Рішення
від 16.12.2024 по справі 167/1140/24
РОЖИЩЕНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 167/1140/24

Номер провадження 2/167/448/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 грудня 2024 року місто Рожище

Рожищенський районний суд Волинської області у складі:

головуючого судді Н.В. Шептицької,

з участю:

секретаря судового засідання О.А. Ващук,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в загальному позовному провадженні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Доросинівської сільської ради Луцького району Волинської області про встановлення юридичного факту та визнання права власності на спадкове майно,

в с т а н о в и в:

05.11.2024 року позивач звернулася в суд з позовом до відповідача про встановлення юридичного факту та визнання права власності на спадкове майно, мотивуючи свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати - ОСОБА_2 , яка до дня смерті проживала за адресою: АДРЕСА_1 , і після її смерті залишилося спадкове майно: житловий будинок, земельна ділянка, земельна частка (пай), і яка заповіт щодо спадкового майна не складала.

Після смерті ОСОБА_2 позивач прийняла спадщину шляхом фактичного вступу в управління та володіння спадковим майном і 21.09.2024 року звернулася до нотаріуса з метою оформлення права власності на спадкове майно.

Однак, нотаріус своєю постановою відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом у зв`язку з пропуском строку для прийняття спадщини.

Оскільки позивач після смерті матері всупила у фактичне володіння та управління спадковим майном, опікувалась, утримувала його, обробляла землю та володіла правовстановлюючими документами, просить суд встановити факт прийняття нею спадщини після смерті ОСОБА_2 та визнати право власності на спадкове майно, а саме на: земельну частку (пай) розміром 4, 81 в умовних кадастрових гектарах, яка перебуває у колективній власності КСП «Вперед» в селі Вічині Луцького району Волинської області, згідно сертифіката на право на земельну частку (пай) серії ВЛ № 001284, виданого на підставі рішення Рожищенської районної державної адміністрації від 17 грудня 1996 року № 396, зареєстрованого в книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 4891 на ім`я ОСОБА_2 , в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 05.11.2024 року, справу передано на розгляд головуючому судді Н.В. Шептицькій (ас 34), яка ухвалою від 06.11.2024 року прийняла заяву до розгляду в порядку загального позовного провадження, витребувала матеріали спадкової справи після смерті ОСОБА_2 , призначила підготовче засідання (ас 42-43).

27.11.2024 року від приватного нотаріуса Луцького районного нотаріального округу О.П. Герасимчук надійшла інформація щодо спадкової справи після смерті ОСОБА_2 з додатками (ас 56-58).

Ухвалою Рожищенського районного суду Волинської області від 04.12.2024 року закрито підготовче провадження і справа призначена до розгляду по суті на 16.12.2024 року (ас 63-64).

Учасники справи, які були вчасно і належним чином повідомлені про день, час і місце розгляду справи (ас 65-68), в судове засідання не з`явилися.

13.12.2024 року представник позивача подав заяву про розгляд справи у відсутності його та позивача, позов підтримує та просить задовольнити (ас 69-70).

16.12.2024 року представник відповідача подав заяву про розгляд справи у його відсутності, проти задоволення позовних вимог не заперечує (ас 71). Відзиву на позовнну заяву не подано.

Суд ухвалив: розгляд справи в судовому засіданні проводити у відсутності учасників судового процесу, згідно ч. 1 ст. 223 ЦПК України.

У відповідності до вимог частини 2 статті 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Згідно частин 4, 5 статті 268 ЦПК України, у разі неявки всіх учасників справи в судове засідання, яким завершується розгляд справи, або розгляд справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.

Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.

Датою прийняття рішення у цій справі є 16 грудня 2024 року - дата складення повного судового рішення.

Всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги позовної заяви, дослідивши і об`єктивно оцінивши наявні у справі докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення заяви по суті, суд установив таке.

В судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мама ОСОБА_3 , яка до дня смерті проживала за адресою: АДРЕСА_1 , і після її смерті залишилося спадкове майно: житловий будинок, земельна ділянка, земельна частка (пай), і яка заповіт щодо спадкового майна не складала.

Після смерті ОСОБА_2 позивач прийняла спадщину шляхом фактичного вступу в управління та володіння спадковим майном і 21.09.2024 року звернулася до нотаріуса з метою оформлення права власності на спадкове майно.

Приватний нотаріус Луцького районного нотаріального округу О.П. Герасимчук своєю постановою від 21.09.2024 року відмовила у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом у зв`язку з пропуском строку для прийняття спадщини.

Дані обставини підтверджуються письмовими доказами: свідоцтвом про смерть ОСОБА_2 (ас 8), свідоцтвом про народження ОСОБА_1 (ОСОБА_1) (ас 9), Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу від 21.08.2024 року (ас 10), постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 21.09.2024 року (ас 11), Сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії ВЛ № 001284 (ас 12), довідкою виконкому Доросинівської сільської ради Луцького району Волинської області від 21.08.2024 року № 799 (ас 13), звітом про експертну грошову оцінку земельної частки (паю) від 04.11.2024 року (ас 14-32), інформацією щодо спадкової справи після смерті ОСОБА_2 (ас 56-58).

Надаючи правову оцінку встановленим у судовому засіданні фактичним обставинам справи, суд керується такими нормами права.

Відповідно до роз`яснень, даних в п.1 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» №7 від 30.05.2008 року, відносини спадкування регулюються правилами ЦК України, якщо спадщина відкрилась не раніше 1 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила Цивільного кодексу УРСР, у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом. У разі коли спадщина, яка відкрилась до набрання чинності ЦК України і строк на її прийняття не закінчився до 1 січня 2004 року, спадкові відносини регулюються цим Кодексом.

З огляду на вищезазначені нормативні положення, норми ЦК України застосовуються до спадщини, яка відкрилась, але була прийнята спадкоємцями після 1 січня 2004 року, а якщо спадщина була прийнята до 1 січня 2004 року - застосовуються норми ЦК УРСР 1963 року.

Оскільки спадщина після смерті ОСОБА_2 відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , то спірні правовідносини регулюються Цивільний Кодексом УРСР (далі - ЦК УРСР) в редакції станом на 16.02.2000 року.

Згідно частини 1 статті 529 ЦК УРСР, при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті.

Відповідно до положень частини 1 статті 525 ЦК УРСР, часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця, а при оголошенні його померлим день, зазначений в статті 21 цього Кодексу.

Відповідно до положень статті 548 ЦК УРСР, для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв.

Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту

відкриття спадщини.

Згідно з приписами пункту 1 частини 1 статті 549 ЦК УРСР, визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.

Аналізуючи зазначені норми матеріального права у їх системному зв`язку, належить дійти висновку, що спадкоємець вважається таким, що прийняв спадщину, якщо після часу відкриття спадщини (після смерті спадкодавця) фактично вступив у володіння спадковим майном.

З письмових доказів, а саме з: свідоцтва про смерть ОСОБА_2 (ас 8), свідоцтва про народження ОСОБА_1 (ОСОБА_1) (ас 9), Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу від 21.08.2024 року (ас 10), довідки виконкому Доросинівської сільської ради Луцького району Волинської області від 21.08.2024 року № 799 (ас 13), встановлено, що позивач, як спадкоємець першої черги за законом, вступила у фактичне володіння спадковим майном - земельною часткою (паєм) розміром 4,81 в умовних кадастрових гектарах, яка перебуває у колективній власності КСП «Вперед» в селі Вічині Луцького району Волинської області, згідно сертифіката на право на земельну частку (пай) серії ВЛ № 001284, до спливу шести місяців з дня смерті спадкодавця - ОСОБА_2 , шляхом догляду за спадковим будинком та садінням голоду, зберіганням правовстановлюючих документів.

Інших спадкоємців, крім ОСОБА_1 , за законом першої черги після смерті ОСОБА_2 , а також спадкоємців, які мають право на обов`язкову частку, немає.

Враховуючи вищенаведене у сукупності, суд доходить висновку, що, відповідно до положень пункту 1 частини 1 статті 549 ЦК УРСР, позивачі прийняли спірну спадщину, шляхом вступу у фактичне володіння та управління спадковим майном.

Згідно частини 2 статті 548 ЦК УРСР, прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.

За таких обставин, станом на день смерті спадкодавця, а саме з 16.02.2000 року позивачу належить на праві власності спірне спадкове майно.

Враховуючи вищенаведене у сукупності, суд доходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є підставними, обрунтованими, а тому підлягають до задоволення.

З урахуванням прохання позивача, судові витрати витрати слід залишити за нею.

Керуючись статтями 4, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 77-81, 83, 141, 247, 258, 259, 263, 264, 265, 268 ЦПК України, суд

у х в а л и в:

Позов ОСОБА_1 до Доросинівської сільської ради Луцького району Волинської області про встановлення юридичного факту та визнання права власності на спадкове майно - задовольнити.

Встановити юридичний факт, що ОСОБА_1 прийняла спадщину після смерті матері - ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , шляхом вступу в управління та володінням спадковим майном.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на спадкове майно, а саме на: земельну частку (пай) розміром 4,81 в умовних кадастрових гектарах, яка перебуває у колективній власності КСП «Вперед» в селі Вічині Луцького району Волинської області, згідно сертифіката на право на земельну частку (пай) серії ВЛ № 001284, виданого на підставі рішення Рожищенської районної державної адміністрації від 17 грудня 1996 року № 396, зареєстрованого в книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 4891 на ім`я ОСОБА_2 , в порядку спадкування першої черги спадкоємців за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 .

Відповідач: Доросинівська сільська рада Луцького району Волинської області, місце знаходження: с. Доросині Луцького району Волинської області, вулиця Миру, 60, код ЄДРПОУ: 04333201.

Дата складення повного тексту рішення суду: 16.12.2024 року.

Головуючий суддя Н.В. Шептицька

СудРожищенський районний суд Волинської області
Дата ухвалення рішення16.12.2024
Оприлюднено18.12.2024
Номер документу123780338
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —167/1140/24

Рішення від 16.12.2024

Цивільне

Рожищенський районний суд Волинської області

Шептицька Н. В.

Ухвала від 04.12.2024

Цивільне

Рожищенський районний суд Волинської області

Шептицька Н. В.

Ухвала від 06.11.2024

Цивільне

Рожищенський районний суд Волинської області

Шептицька Н. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні