УХВАЛА
16 грудня 2024 року
м. Київ
cправа № 910/14777/22
Верховний Суд у складі судді Касаційного господарського суду Кролевець О.А.,
перевіривши матеріали касаційної скарги Апсолінс Лтд (Apsolins Ltd)
на постанову Північного апеляційного господарського суду від 30.09.2024
(головуючий суддя - Пономаренко Є.Ю., судді - Кропивна Л.В., Руденко М.А.)
та рішення Господарського суду міста Києва від 16.08.2023
(суддя - Літвінова М.Є.)
у справі №910/14777/22
за позовом Апсолінс Лтд (Apsolins Ltd)
до Держави України в особі Міністерства оборони України, Міністерства оборони України, Товариства з обмеженою відповідальністю "СОЛІД ДНІПРО", Акціонерного товариства "Державний Експортно-Імпортний Банк України",
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідачів: Військової частини НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_2 , Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова компанія "Укртатнафта" (після зміни найменування - акціонерне товариство "Транснаціональна фінансово-промислова компанія "Укртатнафта"), Кабінету Міністрів України, Приватного нотаріуса Полтавського міського нотаріального округу Микитенко Юлії Володимирівни, Державного реєстратора виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області Дмитренко Алли Вікторівни, Публічного акціонерного товариства "Національний депозитарій України", Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"
про визнання права власності, витребування майна та зобов`язання вичинити дії,
ВСТАНОВИВ:
25.11.2024 Апсолінс Лтд (Apsolins Ltd) звернулось до Верховного Суду через систему «Електронний суд» з касаційною скаргою на постанову Північного апеляційного господарського суду від 30.09.2024 та рішення Господарського суду міста Києва від 16.08.2023 у справі №910/14777/22 разом з клопотанням про поновлення строку на касаційне оскарження.
Перевіривши матеріали касаційної скарги Апсолінс Лтд (Apsolins Ltd), Суд дійшов висновку, що вказана касаційна скарга підлягає залишенню без руху з огляду на наступне.
Статтею 290 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) визначено форму і зміст касаційної скарги.
Відповідно до п. 2 ч. 4 ст. 290 ГПК України до касаційної скарги додаються документи, що підтверджують сплату судового збору в установленому порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Однак скаржником не надано доказів сплати судового збору за подання касаційної скарги.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначені Законом України "Про судовий збір".
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до пп. 1 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру розмір ставки судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до пп. 2 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру розмір ставки судового збору становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Частиною 3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
У 2022 році Апсолінс Лтд (Apsolins Ltd) звернулось до Господарського суду міста Києва із позовною заявою до Держави України в особі Міністерства оборони України, Міністерства оборони України, Товариства з обмеженою відповідальністю "СОЛІД ДНІПРО", Акціонерного товариства "Державний Експортно-Імпортний Банк України про:
- визнання за компанією АПСОЛІНС ЛТД (APSOLINS LTD) права власності на прості іменні акції бездокументарної форми існування, які були випущені Публічним акціонерним товариством "Транснаціональна фінансово-промислова компанія "Укртатнафта" в кількості 100 128 874 штук номінальною вартістю 0,50 грн, що становить 6,7596% від загальної кількості акцій у статутному капіталі ПАТ "Транснаціональна фінансово-промислова компанія "Укртатнафта";
- витребування із володіння (стягнути з) Держави Україна в особі Міністерства оборони України на користь компанії АПСОЛІНС ЛТД (APSOLINS LTD) прості іменні акції бездокументарної форми існування, які були випущені Публічним акціонерним товариством "Транснаціональна фінансово-промислова компанія "Укртатнафта" в кількості 100 128 874 штук номінальною вартістю 0,50 грн, що становить 6,7596% від загальної кількості акцій у статутному капіталі Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова компанія "Укртатнафта";
- зобов`язання депозитарної установи Акціонерного товариства "Державний Експортно-Імпортний Банк України" виконати безумовну депозитарну операцію - списання з рахунку в цінних паперах Держави Україна в особі Міністерства оборони України простих іменних акцій бездокументарної форми існування, які були випущені Публічним акціонерним товариством "Транснаціональна фінансово-промислова компанія "Укртатнафта" в кількості 100 128 874 штук номінальною вартістю 0,50 грн, що становить 6,7596% від загальної кількості акцій у статутному капіталі, на рахунок № НОМЕР_3 у цінних паперах компанії АПСОЛІНС ЛТД (APSOLINS LTD) в депозитарній установі ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "СОЛІД ДНІПРО";
- зобов`язання депозитарної установи ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "СОЛІД ДНІПРО" виконати безумовну депозитарну операцію зарахування простих іменних акцій бездокументарної форми існування, які були випущені Публічним акціонерним товариством "Транснаціональна фінансово-промислова компанія "Укртатнафта" (ідентифікаційний код юридичної особи 00152307, місцезнаходження Україна, 39609, Полтавська обл., місто Кременчук, вул. Свіштовська, будинок 3) в кількості 100 128 874 (сто мільйонів сто двадцять тисяч вісімсот сімдесят чотири) штук номінальною вартістю 0,50 грн, що становить 6,7596% від загальної кількості акцій у статутному капіталі, на рахунок No 404038-CY20003046 y цінних паперах компанії АПСОЛІНС ЛТД (APSOLINS LTD) (ідентифікаційний номер: 268122, місцезнаходження: Суідіас, 1 Закакі, 3047, Лімасол, Кіпр), які списуються з рахунку у цінних паперах Держави Україна в особі Міністерства оборони України.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 16.08.2023 у справі №910/14777/22, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 30.09.2024, у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Згідно з пп. 5 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду касаційної скарги на рішення суду; касаційних скарг у справі про банкрутство розмір ставки судового збору складає 200 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01 січня 2022 року встановлений у розмірі 2481,00 грн.
Відповідно до ч. 3 ст.4 Закону "Про судовий збір" при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Таким чином за подання касаційної скарги на оскаржувані судові рішення у справі №910/14777/22, враховуючи положення п.п. 1 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", скаржник мав сплатити граничний розмір судового збору за подання касаційної скарги, що становить 1 389 360,00 грн (2481,00 грн х 350 х 200% х 0,8).
Згідно з ч. 2 ст. 292 ГПК України у разі якщо касаційна скарга оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 290 цього Кодексу, а також подана особою, яка відповідно до частини шостої статті 6 цього Кодексу зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його, застосовуються положення статті 174 цього Кодексу, про що суддя постановляє відповідну ухвалу.
Відповідно до ч. 2 ст. 174 ГПК України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Верховний Суд звертає увагу скаржника, що судовий збір має бути перерахований за такими реквізитами:
Отримувач коштів ГУК у м. Києві/Печерс. р-н/22030102
Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783
Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)
Код банку отримувача (МФО): 899998
Номер рахунку отримувача (стандарт IBAN): UA288999980313151207000026007
Код класифікації доходів бюджету: 22030102
Найменування податку, збору, платежу Судовий збір (Верховний Суд, 055).
Призначення платежу *;101;
Отже, скаржнику необхідно надати Суду докази, що підтверджують сплату судового збору в установленому Законом порядку в сумі 1 389 360,00 грн.
Окрім того, положеннями ст. 291 ГПК України передбачено, що особа, яка подає касаційну скаргу, надсилає іншим учасникам справи копії цієї скарги і доданих до неї документів, які у них відсутні, з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу.
Згідно з положеннями ст. ст. 73, 76, 77 ГПК України належним та допустимим доказом надсилання іншому учаснику справи копії касаційної скарги з додатками може вважатися розрахунковий документ встановленої форми, що підтверджує надання послуг поштового зв`язку (касовий чек, розрахункова квитанція тощо) з надіслання адресату листа з описом вкладення, поданий в оригіналі або в належній чином засвідченій копії або квитанція про доставку документів до зареєстрованого Електронного кабінету Користувача ЄСІТС.
До касаційної скарги додані квитанції про доставку документів до зареєстрованого Електронного кабінету Користувача ЄСІТС, що підтверджує направлення копії касаційної скарги іншим сторонам у справі. Однак до касаційної скарги не додано доказів направлення копії касаційної скарги Кабінету Міністрів України.
Неповідомлення учасника судового процесу у справі про звернення з касаційною скаргою порушує процесуальні права цього учасника, принципи рівності усіх учасників судового процесу перед законом і судом та змагальності сторін, закріплені ч. 3 ст. 2 ГПК України.
Відповідно до ч. 5 ст. 13 ГПК України суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість, сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.
Ненаправлення скаржником копії касаційної скарги іншим учасникам судового процесу позбавляє останніх, за відсутності тексту скарги, можливості надати свої заперечення та відзив на касаційну скаргу.
Таким чином, скаржнику слід належним чином виконати вимоги ст. 291 ГПК України, надіслати, з урахуванням положень Закону №3424-IX від 19.10.2023, Кабінету Міністрів України копію касаційної скарги і доданих до неї документів і надати Суду належні докази такого надсилання.
З огляду на викладене, касаційна скарга Апсолінс Лтд (Apsolins Ltd) на постанову Північного апеляційного господарського суду від 30.09.2024 та рішення Господарського суду міста Києва від 16.08.2023 у справі №910/14777/22 підлягає залишенню без руху на підставі ч. 2 ст. 292 ГПК України, із наданням скаржнику строку протягом десяти днів з дня вручення ухвали для усунення зазначених недоліків, шляхом подання до Верховного Суду заяви про усунення недоліків касаційної скарги, до якої долучити докази, що підтверджують сплату судового збору в установленому Законом порядку в сумі 1 389 360,00 грн; докази надсилання Кабінету Міністрів України копії касаційної скарги і доданих до неї документів листом з описом вкладення.
Суд звертає увагу скаржника на те, що заяву про усунення недоліків слід подати до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду у встановлений цією ухвалою строк, а також надати суду докази надіслання копії заяви про усунення недоліків касаційної скарги іншим учасникам справи.
Згідно з ч. 4 ст. 174 та ч. 2 ст. 292 ГПК України, якщо скаржник не усунув недоліки касаційної скарги у строк, встановлений судом, така касаційна скарга вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із касаційною скаргою.
Оскільки Верховний Суд дійшов висновку про залишення касаційної скарги без руху, клопотання про поновлення строку на касаційне оскарження не розглядається.
Керуючись статтями 174, 234, 235, 290, 292 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд
УХВАЛИВ:
1.Касаційну скаргу Апсолінс Лтд (Apsolins Ltd) на постанову Північного апеляційного господарського суду від 30.09.2024 та рішення Господарського суду міста Києва від 16.08.2023 у справі №910/14777/22 залишити без руху.
2.Встановити Апсолінс Лтд (Apsolins Ltd) строк для усунення недоліків протягом десяти днів з дня вручення ухвали.
3.Наслідки невиконання у встановлений строк вимог цієї ухвали встановлені статтею 292 Господарського процесуального кодексу України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя О.А. Кролевець
Суд | Касаційний господарський суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 16.12.2024 |
Оприлюднено | 17.12.2024 |
Номер документу | 123779710 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Касаційний господарський суд Верховного Суду
Кролевець О.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні