Справа № 420/29881/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 грудня 2024 рокум. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіПотоцької Н.В.
за участю секретаряЗагрійчук О.В.
сторін:
представника позивачаГудими І.Б.
представника відповідачаКобилянської Д.М.
розглянувши за правилами загального позовного провадження (у відкритому судовому засіданні по суті) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області, в якому позивач просить:
визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 08.08.2024 року №32998/15-32-24-04-20, прийняте Головним управлінням ДПС в Одеській області.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що між сторонами виник спір щодо наявності у позивача встановленого пунктом 14 підрозділу І розділу ХХ «Перехідних положень» Податкового кодексу України права не включати у 2021 році доходи, отримані внаслідок ліквідації іноземної компанії до складу загального річного оподатковуваного доходу, правомірності проведення відповідачем камеральної перевірки з питань правильності та повноти нарахування позивачем податкових зобов`язань у декларації про майновий стан і доходи за 2021 рік та наявності у контролюючого органу підстав для збільшення оскаржуваним рішенням податкових зобов`язань позивача.
Положеннями діючого на момент виникнення спірних відносин податкового законодавства України визначено випадки можливості невключення до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку на доходи фізичних осіб за 2020-2021 податковий (звітний) період доходів у грошовій та/або іншій майновій формі, отриманих внаслідок ліквідації (припинення) іноземної юридичної особи для двох окремих категорій осіб, а саме: акціонерів відповідної іноземної юридичної особи та кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) відповідної іноземної юридичної особи, якщо такий дохід отриманий ними від номінального утримувача (номінального власника) компанії.
Зокрема, акціонери іноземної юридичної особи, що ліквідована (припинена) мають право не включати до складу свого загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку на доходи фізичних осіб за 2020-2021 податкові (звітні) періоди, доходи у вигляді доходів у грошовій та/або іншій майновій формі, отримані внаслідок ліквідації (припинення) такої іноземної юридичної особи, в разі дотримання сукупності наступних умов:
- відповідна іноземна юридична особа була створена на підставі правочину або закону іноземної держави (території) або її було зареєстровано (якщо цього вимагає законодавство такої держави (території) не пізніше 23.05.2020;
- ліквідацію (припинення) відповідної іноземної юридичної особи розпочато не раніше 01.01.2020 та завершено не пізніше 31.12.2021;
- відповідним платником податків (акціонером іноземної юридичної особи, що ліквідована) подано до контролюючого органу податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2020/2021 рік;
- відповідним платником податків (акціонером іноземної юридичної особи, що ліквідована), одночасно із податковою декларацією про майновий стан і доходи за 2020/2021 рік подано до контролюючого органу складену у довільній формі заяву про звільнення таких доходів від оподаткування із зазначенням характеристик отриманого майна та ліквідованої (припиненої) іноземної юридичної особи;
- відповідним платником податків (акціонером іноземної юридичної особи, що ліквідована), одночасно із податковою декларацією про майновий стан і доходи за 2020/2021 рік подано до контролюючого органу документи, що містять відомості про вартість отриманого майна, відповідно до фінансової звітності іноземної юридичної особи, на дату прийняття рішення про розподіл майна у якості виплати доходу у зв`язку з ліквідацією (припиненням) іноземної юридичної особи.
Відтак, сукупний аналіз положень податкового законодавства свідчить про те, що інших умов (у тому числі, конкретного переліку додаткових документів), які б надавали можливість акціонерам іноземної юридичної особи, що ліквідована (припинена), не включати до складу свого загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку на доходи фізичних осіб за 2020-2021 податкові (звітні) періоди, доходи у вигляді доходів у грошовій та/або іншій майновій формі, отримані внаслідок ліквідації (припинення) такої іноземної юридичної особи, не передбачено.
31.01.2022р. через уповноважену особу, позивачем, ОСОБА_2 , як одним з двох акціонерів іноземної юридичної особи (Привілейованої компанії з обмеженою відповідальності «ДЖІ-БІ-ЕС, ІНК.»), подано до контролюючого органу податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2021 рік та низку додаткових документів, в порядку пункту 14 підрозділу 1 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України, в тому числі складену в довільній формі заяву про звільнення таких доходів від оподаткування із зазначенням характеристик отриманого майна та ліквідованої (припиненої) іноземної юридичної особи, а також документи, що містять відомості про вартість отриманого майна, відповідно до фінансової звітності іноземної юридичної особи, складеної відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності, на дату прийняття рішення про розподіл майна у якості виплати доходу у зв`язку з ліквідацією (припиненням) іноземної юридичної особи.
Крім цього, позивачем з власної ініціативи було подано до податкового органу також документи, на підтвердження відомостей поданої податкової декларації, а саме: копію свідоцтв про реєстрацію Компанії; копію реєстру акціонерів від 16.11.2020р.; копію Протоколу позачергових загальних зборів акціонерів (учасників) від 12.11.2020р.; копію Акту приймання- передачі частки (частини частки) у статутному капіталі ТОВ «БЕЛЛ»; копію витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань щодо ТОВ «БЕЛЛ»; копію Акту приймання- передачі частки (частини частки) у статутному капіталі ТОВ «ОФІС-ЦЕНТР «ПРИМОРСЬКИЙ»; копію витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань щодо ТОВ «ОФІС-ЦЕНТР «ПРИМОРСЬКИЙ»; копію Акту приймання-передачі грошових коштів; копію виписки з банку від 27.05.2021р.; копію Витягу з реєстру компаній Кайманових островів; копію фінансової звітності іноземної компанії; копії декларації про майновий стан і доходи за 2021р. Ряд додатків до заяви подані іноземною мовою та перекладені на державну мову з апостилем.
Згідно річного звіту та фінансової звітності (Annual report and financial statement) за рік, що закінчився 16 грудня 2020 року компанії «ДЖІ-БІ-ЕС, ІНК.», керівництво має намір припинити діяльність Компанії. Компанія має достатньо коштів для погашення зобов`язань. Відповідно до п. 4 Примітки до звіту про рух коштів, грошові кошти та їх еквіваленти для цілей складання цього звіту про рух коштів включають: 8 715 дол. США. Як зазначено в цьому звіті, Компанія володіє дочірніми компаніями, а саме: корпоративними правами у розмірі 95,10% в ТОВ «БЕЛЛ», що складає станом на 16.12.200 року 2 562 613 дол. США (еквівалент у гривні 71 135 565 грн.) та корпоративними правами у розмірі 100% в ТОВ «ОФІЦ-ЦЕНТР «ПРИМОРСЬКИЙ», що складає станом на 16.12.2020 року 287 150 дол. США (еквівалент у гривні 7971 000 грн.).
Отже, отриманий ОСОБА_2 у 2021 році дохід від ліквідації (припинення) іноземної юридичної особи - компанії «ДЖІ-БІ-ЕС, ІНК» (GBS,INC.) правомірно не включено ним до складу доходу який підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб, з огляду на відповідність такого доходу критеріям (сукупності умов) передбаченим п. 14 підрозділу 1 розділу ХХ «Перехідних положень» Податкового кодексу України.
Процесуальні дії
Ухвалою суду від 03.10.2024 року відкрито провадження по справі в порядку загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 30.10.2024.
18.10.2024 року за вхід.№ЕС/54826/24 надійшов відзив на позов, в якому, зокрема, наголошено на необґрунтованості вимог позивача, оскільки відповідно до заяв про звільнення доходів від оподаткування (вх. №7755/6 від 31.01.2022 та №35879/6 від 28.07.2022) до податкової декларації про майновий стан та доходи за 2021 рік (звітної та уточненої) та копій документів встановлено, що на формування рядок 10.7 розділу ІІ декларації мало вплив отримання ОСОБА_3 іноземних доходів у грошовій на іншій майновій формі, отриманих в наслідок ліквідації Привілейованої компанії з обмеженою відповідальністю «ДЖІ-БІ-ЕС, ІНК» (GBS. INK).
Аналізуючи копії річного звіту та фінансової звітності Привілейованої компанії з обмеженою відповідальністю «ДЖІ-БІ-ЕС, ІНК» (GBS. INK) встановлено невідповідність ресурсів обсягам здійснюваної діяльності: «штучне» створення статутного капіталу компанії внаслідок проведених циклічних фінансових операцій, купівлі-продажу цінних паперів, що мають ознаки фіктивності.
Також, до перевірки не надано наступні первинні документів, які необхідні для підтвердження отримання доходів у грошовій та/або іншій майновій формі, отриманих внаслідок ліквідації (припинення) іноземної юридичної особи або іноземного утворення без статусу юридичної особи та відповідність до категорій осіб, визначених п.3) п.170.13 1ст.170, пп.1 та пп.1 та 2 п.14 підрозділу 1 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, доходи яких, не включаються до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу такого платника податку на доходи фізичних осіб відповідних звітних (податкових) років за умови дотримання усіх вимог, визначених п.14 підрозділу 1 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ, а саме:
- свідоцтво про реєстрацію компанії звітності Привілейованої компанії з обмеженою відповідальністю «ДЖІ-БІ-ЕС, ІНК» (GBS. INK);
- статут/установчий договір Привілейованої компанії з обмеженою відповідальністю «ДЖІ-БІ-ЕС, ІНК» (GBS. INK);
- свідоцтво про володіння долями участі/акціями Привілейованої компанії з обмеженою відповідальністю «ДЖІ-БІ-ЕС, ІНК» (GBS. INK);
- сертифікати акцій Привілейованої компанії з обмеженою відповідальністю «ДЖІ-БІ-ЕС, ІНК» (GBS. INK);
- вартість активів Привілейованої компанії з обмеженою відповідальністю «ДЖІ-БІ-ЕС, ІНК» (GBS. INK);
- статус бенефіціара у банківських формах Привілейованої компанії з обмеженою відповідальністю «ДЖІ-БІ-ЕС, ІНК» (GBS. INK);
- свідоцтво про ліквідацію Привілейованої компанії з обмеженою відповідальністю «ДЖІ-БІ-ЕС, ІНК» (GBS. INK).
Таким чином, враховуюче вищевикладене, перевіркою неможливо підтвердити факт відповідність доходу ФОПП ОСОБА_1 , відображеного у рядку 10.7 розділу ІІ податкової декларації про майновий стан та доходи (доходи, отримані з джерел за межами України), які відповідно до п.3) п.170.13 1 ст.170, пп.1 та 2 п.14 підрозділу 1 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України не включаються до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу та повинні оподатковуватись згідно вимог п.п. 170.11.1п. 170.11 ст. 170 ПКУ.
В порушення вимог п.п.162.1.1 п.162.1 ст.162, п.163.1 ст.163 , п.164.1 ст.164, п.п.168.2.1 п.168.2 ст.168, п. 170.11 ст. 170, п.167.1 ст.167 Кодексу ОСОБА_3 податок на доходи з фізичних осіб з доходів у сумі 7 141 012,09грн., отриманих з джерел за межами України не нараховано та до бюджету не сплачено.
23.10.2024 за вхід.№ЕС/56411/24 надійшла відповідь на відзив, в якій представником позивача додатково наголошено на помилковості висновків податкового органу, так як фізичній особі платнику податків ОСОБА_4 ані при врученні Наказу Головного управління ДПС в Одеській області від 03.05.2024 року №4590-п «Про проведення документальної позапланової перевірки фізичної особи платника податків ОСОБА_1 », ані в ході проведення документальної перевірки контролюючим органом не було повідомлено, яка саме податкова інформація, що свідчить про порушення платником податків валютного та/або податкового законодавства, стала підставою для проведення цієї перевірки, чи яка саме недостовірність даних міститься у податкових деклараціях, поданих платником податків.
Як стверджує представник відповідача у відзиві на позов, зміст встановленого в ході документальної перевірки порушення, наведене в акті від 04.07.2024 року №28322/15-32-24-04-15/2052322317, базується на тому, що фізична особа платник податків ОСОБА_5 не надав, на думку контролюючого органу, в повному обсязі документи, що стосуються предмета перевірки (перелік ненаданих документів наведений контролюючим органом на сторінках 6 та 7 акту перевірки).
Однак, як вказувалось в позовній заяві та повторно наводиться як додаткове пояснення у відповіді на відзив, такий висновок контролюючого органу повністю протирічить даним, наведеним в п. 1.9 розділу І «Загальні положення» акту перевірки, де контролюючим органом вказаний узагальнений перелік документів, які було використано при проведенні документальної невиїзної перевірки, а саме: 1) відомості з ДРФО про джерела та суми доходів; 2) податкова декларація про майновий стан та доходи за 2021 рік; 3) заяви про звільнення доходів від оподаткування у вигляді доходів у грошовій формі та/або іншій майновій формі, отриманих внаслідок ліквідації (припинення) іноземної юридичної особи від 31.01.2022 року вихідний №31/1, вхідний до ДПС №7755/6, та від 28.07.2022 року вихідний №28/07, вхідний до ДПС №35879/6; 4) Протокол загальних зборів акціонерів Привілейованої компанії з обмеженою відповідальністю ДЖІ-БІ-ЕС, ІНК.; 5) свідоцтво про реєстрацію Привілейованої компанії з обмеженою відповідальністю «ДЖІ-БІ-ЕС, ІНК»; 6) реєстр учасників Привілейованої компанії з обмеженою відповідальністю «ДЖІ-БІ-ЕС, ІНК»; 7) акти приймання-передачі грошових коштів Привілейованої компанії з обмеженою відповідальністю «ДЖІ-БІ-ЕС, ІНК»; 8) виписка по валютному рахунку від 21.06.2021 року Привілейованої компанії з обмеженою відповідальністю «ДЖІ-БІ-ЕС, ІНК»; 9) річний звіт та фінансова звітність Привілейованої компанії з обмеженою відповідальністю «ДЖІ-БІ-ЕС, ІНК»; 10) акт приймання передачі частки у статутному фонді ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "БЕЛЛ" (код ЄДРПОУ 30914307); 11) акт приймання передачі частки у статутному фонді ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ОФІС-ЦЕНТР "ПРИМОРСЬКИЙ" (код ЄДРПОУ 32094147); 12) виписка по банківському рахунку в ПАТ «МТБ БАНК» за 2021 рік; 13) договори оренди та додаткові угоди до них.
Крім того, позивач додатково зазначає, що до заяви від 31.01.2022 року, вихідний №31/1 (вхідний до ДПС №7755/6), що наведена контролюючим органом в пункті 3 переліку наданих до перевірки документів (п.1.9 на сторінці 3 акту перевірки), ОСОБА_2 були додані наступні документи: копія Свідоцтва про реєстрацію Компанії; копія реєстру акціонерів від 16.11.2020 р.; копія Протоколу позачергових загальних зборів акціонерів (учасників) від 12.11.2020 р.; копія Акту приймання-передачі частки (частини частки) у статутному капіталі ТОВ "БЕЛЛ"; витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань щодо ТОВ "БЕЛЛ"; копія Акту приймання-передачі частки (частини частки) у статутному капіталі ТОВ "ОФІС-ЦЕНТР "ПРИМОРСЬКИЙ"; витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань щодо ТОВ "ОФІС-ЦЕНТР "ПРИМОРСЬКИЙ"; копія Акту приймання-передачі грошових коштів; копія виписки з банку від 27.05.2021 р., копія Витягу з реєстру компаній Кайманових островів; копія фінансової звітності іноземної юридичної особи; копія декларації про майновий стан і доходи за 2021 рік та до заяви від 28.07.2022 року вихідний №28/07 (вхідний до ДПС №35879/6), що наведена контролюючим органом в пункті 3 переліку наданих до перевірки документів (п.1.9 на сторінці 3 акту перевірки), ОСОБА_2 були додані наступні документи: копія звітної податкової декларації про майновий стан і доходи за 2021р.; копія уточнюючої податкової декларації про майновий стан і доходи за 2021р.; копія заяви про звільнення від оподаткування від 31.01.2022 року.
Тобто, усі необхідні документи для перевірки податкового законодавства щодо оподаткування доходів фізичних осіб, одержаних від ліквідації (припинення) іноземної юридичної особи, надавалися до контролюючого органу ГУ ДПС в Одеській області фізичною особою платником податків ОСОБА_2 неодноразово.
У підготовчому засіданні 30.10.2024 оголошено перерву до 18.11.2024.
Ухвалою суду від 18.11.2024 закрито підготовче провадження у справі та призначено розгляд справи по суті на 09.12.2024.
Судове засідання по суті, призначене на 09.12.2024, через відсутність електропостачання в будівлі суду, відкладено на 11.12.2024.
В судовому засіданні 11.12.2024 оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ
ОСОБА_5 у періоді, що перевірявся, був платником податку на доходу фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування, військового збору, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування, земельного податку з фізичних осіб, податку на нерухоме майно, відмінного від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками житлової та нежитлової нерухомості.
31.01.2022 року фізична особа платник податків ОСОБА_5 , РНОКПП НОМЕР_1 , надав до контролюючого органу - ГУ ДПС в Одеській області податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2021 рік, тип декларації звітна, із заявою у довільній формі від 31.01.2022 року №31/1 «Про звільнення доходів від оподаткування», із зазначенням характеристик отриманого майна та ліквідованої (припиненої) іноземної юридичної особи, згідно змісту якої:
«Станом на 31.12.2021 року платник податків, ОСОБА_5 , є резидентом України для цілей оподаткування в Україні в розумінні пп. 14.1.213 п. 14.1 ст. 14 ПК України. В травні 2019 року я став акціонером іноземної компанії "ДЖІ-БІ-ЕС, ІНК." (GBS, INC.) - Привілейована компанія з обмеженою відповідальністю "ДЖІ-БІ-ЕС, ІНК." (далі - Компанія), яка була заснована на Кайманових островах 19 квітня 1994 року згідно із Законом про Компанії Кайманових островів. 12 листопада 2020 року акціонери вирішили ліквідувати Компанію, що закріплено Протоколом позачергових загальних зборів акціонерів (учасників) від 12.11.2020 р. Станом на 26.07.2021 року Компанія була ліквідована (Витяг з реєстру додається). У зв`язку з ліквідацією Компанії платник податків, ОСОБА_5 , 18 травня 2021 року за актами приймання-передачі отримав наступне майно:
1. частку в статутному капіталі ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "БЕЛЛ" (код ЄДРПОУ 30914307, місцезнаходження: 67584, Одеська область, Лиманський район, селище Ліски, вулиця Миколаївська дорога, будинок 30), в розмірі 47,55% (сорок сім цілих п`ятдесят п`ять сотих) відсотків, статутного капіталу Товариства, що становить 35 567 782 (тридцять п`ять мільйонів п`ятсот шістдесят сім тисяч сімсот вісімдесят дві) гривні 50 копійок;
2. частку в статутному капіталі ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ОФІС-ЦЕНТР "ПРИМОРСЬКИЙ" (код ЄДРПОУ 32094147, місцезнаходження: 65012, Одеська область, місто Одеса, вулиця Велика Арнаутська, будинок 17) в розмірі 50% (п`ятдесят) відсотків, статутного капіталу Товариства, що становить 3 985 500 (три мільйона дев`ятсот вісімдесят п`ять тисяч п`ятсот) гривень 00 копійок;
3. 50% решти коштів з банківських рахунків Привілейованої компанії з обмеженою відповідальністю ДЖІ-БІ-ЕС, ІНК., що складає з урахуванням комісії обслуговуючого банку Привілейованої компанії з обмеженою відповідальністю ДЖІ-БІ-ЕС, ІНК. за переказ грошових коштів 4 320,28 (чотири тисячі триста двадцять доларів США 28 центів) доларів США, що еквівалентно 119 006,86 грн (сто дев`ятнадцять тисяч шість грн 86 копійок) за курсом НБУ на дату отримання коштів. Відповідно до пункту 14 підрозділу 1 розділу XX Податкового кодексу України (далі - ПК України) тимчасово до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку на доходи фізичних осіб за 2020-2021 податкові (звітні) періоди не включаються доходи у вигляді доходів у грошовій та/або іншій майновій формі, отримані внаслідок ліквідації (припинення) іноземної юридичної особи або іноземного утворення без статусу юридичної особи платником податків: 1) акціонером (учасником, партнером, пайовиком, засновником, контролюючою особою) іноземної юридичної особи або іноземного утворення без статусу юридичної особи у разі дотримання усіх таких умов: а) процедура ліквідації (припинення) іноземної юридичної особи або іноземного утворення без статусу юридичної особи розпочата не раніше 1 січня 2020 року та завершена не пізніше 31 грудня 2021 року; б) платник податків подав до контролюючого органу одночасно з податковою декларацією за відповідний податковий (звітний) рік складену в довільній формі заяву про звільнення таких доходів від оподаткування із зазначенням характеристик отриманого майна та ліквідованої (припиненої) іноземної юридичної особи або іноземного утворення без статусу юридичної особи, а також документи, що містять відомості про вартість отриманого майна, відповідно до фінансової звітності іноземної юридичної особи або іноземного утворення без статусу юридичної особи, складеної відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності, на дату прийняття рішення про розподіл майна у якості виплати доходу у зв`язку з ліквідацією (припиненням) іноземної юридичної особи або іноземного утворення без статусу юридичної особи; в) іноземну юридичну особу або іноземне утворення без статусу юридичної особи було створено на підставі правочину або закону іноземної держави (території) не пізніше 23 травня 2020 року або було зареєстровано не пізніше 23 травня 2020 року відповідно до законодавства іноземної держави (території) у випадку, якщо відповідно до законодавства такої іноземної держави (території), регуляторних вимог та/або документів, що регулюють діяльність (особистого закону) такої іноземної юридичної особи або іноземного утворення без статусу юридичної особи, така особа (утворення) підлягає реєстрації у відповідній державі (території). На підставі вищенаведеного та доданих копій документів, керуючись нормами пункту 14 підрозділу 1 розділу XX Податкового кодексу України, прошу звільнити від оподаткування зазначені вище доходи, отримані мною, ОСОБА_2 , внаслідок ліквідації Привілейованої компанії з обмеженою відповідальністю "ДЖІ-БІ-ЕС, ІНК.". Додатки на 62 (шістдесяти двох) аркушах:
1. Копія Свідоцтва про реєстрацію Компанії;
2. Копія реєстру акціонерів від 16.11.2020 р.;
3. Копія Протоколу позачергових загальних зборів акціонерів (учасників) від 12.11.2020 р. про прийняття рішення про припинення;
4. Копія Акту приймання-передачі частки (частини частки) у статутному капіталі ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "БЕЛЛ";
5. Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань щодо ТОВ "БЕЛЛ";
6. Копія Акту приймання-передачі частки (частини частки) у статутному капіталі ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ОФІС-ЦЕНТР "ПРИМОРСЬКИЙ";
7. Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань щодо ТОВ "ОФІС-ЦЕНТР "ПРИМОРСЬКИЙ";
8. Копія Акту приймання-передачі грошових коштів;
9. Копія виписки з банку від 27.05.2021 р.
10. Копія Витягу з реєстру компаній Кайманових островів (про стан компанії припинено);
11. Копія фінансової звітності іноземної юридичної особи;
12. Копія декларації про майновий стан і доходи за 2021 рік».
28.07.2022 року фізична особа платник податків ОСОБА_5 , РНОКПП НОМЕР_1 , надав до контролюючого органу - ГУ ДПС в Одеській області податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2021 рік, тип декларації уточнююча, із заявою у довільній формі від 28.07.2022 року №28/07 «Про звільнення доходів від оподаткування», із зазначенням характеристик отриманого майна та ліквідованої (припиненої) іноземної юридичної особи, згідно змісту якої:
«Наступним повідомляю, що мною 28.07.2022 року була подана уточнююча декларація про майновий стан та доходи за 2021 рік у зв`язку з необхідністю виправлення помилки щодо нарахування військового збору з доходів, отриманих внаслідок ліквідації (припинення) іноземної юридичної особи. Військовий збір в повному обсязі був сплачений 26.07.2022 року. Водночас відповідно до пункту 14 підрозділу ХХ Податкового Кодексу України тимчасово до складу загального місячного (річного) оподаткованого доходу платника податку на доходи фізичних осіб за 2020-2021 податкові (звітні) періоди не включаються доходи у вигляді доходів у грошовій та/або іншій майновій формі, отримані наслідок ліквідації (припинення) іноземної юридичної особи. Заяву при звільнення від оподаткування податком на доходи фізичних осіб щодо вищевказаних доходів та необхідні документи було подано мною 31.01.2022р. одночасно зі звітною податковою декларацією про майновий стан та доходи за 2021 рік. Додаток:
копія звітної податкової декларації про майновий стан і доходи за 2021р.;
копія уточнюючої податкової декларації про майновий стан і доходи за 2021р.;
копія заяви про звільнення від оподаткування від 31.01.2022р.».
19.09.2022 року фізичною особою платником податків ОСОБА_2 отримано поштою запит контролюючого органу Головного управління ДПС в Одеській області від 19.08.2022 року №17538/6/15-32-24-09-10 «Щодо надання податкової інформації у вигляді пояснень та їх документальних підтверджень», згідно змісту якого:
«Головне управління ДПС в Одеській області відповідно до п. 191. 1.1, 191.1.2, 191. 1.6, ст. 191, пп. 20.1.2 п. 20. ст. 20 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI (зі змінами та доповненнями, далі - ПKУ), за результатами розгляду документів, наданих Вами із заявою від 31.01.2022 до податкової декларації про майновий стан i доходи за 2021 рік (реєстраційний №12986) та заявою від 28.07.2022 до уточнюючої податкової декларації про майновий стан i доходи за 2021 рік (реєстраційний №179273) звертається За результатами проведеного аналізу інформації, зазначеної у податковій декларації про майновий встановлено, що у 2021 році Вами задекларовано доходи у вигляді доходів в грошовій та/або іншій майновій формі отриманого в наслідок ліквідації (припинення) іноземної юридичної особи чи іноземного утворення без статусу юридичної особи, платником податків акціонером, учасником, партнером, засновником, пайовиком, контролюючою особою іноземної юридичної компанії.
За умови дотримання вимог п.14 підрозділу 1 розділу XX «Перехідних положень» Податкового VI, та пункту 1 70.131 статті 170 розділу IV та Наказів Міністерства фінансів України від 14.05.2021 за №265 та від 06.01.2022 за №2 «Про затвердження Узагальнюючої податкової консультації щодо оподаткування доходів фізичних осіб, одержаних від ліквідації (припинення) іноземної юридичної особи або іноземного утворення без статусу юридичної особи», фізична особа, яка у звітному (податковому) році отримала доходи внаслідок ліквідації (припинення) іноземної юридичної особи або іноземного утворення без статусу юридичної особи, має подати у терміни, визначені Кодексом:
1) Податкову декларацію про майновий стан і доходи;
2) заяву у довільній формі, із зазначенням характеристик отриманого майна та ліквідованої (припиненої) іноземної юридичної особи або іноземного утворення без статусу юридичної особи;
3) документи, що містять відомості про вартість отриманого майна, відповідно до фінансової звітності іноземної юридичної особи або іноземного утворення без статусу юридичної особи, складеної відповідно до міжнародних стандартів фінансового обліку, на дату прийняття рішення про розподіл майна у якості виплати доходу у зв`язку з ліквідацією (припиненням) іноземної юридичної особи або іноземного утворення без статусу юридичної особи. У разі отримання доходу внаслідок ліквідації (припинення) іноземної юридичної особи чи іноземного утворення без статусу юридичної особи через номінального утримувача (номінального власника) такої особи або утворення платник податку в обов`язковому порядку додатково подає документи, що підтверджують його права на отримання відповідного майна.
Враховуючи вищезазначене, для підтвердження правомірності застосування Вами податкового звільнення, Головне управління ДПС в Одеській області пропонує надати перекладені на державну мову та засвідчені належним чином відповідно до вимог чинного законодавства документи, копії документів, що підтверджують задекларовані за 2021 рік доходи, отримані внаслідок ліквідації (припинення) іноземної юридичної особи, на виконання вимог пункту 14 підрозділу 1 розділу XX Податкового кодексу України, а саме:
- документ, що свідчить про реєстрацію іноземної юридичної особи (свідоцтво про реєстрацію юридичної особи, витяг з реєстру компаній (судового реєстру), статут юридичної особи тощо);
- документ, що свідчить про початок процедури ліквідації (припинення) іноземної юридичної особи: рішення (протокол) загальних зборів учасників, загальних зборів акціонерів, директора, ради директорів, інших уповноважених органів;
- документ, що свідчить про прийняття рішення про розподіл майна у якості виплати доходу у зв`язку з ліквідацією (припиненням) іноземної юридичної особи: рішення або ліквідаційний баланс ліквідаційного керуючого (ліквідаційних керуючих), директора (директорів), суду тощо;
- документи, що містять відомості про вартість отриманого майна, відповідно до фінансової звітності іноземної юридичної особи або іноземного утворення без статусу юридичної особи, складеної відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності: ліквідаційний баланс, рішення ліквідаційного керуючого (ліквідаційних керуючих) або директора (директорів) тощо;
- документ, що свідчить про отримання доходу у грошовій формі: податкова декларація, заява платника податку у довільній формі, виписка з банківського рахунку тощо; або у іншій майновій формі: податкова декларація, заява платника податку у довільній формі, виписка з банківського рахунку у цінних паперах, акт прийому-передачі, документи, що підтверджують державну реєстрацію права власності, тощо;
- документ, що містить відомості про приналежність до даної компанії:
а) Статус акціонера: свідоцтво про володіння акціями, реєстр акціонерів, витяг з реєстру компаній (судового реєстру), статут тощо;
б) Статус учасника: свідоцтво про володіння долями участі, реєстр учасників, витяг з реєстру компаній (судового реєстру), статут тощо;
в) Статус партнера: партнерський договір, свідоцтво партнера, витяг з реєстру компаній (судового реєстру) тощо;
г) Статус пайовика: свідоцтво про пайову участь, реєстр пайовиків тощо;
д) Статус засновника: договір трастового управління, трастовий договір, статут, засновницький договір, партнерський договір;
е) Статус контролюючої особи: заява платника податку у довільній формі, статус платника податку як бенефіціара у банківських формах тощо;
- документ, що свідчить про завершення процедури ліквідації (припинення) іноземної юридичної особи: свідоцтво про ліквідацію, витяг з реєстру компаній (судового реєстру), набір документів, що сукупно означають факт ліквідації за відповідним законом (наприклад, рішення (протокол) загальних зборів учасників та документ про повідомлення державного органу про прийняття такого рішення) тощо;
- завірені копії документів за 2020-2021 рік, щодо отриманих доходів та інші документи, що не увійшли до переліку, але по`вязані з отриманням зазначених доходів.».
На запит Головного управління ДПС в Одеській області від 19.08.2022 року №17538/6/15-32-24-09-10 «Щодо надання податкової інформації у вигляді пояснень та їх документальних підтверджень» фізичною особою платником податків ОСОБА_2 надано до Головного управління ДПС в Одеській області лист пояснення щодо надання податкової інформації та її документальне підтвердження від 04.10.2022 року №04/10, згідно змісту якого:
«На ваш запит №17538/6/15-32-24-09-10 від 19.08.2022р., отриманий фактично поштою 19.09.2022р., щодо надання пояснень та документального підтвердження задекларованих в податковій декларації про майновий стан і доходи за 2021 рік доходу отриманого внаслідок ліквідації (припинення) іноземної юридичної особи або іноземного утворення без статусу юридичної особи повідомляю наступне.
Станом на 31.12.2021 р. платник податків, ОСОБА_5 , є резидентом України для цілей оподаткування в Україні в розумінні пп. 14.1.213 п. 14.1 ст. 14 ПК України.
В травні 2019 року я став акціонером іноземної компанії "ДЖІ-БІ-ЕС, ІНК." (GBS, INC.) - Привілейована компанія з обмеженою відповідальністю "ДЖІ-БІ-ЕС, ІНК." (далі - Компанія), яка була заснована на Кайманових островах 19 квітня 1994 року згідно із Законом про Компанії Кайманових островів.
12 листопада 2020 року акціонери вирішили ліквідувати Компанію, що закріплено Протоколом позачергових загальних зборів акціонерів (учасників) від 12.11.2020 р.
Станом на 26.07.2021 року Компанія була ліквідована (Витяг з реєстру додається).
У зв`язку з ліквідацією Компанії платник податків, ОСОБА_5 , 18 травня 2021 року за актами приймання-передачі отримав наступне майно:
1. частку в статутному капіталі ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "БЕЛЛ" (код ЄДРПОУ 30914307, місцезнаходження: 67584, Одеська область, Лиманський район, селище Ліски, вулиця Миколаївська дорога, будинок 30), в розмірі 47,55% (сорок сім цілих п`ятдесят п`ять сотих) відсотків, статутного капіталу Товариства, що становить 35 567 782 (тридцять п`ять мільйонів п`ятсот шістдесят сім тисяч сімсот вісімдесят дві) гривні 50 копійок;
2. частку в статутному капіталі ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ОФІС-ЦЕНТР "ПРИМОРСЬКИЙ" (код ЄДРПОУ 32094147, місцезнаходження: 65012, Одеська область, місто Одеса, вулиця Велика Арнаутська, будинок 17) в розмірі 50% (п`ятдесят) відсотків, статутного капіталу Товариства, що становить 3 985 500 (три мільйона дев`ятсот вісімдесят п`ять тисяч п`ятсот) гривень 00 копійок;
3. 50% решти коштів з банківських рахунків Привілейованої компанії з обмеженою відповідальністю ДЖІ-БІ-ЕС, ІНК., що складає з урахуванням комісії обслуговуючого банку Привілейованої компанії з обмеженою відповідальністю ДЖІ-БІ-ЕС, ІНК. за переказ грошових коштів 4 320,28 (чотири тисячі триста двадцять доларів США 28 центів) доларів США, що еквівалентно 119 006,86 грн (сто дев`ятнадцять тисяч шість грн 86 копійок) за курсом НБУ на дату отримання коштів.
Відповідно до пункту 14 підрозділу 1 розділу XX Податкового кодексу України (далі -ПК України) тимчасово до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку на доходи фізичних осіб за 2020-2021 податкові (звітні) періоди не включаються доходи у вигляді доходів у грошовій та/або іншій майновій формі, отримані внаслідок ліквідації (припинення) іноземної юридичної особи або іноземного утворення без статусу юридичної особи платником податків:
1) акціонером (учасником, партнером, пайовиком, засновником, контролюючою особою) іноземної юридичної особи або іноземного утворення без статусу юридичної особи у разі дотримання усіх таких умов:
а) процедура ліквідації (припинення) іноземної юридичної особи або іноземного утворення без статусу юридичної особи розпочата не раніше 1 січня 2020 року та завершена не пізніше 31 грудня 2021 року;
б) платник податків подав до контролюючого органу одночасно з податковою декларацією за відповідний податковий (звітний) рік складену в довільній формі заяву про звільнення таких доходів від оподаткування із зазначенням характеристик отриманого майна та ліквідованої (припиненої) іноземної юридичної особи або іноземного утворення без статусу юридичної особи, а також документи, що містять відомості про вартість отриманого майна, відповідно до фінансової звітності іноземної юридичної особи або іноземного утворення без статусу юридичної особи, складеної відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності, на дату прийняття рішення про розподіл майна у якості виплати доходу у зв`язку з ліквідацією (припиненням) іноземної юридичної особи або іноземного утворення без статусу юридичної особи;
в) іноземну юридичну особу або іноземне утворення без статусу юридичної особи було створено на підставі правочину або закону іноземної держави (території) не пізніше 23 травня 2020 року або було зареєстровано не пізніше 23 травня 2020 року відповідно до законодавства іноземної держави (території) у випадку, якщо відповідно до законодавства такої іноземної держави (території), регуляторних вимог та/або документів, що регулюють діяльність (особистого закону) такої іноземної юридичної особи або іноземного утворення без статусу юридичної особи, така особа (утворення) підлягає реєстрації у відповідній державі (території).
На підставі вищенаведеного, керуючись нормами пункту 14 підрозділу 1 розділу XX Податкового кодексу України, мною була подана заява на звільнення від оподаткування доходів, отриманих внаслідок ліквідації Привілейованої компанії з обмеженою відповідальністю "ДЖІ-БІ-ЕС, ІНК." та відповідні підтверджуючі документи одночасно з наданням податкової декларації про майновий стан і доходи за 2021 рік.
Додатки:
1. Копія Свідоцтва про реєстрацію Компанії;
2. Копія реєстру акціонерів від 16.11.2020 р.;
3. Копія Протоколу позачергових загальних зборів акціонерів (учасників) від 12.11.2020 р.;
4. Копія Акту приймання-передачі частки (частини частки) у статутному капіталі ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "БЕЛЛ";
5. Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань щодо ТОВ "БЕЛЛ";
6. Копія Акту приймання-передачі частки (частини частки) у статутному капіталі ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ОФІС-ЦЕНТР "ПРИМОРСЬКИЙ";
7. Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань щодо ТОВ "ОФІС-ЦЕНТР "ПРИМОРСЬКИЙ";
8. Копія Акту приймання-передачі грошових коштів;
9. Копія виписки з банку від 27.05.2021 р.
10. Копія Витягу з реєстру компаній Кайманових островів;
11. Копія фінансової звітності іноземної юридичної особи».
03.05.2024 року Головним управлінням ДПС в Одеській області прийнято Наказ №4590-п «Про проведення документальної позапланової перевірки фізичної особи платника податків ОСОБА_1 », згідно з яким на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпункту 78.1.1, підпункту 78.1.4 пункту 78.1 статті 78, пункту 79.2 статті 79, підпункту 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України контролюючим органом ініційовано документальну позапланову невиїзну перевірку фізичної особи платника податків ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , з 24 червня 2024 року тривалістю 5 робочих днів. Згідно цього наказу перевірку провести за період діяльності 01.01.2021 по 31.12.2021 з метою перевірки дотримання вимог податкового законодавства щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати до бюджету належних сум податку на доходи фізичних осіб та військового збору.
Перевірка проводилась з 24.06.2024 року по 28.06.2024 року.
Перевірка проводилась у приміщенні Головного управління ДПС в Одеській області за адресою: м. Одеса, проспект Академіка Глушко, 17/2.
04.07.2024 року Головним управлінням ДПС в Одеській області підписано акт №28322/15-32-24-04-15/2052322317 «Про результати документальної позапланової перевірки фізичної особи платника податків ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , з питань своєчасності, достовірності нарахування та сплати до бюджету належних сум податків за період 01.01.2021 по 31.12.2021» (далі акт перевірки), згідно з яким контролюючим органом встановлено порушення вимог п.п.162.1.1 п.162.1 ст.162, п.163.1 ст.163 , п.164.1 ст.164, п.п.168.2.1 п.168.2 ст.168, п. 170.11 ст. 170, п.167.1 ст.167 Кодексу в результаті чого визначено суму податкових зобов`язань з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування за період, що перевірявся, на суму 7141012,09 грн.
08.08.2024 року на підставі акту від 04.07.2024 року №28322/15-32-24-04-15/2052322317 «Про результати документальної позапланової перевірки фізичної особи платника податків ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , з питань своєчасності, достовірності нарахування та сплати до бюджету належних сум податків за період 01.01.2021 по 31.12.2021» Головним управлінням ДПС в Одеській області складено та надіслано фізичній особі платнику податків ОСОБА_4 податкове повідомлення рішення №32998/15-32-24-04-20, згідно з яким збільшено суму грошового зобов`язання за платежем код КБК 11010500 «Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування» за податковими зобов`язаннями на суму 7141012,09 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями на суму 1785253,03 грн.
РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА ВИСНОВКИ СУДУ
Права і свободи людини, гарантії щодо них визначають зміст та спрямованість діяльності держави. Ст. 55 Конституції України проголошує: «Права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб».
Безперечно, забезпечити надійний захист прав і свобод людини та громадянина може тільки судова система, яка діє виключно на засадах законності, рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом, гласності судового процесу, змагальності сторін, додержання презумпції невинуватості тощо, в умовах незалежності і недоторканності суддів. Тому серед правових засобів захисту суб`єктивних прав і свобод людини та громадянина одним із найефективніших є судовий захист.
Дискреція не є довільною, вона завжди здійснюється відповідно до закону (права), оскільки, за положеннями частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судовий контроль за суб`єктами владних повноважень, які зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, не суперечить державному контролю, ці види контролю доповнюють один одного та забезпечують збалансовану систему стримувань і противаг.
Спірним питанням у даній справі є достатність документів, наданих позивачем, які необхідні для підтвердження отримання доходів у грошовій та/або іншій майновій формі, отриманих внаслідок ліквідації (припинення) іноземної юридичної особи або іноземного утворення без статусу юридичної особи та відповідність до категорій осіб, визначених п.3) п. 170.13 ст. 170, пп.1 та 2 п. 14 підрозділу 1 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, доходи яких не включаються до складу загального місячного (річного) оподаткованого доходу такого платника податків на доходи фізичних осіб відповідних звітних (податкових) років за умови дотримання усіх вимог, визначених п. 14 підрозділу 1 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, порядок їх адміністрування, права, обов`язки платників податків та зборів, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України від 02.12.2010 року №2755-VI (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі ПК України).
Відповідно до пункту 162.1.1 статті 162 ПКУ, платником податку (на доходи фізичних осіб) є фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.
Згідно пункту 163.1.1 статті 163 ПКУ об`єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Відповідно до пункту 14 підрозділу 1 розділу ХХ Перехідних положень ПК України, тимчасово до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку на доходи фізичних осіб за 2020-2021 податкові (звітні) періоди не включаються доходи у вигляді доходів у грошовій та/або іншій майновій формі, отримані внаслідок ліквідації (припинення) іноземної юридичної особи платником податків:
1) акціонером (учасником, партнером, пайовиком, засновником, контролюючою особою) іноземної юридичної особи або іноземного утворення без статусу юридичної особи у разі дотримання усіх таких умов:
а) процедура ліквідації (припинення) іноземної юридичної особи або іноземного утворення без статусу юридичної особи розпочата не раніше 1 січня 2020 року та завершена не пізніше 31 грудня 2021 року;
б) платник податків подав до контролюючого органу одночасно з податковою декларацією за відповідний податковий (звітний) рік складену в довільній формі заяву про звільнення таких доходів від оподаткування із зазначенням характеристик отриманого майна та ліквідованої (припиненої) іноземної юридичної особи або іноземного утворення без статусу юридичної особи, а також документи, що містять відомості про вартість отриманого майна, відповідно до фінансової звітності іноземної юридичної особи або іноземного утворення без статусу юридичної особи, складеної відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності, на дату прийняття рішення про розподіл майна у якості виплати доходу у зв`язку з ліквідацією (припиненням) іноземної юридичної особи або іноземного утворення без статусу юридичної особи;
в) іноземну юридичну особу або іноземне утворення без статусу юридичної особи було створено на підставі правочину або закону іноземної держави (території) не пізніше 23 травня 2020 року або було зареєстровано не пізніше 23 травня 2020 року відповідно до законодавства іноземної держави (території) у випадку, якщо відповідно до законодавства такої іноземної держави (території), регуляторних вимог та/або документів, що регулюють діяльність (особистого закону) такої іноземної юридичної особи або іноземного утворення без статусу юридичної особи, така особа (утворення) підлягає реєстрації у відповідній державі (території);
2) кінцевим бенефіціарним власником (контролером) від номінального утримувача (номінального власника) у розумінні пункту 103.3 статті 103 Податкового кодексу України за умови дотримання вимог підпунктів а - в підпункту 1 цього пункту. При цьому платник податків додатково до відомостей та документів, передбачених у підпункті б підпункту 1 цього пункту, зобов`язаний надати документи, що підтверджують отримання таких доходів від номінального утримувача (номінального власника) у зв`язку з ліквідацією (припиненням) іноземної юридичної особи або іноземного утворення без статусу юридичної особи.
Щодо доходів у грошовій формі, отриманих внаслідок ліквідації (припинення) іноземної юридичної особи або іноземного утворення без статусу юридичної особи платником податків - акціонером (учасником, партнером, пайовиком, засновником, контролюючою особою) іноземної юридичної особи або іноземного утворення без статусу юридичної особи, проводяться всі заходи щодо встановлення джерел походження таких доходів відповідно до законодавства у сфері фінансового моніторингу.
Системний аналіз наведених вище норм дає підстави для висновку, що положеннями діючого на момент виникнення спірних відносин податкового законодавства України визначено випадки можливості невключення до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку на доходи фізичних осіб за 2020-2021 податковий (звітний) період доходів у грошовій та/або іншій майновій формі, отриманих внаслідок ліквідації (припинення) іноземної юридичної особи для двох окремих категорій осіб, а саме: акціонерів відповідної іноземної юридичної особи та кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) відповідної іноземної юридичної особи, якщо такий дохід отриманий ними від номінального утримувача (номінального власника) компанії.
Зокрема, акціонери іноземної юридичної особи, що ліквідована (припинена) мають право не включати до складу свого загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку на доходи фізичних осіб за 2020-2021 податкові (звітні) періоди, доходи у вигляді доходів у грошовій та/або іншій майновій формі, отримані внаслідок ліквідації (припинення) такої іноземної юридичної особи, в разі дотримання сукупності наступних умов:
- відповідна іноземна юридична особа була створена на підставі правочину або закону іноземної держави (території) або її було зареєстровано (якщо цього вимагає законодавство такої держави (території) не пізніше 23.05.2020;
- ліквідацію (припинення) відповідної іноземної юридичної особи розпочато не раніше 01.01.2020 та завершено не пізніше 31.12.2021;
- відповідним платником податків (акціонером іноземної юридичної особи, що ліквідована) подано до контролюючого органу податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2020/2021 рік;
- відповідним платником податків (акціонером іноземної юридичної особи, що ліквідована), одночасно із податковою декларацією про майновий стан і доходи за 2020/2021 рік подано до контролюючого органу складену у довільній формі заяву про звільнення таких доходів від оподаткування із зазначенням характеристик отриманого майна та ліквідованої (припиненої) іноземної юридичної особи;
- відповідним платником податків (акціонером іноземної юридичної особи, що ліквідована), одночасно із податковою декларацією про майновий стан і доходи за 2020/2021 рік подано до контролюючого органу документи, що містять відомості про вартість отриманого майна, відповідно до фінансової звітності іноземної юридичної особи, на дату прийняття рішення про розподіл майна у якості виплати доходу у зв`язку з ліквідацією (припиненням) іноземної юридичної особи.
Відтак, сукупний аналіз положень податкового законодавства свідчить про те, що інших умов (у тому числі, конкретного переліку додаткових документів), які б надавали можливість акціонерам іноземної юридичної особи, що ліквідована (припинена), не включати до складу свого загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку на доходи фізичних осіб за 2020-2021 податкові (звітні) періоди, доходи у вигляді доходів у грошовій та/або іншій майновій формі, отримані внаслідок ліквідації (припинення) такої іноземної юридичної особи, не передбачено.
Для випадків ліквідації номінальної компанії передбачено додатково, що для кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) іноземної юридичної особи, що ліквідована, якщо відповідний дохід вони отримали від номінального утримувача (номінального власника) компанії, встановлено обов`язок додаткового надання (до наведених вище відомостей та документів) документів, що підтверджують отримання таких доходів від номінального утримувача (номінального власника) у зв`язку з ліквідацією іноземної юридичної особи.
Позивачем на виконання вказаних пункту 14 підрозділу 1 розділу ХХ Перехідних положень ПК України, з урахуванням Узагальнюючої податкової консультації щодо оподаткування доходів фізичних осіб, одержаних від ліквідації (припинення) іноземної юридичної особи або іноземного утворення без статусу юридичної особи, затвердженої наказом Міністерства фінансів України 06.01.2022 №2 (далі по тексту Узагальнююча консультація №2) було вчинено дії, спрямовані на декларування доходу, отриманого від ліквідації іноземної юридичної особи, з подальшим звільненням такого доходу від оподаткування податком на доходи фізичних осіб.
Як встановлено судом, 31.01.2022р. через уповноважену особу, позивачем, ОСОБА_2 , як одним з двох акціонерів іноземної юридичної особи (Привілейованої компанії з обмеженою відповідальності «ДЖІ-БІ-ЕС, ІНК.»), подано до контролюючого органу податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2021 рік та низку додаткових документів, в порядку пункту 14 підрозділу 1 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України, в тому числі складену в довільній формі заяву про звільнення таких доходів від оподаткування із зазначенням характеристик отриманого майна та ліквідованої (припиненої) іноземної юридичної особи, а також документи, що містять відомості про вартість отриманого майна, відповідно до фінансової звітності іноземної юридичної особи, складеної відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності, на дату прийняття рішення про розподіл майна у якості виплати доходу у зв`язку з ліквідацією (припиненням) іноземної юридичної особи.
Крім цього, позивачем з власної ініціативи було подано до податкового органу також документи, на підтвердження відомостей поданої податкової декларації, а саме: копію свідоцтв про реєстрацію Компанії; копію реєстру акціонерів від 16.11.2020р.; копію Протоколу позачергових загальних зборів акціонерів (учасників) від 12.11.2020р.; копію Акту приймання- передачі частки (частини частки) у статутному капіталі ТОВ «БЕЛЛ»; копію витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань щодо ТОВ «БЕЛЛ»; копію Акту приймання- передачі частки (частини частки) у статутному капіталі ТОВ «ОФІС-ЦЕНТР «ПРИМОРСЬКИЙ»; копію витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань щодо ТОВ «ОФІС-ЦЕНТР «ПРИМОРСЬКИЙ»; копію Акту приймання-передачі грошових коштів; копію виписки з банку від 27.05.2021р.; копію Витягу з реєстру компаній Кайманових островів; копію фінансової звітності іноземної компанії; копії декларації про майновий стан і доходи за 2021р.
Ряд додатків до заяви подані іноземною мовою та перекладені на державну мову з апостилем.
Згідно річного звіту та фінансової звітності (Annual report and financial statement) за рік, що закінчився 16 грудня 2020 року компанії «ДЖІ-БІ-ЕС, ІНК.», керівництво має намір припинити діяльність Компанії. Компанія має достатньо коштів для погашення зобов`язань. Відповідно до п. 4 Примітки до звіту про рух коштів, грошові кошти та їх еквіваленти для цілей складання цього звіту про рух коштів включають: 8 715 дол. США. Як зазначено в цьому звіті, Компанія володіє дочірніми компаніями, а саме: корпоративними правами у розмірі 95,10% в ТОВ «БЕЛЛ», що складає станом на 16.12.200 року 2 562 613 дол. США (еквівалент у гривні 71 135 565 грн.) та корпоративними правами у розмірі 100% в ТОВ «ОФІЦ-ЦЕНТР «ПРИМОРСЬКИЙ», що складає станом на 16.12.2020 року 287 150 дол. США (еквівалент у гривні 7 971 000 грн.).
У заяві про звільнення від оподаткування позивач зазначив інформацію про вид, форму та розмір доходу, отриманого ним у 2021 році від ліквідації іноземної компанії (Привілейованої компанії з обмеженою відповідальності «ДЖІ-БІ-ЕС, ІНК.»), а саме:
1) частку в статутному капіталі ТОВ «БЕЛЛ» (код ЄДРПОУ 30914307) в розмірі 47.55% статутного капіталу Товариства, що становить 35 567 782, 50 грн.;
2) частку в статутному капіталі ТОВ «ОФІС-ЦЕНТР «ПРИМОРСЬКИЙ» (код ЄДРПОУ 32094147) в розмірі 50% статутного капіталу Товариства, що становить 3 985 500 грн.;
3) 50% решти коштів з банківських рахунків Привілейованої компанії з обмеженою відповідальності «ДЖІ-БІ-ЕС, ІНК.», що складає з урахуванням комісії обслуговуючого банку іноземної компанії за переказ грошових коштів 4 320, 28 дол. США, що еквівалентно 119 006,86 грн. за курсом НБУ на дату отримання коштів, що підтверджується актом приймання-передачі частки (частини частки) у статутному капіталі ТОВ «БЕЛЛ», копією витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань щодо ТОВ «БЕЛЛ»; актом приймання- передачі частки (частини частки) у статутному капіталі ТОВ «ОФІС-ЦЕНТР «ПРИМОРСЬКИЙ»; витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань щодо ТОВ «ОФІС-ЦЕНТР «ПРИМОРСЬКИЙ»; актом приймання-передачі грошових коштів; копією виписки з банку від 27.05.2021р.
Крім того, як вбачається із свідоцтва про реєстрацію компанії (certificate of incorporation), заступник реєстратора компаній Кайманових островів, цим засвідчує, що згідно із Законом про Компанії (переглянутим), всі вимоги зазначеного закону щодо реєстрації компанії «ДЖІ-БІ-ЕС, ІНК.» (GBS,INC.) були дотримані та компанію звільнено від оподаткування, заснованою на Кайманових островах з обмеженою відповідальністю, дата набуття чинності 19 квітня 1994 року, про що свідчить проставлений підпис та печатка Заступника реєстратора компаній Кайманових островів С.І. ДЖЕФЕРСОН у Джорж-Тауні на Острові Великий Кайман.
Реєстром учасників (register of members) GBS,INC. підтверджено, що ОСОБА_5 був одним з двох акціонерів компанії «ДЖІ-БІ-ЕС, ІНК.», що в рівних частках володіли по 5 звичайних акцій компанії з 18 липня 2013р.
Згідно Протоколу позачергових загальних зборів акціонерів (учасників) компанії з відповідальністю учасників у межах належного їм пакету акцій «ДЖІ-БІ-ЕС, ІНК.», (зареєстрована на Кайманових островах, острів Великий Кайман, KY1-1106, Джоржтаун, вул. Саус Чьорч, 103, Харбор Плейс, Компанія «ІНТЕРНЕШНЛ КОРПОРЕЙШН СЕРВІСІС ЛТД», п/с 472), які відбулися 12 листопада 2020 року, акціонерами компанії прийнято рішення про:
1. Про добровільну ліквідацію Компанії;
2. Про призначення ліквідатора Компанії, встановлення його/її повноважень та відповідальності;
3. Про процедуру ліквідації компанії;
4. Про організацію виконання рішень, прийнятих на цих Позачергових Загальних Зборах.
Відповідно до звіту про пошук (search report) від 26.07.2021р. (код авторизації: 422558408759) статус Компанії «ДЖІ-БІ-ЕС, ІНК.» (GBS,INC.) ліквідовано добровільно.
Таким чином, на переконання суду, вказані документи свідчать про повне виконання ним вимог п. 14 підрозділу 1 розділу ХХ «Перехідних положень» Податкового кодексу України, які дозволяють не включати задекларований позивачем дохід, отриманий у грошовій формі, внаслідок ліквідації (припинення) іноземної юридичної особи до складу загального річного оподатковуваного доходу платника податку на доходи фізичних осіб за 2021 податковий (звітний) період.
Отже, отриманий ОСОБА_2 у 2021 році дохід від ліквідації (припинення) іноземної юридичної особи - компанії «ДЖІ-БІ-ЕС, ІНК.» (GBS,INC.) правомірно не включено ним до складу доходу який підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб, з огляду на відповідність такого доходу критеріям (сукупності умов) передбаченим п. 14 підрозділу 1 розділу ХХ «Перехідних положень» Податкового кодексу України.
Матеріалами справи також підтверджено, що іноземна юридична особа - компанія «ДЖІ-БІ-ЕС, ІНК.» (GBS,INC.) була створена (зареєстрована) 19.04.1994р. (тобто, не пізніше 23.05.2020, як вимагає ПК України) відповідно до законодавства ОСОБА_6 , що підтверджується вже наведеним вище свідоцтвом про реєстрацію.
Ліквідація (припинення) відповідної іноземної юридичної особи - компанії «ДЖІ-БІ-ЕС, ІНК.» (GBS,INC.) була розпочата 12.11.2020 (тобто, не раніше 01.01.2020) та завершена 26.07.2021 (тобто, не пізніше 31.12.2021, як того вимагає ПК України), що підтверджується вже вказаними вище письмовим протоколом позачергових загальних зборів акціонерів (учасників) компанії з відповідальністю учасників від 12.11.2020 та звітом про пошук від 26.07.2021р.
Таким чином, всупереч висновкам, зробленим відповідачем в Акті від 04.07.2024р. №28322/15-32-24-04-15/2052322317 про результати документальної позапланової невиїзної перевірку з питань декларування доходів, своєчасності, достовірності нарахування та сплати належних сум податків до бюджету платником податків позивачем та спірному податковому повідомленні-рішенні від 08.08.2024 року №32998/15-32-24-04-20, ОСОБА_2 було своєчасно (тобто, разом із відповідною податковою декларацією за 2021 рік, ) подано до контролюючого органу за місцем свого перебування на обліку як платника податків, всі визначені положеннями п. 14 підрозділу 1 розділу ХХ «Перехідних положень» Податкового кодексу України, для акціонера іноземної юридичної особи, що ліквідована, всі необхідні документи для невключення ним до складу доходу який підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб, доходу від ліквідації (припинення) компанії «ДЖІ-БІ-ЕС, ІНК.» (GBS,INC.).
Надання позивачем до податкового органу одночасно із поданням декларації про майновий стан і доходи за 2021 рік, будь-яких інших документів, крім заяви про звільнення від оподаткування та вартості отриманого доходу нормами діючого законодавства України не передбачено, проте, такі документи було надано додатково позивачем для підтвердження достовірності та беззаперечності підстав, наявних для звільнення від оподаткування вказаного доходу та законності його отримання.
Посилання відповідача в Акті від 04.07.2024р. №28322/15-32-24-04-15/2052322317 про встановлення шляхом аналізу копії річного звіту та фінансової звітності Привілейованої компанії з обмеженою відповідальності «ДЖІ-БІ-ЕС, ІНК.» фактів невідповідності ресурсів обсягам діяльності: «штучне» створення статутного капіталу компанії внаслідок проведення «циклічних» операцій, купівлі-продажу цінних паперів, що мають ознаки фіктивності, спростовується тим, що проведення оцінки активів чи аудиту звітності компанії іноземної юридичної особи чи іноземного утворення без статусу юридичної особи, що ліквідується (припиняється), для цілей застосування вимог пункту 14 підрозділу 1 розділу XX Кодексу та пункту 170.13-1 статті 170 розділу IV Кодексу, не передбачено.
Крім того, будь-якого детального аналізу річного звіту та фінансової звітності Привілейованої компанії з обмеженою відповідальності «ДЖІ-БІ-ЕС, ІНК.» податковим органом не наведено. Останній обмежився виключно висновком, який не грунтується на первинних документах.
Суд вважає за доцільне наголосити, що прозорість адміністративних процедур є ефективним запобіжником державному свавіллю. Вмотивоване рішення демонструє особі, що вона була почута, дає стороні можливість апелювати проти нього. Лише за умови прийняття обґрунтованого рішення може забезпечуватися належний публічний та, зокрема, судовий контроль за адміністративними актами суб`єкта владних повноважень.
Про дотримання податковим органом вимог обґрунтованості під час прийняття відповідного акту індивідуальної дії свідчитиме належна мотивація його висновку, зокрема зі встановленням обставин, що мають значення для цілей застосування вимог пункту 14 підрозділу 1 розділу XX Кодексу та пункту 170.13-1 статті 170 розділу IV Кодексу, а також за умови посилання на докази, якими такі обставини можуть бути підтверджені, із зазначенням причин їх прийняття чи відхилення.
І навпаки, ненаведення мотивів прийнятих рішень «суб`єктивізує» акт державного органу та не дає змогу суду встановити дійсні підстави та причини, за яких цей орган прийшов саме до таких висновків, надати їм правову оцінку та встановити законність, обґрунтованість, пропорційність прийнятого рішення.
В адміністративному судочинстві добросовісність (несвавільність, розумність, справедливість) рішення суб`єкта владних повноважень означає, що при його прийнятті повинен бути застосований певний стандарт поведінки посадових осіб такого суб`єкта, що характеризується законністю, транспарентністю та повагою до прав та інтересів суб`єкта приватного права (від лат. uberrima fides - найбільш добросовісний).
Законодавством України (Конституцією та законами України) прямо передбачений обов`язок суб`єктів владних повноважень дотримуватися принципу належного урядування, відповідно, адміністративні суди під час розгляду та вирішення спорів, що виникають у сфері публічно-правових відносин, мають перевіряти дотримання цього принципу у всіх його аспектах з урахуванням конкретних обставин справи. Фактичне застосування принципу належного урядування є своєрідним "маркером" того як в Україні гарантуються статті 1, 3, 6, 8, 19, 55, 56, 124 Конституції України, а суди застосовують частину другу статті 2 КАС України та статті 3 і 4 Угоди про асоціацію з ЄС.
Реалізація принципу належного урядування у сучасних публічно-управлінських відносинах набуває особливо важливого значення з огляду на те, що тільки за умови дотримання цього принципу суб`єктами владних повноважень можна говорити про існування демократичної, соціальної та правової держави, громадянського суспільства, а також формування принципово нової форми здійснення публічного управління, заснованої на прийнятті суб`єктами владних повноважень легітимних (таких, що ґрунтуються на законі), справедливих (враховують баланс інтересів різних суб`єктів) та ефективних (передбачають можливість безумовного виконання) рішень, вибудовуванні публічно-сервісних відносин між людиною та державою, у яких відповідні інституції та процеси служать інтересам всього суспільства.
Конституційний Суд України сформулював юридичні позиції, згідно з якими "держава різними правовими засобами забезпечує захист прав і свобод людини і громадянина в особі органів законодавчої, виконавчої і судової влади та інших державних органів, які здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України" (друге речення абзацу другого пункту 3 мотивувальної частини Рішення від 23 травня 2001 року № 6-рп/2001); Конституція України закріпила принцип відповідальності держави перед людиною за свою діяльність, який проявляється передусім у конституційному визначенні обов`язків держави (статті 3, 16, 22)" (перше речення абзацу четвертого пункту 2 мотивувальної частини Рішення від 30 травня 2001 року №7-рп/2001).
У Рішенні від 16 листопада 2022 року № 9-р (II)/2022 Конституційний Суд України вказав, що на виконання вимог Конституції України держава має втілювати у своїй діяльності конституційний принцип її відповідальності перед людиною та посутньо пов`язаний із ним принцип "добропорядного врядування" (good governance), що полягає в обов`язку держави втілити у своїй діяльності фундаментальні засади побудови, організації та реалізації державної влади для утвердження правдивої демократії, додержання людських прав та верховенства права (правовладдя) як загальноєвропейських цінностей.
Верховний Суд у постанові від 28 лютого 2020 року у справі № П/811/1015/16 також наголошував на тому, що принцип належного урядування має надзвичайно важливе значення для забезпечення правовладдя в Україні. Неухильне дотримання основних складових принципу належного урядування забезпечує прийняття суб`єктами владних повноважень легітимних, справедливих та досконалих рішень. Крім того, принцип належного урядування підкреслює те, що між людиною та державою повинні бути вибудовані саме публічно-сервісні відносини, у яких інституції та процеси служать всім членам суспільства.
Особливо небезпечно допускати відступ суб`єктів владних повноважень від принципу належного урядування у випадку, коли суб`єкт приватного права у правовідносинах з державою діє добросовісно.
Зазначене кореспондується з частиною першою статті 6 Закону України від 17 лютого 2022 року №2073-IX "Про адміністративну процедуру" (далі - Закон №2073-IX), який набрав чинності з 15 грудня 2023 року, про те, що адміністративний орган здійснює адміністративне провадження виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, цим Законом та іншими законами України, а також на підставі міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
За визначенням, наведеним у статті 2 цього Закону, адміністративний акт - рішення або юридично значуща дія індивідуального характеру, прийняте (вчинена) адміністративним органом для вирішення конкретної справи та спрямоване (спрямована) на набуття, зміну, припинення чи реалізацію прав та/або обов`язків окремої особи (осіб); адміністративне провадження - сукупність процедурних дій, що вчиняються адміністративним органом, і прийнятих процедурних рішень з розгляду та вирішення справи, що завершується прийняттям і, в необхідних випадках, виконанням адміністративного акта.
Частинами 1-3статті 8 цього Закону передбачають, що адміністративний орган забезпечує належність та повноту з`ясування обставин справи, безпосередньо досліджує докази та інші матеріали справи. Адміністративний орган під час здійснення адміністративного провадження враховує всі обставини, що мають значення для вирішення справи. Адміністративний орган зобов`язаний обґрунтовувати адміністративні акти, які він приймає, крім випадків, визначених законом. Адміністративний акт, який може негативно вплинути на право, свободу чи законний інтерес особи, повинен містити мотивувальну частину, що відповідає вимогам цього Закону.
Відповідно до частин 13, 5статті 72 цього Закону адміністративний акт, прийнятий у письмовій формі, або усний адміністративний акт, підтверджений у письмовій формі, повинен мати мотивувальну частину (крім випадків, передбачених частиною шостою цієї статті). Мотивування (обґрунтування) адміністративного акта в письмовій формі повинно забезпечувати особі можливість правильно його зрозуміти та реалізувати своє право на оскарження адміністративного акта. У мотивувальній частині адміністративного акта зазначаються: 1) дата подання заяви або скарги та стислий зміст вимоги, що в ній міститься (у разі прийняття акта за заявою або скаргою особи); 2) фактичні обставини справи; 3) зміст документів та відомості, враховані під час розгляду справи; 4) посилання на докази або інші матеріали справи, на яких ґрунтуються висновки адміністративного органу; 5) детальна правова оцінка обставин, виявлених адміністративним органом, та чітке зазначення висновків, зроблених на підставі такої правової оцінки виявлених обставин. Адміністративний акт може не містити посилання на фактичні обставини справи і результати дослідження доказів та інших матеріалів справи, якщо такий акт прийнято на підставі акта чи іншого документа, складеного за результатами проведення інспекційних (контрольних, наглядових) заходів, якщо цей документ вже містить відповідне мотивування (обґрунтування) та доведений до особи належним чином. Відсутність в адміністративному акті мотивувальної частини, складеної відповідно до вимог цього Закону, має наслідки, встановлені цим Законом.
Пункт 4 частини 2статті 87 Закону України «Про адміністративну процедуру» визнає протиправним адміністративний акт, який не відповідає принципам адміністративної процедури.
Оскаржуване у даній справі рішення, яке є негативним адміністративним актом, не відповідає принципам адміністративної процедури, оскільки не містить належної мотивації їх висновку, зокрема встановлення обставин, що мають значення для цілей застосування вимог пункту 14 підрозділу 1 розділу XX Кодексу та пункту 170.13-1 статті 170 розділу IV Кодексу.
Щодо висновків, зроблених в Акті від 04.07.2024р., на підставі якого було винесено оспорюване податкове повідомлення-рішенні від 08.08.2024 року, про необхідність подання позивачем одночасно із податковою декларацією про майновий стан і доходи за 2021 рік передбачених п.п. 2 п. 14 підрозділу 1 розділу ХХ «Перехідних положень» Податкового кодексу України документів, що підтверджують отримання доходів від номінального утримувача (номінального власника) у зв`язку з ліквідацією (припиненням) іноземної юридичної особи або іноземного утворення без статусу юридичної особи, суд зазначає наступне.
Як встановлено судом, документи, які підтверджують отримання доходу позивачем від ліквідації іноземної юридичної особи були надані ним, проте їх подання не було обов`язковим для позивача, оскільки така юридична особа не була номінальним власником в розумінні ПК України.
При цьому, вказані вище вимоги про додаткову необхідність подачі документів, що підтверджують отримання доходів від номінального утримувача (номінального власника) у зв`язку з ліквідацією (припиненням) іноземної юридичної особи застосовуються лише до кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) у розумінні п. 103.3 статті 103 Податкового кодексу України, які отримали дохід від ліквідації іноземної юридичної особи, не напряму, а через її номінального утримувача (номінального власника).
З аналізу п. 103.3 ст 103 ПК України вбачається, що номінальним власником (утримувачем) є особа, яка не має права користуватися та розпоряджатися отриманим доходом, а повинна його передати на користь іншої особи (фактичного власника).
Номінальним утримувачем (номінальним власником) може бути зареєстрований учасник іноземної юридичної особи, трастовий керуючий трасту, рада директорів чи інші органи управління приватного фонду. Номінальним утримувачем (номінальним власником) може бути інша особа, яка відповідає таким критеріям:
1) така особа є юридичним (формальним) власником іноземної юридичної особи або іноземного утворення без статусу юридичної особи, або належного їм майна, та
2) таке право власності обмежене зобов`язаннями перед платником податку як бенефіціарним власником (зокрема, але не обмежуючись цим, відсутність права, без згоди бенефіціарного власника, голосувати на загальних зборах, відчужувати майно, отримати дивіденди чи ліквідаційний дохід тощо).
Слід зазначити, що пункт 2 пункту 14 підрозділу 1 розділу XX Кодексу та пункт 4 пункту 170.13-1 статті 170 розділу IV Кодексу містять посилання на визначення номінального утримувача (номінального власника), у розумінні пункту 103.3 статті 103 Кодексу.
Відповідно до абзацу другого пункту 103.3 статті 103 розділу I Кодексу бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу не є юридична або фізична особа, навіть якщо така особа має право на отримання доходу, але є агентом, номінальним утримувачем (номінальним власником) або виконує лише посередницькі функції щодо такого доходу, про що, зокрема, можуть свідчити такі ознаки:
зазначена особа не має достатньо повноважень або у випадку, підтвердженому фактами та обставинами, не має права користуватися та розпоряджатися таким доходом, та/або зазначена особа передає отриманий дохід або переважну його частину на користь іншої особи незалежно від способу оформлення такої передачі та зазначена особа не виконує суттєвих функцій, не використовує значні активи та не несе суттєвих ризиків в операції з такої передачі, та/або зазначена особа не має відповідних ресурсів (кваліфікованого персоналу, основних засобів у володінні або користуванні, достатнього власного капіталу тощо), необхідних для фактичного виконання функцій, використання активів та управління ризиками, пов`язаних з отриманням відповідного виду доходу, які лише формально покладаються (використовуються, приймаються) на зазначену особу у зв`язку із здійсненням операції з такої передачі.
Отже, за наявності у іноземної юридичної особи або у іноземного утворення без статусу юридичної особи номінального утримувача (номінального власника) мають застосовуватись такі вимоги положень Кодексу щодо звільнення від оподаткування доходів, які підлягають отриманню внаслідок ліквідації (припинення) іноземної юридичної особи чи іноземного утворення без статусу юридичної особи:
1) у разі отримання майна платником податку безпосередньо від іноземної юридичної особи або у іноземного утворення без статусу юридичної особи - загальні правила, визначені пунктом 14 підрозділу 1 розділу XX Кодексу та пунктом 170.13-1 статті 170 розділу IV Кодексу (у цьому випадку платник податку виступає у якості "контролюючої особи"), або
2) у разі отримання майна платником податку від номінального утримувача (номінального власника) - додаткові спеціальні правила, в частині визначення категорій фізичних осіб, на яких поширюється таке звільнення та умов такого поширення, передбачені пунктом 2 пункту 14 підрозділу 1 розділу XX Кодексу та пунктом 4 пункту 170.13-1 статті 170 розділу IV Кодексу.
Вказаний висновок відповідає змісту Узагальнюючої консультації, затвердженої Наказом Мінфіну від 06.01.2022 №2, проте відповідач не врахував повного змісту вказаної консультації щодо поняття номінального власника при ліквідації іноземної юридичної особи.
ОСОБА_5 є одним з двох акціонерів ліквідованої компанії «ДЖІ-БІ-ЕС, ІНК.», отримав дохід від її ліквідації безпосередньо від даної іноземної юридичної особи, а не від іншого номінального власника.
Отже, відповідач вдався до підміни понять «єдиний акціонер», «номінальний власник», «контролер» та «кінцевий бенефіціарний власник», додавши до операції з отримання доходу фізичною особою одним з двох акціонерів безпосередньо від іноземної юридичної особи неіснуючу ланку «номінального власника», якого у даному випадку не було.
Згідно вищевказаного нормативного регулювання, ОСОБА_5 був не кінцевим бенефіціарним власником (контролером) номінального утримувача (номінального власника) ліквідованої компанії «ДЖІ-БІ-ЕС, ІНК.», а був одним з двох акціонерів компанії «ДЖІ-БІ-ЕС, ІНК.», що підтверджується Реєстром учасників (register of members) GBS,INC. та володів поряд з іншим акціонером у рівних частках 5-ма звичайними акціями компанії з 18 липня 2013р.
Оскільки у даному випадку мало місце отримання майна (доходу) саме безпосередньо від іноземної юридичної особи (без ланцюгу із залученням номінальних власників) підлягають застосуванню загальні правила, визначені пунктом 14 підрозділу 1 розділу XX ПК України, а подання документів, що підтверджують отримання таких доходів від номінального учасника не є необхідним для позивача, оскільки дохід позивача було отримано безпосередньо від іноземної юридичної особи, без залучення інших осіб.
Також суд наголошує, що із набранням чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» від 16.01.2020 р. № 466-IX запроваджується нова концепція відповідальності. Вона стосується як відповідальності платників податків, так і контролюючих органів.
Відповідно до п. 109.1 ст. 109 Кодексу, податковим правопорушенням, є протиправне, винне (у випадках, прямо передбачених Кодексом) діяння (дія чи бездіяльність) платника податку (у т.ч. осіб, прирівняних до нього), контролюючих органів та/або їх посадових (службових) осіб, інших суб`єктів у випадках, прямо передбачених Кодексом.
Основною відмінністю такого визначення від формулювання, яке застосовувалося до 1 січня 2021 року у включенні до визначення податкового правопорушення критерію винного діяння (дії чи бездіяльності) платника податків.
Кодекс не містить визначення поняття «вина», однак умови за яких особа вважається винною наведені у ст. 112 Кодексу та полягають у тому, що особа вважається винною у вчиненні правопорушення, якщо буде встановлено, що вона мала можливість для дотримання правил та норм, за порушення яких цим Кодексом передбачена відповідальність, проте не вжила достатніх заходів щодо їх дотримання.
Таким чином, умовами які визначають вину особи, у розумінні ст. 112 Кодексу є:
- встановлення можливості дотримання особою правил та норм, за порушення яких Кодексом передбачена відповідальність, проте не вжиття цією особою достатніх заходів щодо їх дотримання;
- доведення контролюючим органом того, що вчиняючи певні дії або допускаючи бездіяльність, за які передбачена відповідальність, платник податків діяв нерозумно, недобросовісно та без належної обачності.
Саме можливість особою дотримуватися правил та норм, за порушення яких Кодексом передбачена відповідальність, однак не вжиття нею достатніх заходів щодо їх дотримання, через вчинення дій, які можуть бути кваліфіковані як нерозумні, недобросовісні та без належної обачності, за умови доведення цього контролюючим органом, є свідченням вини особи, у вчинені податкового правопорушення.
Кваліфікуючою ознакою податкового правопорушення є вчинення особою діяння умисно. Податкове законодавство не містить визначення «умислу, умисності діяння», однак так само як і поняття «вини», розкриває його зміст та суть.
Згідно з приписами п. 109.1 ст. 109 Кодексу діяння вважаються вчиненими умисно, якщо існують доведені контролюючим органом обставини, які свідчать, що платник податків удавано, цілеспрямовано створив умови, які не можуть мати іншої мети, крім як невиконання або неналежне виконання вимог, установлених Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Невиконання або неналежне виконання встановлених законодавством правил завжди є наслідком дій (бездіяльності) особи, які кваліфікуються як умисні, оскільки як невиконання так і неналежне виконання є порушенням обов`язків закріплених за платником податків у ст.ст. 16, 36 Кодексу.
Вина є характеризуючою обставиною дій (бездіяльності) особи, яка полягає у тому, що особа повинна та може дотримуватися встановлених Кодексом правил та норм.
Не дотримання цих правил та норм, є умисними діями особи, які визначають її вину у вчиненні податкового правопорушення, за умови доведення вказаного контролюючим органом.
У постанові Верховного Суду у складі колегії Касаційного адміністративного суду від 04.09.2018 року по справі №818/1249/17, суд зазначив: «Суд визнає, що сумніви або припущення у будь-якому випадку не можуть бути доказами податкового правопорушення..".
Податковим органом не доведено вини позивача, оскільки ОСОБА_2 подано достатні та необхідні докази на підтвердження отримання ним доходу від ліквідованої компанії «ДЖІ-БІ-ЕС, ІНК.», в т.ч. копії Актів приймання- передачі частки (частини частки) у статутному капіталі ТОВ «БЕЛЛ» та ТОВ «ОФІС-ЦЕНТР «ПРИМОРСЬКИЙ», копії актів приймання-передачі грошових коштів, банківські виписки, описані вище, а відповідачем не спростовано невідповідність таких документів чи їх дефектність.
У розумінні статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, статті 8 Конституції України та частини третьої статті 2 КАС України належна поза розумним сумнівом вмотивованість офіційного письмового документу владного суб`єкта є гарантією особи на доступ до суду. Незабезпечення владним суб`єктом цієї вимоги призводить до однозначної та очевидної протиправності управлінського діяння у зв`язку з дефектом у юридичній визначеності.
Такий правовий висновок сформовано ВС КАС у постанові від 25.03.2021 року по справі №520/4577/19, у постанові від 09.12.2020 року по справі №824/1276/18-а
Разом з цим, позивачем, у позовній заяві, наголошується на порушенні проведення камеральної перевірки.
Суд вважає доводи позивача такими, що не грунтуються на фактичних обставинах справи, оскільки податковим органом була проведена не камеральна перевірка, а документальна позапланова невиїзна перевірка фізичної особи платника податків ОСОБА_1 , порушень при проведенні якої судом не встановлено.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
При розв`язанні спору, суд зважає на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом - Конвенція; рішення від 21.01.1999 року у справі "Гарсія Руїз проти Іспанії", від 22.02.2007 року у справі "Красуля проти Росії", від 05.05.2011 року у справі "Ільяді проти Росії", від 28.10.2010 року у справі "Трофимчук проти України", від 09.12.1994 року у справі "Хіро Балані проти Іспанії", від 01.07.2003 року у справі "Суомінен проти Фінляндії", від 07.06.2008 року у справі "Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії") і тому надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору, та дослухався до усіх аргументів сторін, які ясно і чітко сформульовані та здатні вплинути на результат вирішення спору.
Керуючись ст. ст. 2-9, 242, 246, 250, 251, 255, 293-297 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 08.08.2024 року №32998/15-32-24-04-20, прийняте Головним управлінням ДПС в Одеській області.
Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
ОСОБА_5 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
Головне управління ДПС в Одеській області (адреса: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5, ЄДРПОУ ВП:44069166, електронна пошта: od.official@tax.gov.ua)
Головуючий суддяНінель ПОТОЦЬКА
Суд | Одеський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 16.12.2024 |
Оприлюднено | 18.12.2024 |
Номер документу | 123788230 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них |
Адміністративне
Одеський окружний адміністративний суд
Потоцька Н.В.