Справа № 307/5323/24
Провадження № 2/307/1311/24
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 грудня 2024 року м. Тячів
Суддя Тячівськогорайонного судуЗакарпатської областіСойма М.М.,ознайомившись ізпозовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , де третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Солотвинська селищнарада Тячівськогорайону Закарпатськоїобласті,про визнанняправа власностіна спадковенерухоме майно,
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернуласядо Тячівськогорайонного судуЗакарпатської областііз позовноюзаявою довідповідача ОСОБА_2 , детретя особа,яка незаявляє самостійнихвимог щодопредмета споруна стороніпозивача: Солотвинська селищна рада Тячівського району Закарпатської області, про визнання права власності на спадкове нерухоме майно - житловий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
Вивчивши позовну заяву та додані до неї документи, суд дійшов висновку, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 175, 177 Цивільно - процесуального кодексу України (далі ЦПК України), з огляду на таке.
Згідно з приписами частини 1 статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до частини1 статті 175ЦПК України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
Згідно п.п. 4, 5, 6, 8 ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити: 4) зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них; 5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; 6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися, в тому числі, якщо законом визначений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору; 8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;
Згідно ч. 5 ст. 177 ЦПК України позивачзобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
В інформаційному листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16 травня 2013 року «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» звернуто увагу суддів на те, що до матеріалів позову повинна бути додана обґрунтована постанова про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема, відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину.
Згідно пункту 23 постанови Пленуму Верховного суду України від 30 травня 2008 року за № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину, в порядку установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розгляді не підлягають. Особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження в разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину.
Пунктом 24 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року «Про судову практику в справах про спадкування»роз`яснено, що при розгляді справ про спадкування слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема, відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину.
Суд не може підміняти нотаріальні органи, а поскільки нотаріус має право проводити реєстраційні дії згідно Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», то позивачу в досудовому порядку необхідно отримати постанову про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом.
Оскільки визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку, то позивач при зверненні до суду з позовом має довести належними доказами факт наявності таких перешкод.
Судом встановлено, що в порушення вимог пункту 5 частини 3 статті 175 ЦПК України, позивачем не зазначено у позовній заяві доказів, що підтверджують вказані у ній обставини, а саме: у матеріалах позовної заяви відсутня обґрунтована постанова нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії, зокрема, відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом.
Крім того, відповідно до п. 3 ч. 3ст. 175 ЦПК Українипозовна заява повинна містити, зокрема, зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці, обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 176 ЦПК України ціна позову визначається у позовахпро визнання права власності на майно або його витребування - вартістю майна.
Із змісту позовних вимог вбачається, що заявлені позовні вимоги майнового характеру, однак, позовна заява не містить зазначення ціни позову, з якої визначається та сплачується судовий збір.
Ціна позову має важливе значення для правильного визначення судового збору, що підлягає сплаті під час звернення до суду. Неправильне визначення ціни позову може призвести до необґрунтованого відкриття провадження у справі. Оцінка правильності визначення ціни позову здійснюється судом при вирішенні питання про відкриття провадження у справі.
Відповідно до п. 10 ч. 3ст. 175 ЦПК Українипозовна заява повинна містити підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
В позовній заяві відсутнє підтвердження позивача про те, що нею не подано іншого позову (позовів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Відповідно до частини 1 статті 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статті 175, 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність обґрунтованих підстав для залишення позовної заяви без руху, надавши позивачу строк для усунення вищевказаних недоліків поданої позовної заяви, а саме:
- надати докази отримання обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема, відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом;
- зазначити ціну позову, яка відповідала б дійсній вартості нерухомого спадкового майна, та надати необхідні докази, а також сплатити судовий збір відповідно до п. п 2 п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір»;
- надати підтвердження того, що позивачем не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав, що може бути оформлено шляхом складання письмової заяви із зазначенням таких відомостей або іншим зручним способом.
Керуючись статтями 185, 260, 261 ЦПК України, суддя,
П О С Т А Н О В И Л А:
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , де третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Солотвинська селищна рада Тячівського району Закарпатської області, про визнання права власності на спадкове нерухоме майно - залишити без руху.
Надати позивачу ОСОБА_1 строк для усунення вказаних у даній ухвалі недоліків позовної заяви протягом п`яти днів з дня вручення цієї ухвали.
Роз`яснити ОСОБА_1 , що у разі неусунення недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, така підлягатиме поверненню.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала непідлягає окремомуоскарженню.
Суддя Тячівського районного суду
Закарпатської області: Сойма М. М.
Суд | Тячівський районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 13.12.2024 |
Оприлюднено | 18.12.2024 |
Номер документу | 123772040 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Тячівський районний суд Закарпатської області
Сойма М. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні