ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа №766/10201/24
Пров. №2/766/10842/24
09 грудня 2024 року м. Херсон
Херсонський міський суд Херсонської області у складі: головуючого судді Ус О.В., секретар судового засідання Петішкін О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань міського суду в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Кредитної спілки «Бебко Фінанс» про стягнення суми строкового внеску (депозиту) та процентів,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просила стягнути з КС "Бебко Фінанс" на свою користь грошові кошти у розмірі 39 тис. грн. суму внеску за договором №646/д/2021 про залучення строкового внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок від 19.07.2021 р.; 5712,17 грн. проценти за вказаним договором; 5281,65 грн. інфляційні втрати за ст. 625 ЦК України; 2152,56 грн. 3% річних, що разом становить 52146,38 грн.
В обгрунтування позову вказала, що між нею та КС "Бебко Фінанс" 19.07.2021 року укладено договір №646/д/2021 про залучення строкового внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок, на виконання умов якого внесла 39 тис. грн. Вказує, що вона неодноразово зверталася до кредитної спілки із проханням повернення вкладів та процентів, однак, всі прохання залишилися без задоволення.
Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 01.07.2024 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження та призначено судовий розгляд.
Позивачка в судове засідання не прибула, представником подано заяву про розгляд справи у відсутність, позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини не явки суд не повідомляв, відзив не подано.
Відповідно до ст. 280 ЦПК України у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений про час і місце судового засідання і від якого не надійшло повідомлення про поважність причин неявки, відповідач не подав відзив, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Відповідно до ч. 4 ст. 223 ЦПК України у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).
Суд ухвалив проводити заочний розгляд справи, ухваливши заочне рішення.
За приписами ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні ним правовідносини.
Згідно ізст. 4 ч. 1 ЦПК Україникожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно дост. 13 ч. 1 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
У відповідності із положеннямист. 12 ЦПК Україницивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (ч. 1ст. 76 ЦПК України).
Згідно із ч. 2ст. 77 ЦПК Українипредметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Докази мають бути належними, допустимими, достовірними (ст. 77,78,79 ЦПК України).
Відповідно до ч. 1ст. 80 ЦПК України, достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Згідно із ч. 1ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях (ч. 6ст. 81 ЦПК України).
19 липня 2021 року між між Кредитною спілкою "Бебко Фінанс" та ОСОБА_1 укладено договір №646/д/2021 про залучення строкового внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок. За умовами договору вкладник вносить строковий внесок (вклад) члена кредитної спілки на депозитний рахунок до спілки, а спілка приймає внесок на умовах строковості, зворотності та платності в сумі 39000,00 грн. початком якого є дата внесення внеску, а закінченням 19 серпня 2022 року (арк. справи 14-16).
За п. 2.2 договору, процентна ставка за внеском встановлюється у розмірі 13,5% річних.
Сплата процентів, нарахованих на внесок, здійснюється спілкою з 4 по 15 число кожного місяця за період, за який відбулось нарахування процентів протягом дії цього договору (п. 2.6 договору).
Спілка зобов`язується повернути члену КС суму внеску, а також нараховані, але не сплачені проценти на внесок в день, визначений п. 1.1 договору в якості закінчення строку внеску (п. 2.7 договору).
Строк дії договору становить 13 місяців (п. 7.1 договору).
На виконання умов договору, ОСОБА_1 19 липня 2021 року внесено 39 тис. грн., що підтверджено ордером №276 до заяви на перезарахування грошових коштів від 19.07.2021 р.
30.03.2024 року ОСОБА_1 на адресу КС "Бебко Фінанс" надіслано заяву про надання довідки щодо її внеску за договором №646/д/2021 від 19.07.2021 р., яка залишена КС без виконання.
Відповідно до ч.1ст. 1 Закону України "Про кредитні спілки", кредитна спілка - це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об`єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об`єднаних грошових внесків членів кредитної спілки.
Згідно з ч.ч.1, 3, 5, 6ст. 10 Закону України "Про кредитні спілки", членами кредитної спілки можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають на території України, об`єднані хоча б за однією з ознак, зазначених у частині першійстатті 6 цього Закону, мають повну цивільну дієздатність, з урахуванням обмежень, передбачених частиною другою цієї статті. Прийняття до кредитної спілки та виключення з її складу провадяться на підставі письмової заяви особи за рішенням спостережної ради кредитної спілки, крім випадків припинення членства у зв`язку із смертю особи або виключенням члена за рішенням загальних зборів у разі порушення ним статуту кредитної спілки. Членство у кредитній спілці настає з дня сплати особою вступного та обов`язкового пайового внесків у порядку, передбаченому статутом кредитної спілки. В першу чергу сплачується вступний внесок. У разі коли вступний та обов`язковий пайовий внески сплачено у різні дні, першим днем членства вважається день сплати обов`язкового пайового внеску. Днем припинення членства у кредитній спілці вважається день прийняття загальними зборами членів кредитної спілки або спостережною радою кредитної спілки відповідного рішення.
Члени кредитної спілки мають право: брати участь в управлінні справами кредитної спілки, обирати та бути обраними до її органів управління; вносити пропозиції на розгляд органів управління кредитної спілки; одержувати від кредитної спілки кредити та користуватися іншими послугами, які надаються членам кредитної спілки відповідно до її статуту; одержувати інформацію про діяльність кредитної спілки, ознайомлюватися з річними балансами, фінансовими звітами, протоколами засідань органів управління кредитної спілки та іншими документами щодо діяльності кредитної спілки; одержувати дохід на свій пайовий внесок, якщо інше не передбачено статутом кредитної спілки; вийти з членів кредитної спілки в порядку, передбаченому цим Законом та статутом кредитної спілки (ч. 1ст. 11 Закону України "Про кредитні спілки").
Статтею 23 Закону України "Про кредитні спілки"визначено, що внески (вклади) членів кредитної спілки на депозитні рахунки, а також нарахована на такі кошти та пайові внески плата (проценти) належать членам кредитної спілки на праві приватної власності.
Кошти, що належать членам кредитної спілки, обліковуються окремо.
Кошти, що належать членам кредитної спілки, використовуються для надання кредитів членам кредитної спілки, а у разі наявності тимчасово вільних коштів членів кредитної спілки - можуть розміщуватися спілкою на депозитних рахунках в установах банків, які мають ліцензію на право роботи з вкладами громадян, і в об`єднаній кредитній спілці, а також у державні цінні папери, перелік яких встановлюється Уповноваженим органом.
Кожний член кредитної спілки має право одержати належні йому кошти, зазначені в частині першій цієї статті, у порядку і строки, які визначені відповідно до частини сьомоїстатті 10 цього Закону, статуту кредитної спілки або укладеними з членом кредитної спілки договорами.
Згідност. 629 ЦК України, договір є обов`язковим для виконанням сторонами.
Відповідно до ст. 525,526 ЦК України, одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання повинні виконуватися належним чином і в установлений строк відповідно до вказівок закону, акту планування, договору, а при відсутності таких вказівок - відповідно до вимог, що звичайно ставляться.
За змістом статей524,533-535,625 ЦК Українигрошовим зобов`язанням є виражене в грошових одиницях (національній валюті України чи в грошовому еквіваленті в іноземній валюті) зобов`язання сплатити гроші на користь іншої сторони, яка, відповідно, має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Виходячи з зазначеного, встановлено, що відповідач не виконав умови договору щодо повернення коштів за договором та нарахованих відсотків.
Суд погоджується з наданим позивачкою розрахунком процентів, оскільки відповідачем на спростування проведеного розрахунку заперечень не надано. Розрахунок вказаних сум наданий суду позивачем відповідає вимогам закону і відповідачем не оспорений.
На підставі наведеного суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Оскільки позивачка як споживач, була звільнена від сплати судового збору при подачі даного позову на підставі ч. 3ст. 22 Закону України «Про захист прав споживачів», суд вважає необхідним відповідно дост. 141 ЦПК Українистягнути з відповідача на користь держави судовий збір в сумі 1211 грн. 20 коп.
Підстави для негайного виконання судового рішення відсутні.
Заходи забезпечення позову судом не застосовувалися.
Керуючись ст. 1, 10, 23 Закону України «Про кредитні спілки», Законом України «Про захист прав споживачів», ст. 525, 526, 617, 629 ЦК України, ст. 12, 13, 76-83, 89, 141, 229, 263-265, 267, 288, 352, 354 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Кредитної спілки «Бебко Фінанс» про стягнення суми строкового внеску (депозиту) та процентів - задовольнити.
Стягнути з Кредитної спілки «Бебко Фінанс» (ЄДРПОУ 37048996, місцезнаходження: м. Херсон, проспект Незалежності, буд. 48) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) суму коштів за договором про залучення строкового внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок №646/д/2021 від 19.07.2021 року в розмірі 39 тис. грн. основної суми та 5712,17 грн. відсотків; 5281,65 грн. інфляційних втрат та 2152,56 грн. 3% річних, що разом становить 52146,38 грн. (п`ятдесят дві тисячі сто сорок шість гривень тридцять вісім копійок).
Стягнути з Кредитної спілки «Бебко Фінанс» (ЄДРПОУ 37048996, місцезнаходження: м. Херсон, проспект Незалежності, буд. 48) на користь держави судовий збір у розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).
Заочне рішення суду може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою. відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин. У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленомуЦПК України.У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленомуЦПК України до Херсонського апеляційного суду протягом 30 днів з дня складення повного тексту судового рішення. Якщо повне рішення не були вручено у день його складення, позивач має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження у випадку подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Апеляційна скарга подається до Херсонського апеляційного суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
СуддяО. В. Ус
Суд | Херсонський міський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 09.12.2024 |
Оприлюднено | 18.12.2024 |
Номер документу | 123784018 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, пов’язаних із застосуванням Закону України «Про захист прав споживачів» |
Цивільне
Херсонський міський суд Херсонської області
Ус О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні