Рішення
від 09.12.2024 по справі 545/3533/24
ПОЛТАВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 545/3533/24

Провадження № 2/545/1906/24

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"09" грудня 2024 р. Полтавський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого судді - Цибізової С.А.,

з участю секретаря - Гречко Я.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтава цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: Коломацька сільська рада Полтавського району Полтавської області, про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування, -

в с т а н о в и в :

Позивач звернулася до суду з позовом про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_3 , після смерті якого залишилося спадкове нерухоме майно до складу якого увійшла належна йому земельна ділянка, площею 5,6 гектарів, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 5324080500:00:013:0050, яка розташована на території Василівської сільської ради. Згідно з заповітом, посвідченим секретарем Василівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, зареєстрованим в реєстрі за №14 від 15.06.2015, ОСОБА_3 заповів все своє майно ОСОБА_2 . Іншим спадкоємцем першої черги, який прийняв спадщину - ОСОБА_1 . На день смерті спадкодавця ОСОБА_1 мала право на обов`язкову частку у спадщині, оскільки має інвалідність ІІ групи. Постановою державного нотаріуса Полтавської районної державної нотаріальної контори від 01.08.2024 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину.

Просила визнати за ОСОБА_1 право власності на спадкове майно в порядку спадкування, яке залишилось після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 на 1/8 частину земельної ділянки площею 5,6 гектар, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 5324080500:00:013:0050, що знаходиться на території Василівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, що належала ОСОБА_3 , на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії ІІІ-ПЛ №055160 від 11.03.2000, виданого Василівською сільською радою Полтавського району Полтавської області.

У судове засідання позивач та її представник не з`явилися, попередньо представник надав заяву про розгляд справи без їхньої участі, позовні вимоги підтримав та просив задовольнити, щодо винесення заочного рішення не заперечував.

Відповідач, будучи повідомленою про дату та час судового розгляду справи, у судове засідання не з`явилася, зави про розгляд справи без участі не надала. Згідно з п. 2 ч.7, ч. 8 ст. 128 ЦПК України вважається такою, що повідомлена належним чином.

Представник третьої особи - Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області у судове засідання не з`явився, попередньо надавши заяву про розгляд справи без його участі, при вирішенні спору поклався на розсуд суду.

За змістом ч.4 ст.223 ЦПК України, у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).

Відповідно до вимог ч.1 ст.280 ЦПК України, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

За таких обставин, за згодою представника позивача, проводиться заочний розгляд справи.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення позову у повному обсязі з таких підстав.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача ОСОБА_3 , про що 24.12.2020 Виконавчим комітетом Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області складений відповідний актовий запис №45 та видане свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 .

Згідно з довідкою до акту огляду МСЕК вбачається, що ОСОБА_1 є особою з інвалідністю ІІ групи.

Після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 відкрилася спадщина на належне йому нерухоме майно, а саме на земельну ділянку площею 5,6 гектарів, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 5324080500:00:013:0050, яка розташована на території Василівської сільської ради.

Рішенням Полтавського районного суду Полтавської області від 02.04.2024 за позовом ОСОБА_4 до Коломацької сільської ради, ОСОБА_1 визнано за ОСОБА_4 , в порядку спадкування за заповітом, після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 батька- ОСОБА_3 , право власності на 7/8 частини земельної ділянки з кадастровим номером 5324080500:00:013:0050, площею 5,6 га, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області, що належала померлому ОСОБА_3 на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії ІІІ-ПЛ № 055160 від 11.03.2000 року, виданого Василівською сільською радою Полтавського району Полтавської області.

Рішенням суду встановлено, що на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії ІІІ-ПЛ № 055160 від 11.03.2000 року, виданого Василівською сільською радою, померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 належала земельна ділянка площею 5,6 га. з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. В подальшому вказана земельна ділянка була зареєстрована в установленому порядку з присвоєнням кадастрового номеру 5324080500:00:013:0050. ОСОБА_3 за життя був складений заповіт, посвідчений секретарем Василівської сільської ради Полтавського району Полтавської області 15 червня 2015 року, згідно якого все належне йому майно заповідалось - ОСОБА_4 .

До першої черги спадкоємців за законом померлого ОСОБА_3 відносились його дружина ОСОБА_5 , донька ОСОБА_4 (позивач), донька відповідач ОСОБА_1 та донька ОСОБА_6 .

З огляду на наявність 4 спадкоємців майна померлого ОСОБА_3 , частка, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом, становить 1/4, відповідно, розмір обов`язкової частки у спадщині становить 1/8. ОСОБА_5 відмовилась від спадщини, а донька ОСОБА_6 - не прийняла її протягом встановленого строку.

Отже, з урахуванням викладеного, частка ОСОБА_2 у спадковому майні як спадкоємця за заповітом складає 7/8 частини, частка Відповідача 2, як спадкоємця, який має право на обов`язкову частку у спадщині - 1/8 частину.

Згідно зі ч.4 ст.82 ЦПК України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Таким чином зазначеним рішенням суду встановлено наявність у ОСОБА_1 прав на 1/8 частину спірної земельної ділянки, що є предметом позову у даному спорі, як спадкоємиці, що має право на обовязкову частку у спадщині.

Полтавською районною державною нотаріальною конторою 23.02.2021 відкрита спадкова справа №76/2021 після померлого ОСОБА_3 .

З матеріалів спадкової справи №76/2021 вбачається, що із заявою про прийняття спадщини за законом за померлим ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 звернулась дочка померлого ОСОБА_1 .

У зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документу на 1/8 частину земельної ділянки із загальної площе 5,60 га. передану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва розташованої на території Василівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, постановою державного нотаріуса Полтавської районної державної нотаріальної контори від 01.08.2024 №514/02-31 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на спадкове нерухоме майно.

У відповідності до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла, до інших осіб.

Згідно ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ч.1,3. ст.1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1,5.ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Статтею 1225 ЦК України встановлено, що право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Відповідно до ст. 328 ЦК України, право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до положень ст.317, ст.319 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.

За нормами ст.391, ст.392 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном. Власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.

Відповідно до ч.1 ст.1241 ЦК України малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов`язкова частка).

Враховуючи, що ОСОБА_1 як спадкоємниця першої черги за законом є непрацездатною особою, вона відповідно до положень ст.1241 ЦК України має право на обов`язкову частку у спадковому майні, а саме: у розмірі 1/8 частини всього спадкового майна.

Суд вважає, що неможливість оформлення права власності позивачем на спадкове майно у встановлений законом спосіб в порядку спадкування порушує законні права власності на спадкове майно позивача, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення.

Керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 258-260, 280-282 ЦПК України, -

в и р і ш и в :

Позовну заяву задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 ) право власності на спадкове майно в порядку спадкування, яке залишилось після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 на 1/8 частину земельної ділянки площею 5,6 гектар, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 5324080500:00:013:0050, що знаходиться на території Василівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, що належала ОСОБА_3 , на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії ІІІ-ПЛ №055160 від 11.03.2000, виданого Василівською сільською радою Полтавського району Полтавської області.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Полтавського апеляційного суду шляхом подання протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення апеляційної скарги.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заяви про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Суддя: С. А. Цибізова

СудПолтавський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення09.12.2024
Оприлюднено18.12.2024
Номер документу123782022
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —545/3533/24

Рішення від 09.12.2024

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Цибізова С. А.

Рішення від 09.12.2024

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Цибізова С. А.

Ухвала від 17.10.2024

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Цибізова С. А.

Ухвала від 22.08.2024

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Цибізова С. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні