справу за його відсутності, позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити в повному обсязі. Не заперечував проти ухвалення заочного рішення у справі.
Відповідачка ОСОБА_3 у судове засідання повторно не прибула, про дату, час і місце розгляду справи повідомлена належним чином, як шляхом направлення судової повістки за зареєстрованим місцем проживання, так і шляхом розміщення оголошення про виклик в судове засідання на офіційному веб-порталі «Судова влада України» відповідно до вимог ч. 11 ст. 128 ЦПК України, причини неявки суду не повідомила, відзив на позов не подала.
За приписами ч.7 ст.128 ЦПК України у разі ненадання учасниками справи інформації щодо їх адреси судова повістка надсилається: фізичним особам, які не мають статусу підприємців, - за адресою їх місця проживання чи місця перебування, зареєстрованою у встановленому законом порядку.
Згідно з п. 4 ч. 8 ст. 128 ЦПК України днем вручення судової повістки є , зокрема, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати судову повістку чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Відповідно до ч. 1 ст. 131 ЦПК України учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місця проживання (перебування, знаходження) або місцезнаходження під час провадження справи.
У разі відсутності заяви про зміну місця проживання або місцезнаходження судова повістка надсилається учасникам справи, які не мають електронного кабінету, за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, що забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, на останню відому суду адресу і вважається доставленою, навіть якщо учасник судового процесу за цією адресою більше не проживає, не перебуває або не знаходиться.
Згідно з відомостями Управління «Центр надання адміністративних послуг» Богодухівської міської ради від 31.07.2024 вих.№ 01-09/813, в Реєстрі Богодухівської територіальної громади місце проживання ОСОБА_3 значиться зареєстрованим за адресою: АДРЕСА_1 .
За вказаною адресою ОСОБА_3 були направлені судові повістки про виклик в судові засідання, призначені на 30.09.2024, 23.10.2024, 20.11.2024, однак, конверти повернулись без вручення адресату з відміткою пошти «адресат відсутній за вказаною адресою» («адресат не проживає»). Судова повістка про виклик у судове засідання, призначене на 10.12.2024, була вручена адресату, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Іншої адреси ОСОБА_3 суду не повідомила.
Крім того, за приписами ч. 11 ст. 128 ЦПК України відповідач, третя особа, свідок, зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме, викликаються до суду через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання. З опублікуванням оголошення про виклик особа вважається повідомленою про дату, час і місце розгляду справи.
Повідомлення про виклик ОСОБА_3 в судові засідання, призначені на 20.11.2024 та 10.12.2024 були розміщені на офіційному веб-порталі «Судова влада» 23.10.2024 та 20.11.2024 відповідно.
Отже, відповідачка у розумінні ст.ст. 128, 131 ЦПК України є належним чином повідомленою про дату, час та місце розгляду справи, як шляхом надіслання судових повісток, так і оголошеннями, розміщеними на сайті «Судова влада».
Відповідно до ч. 4 ст. 223 ЦПК України у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення), якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Згідно зі ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Враховуючи, що відповідачка належним чином повідомлена про дату, час і місце судового розгляду справи, повторно не з`явилася в судове засідання, суд вважає можливим розглянути справу за відсутності відповідачки та, зі згоди позивача, ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, враховуючи неявку в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Згідно з ч. 3 ст. 211 ЦПК України судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази в їх сукупності, судом встановлені наступні фактичні обставини.
Судом встановлено, що батьками малолітніх ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є ОСОБА_7 та ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвами про народження дітей, серії НОМЕР_1 від 06.02.2020 та серії НОМЕР_2 від 13.09.2022, копії яких наявні у матеріалах справи (а.с. 15, 20).
Відомості про батька дітей записані відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України (зі слів матері), що підтверджується наявними у матеріалах справи Витягами № 00042905896, № 00042905920 від 27.12.2023 з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України ( а.с. 18, 19).
Відповідно до довідки про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, виданої Кленівським старостинським округом виконавчого комітету Богодухівської міської ради Харківської області від 11.01.2024 за № 104/23-01-12, за адресою: АДРЕСА_1 зареєстровані: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (вказано, що за місцем реєстрації не проживає); ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 (а.с. 23). Також, те що ОСОБА_3 разом з дітьми ОСОБА_2 та ОСОБА_1 зареєстрована за вище вказаною адресою, підтверджується витягами з Реєстру територіальної громади, копії яких наявні у матеріалах справи (а.с. 13, 16, 21).
16.07.2024 до начальника служби у справах дітей Богодухівської міської ради звернулась ОСОБА_4 (бабуся малолітніх дітей ОСОБА_2 та ОСОБА_1 ) із заявою, в якій вона просила розглянути питання про доцільність позбавлення її доньки ОСОБА_3 батьківських прав по відношенню до її малолітніх дітей дітьми ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , у зв`язку з невиконанням батьківських обов`язків. ОСОБА_4 зазначила, що ОСОБА_3 не бере участі у вихованні дітей, матеріально не утримує їх, не цікавиться станом здоров`я, фізичним і духовним розвитком їх не займається. Відповідачка жодного разу не купляла дітям дитяче харчування, памперси, дитячий одяг, ліки тощо, на планові огляди до лікаря не з`являлась, дітей до лікаря не водила. Вихованням та утриманням дітей займається їх бабуся ОСОБА_4 .. ОСОБА_3 покинула дітей та не проживає з ними. Сина ОСОБА_1 вона покинула через два тижні після його народження, а ОСОБА_2 - у трьохмісячному віці. Кожен раз, коли ОСОБА_3 втікала з дому, вона цупила гроші, мобільні телефони, фотоапарат та інші цінні речі. Джерела доходу ОСОБА_3 не має, ніде не працює, отримує лише пенсію по інвалідності (інвалід з дитинства). Стверджує, що коли ОСОБА_3 відсутня вдома, вона бере кредити в швидкозаймах та потім не повертає їх, через наявність заборгованості неодноразово з таких компаній телефонували ОСОБА_4 та їй доводилось закривати кредити замість ОСОБА_3 .. Також ОСОБА_4 відомо, що коли ОСОБА_3 не проживає вдома, вона веде аморальний спосіб життя, притягувалася до кримінальної від повільності. ОСОБА_4 неодноразово просила повернутися ОСОБА_3 і бути з дітьми, але вона не має бажання бути поруч з дітьми та виховувати їх. Крім того, у зв`язку з невиконанням ОСОБА_3 батьківських обов`язків виникають проблеми з оформленням документів на дітей, оскільки вона є офіційним представником малолітніх дітей (а.с.4).
У письмових поясненнях ОСОБА_12 , ОСОБА_13 та ОСОБА_14 , які проживають по сусідству з ОСОБА_4 , наданими на ім`я начальника Служби у справах дітей Богодухівської міської ради від 15.07.2024 зазначено, що донька ОСОБА_4 - ОСОБА_3 , залишила своїх малолітніх дітей на свою матір і зникла на півроку в черговий раз. Дітьми з самого народження займається ОСОБА_4 , яка піклується про них, займається їх вихованням кожен день та дуже їх любить. ОСОБА_3 може з`явитися та потім знову зникнути, однак діти це важко переносять. ОСОБА_3 про дітей зовсім не турбується (а.с. 27, 28, 29).
Наказом Служби у справах дітей Богодухівської міської ради Харківської області від 16 липня 2024 року № 69 малолітніх дітей ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , тимчасово влаштовано на період з 16 липня 2024 року до прийняття рішення про подальше їх влаштування дітей до сімейних форм виховання (а.с. 31).
Відповідно до довідки про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, виданої Кленівським старостинським округом виконавчого комітету Богодухівської міської ради Харківської області від 11.01.2024 за № 103/23-01-12, за адресою: АДРЕСА_2 зареєстровані: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 ; ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_8 (вказано, що за місцем реєстрації не проживає); ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_9 та ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_10 (а.с. 24).
З довідки-характеристики, виданої Кленівським старостинським округом вбачається, що ОСОБА_3 дійсно зареєстрована по АДРЕСА_1 , але за місцем реєстрації не проживає. ОСОБА_3 має двох дітей: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проте не бере участі у вихованні своїх дітей, безвідповідально відноситься до своїх прями батьківських обов`язків, покинула своїх дітей, не проживає з ними. Місце перебування її невідоме, не працевлаштована, веде асоціальний спосіб життя. За дітьми постійно доглядає бабуся ОСОБА_4 , у якої вони проживають на теперішній час за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 36).
Відповідно до акту обстеження умов проживання, складеного 16.07.2024 представниками Служби у справах дітей Богодухівської міської ради за результатами проведення обстеження за місцем проживання ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_2 , було встановлено, що за вказаною адресою проживають: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 - бабуся, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 - онук, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_9 - підопічна, ОСОБА_19 - ІНФОРМАЦІЯ_10 .. Умови проживання задовільні. Діти забезпечені необхідним одягом, взуттям, засобами гігієни, канцтоварами, повноцінним харчуванням (а.с. 35).
Згідно з довідкою лікаря-педіатра КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Богодухівської міської ради Харківської області» від 16.07.2024, виданої ОСОБА_4 , в тім що її онуки: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , знаходяться на обліку у лікаря-педіатра ОСОБА_21 .. У вихованні та догляді за дітьми приймає участь тільки бабуся. Мати жодного разу не з`являлась на прийом, не цікавилась станом здоров`я дітей, не приймала участі у лікуванні дітей. На прийом з дітьми приходила тільки бабуся, всі рекомендації по профілактиці, по лікуванню, по щепленню виконувала ОСОБА_4 (а.с. 30).
Відповідно до наявної у матеріалах справи довідки ТОВ «Авентус Україна» ОСОБА_3 уклала договір про надання споживчого кредиту № 7604841 від 20.02.2024 з ТОВ «Авентус Україна». Станом на 05.04.2024 зобов`язання за договором виконані в повному обсязі, договір закритий згідно з квитанцією № ЕЕТЕ-В7НА-6РВА-Р57Т від 05.04.2024 ОСОБА_17 (а.с. 25-26).
У зв`язку з вищевикладеним, на засіданні комісії з питань захисту прав дитини Богодухівської міської ради Харківської області від 25 липня 2024 року розглянуто заяву та вивчено документи, надані ОСОБА_4 , яка виховує малолітніх онуків ОСОБА_1 та ОСОБА_2 щодо позбавлення батьківських прав їх матері ОСОБА_3 .. Вирішено за доцільне позбавити батьківських прав ОСОБА_3 до її малолітніх синів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 . (а.с. 10).
25.07.2024 Службою у справах дітей Богодухівської міської ради Харківської області складено висновок № 01-32/1000 про доцільність позбавлення ОСОБА_3 батьківських прав по відношенню до малолітніх дітей ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_11 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , оскільки мати ОСОБА_3 ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків (а.с. 6-9).
Відповідно до частини третьої статті 51 Конституції України сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
Частиною першою статті 8 Закону України «Про охорону дитинства» передбачено, що кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.
Виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці (частина перша статті 12 Закону України «Про охорону дитинства»).
Частиною сьомою статті 7 СК України передбачено, що дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованою Постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року № 789-XII (далі - Конвенція про права дитини), іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до пунктів 1, 2 статті 3 Конвенції про права дитини в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Дитині забезпечується такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом.
Статтею 9 Конвенції про права дитини визначено, що держави-учасниці поважають право дитини, яка розлучається з одним чи обома батьками, підтримувати на регулярній основі особисті відносини і прямі контакти з обома батьками, за винятком випадків, коли компетентні органи згідно з судовим рішенням визначають відповідно до застосовуваного закону і процедур, що таке розлучення необхідне в якнайкращих інтересах дитини. Таке визначення може бути необхідним у тому чи іншому випадку, наприклад, коли батьки жорстоко поводяться з дитиною або не піклуються про неї, або коли батьки проживають окремо і необхідно прийняти рішення щодо місця проживання дитини.
Відповідно до ст. 150 СК України батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.
Згідно до п. 2 ч. 1 ст. 164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
Позбавлення батьківських прав є заходом відповідальності батьків за невиконання або неналежне виконання ними своїх батьківських обов`язків. Головною метою такого заходу є захист інтересів малолітніх та неповнолітніх дітей і стимулювання батьків щодо належного виконання своїх обов`язків. Ухилення батьків від виховання дитини, як підстава позбавлення батьківських прав, можлива лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Відповідно роз`яснень, що містяться у ч. 2 п. 16 постанови Пленуму Верховного суду від 30.03.2007 № 3 "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав", ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток, як складову виховання, не спілкуються з дитиною, не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей, не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі, не виявляють інтересу до її внутрішнього світу, не створюють умов для отримання нею освіти.
Статтею 165 СК України передбачено, що право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.
Наявні в матеріалах справи докази свідчать про те, що мати малолітніх ОСОБА_1 та ОСОБА_2 - ОСОБА_3 - не піклується про фізичний і духовний розвиток дітей, їх навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечує необхідне харчування, медичного догляду, лікування дітей, що негативно впливає на їх фізичний розвиток як складову виховання; не виявляє інтересу до їх внутрішнього світу, не створює умов для отримання ними освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дітей та як свідоме нехтування своїми батьківськими обов`язками, тому в даному випадку суд вважає доцільним застосування такого крайнього заходу впливу до відповідачки, як позбавлення її батьківських прав.
З 16 липня 2024 року малолітні діти тимчасово влаштовані в сім`ю бабусі ОСОБА_4 до прийняття рішення про подальше влаштування дітей до сімейних форм виховання, мати не цікавиться дітьми, залишила місце проживання та перебуває у невстановленому місці, жодного разу не відвідала дітей, не зверталася до служби у справах дітей з питання повернення їй дітей, жодного разу не прибула у судове засідання, що свідчить про її байдужість до здійснення своїх батьківських прав.
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги про позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 відносно її малолітніх дітей ОСОБА_1 та ОСОБА_2 заявлені обґрунтовано, знайшли своє підтвердження в ході розгляду справи, а тому підлягають задоволенню.
Разом з тим, відповідно до ч. 2 ст. 166 СК України, ч.5 ст.12 Закону України «Про охорону дитинства» особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини.
Порядок і розміри відшкодування витрат на перебування дитини в прийомній сім`ї, сім`ї патронатного вихователя, дитячому будинку сімейного типу, будинку дитини, дитячому будинку, дитячому будинку-інтернаті, школі-інтернаті чи іншому закладі для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, встановлюються законодавством.
Частиною 3 ст. 166 СК України передбачено, що при задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину. У разі якщо мати, батько або інші законні представники дитини відмовляються отримувати аліменти від особи, позбавленої батьківських прав, суд приймає рішення про перерахування аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України та зобов`язує матір, батька або інших законних представників дитини відкрити зазначений особистий рахунок у місячний строк з дня набрання законної сили рішенням суду.
Згідно ст. 180 СК України, батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Відповідно до ч. 3 ст. 181 СК України, за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.
При визначенні розміру аліментів, відповідно до ч. 1 ст. 182 СК України, суд враховує : стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров'1я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення.
Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (ч. 2 ст. 182 СК України).
Суд визначає розмір аліментів на неповнолітніх дочку, сина у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) платника аліментів з урахуванням обставин, зазначених у ст. 182 СК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 191 СК України, аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову.
Частиною 2 ст. 184 СК України передбачено, що розмір аліментів, визначений судом або домовленістю між батьками у твердій грошовій сумі, щорічно підлягає індексації відповідно до закону, якщо платник і одержувач аліментів не домовилися про інше. За заявою одержувача аліментів індексація може бути здійснена судом за інший період.
З огляду на викладене, враховуючи стан здоров`я та матеріальне становище дітей, інші обставини, що мають істотне значення, зокрема, розмір прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, той факт, що відомості про доходи та стан здоров`я відповідача, а також відомості, які б спростовували твердження позивача, до суду не надходили, суд вважає можливим задовольнити позовні вимоги, стягнувши аліменти на утримання дітей в твердій грошовій сумі - по 1600 грн. на кожну дитину щомісяця, з індексацією відповідно до чинного законодавства, починаючи з дня подання позову (26 липня 2024 року) до досягнення кожною дитиною повноліття.
Суд зауважує, що на час розгляду вимог опікуна дітей не визначено, тому аліменти слід стягувати на користь особи, під опікою якої перебуватимуть малолітні діти.
Питання про розподіл судових витрат суд вирішує відповідно до ст. 141 ЦПК України.
Беручи до уваги, що згідно із п. 14 ч. 2 ст. 3 Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору, судовий збір підлягає стягненню з відповідачки в дохід держави.
Рішення виноситься у межах заявлених вимог, на підставі пред`явлених доказів.
Керуючись ст.ст. 150, 164-166 Сімейного кодексу України, ст.ст. 8, 12 Закону України «Про охорону дитинства», ст.ст. 2, 4, 10-13, 76-81, 141, ч.1 ст.223, ч.2 ст.247, ст.ст.259, 263-265, 280-283, 284, 354, 355 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву Органу опіки та піклування Виконавчого комітету Богодухівської міської ради Харківської області в інтересах малолітніх ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав, стягнення аліментів - задовольнити.
Позбавити батьківських прав громадянку України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (РНОКПП НОМЕР_3 ), яка народилася у сел. Володарівка Богодухівського району Харківської області, стосовно її малолітніх дітей ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Стягувати з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (РНОКПП НОМЕР_3 ), яка народилася у сел. Володарівка Богодухівського району Харківської області, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_2 , аліменти на утримання малолітньої дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь особи, на утриманні якої буде перебувати дитина, в розмірі 1600 (одна тисяча шістсот) грн. 00 коп. щомісячно, але не менше ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з індексацією відповідно до чинного законодавства, починаючи з 26 липня 2024 року до досягнення дитиною повноліття.
Стягувати з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (РНОКПП НОМЕР_3 ), яка народилася у сел. Володарівка Богодухівського району Харківської області, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_2 , аліменти на утримання малолітньої дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на користь особи, на утриманні якої буде перебувати дитина, в розмірі 1600 (одна тисяча шістсот) грн. 00 коп. щомісячно, але не менше ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з індексацією відповідно до чинного законодавства, починаючи з 26 липня 2024 року до досягнення дитиною повноліття.
Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (РНОКПП НОМЕР_4 ), зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_2 , на користь держави (ГУК у м.Києві/м.Києві/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувач Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001 Код класифікації доходів бюджету 22030106) судовий збір у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн. 00 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду через Богодухівський районний суд Харківської області, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач: Орган опіки та піклування - Виконавчий комітет Богодухівської міської ради Харківської області, адреса: 62103, Харківська область, м. Богодухів, пл. Соборності, 2, код ЄДРПОУ 04058640.
Відповідач: ОСОБА_3 , зареєстрована за адресою : АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 .
Повний текст рішення складено 16.12.2024.
Суддя Сеник О.С.
Суд | Богодухівський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 16.12.2024 |
Оприлюднено | 18.12.2024 |
Номер документу | 123767550 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Богодухівський районний суд Харківської області
Сеник О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні