Ухвала
від 16.12.2024 по справі 927/1134/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

16 грудня 2024 року м. Чернігівсправа № 927/1134/24

Господарський суд Чернігівської області у складі судді Кузьменко Т.О., розглянувши матеріали позовної заяви від 31.10.2024

за позовом: Дочірнього підприємства ПрАТ «НАК» Надра України» «Чернігівнафтогазгеологія», код ЄДРПОУ 01431535, вул. Шевченка,15, м. Чернігів, 14000

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Салація», код ЄДРПОУ 38589566, вул. Пирогова,15, м. Чернігів, 14000

про стягнення 246204,00 грн.

ВСТАНОВИВ:

До Господарського суду Чернігівської області через підсистему «Електронний суд» надійшла позовна заява Дочірнього підприємства ПрАТ «НАК «Надра України» «Чернігівнафтогазгеологія» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Салація» про стягнення 246204,00 грн, у тому числі;

148478,95 грн заборгованості з орендної плати та відшкодування витрат на утримання та обслуговування орендованого майна, 18569,11 грн пені, 2067,75 грн 3% річних, 5581,26 грн інфляційних нарахувань по договору оренди нерухомого майна від 09.12.2021;

61117,60 грн заборгованості по орендній платі та відшкодуванню витрат на утримання та обслуговування орендованого майна, 7334,89 грн пені, 819,38 грн 3% річних, 2235,06 грн інфляційних нарахувань по договору оренди нерухомого майна № 47-272/22 від 06.06.2022.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем своїх зобов`язань по договорам оренди нерухомого майна від 09.12.2021, № 47-272/22 від 06.06.2022.

Дослідивши матеріали позовної заяви, суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення її без руху з огляду на таке.

Відповідно до частини 1, пунктів 3, 4 частини 2 статті 162 ГПК України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування. Позовна заява повинна містити, зокрема, обґрунтований розрахунок сум, що стягуються або оспорюються, зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав та інтересів, передбачений законом або договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні.

Суд зауважує, що позов - це вимога позивача до відповідача, спрямована через суд, про захист порушеного або оспорюваного суб`єктивного права та охоронюваного законом інтересу, яке здійснюється у визначеній законом процесуальній формі.

Предмет позову - це певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, яка кореспондує зі способами захисту права, визначеними, зокрема, статтею 16 Цивільного кодексу України та статтею 20 Господарського кодексу України. Підставу позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу.

Предметом позову може бути майнова чи немайнова вимога позивача до відповідача, відносно якої суд повинен прийняти рішення. Захист майнового або немайнового права чи законного інтересу відбувається шляхом прийняття судом рішення про примусове виконання відповідачем певних дій або зобов`язання утриматись від їх вчинення.

Рішення суду про задоволення позову може бути прийнято виключно у тому випадку, коли подані позивачем докази дозволять суду зробити чіткий, конкретний та безумовний висновок про обґрунтованість та законність вимог позивача.

Отже, рішення з господарського спору повинно прийматись у цілковитій відповідності з нормами матеріального і процесуального права та фактичними обставинами справи, встановленими господарським судом, тобто з`ясованими шляхом дослідження та оцінки судом належних і допустимих доказів у конкретній справі.

При цьому, формулювання позовних вимог відноситься до виключної компетенції позивача у справі, а тому невизначення позивачем чіткого змісту позовних вимог в розрізі окремо включених до їх складу сум нівелює можливість дотримання судом вищевказаних принципів та унеможливлює правильне і своєчасне вирішення господарського спору.

Позивач у позовній заяві посилається на те, що відповідачем порушено умови договору від 09.12.2021, договору № 47-272/22 від 06.06.2022, зокрема, в частині несплати орендної плати та витрат на утримання та обслуговування орендованого мана, у зв`язку з чим і просить стягнути 148478,95 грн і 61117,60 грн заборгованості відповідно.

У зв`язку з порушенням відповідачем строків оплати позивачем також нараховано та пред`явлено до стягнення пеню, інфляційні нарахування та 3% річних.

Суд не може визначати за позивача предмет позову чи власноручно формувати його, виходячи із долучених до матеріалів позовної заяви додатків, адже вирішуючи спір по суті, суд має розглядати саме позовні вимоги, викладені у прохальній частині позову.

Відтак, для повного і всебічного розгляду справи позивачу необхідно розмежувати заявлені до стягнення суми: окремо по кожному з договорів зазначити заборгованість по орендним платежам та витратам на утримання і обслуговування майна, а також розмежувати здійснені нарахування пені, інфляційних втрат та 3% річних.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують, направлення іншим учасникам справи копій позовної заяви і доданих до неї документів з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу, сплату судового збору у встановлених порядку та розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

До позовної заяви позивачем, як доказ направлення копії позовної заяви та доданих неї документів, надано скріншот з електронної пошти позивача.

Згідно зі статтею 164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують, зокрема, направлення іншим учасникам справи копій позовної заяви і доданих до неї документів з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу.

Якщо цим Кодексом передбачено обов`язок учасника справи щодо надсилання копій документів іншим учасникам справи, такі документи в електронній формі можуть направлятися з використанням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, шляхом надсилання до електронного кабінету іншого учасника справи, а в разі відсутності в іншого учасника справи електронного кабінету чи відсутності відомостей про наявність в іншого учасника справи електронного кабінету - у паперовій формі листом з описом вкладення (ч. 7 ст. 42 ГПК України).

Частиною 1 статті 172 ГПК України визначено, що позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов`язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копію та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення. Таке надсилання може здійснюватися в електронній формі через електронний кабінет з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу.

З вказаних норм випливає, що обов`язок позивача надіслати учасникам справи копії документів, доданих до позовної заяви, не залежить від того, чи є ці документи у інших учасників справи, а також чи стосуються ці документи предмету спору, чи лише судових витрат у справі.

За змістом положень Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 270 від 05.03.2009, доказом, що підтверджує прийняття оператором поштового зв`язку поштового відправлення для пересилання - є виданий ним відправникові розрахунковий документ встановленої форми, разом з тим, опис вкладення є підтвердженням того, які саме документи вкладені до поштового відправлення.

Тобто належними доказами надсилання відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів (у разі надіслання їх у паперовій формі) є розрахунковий документ (касовий чек, розрахункова квитанція тощо), виданий відправникові оператором поштового зв`язку при прийнятті реєстрованого поштового відправлення для пересилання та опис вкладення до цього листа, з якого вбачається, які саме документи направлені на адресу відповідача.

Доказів направлення копії позовної заяви та доданих до неї документів засобами поштового зв`язку або з використанням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, шляхом надсилання до електронного кабінету іншого учасника справи матеріали позовної заяви не містять.

За таких обставин суд доходить висновку, що позивачем не надано доказів відправлення копії позовної заяви відповідачу, чим не дотримано вимог пункту 1 ч. 1 ст. 164 ГПК України.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 164 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) до позовної заяви додаються документи, які підтверджують, зокрема, сплату судового збору у встановлених порядку та розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Частиною 2 статті 123 ГПК України визначено, що розмір судового збору, порядок і сплата, повернення і звільнення від сплати встановлюється законом.

Згідно з частиною 1 статті 3 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Статтею 4 Закону України Про судовий збір передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до пункту 2 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" ставка судового збору за подання позовної заяви майнового характеру встановлюються в розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, за подання позовної заяви немайнового характеру судовий збір справляється у розмірі 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до статті 163 ГПК України у позовах про стягнення грошових коштів ціна позову визначається сумою, яка стягується.

Позивачем визначено ціну позову в розмірі 246204,00 грн. Суд визнає це як вимогу майнового характеру. Отже належна до сплати сума судового збору за позовні вимоги становить 3693,06 грн (246204 х 1,5%).

У той же час, положеннями частини 3 статті 4 Закону України «Про судовий збір» визначено, що при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі, - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Відтак, зважаючи, що позивачем подано позов в електронній формі через підсистему «Електронний суд», сума судового збору, яка підлягає сплаті за подання цієї позовної заяви, становить 2954,44 грн (3693,06*0,8).

Така ж сума судового збору визначена безпосередньо і самим позивачем як орієнтовна сума судових витрат.

До позовної заяви доказів сплати судового збору позивачем не надано.

За вказаних обставин суд дійшов висновку, що заявником не додано належних та допустимих доказів, які підтверджують сплату судового збору за подання до Господарського суду Чернігівської області цього позову у встановленому розмірі або ж документів, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Крім того, позивачем, в порушення п. 2 ч. 3 ст. 162 ГПК України не зазначено відомостей про наявність або відсутність у відповідача електронного кабінету.

За наведених обставин, позивач порушив приписи пунктів 2, 3, 4 частини 3 статті 162 ГПК України, пунктів 1, 2 частини 1 статті 164 ГПК України, а тому йому необхідно усунути зазначені недоліки позовної заяви.

Відповідно до вимог частин 1, 2 статті 174 Господарського процесуального кодексу України суддя встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

З огляду на викладене, позовну заяву Дочірнього підприємства ПрАТ «НАК «Надра України» «Чернігівнафтогазгеологія» слід залишити без руху та надати позивачу строк у 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання до суду:

письмових пояснень з обґрунтованим розрахунком та визначенням окремо усіх сум із зазначенням їх правової природи (заборгованість по орендній палаті, витрати на утримання та обслуговування орендованого майна, пеня, інфляційні нарахування, 3% річних (окремо по орендній платі, витратам на утримання та витратам на обслуговування орендованого майна)), які включені позивачем до складу загальної суми заборгованості та які становлять зміст позовних вимог (по кожному зі спірних договорів);

доказів сплати судового збору в сумі 2954,44 грн;

доказів направлення копії позовної заяви відповідачу;

відомостей щодо наявності або відсутності електронного кабінету у відповідача.

Частиною 3 статті 174 Господарського процесуального кодексу України визначено що, якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього Кодексу.

Керуючись статтями 162, 163, 164, 172, 174, 234, 235, 255 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовну заяву Дочірнього підприємства ПрАТ «НАК «Надра України» «Чернігівнафтогазгеологія» залишити без руху.

2. Встановити Дочірньому підприємству ПрАТ «НАК «Надра України» «Чернігівнафтогазгеологія» строк на усунення недоліків позовної заяви 10 (десять) днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху

3. Встановити Дочірньому підприємству ПрАТ «НАК «Надра України» «Чернігівнафтогазгеологія» спосіб усунення недоліків позовної заяви шляхом надання до суду заяви про усунення недоліків із наданням письмових пояснень з обґрунтованим розрахунком та визначенням окремо усіх сум із зазначенням їх правової природи (заборгованість по орендній палаті, витрати на утримання та обслуговування орендованого майна, пеня, інфляційні нарахування, 3% річних (окремо по орендній платі та витратам на утримання та обслуговування орендованого майна)), які включені позивачем до складу загальної суми заборгованості та які становлять зміст позовних вимог (по кожному зі спірних договорів); доказів сплати судового збору в сумі 2954,44 грн; доказів направлення копії позовної заяви відповідачу; відомостей щодо наявності або відсутності електронного кабінету у відповідача.

Роз`яснити позивачу, що у відповідності до частини 4 статті 174 Господарського процесуального кодексу України, у разі не усунення ним недоліків позовної заяви у встановлений судом строк, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.

Ухвалу підписано суддею 16.12.2024 року.

Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі зі сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://court.gov.ua/ або у Єдиному державному реєстрі судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/.

Суддя Т.О. Кузьменко

СудГосподарський суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення16.12.2024
Оприлюднено18.12.2024
Номер документу123779631
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —927/1134/24

Ухвала від 24.12.2024

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Кузьменко Т.О.

Ухвала від 16.12.2024

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Кузьменко Т.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні