Рішення
від 16.12.2024 по справі 916/3965/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"16" грудня 2024 р.м. Одеса Справа № 916/3965/24

Господарський суд Одеської області у складі судді Бездолі Д.О.

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін справу за позовом: Акціонерного товариства "Креді Агріколь Банк" (вул. Євгена Чикаленка, 42/4, м. Київ, 01024)

до відповідачів: 1) Приватного підприємства "ЛИНЭКО" (вул. Горького, 13, м. Херсон, 73000) 2) фізичної особи ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) 3) Товариства з обмеженою відповідальністю "Укржитлоексплуатація" (вул. Театральна, 13, м. Херсон, 73003)

про стягнення 398055,50 грн,

УСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство "Креді Агріколь Банк" звернулось до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Приватного підприємства "ЛИНЭКО", фізичної особи ОСОБА_1 та Товариства з обмеженою відповідальністю "Укржитлоексплуатація", в якій, з урахуванням поданих уточнень при усуненні недоліків позовної заяви, просить суд:

- стягнути солідарно з Приватного підприємства "ЛИНЭКО", фізичної особи ОСОБА_1 та Товариства з обмеженою відповідальністю "Укржитлоексплуатація" заборгованість за договором про надання банківських послуг від 12.05.2021 № 109/4096290, яка станом на 16.07.2024 становить 398055,50 грн, з яких: 394346,59 грн прострочена заборгованість за кредитом; 2710,76 грн прострочені проценти; 998,15 грн нараховані проценти за період з 01.07.2024 по 16.07.2024.

Позиції учасників справи

В обґрунтування підстав позову позивач посилається на обставину порушення відповідачем-1 умов укладеного з банком договору про надання банківських послуг від 12.05.2021 № 109/4096290, за виконання якого перед позивачем поручились відповідач-2 та відповідач-3, шляхом укладення договорів поруки від 12.05.2021 № 124/109/4096290 та від 12.05.2021 № 125/1094096290.

Відповідачі відзив на позов і жодних доказів суду не надали, про розгляд справи були повідомлені належним чином, а отже справа згідно з ч. 9 ст. 165 ГПК України вирішується судом за наявними матеріалами. При цьому суд зауважує, що відповідачі не повідомляли суду про наявність обставин, що перешкоджають їм брати участь у розгляді справи в умовах воєнного стану, запровадженого на території України або з інших підстав.

Процесуальні дії у справі

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 13.09.2024 позовну заяву Акціонерного товариства "Креді Агріколь Банк" було залишено без руху із встановленням позивачу п`ятиденного строку для усунення виявлених судом недоліків.

Приймаючи до уваги усунення позивачем недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, ухвалою суду від 30.09.2024 позовну заяву Акціонерного товариства "Креді Агріколь Банк" було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі № 916/3965/24; постановлено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами; роз`яснено сторонам про можливість подання відповідно до ч. 7 ст. 252 ГПК України клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін; встановлено сторонам строки для подання заяв по суті справи.

Обставини справи

12.05.2021 між Акціонерним товариством "Креді Агріколь Банк" (далі - банк) та Приватним підприємством "ЛИНЭКО" (далі - клієнт) був укладений договір про надання банківських послуг № 109/4096290 (а.с. 16-22, т.1; далі - договір).

У Розділі 1 договору сторони погодили, що терміни у цьому договорі розуміються таким чином: випадок невиконання умов - факт(и) / обставина(и) / умова(и) невиконання та/або неналежного виконання положень(ня) документа(ів) / правочину(ів), посилання на який(і) міститься одразу після цього терміну; генеральний ліміт - максимальна(ий) сума (розмір) боргових зобов`язань клієнта, встановлена(ий) договором, до якої не входять зобов`язання клієнта щодо оплати банківських послуг та неустойки, відшкодування збитків. Для уникнення сумнівів, генеральний ліміт - ліміт одночасної заборгованості клієнта перед банком на конкретну дату, а не загальна сума всіх наданих клієнту банківських послуг за весь період дії договору. сукупність лімітів банківських послуг, якими користується клієнт, не має перевищувати генеральний ліміт; генеральний строк - визначений договором граничний строк (термін) для належного виконання клієнтом всіх боргових зобов`язань; дата припинення чинності лімітом банківської послуги - відносно окремого виду банківської послуги цей термін означає дату, коли клієнт за будь-яких обставин повинен припинити користуватися такою банківською послугою, в тому числі зобов`язаний виконати всі боргові зобов`язання стосовно такої банківської послуги не пізніше такої дати.

У Розділі 3 договору передбачені, зокрема, такі основні умови договору:

- відповідно до умов договору банк надає на вимогу клієнта банківську послугу, а клієнт приймає банківську послугу та зобов`язується належним чином виконувати зобов`язання, що встановлені в договорі відносно такої банківської послуги, в тому числі своєчасно та в повному обсязі здійснювати оплату послуг банку. Умови надання банківських послуг, в тому числі, але невиключно ліміт банківської послуги, дата припинення чинності лімітом банківської послуги, розмір процентної ставки за користування кредитом, перелік та розмір комісійних винагород банку, тощо, визначаються в договорі, в тому числі шляхом укладення сторонами договорів про внесення змін до нього та/або заяв про надання банківських послуг;

- ціною договору є сума грошових коштів, яку клієнт зобов`язаний повернути / сплатити / відшкодувати банку згідно з умовами договору, що складається з суми (розміру) генерального ліміту та плати за банківську послугу;

- строк дії договору дорівнює генеральному строку за умови повного виконання боргових зобов`язань до дати закінчення генерального строку. В разі наявності невиконаних боргових зобов`язань в дату закінчення генерального строку, договір залишається чинним до дати, в яку всі боргові зобов`язання будуть виконані в повному обсязі. Договір не поширюється на зобов`язання, що виникли у сторін до укладення ними договору, якщо інше прямо не передбачене договором. Закінчення строку дії договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, що мало місце під час дії договору;

- плата за користування банківською послугою у вигляді процентів розраховується на підставі процентної ставки. Процентна ставка може бути фіксованою та/або змінюваною. Фіксована процентна ставка є незмінною протягом усього строку договору. Розрахунок процентів здійснюється на щоденній основі. Проценти нараховуються та розраховуються за процентною ставкою, визначеною для відповідної банківської послуги, протягом строку, що обчислюється днями та дорівнює кількості днів від дати надання банківської послуги, включаючи день надання, до дати виконання клієнтом всіх зобов`язань щодо такої банківської послуги, не включаючи останній день такого виконання. Проценти мають бути сплачені клієнтом банку до закінчення генерального строку в порядку, визначеному договором. Протягом строку дії договору розмір процентної ставки (в тому числі змінюваної процентної ставки) може становити будь-яке числове значення в межах від 0,000001% до 50,01% річних. У випадку порушення клієнтом будь-яких платіжних (грошових) зобов`язань за договором (в тому числі, строків/термінів повернення кредиту), плата у вигляді процентів за користування банківською послугою продовжує нараховуватись та підлягає сплаті у розмірі, визначеному цим договором для відповідної банківської послуги. При настанні терміну погашення суми кредиту або дати припинення чинності лімітом банківської послуги чи завершення генерального строку, проценти за користування кредитом, що не був погашений вчасно, залишаються / застосовуються в розмірі передбаченому в договорі;

- проценти нараховуються в останній банківський день кожного календарного місяця (далі - місяць нарахування) на суму фактичної заборгованості клієнта за банківською послугою на щоденній основі протягом місяця нарахування і підлягають сплаті клієнтом банку протягом перших п`яти днів місяця, наступного за місяцем нарахування.

Відповідно до положень Розділу 6 договору: банк вправі вимагати дострокового виконання боргових зобов`язань в цілому або у визначеній банком частині, за умови настання будь-якої негативної обставини. Таке виконання боргових зобов`язань повинно бути здійснене клієнтом протягом семи днів з дня одержання клієнтом вимоги до клієнта; банк має право припинити нарахування плати за банківську послугу у випадку, зокрема, порушення судом провадження за заявою (позовом), поданої(им) банком про стягнення заборгованості (в цілому або у визначеній банком частині).

Згідно з умовами Розділу 10 договору у разі, якщо контрагентами банку за договором виступають декілька осіб, то разом з укладенням договору кожен з клієнтів погоджується та надає свою згоду виступати солідарним боржником та нести солідарну відповідальність перед банком за повне, своєчасне та належне виконання кожним з клієнтів боргових зобов`язань. Це означає, що банк може звернутися з вимогою про виконання боргових зобов`язань як до будь-якого клієнта, так і до всіх клієнтів одночасно, з вимогою про виконання боргових зобов`язань як в повному обсязі, так і в частині. Виконання клієнтом частини боргових зобов`язань не позбавляє банк права звернутися до клієнта з вимогою про виконання інших(ої) частин(и) боргових зобов`язань. Банк приймає виконання боргових зобов`язань як строкових, так і дострокових, від будь-кого з клієнтів.

За змістом Розділу 13 договору взаємні права і обов`язки банку та клієнта виникають з моменту підписання сторонами договору. Договір є дійсним до припинення всіх боргових зобов`язань шляхом їх повного виконання.

У п. 14 договору погоджено надання кредиту відповідачу, зокрема, на таких умовах: ліміт банківської послуги - 1000000,00 грн; цільове призначення банківської послуги - на купівлю автомобіля Volkswagen Touareg; порядок надання банківської послуги - шляхом перерахування кредиту на рахунок продавця / постачальника за договором купівлі-продажу / поставки за реквізитами, вказаними у заявці про надання банківської послуги; дата набрання чинності лімітом банківської послуги - 12.05.2021 включно; дата припинення чинності лімітом банківської послуги - 11.05.2023 включно; тип і розмір процентної ставки - 5,79%.

Додатком до договору передбачені умови щодо дотримання сторонами міжнародних санкцій (а.с. 23, т.1).

12.05.2021 між банком та фізичною особою ОСОБА_1 (далі - поручитель) був укладений договір поруки № 124/109/4096290 (а.с. 24-26, т.1), за умовами Розділу 3 якого поручитель поручається перед банком за повне та своєчасне виконання боргових зобов`язань. Поручитель відповідає перед банком за порушення боргових зобов`язань. Банк має право у разі порушення клієнтом боргових зобов`язань одержати задоволення своїх вимог за рахунок майна поручителя. Порукою за договором поруки забезпечуються вимоги банку, що випливають з договору (основне зобов`язання), а саме: відносно боргових зобов`язань в повному обсязі, включаючи сплату основної суму боргу, процентів, неустойки (штрафів, пені), та будь-якого збільшення цієї суми, а також відшкодування витрат, пов`язаних з пред`явленням вимоги за борговими зобов`язаннями і збитків, завданих порушенням боргових зобов`язань. Порукою забезпечене виконання як дійсного зобов`язання, так і задоволення вимог, які можуть виникнути в майбутньому на підставі договору. Поручитель також поручається за нового боржника в разі заміни боржника в зобов`язаннях забезпечених порукою за цим договором поруки, в тому числі в порядку правонаступництва, спадкування, тощо. У випадку множинності нових боржників, які прийняли на себе виконання боргових зобов`язань у відповідних частинах, порукою за цим договором поруки забезпечується в повному обсязі виконання боргових зобов`язань кожного з нових боржників. Взаємні права і обов`язки банку та поручителя виникають з моменту підписання договору поруки сторонами. Строк дії договору поруки та строк поруки становить 10 років з дати укладення цього договору поруки. Порука за договором припиняється після закінчення строку поруки, але в будь-якому випадку в момент виконання боргових зобов`язань за договором в повному обсязі. При частковому виконанні боргових зобов`язань, порука зберігається в початковому обсязі. Сторони цим прямо передбачають в договорі поруки можливість збільшення сторонами договору суми (розміру) боргових зобов`язань і поручитель цим надає свою згоду на таку зміну боргових зобов`язань та, відповідно, збільшення розміру своєї відповідальності. Сторони цим підтверджують, що надання поручителем поруки здійснюється відповідно до вимог цивільного законодавства та з урахуванням вимог законодавства України щодо запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом. Договір поруки є документом забезпечення.

У Розділі 7 договору поруки визначено, що у разі порушення боргових зобов`язань клієнт та поручитель відповідають перед банком як солідарні боржники, незалежно від того, направлена вимога до поручителя чи ні, та незалежно від того, чи направлена вимога до клієнта чи ні. Поручитель відповідає перед банком за виконання боргових зобов`язань у тому ж обсязі, що і клієнт, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки (штрафів, пені), відшкодування збитків. Якщо поручителю стало відомо про порушення боргових зобов`язань клієнтом, поручитель має право виконати прострочені боргові зобов`язання у відповідному розмірі, до/без отримання відповідної вимоги до поручителя. За порушення зобов`язань за договором, забезпечених порукою за цим договором поруки, поручитель відповідає перед банком солідарно з іншими особами, порукою яких забезпечено виконання зобов`язань за договором.

Відповідно до Розділу 11 договору поруки передбачені, зокрема, наступні умови щодо змісту основного зобов`язання:

- відповідно до умов договору банк надає на вимогу клієнта банківську послугу, а клієнт приймає банківську послугу та зобов`язується належним чином виконувати зобов`язання, що встановлені в договорі відносно такої банківської послуги, в тому числі своєчасно та в повному обсязі здійснювати оплату послуг банку. Кількість банківських послуг, що надаються за договором, необмежена. Якість банківської послуги відповідає стандартам банку. Банківська послуга може надаватися в будь-якій валюті, що дозволяється чинним законодавством України та щодо якої банк і клієнт письмово прийшли до згоди. Розмір грошових вимог банку визначається на підставі договору у чітко встановленій сумі або шляхом надання критеріїв, які дозволяють встановити розмір цієї вимоги на конкретний час протягом строку дії договору;

- ціною договору є сума грошових коштів, яку клієнт зобов`язаний повернути / сплатити / відшкодувати банку згідно умов договору, що складається з суми (розміру) генерального ліміту та плати за банківську послугу;

- строк дії договору дорівнює генеральному строку за умови повного виконання боргових зобов`язань до дати закінчення генерального строку. В разі наявності невиконаних боргових зобов`язань в дату закінчення генерального строку, договір залишається чинним до дати, в яку всі боргові зобов`язання будуть виконані в повному обсязі;

- плата за користування банківською послугою у вигляді процентів розраховується на підставі процентної ставки. Процентна ставка може бути фіксованою та/або змінюваною. Порядок розрахунку та порядок сплати процентів визначаються відповідно до умов договору. Протягом строку дії договору розмір процентної ставки (в тому числі змінюваної процентної ставки) може становити будь-яке числове значення в межах від 0,000001 % до 50,01 % річних;

- за цим договором поруки забезпечується виконання зобов`язання за договором про надання банківських послуг між банком та Приватним підприємством «ЛИНЭКО» від 12.05.2021 № 109/4096290; генеральний ліміт - 1000000,00 грн; генеральний строк - до 11.05.2023 включно.

Аналогічний за змістом договір поруки від 12.05.2021 за № 125/1094096290 щодо забезпечення виконання зобов`язань відповідача-1 був укладений між банком та Товариством з обмеженою відповідальністю "Укржитлоексплуатація" (а.с. 27-29, т.1).

13.05.2021 між позивачем та відповідачем-1 була підписана кредитна заявка № 1 (а.с. 30, т.1), якою погоджено надання відповідачу банком кредиту у розмірі 1000000,00 грн шляхом безготівкового переказу Товариству з обмеженою відповідальністю «Автомобільний дім Атлант-М», код 41310873, поточний рахунок НОМЕР_1 відповідно до умов договору купівлі-продажу автомобіля від 30.04.2021 № 11006106/2021 за автомобіль Volkswagen Touareg. Згідно з заявкою погоджено проценту ставку у розмірі 5,79%, дата повернення траншу - 11.05.2023, графік (порядок) повернення траншу визначений шляхом проведення відповідачем-1 платежів кожного 12 числа місяця з 12.06.2021 по 12.04.2023 у розмірі 41667,00 грн та одного платежу у розмірі 41659,00 грн - 11.05.2023.

13.05.2021 банком був проведений платіж на суму 1000000,00 грн на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Автомобільний дім Атлант-М», код 41310873, рахунок НОМЕР_1 , з вказанням призначення платежу: «оплата відповідно до договору купівлі-продажу авто від 30.04.2021 № 11006106/2021 за авто Volkswagen, п-к ПП «ЛИНЭКО». Вказане підтверджується наявною у справі платіжною інструкцією від 13.05.2021 № 109/409629, поясненнями позивача та не заперечується відповідачем (а.с. 31, т.1).

Як вбачається з наявних у справі виписок по рахунку відповідача-1 (а.с. 9-15, т.1) та здійсненого позивачем розрахунку (а.с. 70-71, т.1) всього відповідачем-1 за кредитним договором було сплачено позивачу в рахунок погашення отриманого кредиту кошти у загальному розмірі 605653,41 грн. В цей же час, відповідачем-1 було порушено умови договору в частині здійснення погашення сум кредиту у строки, визначені графіком платежу, внаслідок чого починаючи з 15.08.2022 за відповідачем-1 рахується прострочена заборгованість по тілу кредиту та з 08.08.2022 по процентам.

У зв`язку з тим, що відповідач-1 допустив порушення умов договору в частині повернення кредитних коштів згідно з погодженим сторонами графіком та в частині сплати відсотків у строки, визначені договором, позивач звернувся до суду з позовом про солідарне стягнення з відповідача-1 та поручителів виконання зобов`язань останнього - відповідача-2 та відповідача-3 заборгованості за кредитом в сумі 394346,59 грн, а також процентів у загальному розмірі 3708,91 грн, з яких прострочені проценти в розмірі 2710,76 грн та поточні в розмірі 998,15 грн. Розрахунок процентів позивачем здійснено станом на 16.07.2024.

На підтвердження іншого відповідачами доказів суду не подано.

Законодавство, застосоване судом до спірних відносин

Відповідно до ст. 175 ГК України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управлена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

У відповідності до ч. 1 ст. 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Згідно з частиною 2 статті 509 ЦК України зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 ЦК України.

Положеннями ст.11 ЦК України встановлено, що цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: 1) договори та інші правочини; 2) створення літературних, художніх творів, винаходів та інших результатів інтелектуальної, творчої діяльності; 3) завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; 4) інші юридичні факти. Цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов`язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов`язки можуть виникати з рішення суду. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства або договором, підставою виникнення цивільних прав та обов`язків може бути настання або ненастання певної події.

У відповідності до ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Відповідно до ч. 1 ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.

За змістом ч. 1, 2 ст.1056-1 ЦК України процентна ставка за кредитом може бути фіксованою або змінюваною. Тип процентної ставки визначається кредитним договором. Розмір процентів, тип процентної ставки (фіксована або змінювана) та порядок їх сплати за кредитним договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів на дату укладення договору.

Відповідно до ч. 2 ст. 1050 ЦК України якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.

За умовами ч. 2 ст. 1054 ЦК України до відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.

Частиною 1 статі 1048 ЦК України встановлено, що позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.

Відповідно до ст. 1049 ЦК України позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Якщо договором не встановлений строк повернення позики або цей строк визначений моментом пред`явлення вимоги, позика має бути повернена позичальником протягом тридцяти днів від дня пред`явлення позикодавцем вимоги про це, якщо інше не встановлено договором. Позика, надана за договором безпроцентної позики, може бути повернена позичальником достроково, якщо інше не встановлено договором. Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок.

Згідно з ч.1 ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. В силу вимог ч.1 ст.525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Аналогічні вимоги щодо виконання зобов`язань містяться і у ч.ч.1, 7 ст.193 Господарського кодексу України.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Відповідно до ст.598 ЦК України зобов`язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом. Припинення зобов`язання на вимогу однієї із сторін допускається лише у випадках, встановлених договором або законом. Особливості припинення зобов`язань за правочинами щодо фінансових інструментів, вчиненими на організованому ринку капіталу та поза ним, встановлюються законодавством. Законом можуть бути встановлені випадки, коли припинення зобов`язань на певних підставах не допускається.

Статтею 599 ЦК України визначено, що зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Відповідно до ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Статтею 536 ЦК України встановлено, що за користування чужими грошовими коштами боржник зобов`язаний сплачувати проценти, якщо інше не встановлено договором між фізичними особами. Розмір процентів за користування чужими грошовими коштами встановлюється договором, законом або іншим актом цивільного законодавства.

Згідно з ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.

Відповідно до ч.1 ст. 546 ЦК України виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком, правом довірчої власності.

Згідно з ст. 553 ЦК України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов`язання частково або у повному обсязі. Поручителем може бути одна особа або кілька осіб.

Стаття 554 ЦК України встановлює, що у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки. Особи, які за одним чи за декількома договорами поруки поручилися перед кредитором за виконання боржником одного і того самого зобов`язання, є солідарними боржниками і відповідають перед кредитором солідарно, якщо інше не встановлено договором поруки.

Відповідно до ст. 543 ЦК України у разі солідарного обов`язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов`язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо. Солідарні боржники залишаються зобов`язаними доти, доки їхній обов`язок не буде виконаний у повному обсязі.

Згідно з ст. 617 ЦК України особа, яка порушила зобов`язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов`язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили. Не вважається випадком, зокрема, недодержання своїх обов`язків контрагентом боржника, відсутність на ринку товарів, потрібних для виконання зобов`язання, відсутність у боржника необхідних коштів.

Частиною 1 статті 74 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до ст.76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Позиція суду

Як встановлено судом на підставі договору про надання банківських послуг від 12.05.2021 № 109/4096290 між позивачем та відповідачем-1 виникли договірні правовідносини, за якими банк зобов`язався надати відповідачу-1 на відповідних умовах кредит, а відповідач-1, в свою чергу, зобов`язався використати та повернути кредит позивачу, а також сплатити відсотки за користування кредитом у розмірах та в строки, погоджені сторонами.

Судом також встановлено, що відповідач-1 прийняті на себе зобов`язання за договором щодо своєчасного повернення кредитних коштів не виконав, в обумовлені договором строки кредитні кошти повністю не повернув та не сплатив у повному обсязі відсотки за користування кредитом, у зв`язку з чим станом на день вирішення спору судом за відповідачем-1 рахується прострочена заборгованість по кредиту у розмірі 394346,59 грн, а також за відсотками у розмірі 3708,91 грн. При цьому, як встановлено судом, відповідачем-2 та відповідачем-3, як поручителями, обов`язки щодо виконання боргових зобов`язань відповідача-1 перед банком виконані також не були.

Отже, за вищевикладених обставин та враховуючи, що фізична особа ОСОБА_1 та Товариство з обмеженою відповідальністю "Укржитлоексплуатація" поручились перед позивачем за виконання відповідачем-1 боргових зобов`язань за кредитним договором, заборгованість за кредитом в розмірі 394346,59 грн, а також за відсотками у розмірі 3708,91 грн слід стягнути з відповідача-1 солідарно з відповідачем-2 та відповідачем-3.

Розподіл судових витрат

Згідно з ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

У п. 4.1. постанови від 21.02.2013 № 7 "Про деякі питання практики застосування розділу VI господарського процесуального кодексу України" пленум Вищого господарського суду України роз`яснив, що у разі коли позов немайнового характеру задоволено повністю стосовно двох і більше відповідачів або якщо позов майнового характеру задоволено солідарно за рахунок двох і більше відповідачів, то судові витрати також розподіляються між відповідачами порівну. Солідарне стягнення суми судових витрат законом не передбачено.

З врахуванням викладеного, витрати позивача зі сплати судового збору в сумі 5970,83 грн покладаються на відповідачів порівну.

Керуючись ст. 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути солідарно з 1) Приватного підприємства "ЛИНЭКО" (вул. Горького, 13, м. Херсон, 73000, код ЄДРПОУ 32725888) 2) фізичної особи ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) 3) Товариства з обмеженою відповідальністю "Укржитлоексплуатація" (вул. Театральна, 13, м. Херсон, 73003, код ЄДРПОУ 37465390) на користь Акціонерного товариства "Креді Агріколь Банк" (вул. Євгена Чикаленка, 42/4, м. Київ, 01024, код ЄДРПОУ 14361575) борг по кредиту в сумі 394346 грн 59 коп, прострочені проценти в сумі 2710 грн 76 коп, поточні проценти в сумі 998 грн 15 коп та судовий збір в сумі 5970 грн 83 коп.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 241 ГПК України та може бути оскаржено в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги у строки, визначені ст. 256 ГПК України.

Повний текст рішення складено 16 грудня 2024 р.

Суддя Д.О. Бездоля

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення16.12.2024
Оприлюднено18.12.2024
Номер документу123779144
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування

Судовий реєстр по справі —916/3965/24

Рішення від 16.12.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Бездоля Д.О.

Ухвала від 30.09.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Бездоля Д.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні