ЄУН 174/1435/24
н/п 2-о/174/42/2024
Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
16 грудня 2024 року м.Вільногірськ
Вільногірський міський суд Дніпропетровської області в складі:
головуючого - судді Данилюк Т.М.,
за участю секретаря - Килинчук Л.Л.,
заявниці - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту проживання однією сім`єю зі спадкодавцем, заінтересована особа - Вільногірська міська рада Дніпропетровської області,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 , звернулася до суду із зазначеною заявою, вказуючи, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її матір - ОСОБА_2 , з якою на час смерті вона постійно проживала, з 2017 року по ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 . На час смерті ОСОБА_2 , була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 . Після смерті спадкоємцями за законом першої черги були заявниця та її брат ОСОБА_3 , при цьому ні вона, ні брат у встановлений законом шестимісячний строк до нотаріуса з заявами про прийняття спадщини не звернулися і таким чином вважається, що ніхто з них спадщину після смерті матері не прийняв. Брат ОСОБА_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Оскільки до складу спадщини після смерті матері ввійшло нерухоме майно у вигляді частки кв. АДРЕСА_2 , інша частка вказаної квартири належить заявниці на праві спільної сумісної власності відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 01.04.2004, їй необхідно було звернутись до нотаріуса за отриманням свідоцтва про право на спадщину за законом.
17.10.2024 за її заявою, приватним нотаріусом Кам`янського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Жигановою Л.С., була відкрита спадкова справа № 73144573, у спадковому реєстрі № 188/2024 та 21.10.2024 - була винесена постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії у вигляді видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на частку квартири АДРЕСА_2 , яка належала ОСОБА_2 , у зв`язку з тим, що заявниця у визначений ст.1270 ЦК України строк заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори не подала.
Таким чином для того, щоби отримати свідоцтво про право на спадщину після смерті матері, необхідно встановити в судовому порядку факт того, що вона постійно проживала з ОСОБА_2 на час її смерті, у м. Вільногірськ, Кам`янського району Дніпропетровської області в одному зі спадкодавцем житлі.
На час смерті матері, вона була зареєстрована за місцем проживання в АДРЕСА_1 , а мати була зареєстрована за місцем проживання в квартирі АДРЕСА_2 . Обставинами, за якими її мати була вимушена проживати разом з нею було те, що внаслідок ускладнень викликаних цукровим діабетом, вона повністю втратила зір та погано пересувалася, а тому з 2017 року вона проживала разом з нею в квартирі, яка належить чоловіку заявниці, та вона доглядала матір у цьому житлі, проживаючи разом з нею постійно до дня її смерті.
Таким чином, іншим шляхом крім судового рішення, вона не може встановити факт спільного проживання з спадкодавцем і отримати спадщину за законом після її смерті, а тому, просить встановити факт її постійного проживання з матір`ю ОСОБА_2 , на час смерті останньої - ІНФОРМАЦІЯ_3 за адресою: АДРЕСА_1 .
В судовому засіданні заявниця заяву підтримала у повному обсязі, посилаючись на вищевказані обставини, просила її задовольнити.
Представник заінтересованої особи - Вільногірської міської ради Дніпропетровської області, надала заяву про розгляд справи без участі їхнього представника, заперечень по суті заяви ОСОБА_1 не мають.
Вислухавши заявницю, свідка, дослідивши письмові докази по справі, суд дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню по наступним підставам.
Так, свідок ОСОБА_4 , суду показала, що вона є сусідкою заявниці. Приблизно з 2016 року ОСОБА_1 , забрала до себе жити свою матір, так як остання за станом здоров`я не могла самостійно пересуватись, оскільки втратила зір. Мати проживала постійно з заявницею, за адресою: АДРЕСА_1 , до часу її смерті. Як мати померла, саме ОСОБА_1 , займалася похованням останньої.
Факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , підтверджується копією свідоцтва про смерть, яке видане Вільногірським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Кам`янському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), відповідно до якого ОСОБА_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у м.Вільногірськ Кам`янського району Дніпропетровської області, про що зроблено актовий запис про смерть № 813 від 18.10.2023 (а.с.6).
Факт родинних стосунків заявниці ОСОБА_1 та померлої ОСОБА_2 , підтверджено копією свідоцтва про народження заявниці, виданого бюро ЗАГС м. Вільногірська Дніпропетровської області, згідно з яким її батьками є ОСОБА_6 та ОСОБА_2 (а.с.5).
Відповідно до копії свідоцтва про одруження, виданого відділом РАГС Вільногірського міського управління юстиції Дніпропетровської області ОСОБА_1 26.09.2003 уклала шлюб з ОСОБА_7 , прізвище після розірвання шлюбу - ОСОБА_1 (а.с.7).
Відповідно до копії свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого виконавчим комітетом Вільногірської міської ради, ОСОБА_2 та ОСОБА_1 належить на праві приватної спільної сумісної власності по частці кожній, квартира АДРЕСА_2 (а.с.8), що також підтверджується копією витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно видане КП «Бюро технічної інвентаризації м.Вільногірськ» (а.с.9).
Після смерті ОСОБА_2 , відкрита спадкова справа за номером у реєстрі 73144573, що підтверджено копією витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі, який виданий 17.10.2024, приватним нотаріусом Жигановою Л.С. (а.с.11).
Факт відмови заявниці у видачі свідоцтва про право спадщину за законом, підтверджується постановою за вих. № 409/02-31 від 21.10.2024, виданої приватним нотаріусом Кам`янського районного нотаріального округу Жигановою Л.С. (а.с.10).
Відповідно до копії свідоцтва про смерть, яке видане Вільногірським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Кам`янському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), брат заявниці ОСОБА_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у м.Вільногірськ Кам`янського району Дніпропетровської області, про що зроблено актовий запис про смерть № 943 від 18.11.2024 (а.с.12).
Відповідно до копії акту № 2093 від 06.11.2024, складеного депутатом Вільногірської міської ради VIІІ скликання Боклагом А.С., в присутності свідків ОСОБА_9 , ОСОБА_4 , встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 фактично проживали з 2017 року по 17.10.2023 за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.13).
Заявниця ОСОБА_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується копією витягу № 3468 від 15.10.2024 виданого відділом реєстрації фізичних осіб виконавчого комітету Вільногірської міської ради Дніпропетровської області (а.с.14)
Відповідно до ст.1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав і обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права і обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, за виключенням тих прав і обов`язків, що зазначені у статті 1219 ЦК України (статті 1218, 1231 ЦК України).
Згідно з частиною другою статті 1220 ЦК України, часом відкриття спадщини є день смерті особи, або день, з якого вона оголошується померлою.
За змістом ст.1268 ЦК України порядок прийняття спадщини встановлюється залежно від того чи проживав постійно спадкоємець разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Так, відповідно до ч.ч.3,4 ст.1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст.1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.
Місцем проживання фізичної особи згідно з ч.ч.1, 6 ст.29 ЦК України є житло, в якому фізична особа проживає постійно або тимчасово. Фізична особа може мати кілька місць проживання.
Статтями 2, 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» передбачено, що реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Відповідно до ч.10 ст.6 того ж Закону, реєстрація місця проживання здійснюється тільки за однією адресою. У разі якщо особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює реєстрацію місця проживання за однією з цих адрес за власним вибором. За адресою зареєстрованого місця проживання з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.
Місцем проживання є адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком понад шість місяців на рік.
Відповідно до п.23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008, № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.
Аналіз наведених норм закону та судової практики свідчить про те, що суди можуть розглядати заяви про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, при їх розгляді слід встановити чи було місце проживання позивача за зазначеною ним в позові адресою постійним, переважним чи тимчасовим, маючи при цьому на увазі, що, реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Таким чином, відсутність реєстрації місця проживання заявника за місцем проживання спадкодавця не може бути доказом того, що він не проживав зі спадкодавцем, оскільки сама по собі відсутність такої реєстрації згідно зі статтею 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» не є абсолютним підтвердженням обставин про те, що спадкоємець не проживав зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, якщо обставини, встановлені частиною третьою статті 1268 ЦК України, підтверджуються іншими належними і допустимими доказами, які були надані заявником та оцінені судом.
Судом встановлено, що заявниця ОСОБА_1 , є донькою ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Після її смерті відкрилася спадщина на частку квартири АДРЕСА_2 . Заявниця - ОСОБА_1 , є спадкоємицею померлої першої черги за законом, оскільки є її рідною донькою, інший спадкоємець за законом - брат заявниці ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . 21.10.2024, приватним нотаріусом Кам`янського районного нотаріального округу Жигановою Л.С., заявниці відмовлено у видачі свідоцтва про на право на спадщину після померлої матері, у зв`язку з пропуском нею строку для подачі заяви про прийняття спадщини та відсутності у неї доказів постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, однак, як встановлено в судовому засіданні, заявниця ОСОБА_1 , на час смерті її матері постійно проживала з останньою в квартирі АДРЕСА_3 . Встановлення даного факту має для неї юридичне значення, оскільки дає їй право на отримання спадщини після померлої матері, тому заява підлягає задоволенню.
Судові витрати по справі слід віднести на рахунок заявниці.
На підставі ст.ст.1220, 1221, 1266, 1268, 1270, 1272 ЦК України, ст.3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» та керуючись ст.ст.83, 259, 261, 293, 294, 315-316, 319 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту проживання однією сім`єю зі спадкодавцем, заінтересована особа - Вільногірська міська рада Дніпропетровської області - задовольнити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка народилася у м.Вільногірськ Дніпропетровської області, зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) разом з матір`ю ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 , яка народилася в м.Дніпропетровськ) на час її смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 за адресою: АДРЕСА_1 .
Судові витрати у справі віднести на рахунок заявниці.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Дніпровського апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий - суддя підпис Т.М.Данилюк
Суд | Вільногірський міський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 16.12.2024 |
Оприлюднено | 17.12.2024 |
Номер документу | 123770019 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Вільногірський міський суд Дніпропетровської області
Данилюк Т. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні