Справа № 404/4014/24
Номер провадження 2-о/404/129/24
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 грудня 2024 року м. Кропивницький
Кіровський районний суд м. Кіровограда в складі:
головуючої судді Варакіної Н.Б.
за участі секретаря Щербини А.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницькому цивільну справу за заявою ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ), заінтересована особа: Помічнянська міська рада Новоукраїнського району Кіровоградської області (ЄДРПОУ 04055021, вул. Перемоги, 11, м. Помічна, Новоукраїнського району Кіровоградської області, 27030) про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини,-
ВСТАНОВИВ:
У травні 2024 року заявник звернувся до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення.
В обґрунтуваннязаяви зазначив,що ІНФОРМАЦІЯ_1 померйого батько ОСОБА_2 .За життя ОСОБА_2 залишив заповіт,посвідчений 22.09.2000року Добровелічківськоюдержавною нотаріальноюконторою,яким всесвоє майноде бвоно небуло із чогоб вононе складалосьі взагалівсе те,що належалойому надень смертізаповів своємусинові.Після смертіостаннього відкриласьспадщина,яка складаєтьсяіз житловогобудинку АДРЕСА_2 .Заявник звернувся доприватного нотаріусуіз зверненнямпро видачусвідоцтва проправо на спадщину та порядку оформлення права власності на спадкове майно після смерті ОСОБА_2 , однак нотаріусом було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, так як заявник пропустив строк прийняття спадщини. Також йому було роз`яснено, що для здійснення спадкування за законом необхідно в судовому порядку встановити факт постійного проживання зі спадкодавцем на момент його смерті. Тому звернувся до суду з заявою про встановлення даного факту.
Ухвалою судді Кіровського районного суду м. Кіровограда від 30 травня 2024 року відкрито провадження та призначено справу до розгляду.
Ухвалою Кіровського районного суду м. Кіровограда від 30 травня 2024 року витребувано від приватного нотаріуса Новоукраїнського районного нотаріального округу Кіровоградської області Української Н.М. копію спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
27 серпня 2024 року до суду на виконання вимоги ухвали від 30.05.2024 року надійшла від приватного нотаріуса Новоукраїнського районного нотаріального округу Кіровоградської області Української Н.М. копія спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Заявник в судове засідання не з`явився, повідомлений належним чином.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився, повідомлений належним чином.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку щодо задоволення заяви, виходячи з наступного.
Глава 6 Розділу IV ЦПК України розкриває зміст судової діяльності з розгляду справ даної категорії. Факти, що мають юридичний характер - це факти, з якими закон пов`язує виникнення, зміну або припинення правовідносин.
Відповідно до ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення. У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення (ст. 315 ЦПК України).
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , про що 31 серпня 2015 року, зроблено відповідний актовий запис № 112 Виконавчим комітетом Помічнянської міської ради Добровеличківського району Кіровоградської області та видано свідоцтво серії НОМЕР_2 від 31.08.2015 року.
За життя ОСОБА_2 залишив заповіт, посвідчений 22.09.2000 року Добровелічківською державною нотаріальною конторою, яким все своє майно де б воно не було і з чого б воно не складалось і взагалі все те, що належало йому на день смерті заповів своєму синові чорному ОСОБА_3 .
Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина, яка складається із житлового будинку АДРЕСА_2 .
Право власності на вказаний житловий будинок належало ОСОБА_2 на підставі Договору № 576/3 від 22.04.1989 року.
ОСОБА_1 звернувся до приватного нотаріусу із зверненням стосовно прав на спадщину та порядку оформлення права власності на спадкове майно після смерті ОСОБА_2 , однак нотаріусом було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, так як заявник пропустив строк прийняття спадщини. Також йому було роз`яснено, що для здійснення спадкування за законом необхідно в судовому порядку встановити факт постійного проживання зі спадкодавцем на момент його смерті.
ОСОБА_1 є сином померлого ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 від 03.01.1975 року.
Починаючи з 18.05.2013 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 проживав за адресою: АДРЕСА_2 разом зі своїм батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 до моменту смерті останнього, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Вказаний факт підтверджується Довідкою № 39 від 19.03.2024 року, виданою Помічнянською міською радою та поясненнями свідків.
Таким чином, оскільки заявник, як спадкоємець постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини за однією адресою та протягом шести місяців із часу відкриття спадщини не заявив про свою відмову від спадщини, то він вважається таким, що прийняв спадщину.
Крім того, зміст ст. 1268 ч. 3 ЦК України говорить про постійне проживання спадкоємця разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, не вказуючи при цьому про місце їх спільного проживання. І спадкодавець і спадкоємець можуть мати у власності кілька квартир чи домоволодінь, в яких вони не можуть постійно проживати разом, однак, це не позбавляє спадкоємців права на спадкування за законом.
Частиною 1 ст. 1221 ЦК України визначено, що місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Статтею 1216 ЦК України передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно зі ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
За приписами ч. 2 ст. 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).
Відповідно до п. п. 3, 5 ст. 1268 ЦК України, п. 3.21 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 року за №296/53 спадкоємець, який постійно проживав разом зі спадкодавцем під час відкриття спадщини вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
З роз`яснень викладених у п.п. 2, 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах спадкування» №7 від 30.05.2008 року, вбачається, що виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд про встановлення цих фактів. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку з цим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутись в суд з заявою про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Проаналізувавши та оцінивши всі вищевикладені обставини у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що беззаперечно встановлено, що місцем відкриття спадщини після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , є АДРЕСА_2 , тобто останнє місце його проживання.
Крім того, метою звернення заявника до суду є встановлення факту його постійного проживання, як спадкоємця зі спадкодавцем на час відкриття спадщини для подальшого оформлення прав на спадкове майно в нотаріальному порядку на підставі ч. 3 ст. 1268 ЦК України.
Таким чином, оскільки заявник, як спадкоємець постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини в одному будинку та протягом шести місяців із часу відкриття спадщини не заявив про свою відмову від спадщини, то він вважається таким, що прийняв спадщину.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що вимоги є обґрунтованими, оскільки підтверджується доданими до справи документами, а тому підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 76-80, 258, 293-294, 315-319 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ), заінтересована особа: Помічнянська міська рада Новоукраїнського району Кіровоградської області (ЄДРПОУ 04055021, вул. Перемоги, 11, м. Помічна, Новоукраїнського району Кіровоградської області, 27030) про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини - задовольнити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на час відкриття спадщини за адресою: АДРЕСА_2 разом із спадкоємцем ОСОБА_2 , померлим ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду може бути оскаржено протягом 30 днів з дня його складення, шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду.
Рішення суду складено 09.12.2024
Суддя Кіровського Н. Б. Варакіна
районного суду
м.Кіровограда
Суд | Кіровський районний суд м.Кіровограда |
Дата ухвалення рішення | 09.12.2024 |
Оприлюднено | 18.12.2024 |
Номер документу | 123772546 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Кіровський районний суд м.Кіровограда
Варакіна Н. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні