Рішення
від 13.12.2024 по справі 138/2448/24
МОГИЛІВ-ПОДІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 138/2448/24

Провадження №:2/138/958/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13.12.2024 м. Могилів-Подільський

Могилів-Подільськийміськрайонний судВінницької областів складіголовуючого суддіКиївської Т.Б., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Вінницяобленерго» в особі Структурної одиниці «Могилів-Подільські електричні мережі» до ОСОБА_1 про стягнення вартості не облікованої електричної енергії,

ВСТАНОВИВ:

До Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області надійшов вказаний вище позов, який мотивований тим, зокрема, що 26.02.2024 представниками АТ «Вінницяобленерго» в особі СО «Могилів-Подільські електричні мережі» під час проведення перевірки дотримання побутовими споживачами Закону України «Про ринок електроенергії» та ПРРЕЕ за адресою АДРЕСА_1 , де проживає ОСОБА_1 було виявлено самовільне підключення електричної проводки до електричної мережі ОСР з порушенням схеми обліку, а саме облаштування відгалуження від ввідного фазного дроту на вводі в будівлю в обхід електролічильника, самовільне підключення виконано відкритим способом, про що було складено відповідний акт про порушення № 04776 від 26.02.2024. На засіданні комісії з розгляду актів порушення ПРРЕЕ прийнято рішення про те, що акт складено правомірно та сума не облікованої електричної енергії складає 46981,87 грн. Рішення було оформлене відповідним протоколом № 217 від 21.03.2024. Станом на день звернення з позовом до суду вказаний розмір збитків вартості не облікованої електричної енергії відповідачем в добровільному порядку не відшкодовано. За таких підстав позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача вартості необлікованої електричної енергії в сумі 46981,87 грн.

Ухвалою Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області від 20.08.2024 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення зазначених в ухвалі суду недоліків.

Ухвалою судді Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області від 14.10.2024 відкрито провадження у справі та постановлено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін, за наявними у справі матеріалами.

За змістомст. 279 ЦПК Українирозгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі. Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. При розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Представник позивача, належним чином повідомлена про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін, клопотань про розгляд справи в іншому порядку не подавала.

Відповідач отримала ухвалу суду про відкриття провадження в порядку спрощеного позовного провадження разом з позовом та доданими до нього документами. Вказаною ухвалою суду відповідачу встановлено строк для подання відзиву на позов, однак таким правом не скористалась. Будь-яких заяв, клопотань та заперечень по суті спору суду не подавала. Зважаючи на викладене суд вирішує справу за наявними письмовими матеріалами, що відповідає положенню частини 8 статті 178 Цивільного процесуального кодексу України.

Відповідно до ч. 2ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цьогоКодексурозгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без участі сторін за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, подані позивачем, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з огляду на таке.

Відносини між громадянами (споживачами електричної енергії) та енергопостачальниками врегульовані, зокрема, Законом України «Про ринок електричної енергії» та Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312.

Відповідно до п. 2 постанови про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг за №312 від 14 березня 2018 року (далі ПРРЕЕ) укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.

Відповідно до п. 1.2.1. ПРРЕЕ на роздрібному ринку електричної енергії споживання електричної енергії здійснюється за умови постачання електричної енергії на підставі Договору про постачання електричної енергії.

Відповідно до п. 1.2.15 ПРРЕЕ укладення, внесення змін, продовження строку дії чи розірвання будь-якого із договорів, передбаченого цими Правилами, здійснюється відповідно до вимог законодавства та цих Правил.

Для договорів, які укладаються шляхом приєднання до умов договору, укладення договору можливе шляхом підписання заяв-приєднань, оплати виставленого рахунку, споживання будь-якого обсягу електричної енергії (за умови відсутності направлених заперечень щодо договірних умов в цілому та частково) через особистий кабінет в електронній формі (в установленому законодавством порядку).

Відповідно до ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Відповідно до ст. 639 ЦК України договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом.

Як слідує з довідки № 75 виданої 17.07.2024 старостою Слободи-Яришівського старостинського округу відповідач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дійсно проживає за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.26).

При цьому, фактом приєднання до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії є її споживання.

Отже, у разі, якщо сторони виконують умови договору, а саме, відбувається постачання електроенергії за вказаною адресою, а споживачем здійснюється споживання та оплата за надані послуги, то договір вважаться фактично укладеним навіть у тому випадку, якщо йому не надано обумовленої законом форми.

Враховуючи той факт, що електрична енергія за вказаною адресою фактично постачалась та споживалась, ОСОБА_1 є споживачем електричної енергії відповідно до п.1.1.2 ПРРЕЕ, то вказане свідчить про наявні фактичні договірні правовідносини між сторонами.

На підставі ст. 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.

У розумінні п. 62 ч. 1 ст. 1 цього Закону учасником ринку є також і споживач.

Побутовий споживач - індивідуальний побутовий споживач (фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність) або колективний побутовий споживач (юридична особа, створена шляхом об`єднання фізичних осіб - побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність).

Підпунктом 4 ч. 2 ст. 77 вказаного Закону встановлено, що правопорушеннями на ринку електричної енергії є крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.

З урахуванням п.п. 3 п. 5.1.1 ПРРЕЕ, оператор системи має право серед іншого проводити (за пред`явленням представником службового посвідчення) обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії.

26.02.2024 за адресою АДРЕСА_1 представниками АТ «Вінницяобленерго» під час проведення перевірки виявлено порушення обліку електричної енергії, зокрема, п. 5.5.5 п.п. 6,7,20 ПРРЕЕ, самовільне підключення електричної проводки до електричної мережі оператора системи, а саме облаштування відгалуження від ввідного фазного дроту на вводі в будівлю в обхід електролічильника, самовільне підключення виконано відкритим способом. Вказана обставина підтверджується актом про порушення № 04776 від 26.02.2024, який підписано працівниками СО «Могилів-Подільські ЕМ» АТ «Вінницяобленерго», за участі споживача ОСОБА_1 . Також до акту додано фотознімки та відеозапис порушення (а.с.5-15,28).

Крім того, у акті про порушення наявний підпис відповідача про те, що вона з актом ознайомилась, зауважень до складеного акту не має.

У вказаному акті зазначено, що комісія оператора системи з розгляду складеного акта буде проводити засідання 21.03.2024 о 10 год. 00 хв. за адресою: вул. Полтавська, 87, м. Могилів-Подільський та у випадку неявки на засідання комісії цей акт розглядається без участі споживача або уповноваженої ним особи.

Таким чином, суд встановив, що зі сторони відповідача допущено порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, зокрема, підпункту 20 пункту 5.5.5, яким передбачено, що споживач електричної енергії зобов`язаний не допускати безоблікового використання електричної енергії або використання електричної енергії для професійної та/або господарської діяльності на об`єктах, які розраховуються за електричну енергії за тарифом побутових споживачів, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового використання електричної енергії.

21 березня 2024 року відбулося засідання комісії СО «Могилів-Подільські ЕМ» АТ «Вінницяобленерго» по розгляду акту про порушення № 04776 від 26.02.2024 у складі директора СО «Могилів-Подільські ЕМ» Уварова М.М., керівника групи ФКВ ОСОБА_2 та юрисконсульта Первак О.В. Згідно з протоколом засідання комісії від 21 березня 2024 року № 217 за результатами розгляду акта про порушення прийнято рішення провести нарахування необлікованої електричної енергії за період з 29.08.2023 по 26.02.2024 в сумі 46981,87 грн, що підтверджується розрахунком обсягу та вартості необлікованої електроенергії (а.с.16-18). Також у вказаному протоколі зазначено про те, що відповідач на засідання комісії не з`явилась, хоча про дату, час та місце проведення засідання була повідомлена, що підтверджується її особистим підписом у акті про порушення. Правом на подання пояснень у письмову виді не скористалась.

За змістом статей 6, 526, 626-631 ЦК України договір є обов`язковим для належного виконання сторонами відповідно до його умов, вимог ЦК України та інших актів цивільного законодавства.

Згідно зі ст. 611 ЦК України в разі порушення зобов`язань настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Відповідно до ст. 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.

Згідно з п.1.1.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 (в редакції, яка діяла на момент виявлення порушення, далі ПРРЕЕ) оператором системи є оператор системи передачі, оператор системи розподілу або оператор малої системи розподілу; самовільне підключення несанкціоноване (непогоджене) оператором системи підключення (у тому числі після відключення) електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі, що є підставою для оформлення акта про порушення та визначення обсягу необлікованої електричної енергії внаслідок такого підключення; учасники роздрібного ринку електричної енергії (учасники роздрібного ринку) електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов`язані з постачанням електричної енергії споживачу, з метою використання ним електричної енергії на власні потреби.

Відповідно до п. 8.2.4. ПРРЕЕ у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.

Відповідно до п. 8.2.5 ПРРЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення. В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого правопорушення з посиланням на відповідні пункти цих правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Згідно з п. 8.2.6. ПРРЕЕ на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Згідно п.п. 8 п. 8.4.2. Правил, визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень, зокрема, використання "штучного нуля", що призвело до споживання необлікованої електричної енергії.

Пунктом 8.4.7. зазначених Правил визначено порядок здійснення розрахунку вартості необлікованої електричної енергії.

Відповідно до ст. 77 Закону України «Про ринок електричної енергії», учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії є, зокрема, крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.

Як встановлено судом, доданий у справі Акт про порушення № 04776 від 26.02.2024 складений відповідно до норм законодавства. Крім того, в акті міститься підпис трьох представників постачальника електричної енергії ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , відомості про виконання фотознімків та відеозапису порушення, а також підпис споживача ОСОБА_1 .

Тобто, вказаний вище акт підтверджує факт порушення споживачем Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312. Вказаний акт розглянутий відповідно до вимог законодавства та за наслідком його розгляду здійснено розрахунок завданих збитків, які добровільно відповідачем не сплачені. Також відповідач належним чином повідомлена про засідання комісії з розгляду акта про порушення, однак не з`явилась та будь-яких пояснень, у тому числі письмових, не подала. При цьому, докази про оскарження вказаного рішення суду не надані.

Відповідно дост. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

За таких обставин суд приходить до висновку, що внаслідок порушення відповідачем Правил роздрібного ринку електричної енергії позивачу спричинено збитки, які підлягають стягненню з ОСОБА_1 на користь позивача.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір у сумі 3028,00 грн. підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.

Керуючись ст. 6, 16, 526, 611, 626-631, 714 ЦК України, Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою Національної комісії, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 312 від 14.03.2018, ст. 77 Закону України «Про ринок електричної енергії», ст. 7, 76-81, 141, 178, 259, 263-265, 273, 275, 279 ЦПК України суд,

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Акціонерного товариства «Вінницяобленерго» (поточний рахунок зі спеціальним режимом використання № НОМЕР_1 в АБ «Укргазбанк», МФО 320478, код 25510334) завдані збитки в розмірі 46981 (сорок шість тисяч дев`ятсот вісімдесят одна) гривня 87 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Акціонерного товариства «Вінницяобленерго» в особі «Могилів-Подільські електричні мережі» (поточний рахунок № НОМЕР_1 в АБ «Укргазбанк», МФО 320478, код 25510334) судовий збір в розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) гривень 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення або складення. Учасник справи якому рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач: Акціонерне Товариство "Вінницяобленерго" в особі Структурної одиниці "Могилів-Подільські електричні мережі", місце знаходження: вул. Полтавська, 87, м. Могилів-Подільський, Вінницька область, Код ЄДРПОУ 25510334.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 .

Суддя: Т.Б.Київська

СудМогилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення13.12.2024
Оприлюднено18.12.2024
Номер документу123771352
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —138/2448/24

Рішення від 13.12.2024

Цивільне

Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області

Київська Т. Б.

Ухвала від 14.10.2024

Цивільне

Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області

Київська Т. Б.

Ухвала від 20.08.2024

Цивільне

Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області

Київська Т. Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні