Рішення
від 12.12.2024 по справі 753/10712/24
ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА

справа № 753/10712/24

провадження № 2/753/6840/24

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2024 року Дарницького районного суду м. Києва Трусова Т. О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами цивільну справу за позовом об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Бажана 12" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по сплаті щомісячних внесків на утримання будинку та прибудинкової території,

ВСТАНОВИВ:

У травні 2024 р. об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Бажана 12" (далі також - ОСББ "Бажана 12", об`єднання, ОСББ, позивач) звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 (далі по тексту - ОСОБА_1 , відповідачка, боржник) про стягнення заборгованості по сплаті щомісячних внесків на утримання будинку та прибудинкової території в загальному розмірі 32 666,31 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на наступне. Відповідачка є власником квартири АДРЕСА_1 , загальна площа якої 99,8 квадратних метри. ОСОБА_1 не виконував рішення загальних зборів ОСББ "Бажана 12" своєчасно і в повному обсязі не сплачував встановлені внески та платежі у розмірах і строки, що встановлені загальними зборами об`єднання, які є обов`язковими для всіх співвласників. Внаслідок несплати у відповідача станом на 28.05.2024 року утворилась заборгованість у розмірі 25 782,76 грн. ОСОБА_1 , як боржник, що прострочив виконання грошового зобов`язання, на підставі положень статті 625 ЦК України зобов`язаний сплатити зазначену суму боргу з урахуванням інфляційної складової в сумі 5 280,16 грн та трьох відсотків річних в сумі 1 603,39 грн.

Ухвалою суду від 07.06.2024 позовну заяву залишено без руху і позивачу надано строк для усунення недоліків.

Ухвалою суду від 25.06.2024 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

За зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання відповідача неодноразово судом направлялись ухвала про відкриття провадження та позовна заява з додатками, які повернулись з відміткою "за закінченням терміну зберігання".

Отже ураховуючи, що судом вжито усіх можливих і розумних заходів щодо повідомлення відповідача про розгляд справи, та неподання ним у встановлений судом строк відзиву на позов, справа вирішується за наявними матеріалами відповідно до положень частини восьмої статті 178 ЦПК України.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у позовній заяві, суд встановив такі обставини та визначені відповідно до них правовідносини.

27.05.2016 було зареєстроване ОСББ "Бажана 12". Згідно з пунктів чотири та п`ять Протоколу № 1 Загальних зборів співвласників ОСББ "Бажана 12" від 12.12.2016 було прийнято рішення про затвердження кошторису на 2017 рік та розміру щомісячного внеску на утримання будинку та прибудинкової території у розмірі 3,70 грн за 1 квадратний метр загальної площі житлового/нежитлового приміщення.

Пунктом четвертим Протоколу № 5 Загальних зборів співвласників ОСББ "Бажана 12" від 27.09.2020 було прийнято рішення про затвердження кошторису на 2021 - 2022 роки та розмір щомісячного внеску на утримання будинку та прибудинкової території - 6.30 грн за 1 квадратний метр для мешканців житлових приміщень; 7,0 грн - за один квадратний метр для власників приміщень першого поверху; 7,50 грн - за один квадратний метр для власників приміщень технічних поверхів.

Відповідачу на праві власності належить квартира АДРЕСА_1 , загальна площа якої 99,8 кв.м. Щомісячний розмір внеску на утримання будинку з листопада 2020 року по жовтень 2021 року становив 553,89 грн, а з листопада 2021 року по квітень 2024 року - 628,74 грн.

ОСОБА_1 було порушено передбачений законодавством обов`язок із сплати внесків на рахунок ОСББ "Бажана 12", внаслідок чого станом 28.05.2024 року виникла заборгованість у розмірі 25 782.76 грн.

Варто зазначити, що несплата відповідачем обов`язкових щомісячних внесків є порушенням його зобов`язань як співвласника перед позивачем та є підставою для стягнення з ОСОБА_1 на користь позивача простроченої заборгованості по сплаті щомісячних внесків з урахуванням встановленого індексу інфляції та трьох відсотків річних, а саме 5 280,16 грн індексу інфляції та 1 603,39 грн - три відсотки річних.

25.07.2024 на адресу суду від позивача надійшла заява про збільшення розміру позовних вимог в якій зазначає, що після подання позову відповідач продовжує не виконувати належним чином свої зобов`язання, як співвласник, щодо повної сплати щомісячних внесків на утримання будинку та прибудинкової території, внаслідок чого станом на 23.07.2024 за відповідачем утворилась заборгованість по сплаті щомісячних внесків на утримання будинку та прибудинкової території у розмірі 26 040,24 грн. ОСОБА_1 як боржник, що прострочив виконання грошового зобов`язання, на підставі положень статті 625 ЦК України зобов`язаний сплатити зазначену суму боргу з урахуванням інфляційної складової в сумі 5 976,30 грн та трьох відсотків річних в сумі 1 720,21 грн. Отже загальна сума вимог позивача до відповідача становить 33 736,75 грн.

31.07.2024 від позивача надійшла заява про стягнення з відповідача ОСОБА_1 на користь позивача понесених судових витратив загальному розмірі 7 422,40 грн, які складається із сплати судового збору в розмірі 2 422,40 грн та витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 5 000 грн.

Об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту ОСББ приймати рішення про надходження та витрати коштів об`єднання; встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до ремонтного фонду; здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків та платежів; вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених Законом України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку".

Частиною другою статті 625 ЦК України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

За приписами статті 1 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", співвласником багатоквартирного будинку є власник квартири або нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку; управління багатоквартирним будинком - вчинення співвласниками багатоквартирного будинку дій щодо реалізації прав та виконання обов`язків співвласників, пов`язаних з володінням, користуванням і розпорядженням спільним майном багатоквартирного будинку.

Частиною другою статті 7 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" встановлено, що кожний співвласник несе зобов`язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника.

Відповідно до частини четвертої статті 4 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію права співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання. Статтею 10 цього Закону передбачено, що вищим органом управління об`єднання є загальні збори його членів, до виключної компетенції яких, зокрема, належить затвердження кошторису, балансу об`єднання та річного звіту; визначення розмірів внесків і платежів членами об`єднання. За результатами розгляду питань, віднесених до компетенції загальних зборів, приймається рішення, яке може бути оскаржено в судовому порядку.

Статтею 15 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" встановлено, що співвласник зобов`язаний, зокрема виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання; виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.

Об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту, зокрема: встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; визначати підрядника, укладати договори про управління та експлуатацію, обслуговування, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення майна з будь якою фізичною або юридичною особою; здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків і платежів.

Для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право, зокрема: вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів (статті 16, 17 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку"). Статтею 20 цього Закону передбачено, що частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.

Статтями 4-5, частиною третьою статті 12 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", статтею 382 ЦК України, передбачено, що власники квартир багатоквартирних будинків є співвласниками усіх допоміжних приміщень будинку та його технічного обладнання і зобов`язані брати участь у загальних витратах, пов`язаних з утриманням будинку та прибудинкової території відповідно до своєї частки у майні будинку. Частиною другою статті 7 Закону Закону № 2189-VIII вказано, що індивідуальний споживач зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.

Відповідно до частини першою статті 319 ЦК України, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд, а стаття 322 цього кодексу передбачає, що власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно статті 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

За приписами статті 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Положеннями статей 526, 530, 611 ЦК України передбачено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства у встановлений строк (термін), а у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Відповідно до статті 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умова, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Враховуючи наведене, суд вважає позовні вимоги законними, обґрунтованими, і такими, що підлягають задоволенню, оскільки судом встановлено, що відповідач є власницею квартирі АДРЕСА_1 і є споживачем послуг, які надає позивач, а тому суд покладає в обґрунтування свого рішення наданий позивачем розрахунок як об`єктивний і належний доказ, що містить відомості щодо розміру нарахованих сум, здійснений на основі затверджених в установленому порядку норм та пропорційно до загальної площі належної відповідачу квартири.

Отже на підставі наведених позивачем аргументів і оцінки наданих ним доказів суд дійшов висновку про обґрунтованість і доведеність вимог позивача про стягнення з відповідача заборгованості по сплаті внесків на утримання будинку та прибудинкової території у розмірі 26 040,24 грн, індексу інфляції у розмірі 5 976,30 грн, трьох відсотків річних у розмірі 1 720,21 грн, а всього стягнути 33 736,75 грн.

За приписами статті 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених вимог, а інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, у разі задоволення позову - на відповідача.

За подання позову позивачем сплачений судовий збір у розмірі 2 422,40 грн, а також понесені витрати на оплату правничої допомоги в розмірі 5 000 грн, що підтверджуються наданими суду доказами, а саме: договором про надання правової допомоги № 83/16042024 від 16.04.2024; Акт про надання адвокатських послуг № 2 до Договору про надання правової допомоги № 83/16042024 від 16.04.2024, рахунком № 2/83/16042024 від 07.05.2024 та платіжною інструкцією № 1937 від 08.05.2024.

Клопотання про зменшення розміру витрат позивача на професійну правничу допомогу відповідачем не заявлялось.

Отже з огляду на результат розгляду справи суд покладає на відповідачку в повному обсязі усі понесені позивачем судові витрати в загальному розмірі 7 422,40 грн.

На підставі викладеного, керуючись статтями 4, 5, 7, 12, 13, 19, 76, 77, 80, 81, 89, 141, 259, 263-265, 268, 273, 274-279, 354 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Бажана 12" задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , рнокпп: НОМЕР_1 ) на користь об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Бажана 12" (місцезнаходження: м. Київ, проспект Миколи Бажана, буд. 12,ЄДРПОУ: 40514385) заборгованість по сплаті внесків на утримання будинку та прибудинкової території у розмірі 26 040,24 грн, індекс інфляції у розмірі 5 976,30 грн, три проценти річних у розмірі 1 720,21 грн та судові витрати- 7 422,40 грн, а всього стягнути 41 159 (сорок одна тисяча сто п`ятдесят дев`ять) гривень 15 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя:

СудДарницький районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення12.12.2024
Оприлюднено18.12.2024
Номер документу123782814
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них

Судовий реєстр по справі —753/10712/24

Рішення від 12.12.2024

Цивільне

Дарницький районний суд міста Києва

Трусова Т. О.

Ухвала від 07.06.2024

Цивільне

Дарницький районний суд міста Києва

Трусова Т. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні