Рішення
від 11.12.2024 по справі 638/4501/23
ДЗЕРЖИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ХАРКОВА

Справа № 638/4501/23

Провадження № 2-о/638/31/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2024 року Дзержинський районний суд м. Харкова в складі:

головуючого Невеніцина Є.В.,

присяжних Печеного О.П.,

Бондарєва Д.Є.,

за участю секретаря Кассіч Н.А.,

заявника ОСОБА_1 ,

представника заявника Пекареніна А.А.,

представника ОСОБА_2 ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Харкові в приміщенні суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Рада опіки та піклування при виконавчому комітеті Печенізької селищної військової адміністрації Чугуївського району Харківської області про визнання особи недієздатною та встановлення опіки, -

ВСТАНОВИВ:

18 травня 2023 року представник ОСОБА_3 звернувся до суду із заявою про визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 - недієздатною; призначення над нею опікуном ОСОБА_1 . Свою заяву обґрунтовує тим, що ОСОБА_2 є дружиною заявника та є інвалідом 1 групи, потребує стороннього догляду. У зв`язку з тим, що ОСОБА_2 не усвідомлює значення своїх дій, не може керувати ними, потребує стороннього догляду, її необхідно визнати недієздатною та призначити опікуна.

У судовому засіданні заявник та його представник підтримали заяву та просили її задовольнити, представник ОСОБА_2 - адвокат Дмитрієва Л.М. не заперечувала у задоволенні заяви. У судовому засіданні також була присутня ОСОБА_2 , яка не висловлювала заперечень у задоволенні заяви.

Представник заінтересованої особи надав заяви про розгляд справи за їх відсутності.

Суд, вислухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку про задоволення заяви, виходячи з наступного.

Згідно копії паспорту № НОМЕР_1 , № НОМЕР_2 , копії свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 ОСОБА_1 та ОСОБА_2 зареєстрували шлюб 20 липня 2007 року. Останні зареєстровані та проживають за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується довідками про реєстрацію місця проживання особи виконавчого комітету Печенізької селищної ради.

Згідно довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією №684528 ОСОБА_2 має 1 групу інвалідності «А» з 24 січня 2023 року. Згідно виписок із медичного карти хворого №252, №1959, №12349 ОСОБА_2 загальний стан хворої середньої тяжкості, часто дезорієнтована в обставинах, відчуває труднощі в вимовленні слів. Згідно висновку КНП «Міська клінічна лікарня швидкої та невідкладної медичної допомоги ім.проф.О.І.Мещанінова» ХМР від 04.10.2022 у ОСОБА_2 гостре ішемічне ураження коркових конвексітальних відділів скроневої частки. Дефект конвексітальних відділів лівої лобової і тім`яної частки судинного генезу.

Згідно висновку судово-психіатричного експерта №774, складеного ХФ СЕ ДУ «Інститут Судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України», ОСОБА_2 на теперішній час виявляє хронічний, стійкий психічний розлад у формі судинної деменції; на теперішній час, відповідно до свого психічного стану, нездатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.

Згідно подання Печенізької селищної військової адміністрації Чугуївського району Харківської області №01-09/1328 від 30.08.2023 Рада опіки та піклування при виконавчому комітеті Печенізької селищної ради прийняла рішення щодо підтримання кандидатури ОСОБА_1 , як потенційного опікуна над ОСОБА_2 , у випадку визнання її недієздатною в судовому порядку.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи.

Постановою Пленуму ВСУ № 3 від 28.03.1972 «Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним», із змінами та доповненнями, передбачено, що встановлений ст. ст. 15 і 16 ЦК судовий порядок вирішення питання про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним є важливою гарантією захисту прав і законних інтересів громадян.

Згідно ч. 1 ст.39 ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.

За положенням ч. 1 ст.41 ЦК України над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка.

Статтею 55 ЦК України визначено, що опіка та піклування встановлюється з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів фізичних осіб, які потребують опіки та піклування, встановлюються законами та іншими нормативно-правовими актами.

За змістом ч. 1 ст. 60 ЦК України, суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.

Згідно із ч. 3 ст. 296 ЦПК України заява про визнання фізичної особи недієздатною може бути подана членами її сім`ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, закладом з надання психіатричної допомоги.

Оцінюючи в сукупності надані докази, зокрема копії медичних довідок, висновок експертів №774, які попереджені про кримінальну відповідальність за видачу завідомо неправдивого висновку, суд приходить до висновку, що заява про визнання ОСОБА_2 недієздатною є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 300 ЦПК України, суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.

За положенням ч. 4 ст. 63 ЦК України, опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника.

Законодавець, захищаючи недієздатну особу, покладає на суд обов`язок відразу у рішенні про визнання особи недієздатною вирішити питання захисту прав цієї особи шляхом призначення їй опікуна за поданням органу опіки та піклування. При цьому із змісту норм ЦК та ЦПК також вбачається вагома роль органу опіки та піклування, який зобов`язаний надати ґрунтовне подання суду щодо призначення опікуна, при цьому саме на вказаний орган покладається обов`язок знайти особу, яка за своїми якостями (стан здоров`я, родинні зв`язки тощо) найбільш ефективно для особи, визнаної недієздатною, може виконувати обов`язки опікуна.

Отже, призначення опікуна недієздатній особі на думку суду переслідує перш за все найважливішу ціль не залишити безправною особу, яка за своїм статусом позбавлена самостійно здійснювати свої права у суспільстві.

Опіка (піклування) є особливою формою державної турботи про неповнолітніх дітей, що залишились без піклування батьків, та повнолітніх осіб, які потребують допомоги щодо забезпечення їх прав та інтересів.

Порядок встановлення опіки над особою, яка визнана судом недієздатною, виконання опікуном своїх обов`язків та звільнення від повноважень опікуна визначений гл. 6 ЦК України та Правилами опіки та піклування, затвердженими наказом Державного комітету України у справах сім`ї та молоді, Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров`я України, Міністерства праці та соціальної політики України від 26 травня 1999 року № 34/166/131/88.

Згідно із ст. 55 ЦК України та п. 1.2 Правил опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.

Пунктом 3.1. Правил опіки та піклування, затвердженого наказом Державного комітету України у справах сім`ї та молоді, Міністерства охорони здоров`я України, Міністерства освіти України, Міністерства праці та соціальної політики України від 26.05.1999 року № 34/166/131/88, передбачено, що при призначенні опікуна беруться до уваги його можливості виконувати опікунські обов`язки, стосунки між ним та підопічним.

У відповідності до приписів ст. 67 ЦК України та Розділу 4 Правил, опікун зобов`язаний дбати про підопічного, про створення йому необхідних побутових умов, забезпечення його доглядом та лікуванням. Опікун зобов`язаний вживати заходів щодо захисту цивільних прав та інтересів підопічного.

Відповідно до ч.ч. 2, 3, 4 ст. 63 ЦК України опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою. Опікун та піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника.

Заявляючи вимоги про визнання фізичної особи недієздатною, заявник просить призначити опікуна за поданням органу опіки та піклування.

Рада опіки та піклування при виконавчому комітеті Печенізької селищної ради прийняла рішення щодо підтримання кандидатури ОСОБА_1 , як потенційного опікуна над ОСОБА_2 .

При вирішенні питання щодо призначення опікуна, суд враховує що ОСОБА_1 за станом здоров`я може виконувати обов`язки опікуна, є членом сім`ї (чоловіком). Обставин, за яких ОСОБА_1 не може бути опікуном, судом не встановлено.

Враховуючи викладене, заява ОСОБА_1 про визнання ОСОБА_2 недієздатною, встановлення опіки і призначення опікуна обґрунтована та підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 6 і ч. 7 ст. 300 ЦПК України, строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років. Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною шостою цієї статті.

Згідно ч. 1 ст. 40 ЦК України, фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це.

За положенням ст. 299 Цивільного процесуального кодексу України судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави.

Керуючись ст.ст. 39,40,60,63 ЦК України, ст.ст.12,13, 296,300 ЦПК України, суд, -

ухвалив:

Заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ), заінтересована особа: Рада опіки та піклування при виконавчому комітеті Печенізької селищної військової адміністрації Чугуївського району Харківської області (Харківська обл., Чугуївський район, смт.Печеніги, Незалежності, 48) про визнання особи недієздатною та встановлення опіки - задовольнити.

Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_5 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 - недієздатною.

Встановити над ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 - опіку.

Призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , опікуном над ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Строк дії рішення про визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатною становить два роки з дня набрання рішення законної сили.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днівз дня проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду після набрання ним законної сили надіслати органу опіки та піклування, органам ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи.

Повний текст рішення складений 16 грудня 2024 року.

Головуючий Є.В. Невеніцин

Присяжні О.П. Печений

Д.Є. Бондарєв

СудДзержинський районний суд м.Харкова
Дата ухвалення рішення11.12.2024
Оприлюднено17.12.2024
Номер документу123767592
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною

Судовий реєстр по справі —638/4501/23

Рішення від 11.12.2024

Цивільне

Дзержинський районний суд м.Харкова

Невеніцин Є. В.

Рішення від 11.12.2024

Цивільне

Дзержинський районний суд м.Харкова

Невеніцин Є. В.

Ухвала від 11.12.2024

Цивільне

Дзержинський районний суд м.Харкова

Невеніцин Є. В.

Ухвала від 18.11.2024

Цивільне

Дзержинський районний суд м.Харкова

Невеніцин Є. В.

Ухвала від 12.12.2023

Цивільне

Дзержинський районний суд м.Харкова

Невеніцин Є. В.

Ухвала від 24.10.2023

Цивільне

Дзержинський районний суд м.Харкова

Невеніцин Є. В.

Ухвала від 09.10.2023

Цивільне

Дзержинський районний суд м.Харкова

Невеніцин Є. В.

Ухвала від 31.07.2023

Цивільне

Дзержинський районний суд м.Харкова

Невеніцин Є. В.

Ухвала від 19.05.2023

Цивільне

Дзержинський районний суд м.Харкова

Невеніцин Є. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні