Справа № 420/16480/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 грудня 2024 року Одеський окружний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого суддіЛевчук О.А.
судді Самойлюк Г.П.,
судді Марина П.П.,
за участю секретаряГур`євої К.І.
представника позивачаБерезанського К.І.,
представника відповідачаХаріної Т.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія ВАЛТА ГРУП до Національного банку України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся з даним позовом до суду та просить суд визнати протиправним та скасування рішення № 21/2160-рк від 27 листопада 2023 року про анулювання ліцензії на провадження діяльності з надання фінансових послуг; зобов`язати Національний банк України прийняти рішення, яким поновити товариству з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія ВАЛТА ГРУП ліцензії на: провадження господарської діяльності з надання фінансових послуг (крім професійної діяльності на ринку цінних паперів), а саме на: надання послуг з факторингу, надання послуг з фінансового лізингу, надання коштів у позику, в тому числі і на умовах фінансового кредиту, видані згідно з розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, від 21 лютого 2017 року № 346; провадження господарської діяльності з надання фінансових послуг (крім професійної діяльності на ринку цінних паперів), а саме на надання гарантій, видану згідно з розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, від 21 лютого 2017 року № 346 та переоформлену відповідно до абзацу четвертого пункту 10 розділу ІІ Закону України від 12 вересня 2019 року № 79-ІХ Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення функцій із державного регулювання ринків фінансових послуг; торгівлю валютними цінностями, видану відповідно до постанови Правління Національного банку України від 26 березня 2021 року № 26 Про затвердження Положення про порядок видачі ліцензій на торгівлю валютними цінностями (початок дії 24 травня 2021 року); визнати протиправним та скасувати рішення Комітету з питань нагляду та регулювання діяльності ринків небанківських фінансових послуг Національного банку України від 08.12.2023 року про виключення товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія ВАЛТА ГРУП з Державного реєстру фінансових установ; зобов`язати Національний банк України прийняти рішення про включення товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія ВАЛТА ГРУП до Державного реєстру фінансових установ.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що зміст акта про правопорушення, а також прийнятих відповідачем рішень підтверджують надання позивачем всіх необхідних документів. Водночас, відповідальність нормами чинного законодавства передбачена виключно за ненадання документів та/або інформації, що відсутнє в межах спірних правовідносин, адже ТОВ «ФК «ВАЛТА ГРУП» надало повний пакет документів. При цьому, п.3 Постанови №177 передбачено, що НБУ за результатами розгляду документів, визначених у п.1 цієї постанови, має право розглянути питання про відповідність власника істотної участі в небанківській фінансовій установі вимогам, установленим у п.п.5, 6 цієї постанови. Тобто розгляд питання про відповідність здійснюється за результатами розгляду поданих документів, відтак неповнота та/або несвоєчасність подання пакету документів не може ототожнюватися із їх відсутністю та, як наслідок, невідповідністю власника істотної участі в небанківській фінансовій установі вимогам, установленим у пунктах 5, 6 цієї постанови. Аналіз змісту норми свідчить, що у НБУ право прийняти рішення про невідповідність власника істотної участі в небанківській фінансовій установі вимогам законодавства України виникає у разі невідповідності власника істотної участі в небанківській фінансовій установі вимогам, установленим у п.п.5, 6 цієї постанови, яка в свою чергу визначається за результатами розгляду поданих документів. Крім того, рішення про відкликання (анулювання) ліцензії/ліцензій на провадження діяльності з надання фінансових послуг у небанківської фінансової установи приймається за умови (спільно/за наявності) прийняття рішення про невідповідність власника істотної участі в небанківській фінансовій установі вимогам законодавства України. Однак, у оскаржуваному рішенні вказано, що документи ТОВ «ФК «ВАЛТА ГРУП» не давали змогу дійти висновку про відповідність майнового стану власників істотної участі вимогам пункту 6 Постанови № 177, що є власним тлумаченням законодавства. Можливо дійти висновку, що в межах спірних правовідносин відсутнє невиконання рішення Національного банку України про усунення виявлених порушень ліцензійних умов з огляду на надання повного пакету документів. Відтак, відповідачем фактично за штучно створених умов анульовано чинну ліцензію, оскільки необхідні документи, визначені пунктами 1, 1-1, 6 Постанови №177, позивачем подано своєчасно та у відповідності до Положення. При цьому, невідповідність власників істотної участі у ТОВ «ФК «ВАЛТА ГРУП» не є підставою для анулювання ліцензії. Також, як уже зазначалось вище, виконання вимог, надання інформації та/або документів на вимогу Національного банку України надавачем фінансових послуг є окремим обов`язком від дотримання ліцензійних вимог та його невиконання не може ототожнюватися із недотриманням ліцензійних вимог. В межах спірних правовідносин рішення №21/2160-рк прийняте без дотримання принципу співмірності регуляторних вимог та наглядових дій, адже у вину позивачу поставлено недотримання одних норм законодавства, а захід впливу застосовано на підставі вимог, які позивачем не порушені. Відповідачем не доведено наявність суспільної необхідності анулювання ліцензії на здійснення фінансової діяльності, а також неможливість застосування до позивача інших заходів впливу, передбачених чинним законодавством. Анулювання ліцензії на здійснення певного виду діяльності є одним із крайніх заходів впливу адміністративно-господарською санкцією, яка може застосовуватись до суб`єкта за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності виключно за умови дотримання визначених законом підстав та порядку, із дотриманням відповідної процедури. Оскільки рішення №21/2160-рк є протиправним, а також прийнявши до уваги наявність у позивача права на провадження діяльності з надання фінансових послуг, належним способом захисту порушеного права є зобов`язання НБУ поновити ТОВ «ФК «ВАЛТА ГРУП» ліцензій на провадження господарської діяльності з надання фінансових послуг. Враховуючи, що наявні підстави для поновлення ліцензій на провадження господарської діяльності з надання фінансових послуг, то прийняте рішення №21/2248-рк від 08 грудня 2023 року про виключення позивача з Державного реєстру фінансових послуг також підлягає визнанню протиправним та відповідно скасуванню, а ТОВ «ФК «ВАЛТА ГРУП» підлягає включенню до зазначеного реєстру.
Представником відповідача Національного банку України до суду надано відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача просить відмовити в задоволенні позову та вказує, що з огляду на неподання до Національного банку всіх документів, визначених пунктом 1 Постанови № 177, Комітет прийняв Рішення від 04.09.2023 № 21/1700-рк, згідно з яким до ТОВ «ФК «ВАЛТА ГРУП» було застосовано захід впливу у вигляді зобов`язання вжити заходів для усунення порушення та причин, що сприяли вчиненню порушення, яким зобов`язало Товариство у строк до 25.09.2023 ужити заходів для усунення порушення та причин, що сприяли вчиненню порушення, та не пізніше двох робочих днів після закінчення вищезазначеного строку подати до Національного банку звіт про усунення порушення та належним чином засвідчені відповідні документи, що підтверджують усунення ТОВ «ФК «ВАЛТА ГРУП» порушення та усунення причин, що сприяли вчиненню порушення. В подальшому ТОВ «ФК «ВАЛТА ГРУП» виконало рішення № 21/1700-рк та подало повний пакет документів з метою оцінки майнового стану власників істотної участі. Відтак несвоєчасність подання повного пакету документів згідно вимогам Постанови № 177 була підставою для прийняття Рішення № 21/1700-рк про застосування до відповідача заходу впливу у вигляді зобов`язання вжити заходів для усунення порушення, яке не оскаржувалося позивачем та було ним виконано. При цьому, факт несвоєчасного подання всіх документів не був підставою для встановлення Національним банком невідповідності власника істотної участі в небанківській фінансовій установі вимогам, установленим у пунктах 5, 6 Постанови № 177. Рішення № 21/2160-рк щодо невідповідності власників істотної участі ТОВ «ФК «ВАЛТА ГРУП» вимогам Постанови № 177 було прийнято саме за результатами розгляду документів, визначених у пункті 1 Постанови № 177. Враховуючи вимоги пункту 6 Постанови № 177 до майнового стану фізичної особи, яка прямо та/або опосередковано володіє істотною участю в небанківській фінансовій установі, розмір власних коштів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на відповідну дату повинен бути рівним або більшим, ніж величина частини власного капіталу Товариства, пропорційна частці, яку становить розмір істотної участі кожного з власників істотної участі в статутному капіталі ТОВ «ФК «ВАЛТА ГРУП» відповідно (розмір власного капіталу ТОВ «ФК «ВАЛТА ГРУП» визначається на кінець звітного періоду, що передує даті підтвердження розміру власних коштів станом на 30 червня 2023 року). Відповідно до показників статистичної звітності, що подавались ТОВ «ФК «ВАЛТА ГРУП» до Національного банку, власний капітал Товариства станом на 30 червня 2023 року становив 38 000 000 грн, розмір статутного капіталу Товариства 32 000 000 грн. З наданої позивачем інформації про майновий стан ОСОБА_1 та ОСОБА_2 станом на 11 вересня 2023 року вже вбачалася невідповідність розміру власних коштів таких фізичних осіб частині власного капіталу Товариства, пропорційній частці, яку становить розмір істотної участі кожного з власників істотної участі. Розмір власних коштів ОСОБА_1 (28 480 000 грн) був меншим ніж величина частини власного капіталу ТОВ «ФК «ВАЛТА ГРУП», визначена станом на 30 червня 2023 року, пропорційна частці, яку становить розмір істотної участі ОСОБА_1 в статутному капіталі ТОВ «ФК «ВАЛТА ГРУП» (33 820 000 грн). Розмір власних коштів ОСОБА_2 (3 520 000 грн) був меншим ніж величина частини власного капіталу ТОВ «ФК «ВАЛТА ГРУП», визначена станом на 30 червня 2023 року, пропорційна частці, яку становить розмір істотної участі ОСОБА_2 в статутному капіталі ТОВ «ФК «ВАЛТА ГРУП» (4 180 000 грн). При цьому, до інформації про майновий стан ОСОБА_1 та інформації про майновий стан ОСОБА_2 була включена інформація, зокрема, про корпоративні права - до майна (активів) таких фізичних осіб віднесено частки у статутному капіталі ТОВ «ФК «ВАЛТА ГРУП». Разом з тим, вимоги щодо відповідності майнового стану фізичної особи, визначені у пункті 6 Постанови № 177, передбачають, зокрема наявність у фізичної особи розміру власних коштів, який є рівним або більшим, ніж більша з таких величин: частина власного капіталу або частина статутного (складеного) капіталу небанківської фінансової установи. Отже, для підтвердження відповідності майнового стану власника істотної участі в небанківській фінансовій установі вимогам Постанови № 177, у розрахунку розміру власних коштів фізичної особи, яка володіє на відповідну дату істотною участю в небанківській фінансовій установі, не можуть бути використані корпоративні права щодо часток у статутному капіталі самої небанківської фінансової установи. Відтак, Національним банком було встановлено, що розмір власних коштів без врахування вартості корпоративних прав щодо частки у статутному капіталі ТОВ «ФК «ВАЛТА ГРУП»: - ОСОБА_1 станом на 11.09.2023 становив 15 130 000 грн, що є меншим, ніж величина частини власного капіталу ТОВ «ФК «ВАЛТА ГРУП», визначена станом на 30 червня 2023 року, пропорційна частці, яку становить розмір істотної участі ОСОБА_1 в статутному капіталі ТОВ «ФК «ВАЛТА ГРУП» (33 820 000 грн) - ОСОБА_2 1 870 000 грн, що є меншим ніж величина частини власного капіталу ТОВ «ФК «ВАЛТА ГРУП», визначена станом на 30 червня 2023 року, пропорційна частці, яку становить розмір істотної участі ОСОБА_2 в статутному капіталі ТОВ «ФК «ВАЛТА ГРУП» (4 180 000 грн). Дані обставини свідчили про невідповідність майнового стану ОСОБА_1 та ОСОБА_2 вимогам підпункту 1 пункту 6 Постанови № 177. Невідповідність майнового стану ОСОБА_1 та ОСОБА_2 вимогам підпункту 1 пункту 6 Постанови № 177 стали підставою для прийняття Рішення Комітету № 21/2160-рк від 27.11.2023 «Про невідповідність власників істотної участі в ТОВАРИСТВІ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «ВАЛТА ГРУП» ОСОБА_1 та ОСОБА_2 вимогам законодавства України та відкликання (анулювання) ліцензій на провадження діяльності з надання фінансових послуг у ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «ВАЛТА ГРУП» (Рішення № 21/2160-рк), що відповідає положенням пункту 7 Постанови № 177. Національний банк наголошує, що Рішення № 21/2160-рк не приймалося внаслідок несвоєчасного та/або неповного подання Позивачем документів, не створювало штучні умови для анулювання ліцензії, а було прийнято виключно із врахуванням та аналізом інформації про майновий стан, наданий Позивачем та вимоги чинного законодавства. Крім того Рішення № 21/2160-рк не містить такого формулювання як «документи ТОВ «ФК «ВАЛТА ГРУП» не давали змогу дійти висновку про відповідність майнового стану власників істотної участі вимогам пункту 6 Постанови № 177», про що стверджує позивач. Натомість, оскаржуване рішення містить чітке обґрунтування причин невідповідності майнового стану ОСОБА_1 та ОСОБА_2 вимогам підпункту 1 пункту 6 Постанови № 177. Вимоги до майнового стану фізичної особи, яка прямо та/або опосередковано володіє істотною участю в небанківській фінансовій установі, визначені підпунктом 1 пункту 6 Постанови № 177 є обов`язковими для всіх учасників ринку, у тому числі для ТОВ «ФК «ВАЛТА ГРУП». При цьому, Національний банк листом від 16.10.2023 № 27-0026/76349 надав зауваження до поданого Позивачем 11.09.2023 пакету документів про фінансовий/ майновий стан прямих та кінцевих власників істотної участі ТОВ «ФК «ВАЛТА ГРУП» на виконання вимог Постанови № 177. Разом з тим, власники істотної участі ТОВ «ФК «ВАЛТА ГРУП» не врахували зауваження Національного банку щодо їх майнового стану та не надали додаткових документів чи пояснень. Крім того, вимога щодо зобов`язання відповідача прийняти рішення, яким поновити ліцензії на провадження господарської діяльності з надання фінансових послуг є неналежним та неефективним способом захисту прав позивача. Наявність чинної ліцензії на провадження діяльності з надання фінансових послуг є результатом певної правової процедури, яку повинен дотримуватися як заявник, так і Національний банк. Зобов`язання Національного банку поновити ліцензії Позивачу на підставі рішення суду поза встановленою чинним законодавством процедурою є порушенням його норм.
Представником позивача до суду надано відповідь на відзив, а представником відповідача заперечення, доводи, викладені в яких відповідають змісту позовної заяви та відзиву.
Ухвалою суду від 01 липня 2024 року відкрито провадження по справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
Ухвалою суду від 11 вересня 2024 року призначено судові засідання в режимі відеоконференції поза межами суду за допомогою власних технічних засобів учасників справи в підсистемі відеоконференцзв`язку (https://vkz.court.gov.ua/).
Ухвалою суду від 03 жовтня 2024 року, занесеною до протоколу судового засідання, продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів.
Ухвалою суду від 10 жовтня 2024 року, занесеною до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, просив суд відмовити в його задоволенні.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши надані докази, суд встановив наступне.
Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 02.12.2015 року проведено державну реєстрацію товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія ВАЛТА ГРУП (код ЄДРПОУ 40153285).
Листом від 28.07.2023 року № 2023/07/28-1 товариство з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія ВАЛТА ГРУП надано до Національного банку України повідомлення про заміну розміру статутного капіталу ТОВ Фінансова компанія ВАЛТА ГРУП та затвердження нового статуту (а.с. 107 т. 1).
Листом від 10.08.2023 року № 27-0008/58469 Національним банком України повідомлено товариство з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія ВАЛТА ГРУП про розгляд листа та документів до нього, подані у зв`язку зі зміною, зокрема (зменшення) розміру зареєстрованого та фактично сплаченої частки статутного капіталу та повідомлено, зокрема щодо дотримання вимог глави 59 розділу Х Положення № 153, згідно з підпунктом 2 пункту 488 глави 59 розділу Х Положення № 1532 надавач фінансових послуг зобов`язаний надати Національному банку України протягом 15 робочих днів після виникнення змін та/або доповнень до інформації, яка міститься в заяві про включення до Державного реєстру фінансових установ (далі - Реєстр): відповідну заяву про включення до Реєстру (далі - Заява) в порядку, передбаченому в пункті 399 глави 48 розділу VII Положення № 153 та додатково через Комплексну інформаційну систему Національного банку (далі - КІС НБУ) в режимі онлайн; копії документів, які підтверджують такі зміни та/або доповнення. Товариством подано Заяву відповідно до підпункту 2 пункту 20 глави 2 розділу І Положення № 153 та через КІС та документи, які підтверджують зміну розміру зареєстрованого статутного капіталу. Водночас, Товариством не подано документів, які підтверджують зменшення розміру фактично сплаченої частки статутного капіталу, зокрема документів, що підтверджують виплату частки статутного капіталу учаснику Товариства. Ураховуючи викладене та керуючись абзацом четвертим пункту 490 глави 59 розділу Х Положення № 153 Заяву, подану через КІС НБУ в режимі онлайн направлено на доопрацювання та вона доступна для внесення змін та доповнень до інформації в особистому кабінеті користувача. Враховуючи викладене, керуючись пунктами 45, 46 глави 3 розділу І, пунктом 79 глави 5 розділу ІІ Положення № 153, повідомлено Товариство про необхідність подання до НБУ у строк до 28.08.2023 оновленого пакету документів, передбачених гл. 59 розділу Х Положення № 153, а саме: заяву в із способів визначених у п. 20-4 глави 2 розділу І Положення № 153 та через КІС НБУ документи, які підтверджують зменшення розміру зареєстрованого (зокрема витягу з Державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань) та фактично сплаченої частки статутного капіталу (зокрема документів, що підтверджують виплату частки статутного капіталу учаснику Товариства), або клопотання відповідно до вимог пункту 29 глави 2 розділу І Положення № 1535.
Крім того, щодо доступу до КІС НБУ, а саме для уникнення незаконного використання агресором відкритої інформації про учасників ринку небанківських фінансових послуг України та з метою посилення безпеки Національний банк України обмежив доступ до неї під час дії воєнного стану та припинив доступ до Комплексної інформації системи Національного банку України (далі - КІС НБУ). Такі зміни передбачені постановою Правління Національного банку України від 20.04.2022 № 77 "Про внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 06.03.2022 № 39". Наразі доступ користувачів до https://kis.bank.gov.ua/ здійснюється через додатковий одноразовий логін та пароль. Вхід до кабінету фінансової установи здійснюється за логіном та паролем, наявним у користувача. Відповідно до пункту 2012 Постанови № 396 надавачі фінансових послуг у період дії воєнного стану в Україні з метою отримання доступу до вебсторінки КІС НБУ можуть звернутися до Національного банку України із запитом для отримання параметрів ідентифікатора (логін, пароль) для проходження окремої авторизації на вебсторінці КІС НБУ в порядку, визначеному в пункті 207 Постанови № 39. Таким чином, для отримання доступу до вебсторінки КІС НБУ запропоновано Товариству звернутися до Національного банку України в порядку, визначеному Постановою № 39 (а.с. 87-88 т. 1).
18 серпня 2023 року Національним банком України направлено до товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія ВАЛТА ГРУП вимогу щодо надання інформації та документів № 27-0026/60970 (у зв`язку з виявленням фактів, які можуть свідчити про порушення об`єктом нагляду нормативно-правових актів у сфері небанківських фінансових послуг), з підстав не подання до НБУ повного пакету документів, визначеного п. 1 постанови № 177, що свідчить про порушення ТОВ «ФК «ВАЛТА ГРУП» п. 1, п. 1-1 постанови № 177, п. 74 глави 5 розділу ІІ Положення № 153 (а.с. 23-25 т. 1, а.с. 144-145 т. 2).
Листом від 25.08.2023 року № 2023/08/25-1 товариство з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія ВАЛТА ГРУП надано до Національного банку України лист-відповідь на вимогу № 27-0026/60970 від 18.08.2023 року, яким повідомлено про підготовку документів та зобов`язання направлення документів у строк до 30.09.2023 року (а.с. 138 т. 2).
30 серпня 2023 року листом № 27-0026/63840 Національним банком України запрошено уповноваженого представника товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія ВАЛТА ГРУП на засідання Комітету з питань нагляду та регулювання діяльності ринків небанківських фінансових послуг (далі Комітет), на якому буде розглянуто питання застосування заходу впливу до ТОВ "ФК "ВАЛТА ГРУП" у зв`язку з порушенням вимог п. 1, 1-1 постанови № 177 та п. 74 гл. 5 розділу ІІ Положення про ліцензування. Повідомлено, що засідання Комітету відбудеться 04.09.2023 о 10:00 дистанційно за допомогою аудіовізуального зв`язку Zoom (а.с. 139-141 т. 2).
04 вересня 2023 року Національним банком України прийнято рішення № 21/1700-рк, яким зобов`язано товариство з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія ВАЛТА ГРУП ужити заходи для усунення порушення та причин, що сприяли вчиненню порушення, у строк до 25.09.2023 року, та не пізніше двох робочих днів після закінчення строку подати до НБУ звіт про усунення порушення та належним чином завірені відповідні документи, що підтверджують усунення ТОВ Фінансова компанія ВАЛТА ГРУП порушення та усунення причин, що сприяли вчиненню порушення. Попереджено, що в разі допущення у подальшому порушення ліцензійних умов, або не виконання вимог, передбачених п. 31 розділу IV Положення № 12, НБУ розглядатиме питання щодо застосування до ТОВ Фінансова компанія ВАЛТА ГРУП інших заходів впливу відповідно до ЗУ «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» (а.с. 26-30 т. 1, а.с. 133-135 т. 2).
Листом від 07.09.2023 року № 2023/09/07-1 товариство з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія ВАЛТА ГРУП повідомило Національний банк України, що зобов`язання будуть виконані у встановлений строк та надані усі необхідні документи (а.с. 48 т. 1, а.с. 132 т. 2).
Листом від 11.09.2023 року № 2023/09/11-1 товариство з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія ВАЛТА ГРУП направлено Національному банку України запевнення платоспроможності учасників станом на 11.09.2023 року (а.с. 99-101 т. 2).
Листом від 15.09.2023 року № 27-0026/68527 Національним банком України повідомлено товариство з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія ВАЛТА ГРУП про розгляд листа щодо виконання вимог рішення від 04.09.2023 № 21-1700-рк та запропоновано при поданні документів на виконання вимог рішення врахувати, зокрема, відповідно до пункту 6 Постанови № 1772 майновий стан фізичної особи, яка прямо та/або опосередковано володіє істотною участю в небанківській фінансовій установі, повинен відповідати таким вимогам: 1) розмір власних коштів фізичної особи станом на відповідну дату або на останній день кварталу, що передує відповідній даті, є рівним або більшим, ніж більша з таких величин: величина частини власного капіталу небанківської фінансової установи, пропорційна частці, яку становить розмір істотної участі особи в статутному (складеному) капіталі небанківської фінансової установи (розмір власного капіталу визначається на кінець звітного періоду, що передує даті підтвердження розміру власних коштів); величина частини статутного (складеного) капіталу небанківської фінансової установи, пропорційна частці, яку становить розмір істотної участі особи в статутному (складеному) капіталі небанківської фінансової установи; 2) джерела власних коштів фізичної особи є підтвердженими відповідно до пункту 334 (крім абзацу третього підпункту 4 пункту 334) глави 39 розділу Положення № 1533; 3) фізична особа є платоспроможною відповідно до пункту 336 глави 39 розділу V Положення № 153. Відповідно до показників статистичної звітності, що подавались ТОВ "ФК "ВАЛТА ГРУП" до НБУ станом на 30.09.2022 власний капітал товариства становив 33112 тис. грн.., розмір статутного капіталу товариства 32000 тис. грн.. Враховуючи вимоги п. 6 постанови № 177 до майнового стану фізичної особи, яка володіє істотною участю в небанківській фінансовій установі, розмір власних коштів кожного з власників істотної участі товариства станом на відповідну дату, повинен бути рівним або більшим, ніж величина частини власного капіталу ТОВ "ФК "ВАЛТА ГРУП", пропорційна частці, яку становить розмір участі власника істотної участі Товариства в статутному капіталі станом на 30.09.2022. Згідно з поданою інформацією про майновий стан ОСОБА_1 станом на 11.11.2022 розмір власних становить лише 921 тис. грн. Відповідно до поданої інформації про майновий стан ОСОБА_2 станом на 11.11.2022 розмір власних коштів становить лише 1 200 тис. грн. Крім того, відповідно до параметрів заповнення інформації про майновий стан фізичної особи до витрат фізичної особи (її чоловіка/дружини) обов`язковому порядку включаються суми витрат, понесені фізичною особою у періоді (періодах), за який (які) нею надасться інформація про доходи в таблиці 4, зокрема сума витрат на придбання майна, зазначеного в таблиці 2. Водночас, у таблиці 2 інформації про майновий стан ОСОБА_1 та ОСОБА_2 наведена інформація про нерухоме майно. Також, вказана інформація про дату повної оплати за таке майно, З огляду на це вбачається, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 були понесені витрати на придбання нерухомого майна. При цьому, у колонці 9 таблиці 5 інформації про майновий стан ОСОБА_1 та ОСОБА_2 вказано інформація про вартість придбання нерухомого майна 0 грн. Наголошено, що у разі здійснення витрат на придбання нерухомого майна, вказаного у таблиці 2 інформації про майновий стан фізичної особи, у таблиці 5 інформації про майновий стан необхідно вказувати інформацію про понесені витрати на придбання такого майна. Крім того, відповідно до 332 глави 39 розділу Положения № 153 дані про невиконані фінансові зобов`язання фізичної особи та про понесені нею витрати в періодах, за які подається інформація про майновий стан, уключаються до цієї інформації в повному обсязі та обов`язково. Також, згідно з підпунктом 1 пункту 334 глави 39 розділу Положення № 153 джерела походження власних/грошових коштів фізичної особи є підтвердженими, якщо фізична особа надала підтвердження того, що сума доходів фізичної особи за період, у якому нею були здійснені витрати на придбання та/або збільшення ринкової вартості кожного відмінного від грошових коштів об`єкта майна, зазначений в інформації про майновий стан, і/або попередні періоди, зменшена на суму витрат фізичної особи за відповідний період/періоди, крім витрат на придбання та/або збільшення ринкової вартості такого об`єкта майна, уключаючи витрати на придбання іншого, ніж такий об`єкт майна, є рівною або більшою вартості придбання такого об`єкта майна та витрат, які були здійснені фізичною особою для збільшення його ринкової вартості станом на відповідну дату. Проінформовано, що відповідно до пункту 7 Постанови № 177 Національний банк України у разі невідповідності фінансового/майнового стану власника істотної участі в небанківській фінансовій установі вимогам пунктів 5, 6 Постанови № 177 має право прийняти рішення про невідповідність власника істотної участі в небанківській фінансовій установі вимогам законодавства України та відкликання (анулювання) ліцензії/ліцензій на провадження діяльності з надання фінансових послуг у небанківської фінансової установи (а.с. 73-75 т. 1, а.с. 130-131)
22 вересня 2023 року товариством з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія ВАЛТА ГРУП направлено до Національного банку України лист № 2023/09/22-3, яким на виконання рішення від 04.09.2032 року № 21/1700-рк надано пояснення та копії документів та звіт про усунення порушення (а.с. 87-98, 129 т. 2).
Листом від 16.10.2023 року № 27-0026/76349 Національним банком України на підставі п. 74 гл. 5 розділу ІІ та п. 338 гл. 39 розділу V Положення № 153, повідомлено товариство з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія ВАЛТА ГРУП про необхідність виконання рішення № 21/1700-рк шляхом подання у строк до 27.10.2023 документів щодо майнового стану власників істотної участі ТОВ Фінансова компанія ВАЛТА ГРУП станом на дату (11.11.2022), які відповідатимуть п. 6 постанови № 177 та Положення 153 (а.с. 31-37 т. 1, а.с. 84-86 т. 2).
27 жовтня 2023 року товариством з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія ВАЛТА ГРУП направлено до Національного банку України лист № 2023/10/27-3 щодо надання роз`яснень (а.с. 82-83 т. 2).
Листом від 21.11.2023 року № 27-0026/85901 Національним банком України повідомлено товариство з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія ВАЛТА ГРУП, зокрема, що листом від 11.11.2022 № 2022/11/11-01 ТОВ "ФК "ВАЛТА ГРУП" було подано до Національного банку України запевнення про відповідність власників істотної участі в ТОВ "ФК "ВАЛТА ГРУП" Вимогам щодо майнового стану та інформацію про майновий стан фізичної особи щодо кожного з власників істотної участі в Товаристві. Разом з цим, у встановлений Постановою № 177 строк ТОВ "ФК "ВАЛТА ГРУП" не подано до Національного банку України всіх документів, визначених пунктом 1 Постанови № 177, а саме до Національного банку України не було подано: інформацію аудитора, складену згідно з вимогами, визначеними в розділі VI Положення № 153, щодо власників істотної участі ТОВ "ФК "ВАЛТА ГРУП"; запевнення про те, що немає підстав для погіршення майнового стану щодо кожного власника істотної участі у ТОВ "ФК "ВАЛТА ГРУП". З огляду на вказане, до ТОВ "ФК "ВАЛТА ГРУП" було застосовано захід впливу у вигляді зобов`язання ТОВ "ФК "ВАЛТА ГРУП" вжити заходів для усунення порушення та причин, що сприяли вчиненню порушення (рішення Комітету з питань нагляду та регулювання діяльності ринків небанківських фінансових послуг від 04.09.2023 № 21/1700-рк "Про зобов`язання ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "ВАЛТА ГРУП" вжити заходів для усунення порушення та причин, що сприяли вчиненню порушення" (далі - рішення № 21/1700-рк)). Таким чином, Товариство на виконання рішення № 21/1700-рк повинно було подати станом на дату поданого ним запевнення листом від 11.11.2022 № 2022/11/11-01, зокрема: інформацію аудитора, складену згідно з вимогами, визначеними в розділі VI Положення № 153, щодо власників істотної участі ТОВ "ФК "ВАЛТА ГРУП"; запевнення про те, що немає підстав для погіршення майнового стану щодо кожного власника істотної участі у ТОВ "ФК "ВАЛТА ГРУП". Водночас, ТОВ "ФК "ВАЛТА ГРУП" на виконання рішення № 21/1700-рк було подано документи для оцінки майнового стану учасників Товариства станом на 11.09.2023, зокрема і оновлене запевнення про відповідність власників істотної участі в ТОВ "ФК "ВАЛТА ГРУП" вимогам щодо майнового стану (лист від 11.09.2023 № 2023/09/11-01). При цьому, у поданих ТОВ "ФК "ВАЛТА ГРУП" документах була відсутня інформація про відкликання запевнення, поданого листом Товариства від 11.11.2022 № 2022/11/11-01. Таким чином, при визначенні відповідної дати для оцінки майнового стану власників істотної участі в Товаристві Національний банк України враховував запевнення Товариства, подане листом від 11.11.2022 № 2022/11/11-01. Разом з тим, листом від 27.10.2023 № 2023/10/27-3 ТОВ "ФК "ВАЛТА ГРУП" відкликало запевнення, подане листом Товариства від 11.11.2022 № 2022/11/11-01 та висловило прохання вважати дійсним запевнення Товариства, подане листом від 11.09.2023 № 2023/09/11-01. З огляду на отримання листа від 27.10.2023 № 2023/10/27-3, Національний банк України розглядатиме документи, подані разом із запевненням Товариства від 11.09.2023 № 2023/09/11-01.
Також, щодо відповідності власника істотної участі в небанківській фінансовій установі Національним банком України повідомлено товариство з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія ВАЛТА ГРУП, що відповідно до пункту 3 Постанови № 177 Національний банк України за результатами розгляду документів, визначених у пункті 1 Постанови № 177, має право розглянути питання про відповідність власника істотної участі в небанківській фінансовій установі вимогам, установленим, зокрема у пункті 6 Постанови № 177. Пунктом 6 Постанови № 177 передбачено, що майновий стан фізичної особи, яка прямо та/або опосередковано володіє істотною участю в небанківській фінансовій установі, повинен відповідати таким вимогам: 1) розмір власних коштів фізичної особи станом на відповідну дату або на останній день кварталу, що передує відповідній даті, є рівним або більшим, ніж більша з таких величин: величина частини власного капіталу небанківської фінансової установи (крім страховика), пропорційна частці, яку становить розмір істотної участі особи в статутному (складеному) капіталі небанківської фінансової установи (крім страховика) (розмір власного капіталу визначається на кінець звітного періоду, що передує даті підтвердження розміру власних коштів); величина частини статутного (складеного) капіталу небанківської фінансової установи (крім страховика), пропорційна частці, яка становить розмір істотної участі особи в статутному (складеному) капіталі небанківської фінансової установи (крім страховика), величина розрахункового нормативного запасу платоспроможності, пропорційна частці, яку становить розмір істотної участі особи в статутному (складеному) капіталі страховика (розмір розрахункового нормативного запасу платоспроможності визначається на кінець звітного періоду, що передує даті підтвердження розміру власних коштів); 2) джерела власних коштів фізичної особи є підтвердженими відповідно до пункту 334 (крім абзацу третього підпункту 4 пункту 334) глави 39 розділу Положення № 153; 3) фізична особа є платоспроможною відповідно до пункту 336 глави 39 розділу V Положення № 153. У зв`язку з тим, що за наявності невідкликаного запевнення, поданого листом Товариства від 11.11.2022 № 2022/11/11-01, документи щодо майнового стану власників істотної участі в Товаристві станом на 11.09.2023, подані з листом від 11.09.2023 № 2023/09/11-01, не давали змогу дійти висновку про відповідність майнового стану власників істотної участі вимогам пункту 6 Постанови № 177, Національний банк України листом від 16.10.2023 № 27-0026/76349 повідомив про це ТОВ "ФК "ВАЛТА ГРУП". Звернено увагу, що відповідно до пункту 7 Постанови № 177 Національний банк України у разі невідповідності майнового стану власника істотної участі в небанківській фінансовій установі вимогам пункту 6 Постанови № 177 має право прийняти рішення про невідповідність власника істотної участі в небанківській фінансовій установі вимогам законодавства України та відкликання (анулювання) ліцензії ліцензій на провадження діяльності з надання фінансових послуг у небанківської фінансової установи (а.с. 37-39 т. 1, а.с. 80-81 т. 2).
Листом від 22.11.2023 року № 27-0026/86323 Національним банком України запрошено уповноваженого представника товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія ВАЛТА ГРУП та власників істотної участі ТОВ "ФК "ВАЛТА ГРУП" - Касьяна Станіслава Петровича та Лагоду Світлану Іванівну або їх уповноважених представників на засідання Комітету з питань нагляду та регулювання діяльності ринків небанківських фінансових послуг (далі Комітет), на якому буде розглянуто питання щодо відповідності майнового стану власників істотної участі ТОВ "ФК "ВАЛТА ГРУП" вимогам Постанови № 1771. Повідомлено, що засідання Комітету відбудеться 27.11.2023 о 10:00 дистанційно за допомогою аудіовізуального зв`язку Zoom (а.с. 97-100 т. 1, а.с. 77-79).
27 листопада 2023 року Національним банком України прийнято рішення № 21/2160-рк, яким 08 грудня 2023 року Комітетом з питань нагляду та регулювання діяльності ринків небанківських фінансових послуг Національного банку України прийнято рішення № 21/2248-рк, яким виключно ТОВ "ФК "ВАЛТА ГРУП" з Державного реєстру фінансових установ (а.с. 159-161 т. 1, а.с. 68-69 т. 2).
11 грудня 2023 року Національним банком України направлено до товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія ВАЛТА ГРУП повідомлення № 27-0026/91111, яким повідомлено, що 08 грудня 2023 року Комітет з питань нагляду та регулювання діяльності ринків небанківських фінансових послуг прийняв рішення про виключення ТОВ "ФК "ВАЛТА ГРУП" з Державного реєстру фінансових установ. Відповідне рішення прийняте на підставі підпункту 4 пункту 560 глави 68 розділу ХІ Положення про ліцензування та реєстрацію надавачів фінансових послуг та умови провадження ними діяльності з надання фінансових послуг, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 24 грудня 2021 року № 153, у зв`язку із прийняттям Національним банком України рішення про анулювання (відкликання) усіх ліцензій на провадження діяльності з надання фінансових послуг (а.с. 47 т. 1).
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.
Згідно ст. 2 ЗУ «Про Національний Банк України» Національний банк України (далі - Національний банк) є центральним банком України, особливим центральним органом державного управління, юридичний статус, завдання, функції, повноваження і принципи організації якого визначаються Конституцією України, цим Законом та іншими законами України.
Відповідно до ст. 7, 44, 55 ЗУ «Про Національний Банк України» Національний банк виконує такі функції, зокрема, здійснює банківське регулювання та нагляд на індивідуальній та консолідованій основі. Національний банк здійснює функції банківського регулювання і нагляду на індивідуальній та консолідованій основі за діяльністю банків та банківських груп у межах та порядку, передбачених законодавством України. До компетенції Національного банку у сфері валютного регулювання та нагляду належать, зокрема, видача, переоформлення, зупинення, поновлення, відкликання (анулювання) ліцензій на здійснення валютних операцій, здійснення валютного нагляду відповідно до Закону України "Про валюту і валютні операції";
Загальні правові засади у сфері надання фінансових послуг, здійснення регулятивних та наглядових функцій за діяльністю з надання фінансових послуг визначав Закон України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» (чинний на дату виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» фінансова установа - юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг, а також інші послуги (операції), пов`язані з наданням фінансових послуг, у випадках, прямо визначених законом, та внесена до відповідного реєстру в установленому законом порядку. До фінансових установ належать банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг, а у випадках, прямо визначених законом, - інші послуги (операції), пов`язані з наданням фінансових послуг. Експортно-кредитне агентство, утворене відповідно до Закону України "Про фінансові механізми стимулювання експортної діяльності", є фінансовою установою із спеціальним статусом. Не є фінансовими установами (не мають статусу фінансової установи) незалежні фінансові посередники, що надають послуги з видачі фінансових гарантій у порядку та на умовах, визначених Митним кодексом України.
Згідно ст. 14 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» фінансова установа зобов`язана вести облік своїх операцій та надавати звітність відповідно до вимог законів та нормативно-правових актів органів, які здійснюють державне регулювання ринків фінансових послуг.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» метою державного регулювання ринків фінансових послуг в Україні є: 1) проведення єдиної та ефективної державної політики у сфері фінансових послуг; 2) захист прав та інтересів споживачів фінансових послуг; 3) створення сприятливих умов для розвитку та функціонування ринків фінансових послуг; 4) створення умов для ефективної мобілізації і розміщення фінансових ресурсів учасниками ринків фінансових послуг з урахуванням інтересів суспільства; 5) забезпечення рівних можливостей для доступу до ринків фінансових послуг та захисту прав їх учасників; 6) додержання учасниками ринків фінансових послуг вимог законодавства; 7) запобігання монополізації та створення умов розвитку добросовісної конкуренції на ринках фінансових послуг; 8) контроль за прозорістю та відкритістю ринків фінансових послуг; 9) сприяння інтеграції в європейський та світовий ринки фінансових послуг.
Згідно ст. 20 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» державне регулювання діяльності з надання фінансових послуг здійснюється шляхом: 1) ведення державних реєстрів фінансових установ і реєстрів осіб, які не є фінансовими установами, але мають право надавати окремі фінансові послуги, та ліцензування діяльності з надання фінансових послуг; 2) нормативно-правового регулювання діяльності фінансових установ; 3) нагляду за діяльністю учасників ринків фінансових послуг (крім клієнтів); 4) застосування органами, які здійснюють державне регулювання ринків фінансових послуг заходів впливу; 5) проведення інших заходів з державного регулювання ринків фінансових послуг.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» державне регулювання ринків фінансових послуг здійснюється: щодо ринків капіталу та організованих товарних ринків, ринку послуг, пов`язаних з оборотом віртуальних активів, - Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку; щодо ринків банківських послуг, послуг, пов`язаних з оборотом забезпечених віртуальних активів, що забезпечені валютними цінностями, та інших, ніж зазначені в абзаці другому цієї частини, ринків небанківських фінансових послуг - Національним банком України. Антимонопольний комітет України та інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринків фінансових послуг та отримують від них інформацію у межах повноважень, визначених законом.
Згідно ст. 27 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» основними завданнями Національного банку України у сфері державного регулювання ринків небанківських фінансових послуг в межах компетенції, визначеної частиною першою статті 21 цього Закону, є, зокрема, здійснення державного регулювання та нагляду за наданням фінансових послуг та додержанням законодавства у цій сфері; захист прав споживачів фінансових послуг шляхом застосування у межах своїх повноважень заходів впливу з метою запобігання і припинення порушень законодавства на ринку фінансових послуг.
Відповідно до п. 3, 8, 8-1, 10, 12 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» Національний банк України у сфері державного регулювання ринків небанківських фінансових послуг у межах компетенції, визначеної частиною першою статті 21 цього Закону, зокрема, видає небанківським фінансовим установам та особам, які не є фінансовими установами, але мають право надавати окремі фінансові послуги, ліцензії на провадження діяльності з надання фінансових послуг, визначає порядок їх видачі, зупинення, поновлення та відкликання (анулювання); здійснює контроль за достовірністю інформації, що надається учасниками ринку фінансових послуг; здійснює нагляд (контроль) за додержанням небанківськими фінансовими установами та особами, які не є фінансовими установами, але мають право надавати окремі фінансові послуги, умов провадження діяльності з надання фінансових послуг; у разі порушення законодавства про фінансові послуги (крім законодавства, що регулює діяльність на ринках цінних паперів та похідних (деривативів), професійну діяльність на фондовому ринку та діяльність у системі накопичувального пенсійного забезпечення), нормативно-правових актів Національного банку України має право застосовувати заходи впливу та накладати адміністративні стягнення; надсилає фінансовим установам та саморегулівним організаціям обов`язкові до виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про фінансові послуги та захист прав споживачів фінансових послуг та вимагає надання необхідних документів.
Згідно ст. 9 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» власники істотної участі у фінансовій установі або особі, яка не є фінансовою установою, але має право надавати окремі фінансові послуги, повинні мати бездоганну ділову репутацію та відповідати іншим вимогам, встановленим нормативно-правовими актами органів, які здійснюють державне регулювання ринків фінансових послуг.
Постанова Правління Національного банку України від 24 грудня 2021 року № 153 затверджено Положення про ліцензування та реєстрацію надавачів фінансових послуг та умови провадження ними діяльності з надання фінансових послуг (чинне на дату виникнення спірних правовідносин).
Згідно п. 74 гл. 5 розділу ІІ Положення № 153 надавач фінансових послуг зобов`язаний протягом усього строку дії ліцензії дотримуватися вимог законодавства України з питань регулювання ринків небанківських фінансових послуг, виконувати вимоги цього Положення, а також виконувати вимоги, розпорядження, рішення Національного банку (уключаючи ті, що стосуються усунення виявлених порушень вимог, передбачених цим Положенням), надавати на вимогу Національного банку інформацію, документи і звітність у встановлений Національним банком строк.
Відповідно до п. 1, 1-1 постанови Національного Банку України «Про особливості застосування процедур реєстрації та ліцензування учасників ринку небанківських фінансових послуг у період дії воєнного стану та внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 06 березня 2022 року № 39» від 12.08.2022 № 177 (в редакції, чинній на дату виникнення спірних правовідносин) небанківські фінансові установи [крім кредитних спілок та осіб, визначених у пунктах 8, 10 та 12 постанови Правління Національного банку України від 07 жовтня 2022 року № 217 "Про затвердження Положення про порядок здійснення авторизації діяльності надавачів фінансових платіжних послуг та обмежених платіжних послуг" (далі - Постанова № 217)] зобов`язані в строки, визначені в пункті 1-1 цієї постанови, в один із способів, визначених у пункті 20 глави 2 розділу I Положення про ліцензування та реєстрацію надавачів фінансових послуг та умови провадження ними діяльності з надання фінансових послуг, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 24 грудня 2021 року № 153 (зі змінами) (далі - Положення про ліцензування та реєстрацію), подати до Національного банку України (далі - Національний банк): 1) письмове запевнення в довільній формі про відповідність прямих та кінцевих власників істотної участі в небанківській фінансовій установі вимогам щодо фінансового/майнового стану, установленим у пунктах 5 (щодо власників істотної участі юридичних осіб) та 6 (щодо власників істотної участі фізичних осіб) цієї постанови (далі - запевнення); 2) документи згідно з главами 38, 39 розділу V Положення про ліцензування та реєстрацію для оцінки фінансового/майнового стану прямих і кінцевих власників істотної участі в небанківській фінансовій установі станом на дату подання запевнення.
Страховики подають інформацію, визначену в пункті 1 цієї постанови, до 30 грудня 2022 року. Небанківські фінансові установи (крім страховиків, кредитних спілок та осіб, визначених у пунктах 8, 10 та 12 Постанови № 217) подають інформацію, визначену в пункті 1 цієї постанови, до 31 березня 2023 року. Особи, визначені в пунктах 8, 10, 12 Постанови № 217, подають інформацію, визначену в пункті 1 цієї постанови, не пізніше дня звернення до Національного банку за отриманням ліцензії на надання фінансових платіжних послуг з урахуванням строку, визначеного Законом України "Про платіжні послуги".
Згідно п. 3 постанови № 177 Національний банк за результатами розгляду документів, визначених у пункті 1 цієї постанови, має право розглянути питання про відповідність власника істотної участі в небанківській фінансовій установі вимогам, установленим у пунктах 5, 6 цієї постанови. Національний банк під час розгляду питання про відповідність власників істотної участі в небанківській фінансовій установі оцінює: 1) фінансовий стан юридичної особи, яка прямо та/або опосередковано володіє істотною участю в небанківській фінансовій установі; 2) майновий стан фізичної особи, яка прямо та/або опосередковано володіє істотною участю в небанківській фінансовій установі.
Відповідно до п. 6 постанови № 177 майновий стан фізичної особи, яка прямо та/або опосередковано володіє істотною участю в небанківській фінансовій установі, повинен відповідати таким вимогам: 1) розмір власних коштів фізичної особи станом на відповідну дату або на останній день кварталу, що передує відповідній даті, є рівним або більшим, ніж більша з таких величин: величина частини власного капіталу небанківської фінансової установи (крім страховика), пропорційна частці, яку становить розмір істотної участі особи в статутному (складеному) капіталі небанківської фінансової установи (крім страховика) (розмір власного капіталу визначається на кінець звітного періоду, що передує даті підтвердження розміру власних коштів); величина частини статутного (складеного) капіталу небанківської фінансової установи (крім страховика), пропорційна частці, яку становить розмір істотної участі особи в статутному (складеному) капіталі небанківської фінансової установи (крім страховика); величина розрахункового нормативного запасу платоспроможності, пропорційна частці, яку становить розмір істотної участі особи в статутному (складеному) капіталі страховика (розмір розрахункового нормативного запасу платоспроможності визначається на кінець звітного періоду, що передує даті підтвердження розміру власних коштів); 2) джерела власних коштів фізичної особи є підтвердженими відповідно до пункту 334 (крім абзацу третього підпункту 4 пункту 334) глави 39 розділу V Положення про ліцензування та реєстрацію; 3) фізична особа є платоспроможною відповідно до пункту 336 глави 39 розділу V Положення про ліцензування та реєстрацію.
Згідно п. 7 постанови № 177 Національний банк у разі невідповідності фінансового/майнового стану власника істотної участі в небанківській фінансовій установі вимогам пунктів 5, 6 цієї постанови має право прийняти рішення про невідповідність власника істотної участі в небанківській фінансовій установі вимогам законодавства України та відкликання (анулювання) ліцензії/ліцензій на провадження діяльності з надання фінансових послуг у небанківської фінансової установи [рішення приймає Комітет з питань нагляду та регулювання діяльності ринків небанківських фінансових послуг (далі - Комітет з питань нагляду)].
Відповідно до п. 9-10 постанови № 177 Національний банк виключає відомості про юридичну особу з Державного реєстру фінансових установ, Реєстру осіб, які не є фінансовими установами, але мають право надавати окремі фінансові послуги (далі - Реєстр), якщо в такої особи протягом трьох місяців поспіль немає ліцензії/ліцензій на провадження діяльності з надання фінансових послуг (крім випадків, коли відповідний пакет документів розглядається Національним банком) (рішення приймає Комітет з питань нагляду).
Підставою для виключення відомостей про юридичну особу з Реєстру відповідно до вимог цієї постанови, крім випадків, визначених у пункту 560 глави 68 розділу XI Положення про ліцензування та реєстрацію, є: 1) прийняття Національним банком рішення про анулювання (відкликання) усіх ліцензій на провадження діяльності з надання фінансових послуг, наявних у надавача фінансових послуг; 2) заява надавача фінансових послуг про виключення з Реєстру, якщо немає жодної ліцензії на провадження діяльності з надання фінансових послуг; 3) неотримання ліцензії на провадження діяльності з надання фінансових послуг протягом строку, визначеного в пункті 398 глави 47 розділу VII Положення про ліцензування та реєстрацію; 4) інші випадки, визначені законодавством України. Рішення про виключення відомостей про юридичну особу з Реєстру приймає Комітет з питань нагляду.
З матеріалів справи вбачається, що 27 листопада 2023 року Національним банком України прийнято рішення № 21/2160-рк, яким визнано невідповідність власників істотної участі у товаристві з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія ВАЛТА ГРУП ОСОБА_1 та ОСОБА_2 вимогам законодавства України; відкликано (анулювано) у товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія ВАЛТА ГРУП (код за ЄДРПОУ 40153285, місцезнаходження: Україна, 65078, місто Одеса, вулиця Героїв Крут, будинок 15) ліцензії на: провадження господарської діяльності з надання фінансових послуг (крім професійної діяльності на ринку цінних паперів), а саме на: надання послуг з факторингу, надання послуг з фінансового лізингу, надання коштів у позику, в тому числі і на умовах фінансового кредиту, видані згідно з розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, від 21 лютого 2017 року № 346; провадження господарської діяльності з надання фінансових послуг (крім професійної діяльності на ринку цінних паперів), а саме на надання гарантій, видану згідно з розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, від 21 лютого 2017 року № 346 та переоформлену відповідно до абзацу четвертого пункту 10 розділу ІІ Закону України від 12 вересня 2019 року № 79-ІХ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення функцій із державного регулювання ринків фінансових послуг"; торгівлю валютними цінностями, видану відповідно до постанови Правління Національного банку України від 26 березня 2021 року № 26 "Про затвердження Положення про порядок видачі ліцензії на торгівлю валютними цінностями" (початок дії 24 травня 2021 року) (а.с. 40-46 т. 1, а.с. 70-73 т. 2).
Так, в рішення від 27 листопада 2023 року № 21/2160-рк зазначено, що ТОВ "ФК "ВАЛТА ГРУП" унесене до Державного реєстру фінансових установ та має чинні ліцензії на: провадження господарської діяльності з надання фінансових послуг (крім професійної діяльності на ринку цінних паперів), а саме на: надання послуг з факторингу, надання послуг з фінансового лізингу, надання коштів у позику, в тому числі і на умовах фінансового кредиту, видані згідно з розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, від 21 лютого 2017 року № 346; провадження господарської діяльності з надання фінансових послуг (крім професійної діяльності на ринку цінних паперів), а саме на надання гарантій, видану згідно з розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, від 21 лютого 2017 року № 346 та переоформлену відповідно до абзацу четвертого пункту 10 розділу ІІ Закону України від 12.09.2019 року № 79-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення функцій із державного регулювання ринків фінансових послуг»»; торгівлю валютними цінностями, видану відповідно до постанови Правління Національного банку України від 26 березня 2021 року № 26 "Про затвердження Положення про порядок видачі ліцензії на торгівлю валютними цінностями" (початок дії 24 травня 2021 року). Відповідно до частини дванадцятої статті 9 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" (далі - Закон про фінансові послуги) власники істотної участі у фінансовій установі повинні мати бездоганну ділову репутацію та відповідати іншим вимогам, встановленим нормативно-правовими актами органів, які здійснюють державне регулювання ринків фінансових послуг.
Відповідно до пункту 1 та пункту 1-1 постанови Правління Національного банку України від 12 серпня 2022 року № 177 "Про особливості застосування процедур реєстрації та ліцензування учасників ринку небанківських фінансових послуг у період дії воєнного стану та внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 06 березня 2022 року № 39" (із змінами) (далі - Постанова № 177) небанківські фінансові установи (крім страховиків, кредитних спілок та осіб, визначених у пунктах 8, 10 та 12 постанови Правління Національного банку України від 07 жовтня 2022 року № 217 "Про затвердження Положення про порядок здійснення авторизації діяльності надавачів фінансових платіжних послуг та обмежених платіжних послуг") були зобов`язані до 31 березня 2023 року, в один із способів, визначених у пункті 20 глави 2 розділу І Положення про ліцензування та реєстрацію надавачів фінансових послуг та умови провадження ними діяльності з надання фінансових послуг, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 24 грудня 2021 року № 153 (із змінами) (далі Положення № 153) подати до Національного банку України: 1) письмове запевнення в довільній формі про відповідність прямих та кінцевих власників істотної участі в небанківській фінансовій установі вимогам щодо фінансового/майнового стану, установленим у пунктах 5 (щодо власників істотної участі юридичних осіб) та 6 (щодо власників істотної участі фізичних осіб) Постанови № 177 (далі запевнення); 2) документи згідно з главами 38, 39 розділу V Положення № 153 для оцінки фінансового/майнового стану прямих і кінцевих власників істотної участі в небанківській фінансовій установі станом на дату подання запевнення. Пунктом 3 Постанови № 177 передбачено, що Національний банк України за результатами розгляду документів, визначених у пункті 1 Постанови № 177, має право розглянути питання про відповідність власника істотної участі в небанківській фінансовій установі вимогам, установленим у пунктах 5, 6 постанови № 177.
Національний банк України під час розгляду питання про відповідність власників істотної участі в небанківській фінансовій установі оцінює, зокрема майновий стан фізичної особи, яка прямо та/або опосередковано володіє істотною участю в небанківській фінансовій установі. ТОВ "ФК "ВАЛТА ГРУП" подано до Національного банку України документи для оцінки майнового стану власників істотної участі в Товаристві ОСОБА_1 та ОСОБА_2 станом на 11 вересня 2023 року. За результатами розгляду поданих документів Національним банком України встановлена невідповідність майнового стану власників істотної участі в ТОВ "ФК "ВАЛТА ГРУП" ОСОБА_1 та ОСОБА_2 вимогам пункту 6 Постанови № 177 з огляду на таке.
Підпунктом 1 пункту 6 Постанови № 177 встановлено, що майновий стан фізичної особи, яка прямо та/або опосередковано володіє істотною участю в небанківській фінансовій установі, повинен відповідати такій вимозі: розмір власних коштів фізичної особи станом на відповідну дату або на останній день кварталу, що передує відповідній даті, є рівним або більшим, ніж більша з таких величин: величина частини власного капіталу небанківської фінансової установи (крім страховика), пропорційна частці, яку становить розмір істотної участі особи в статутному (складеному) капіталі небанківської фінансової установи (крім страховика) (розмір власного капіталу визначається на кінець звітного періоду, що передує даті підтвердження розміру власних коштів); величина частини статутного (складеного) капіталу небанківської фінансової установи (крім страховика), пропорційна частці, яку становить розмір істотної участі особи в статутному (складеному) капіталі небанківської фінансової установи (крім страховика). Відповідно до інформації, що міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, відомостей про структуру власності, що подавались ТОВ "ФК "ВАЛТА ГРУП" до Національного банку України, учасниками ТОВ "ФК "ВАЛТА ГРУП" є ОСОБА_1 , який володіє часткою у розмірі 89% статутного капіталу Товариства, та ОСОБА_2 , яка володіє часткою у розмірі 11% статутного капіталу Товариства. Відповідно до показників статистичної звітності, що подавались ТОВ "ФК "ВАЛТА ГРУП" до Національного банку України, власний капітал Товариства станом на 30 червня 2023 року становив 38 000 000 грн., розмір статутного капіталу Товариства - 32 000 000 грн. таким чином, враховуючи вимоги п. 6 постанови № 177 до майнового стану фізичної особи, яка прямо та/або опосередковано володіє істотною участю в небанківській фінансовій установі, розмір власних коштів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на відповідну дату повинен бути рівним або більшим, ніж величина частини власного капіталу Товариства, пропорційна частці, яку становить розмір істотної участі кожного з власників істотної участі в статутному капіталі ТОВ "ФК "ВАЛТА ГРУП" відповідно (розмір власного капіталу ТОВ "ФК "ВАЛТА ГРУП" визначається на кінець звітного періоду, що передує даті підтвердження розміру власних коштів станом на 30 червня 2023 року). При цьому, вказаний у Інформації про майновий стан ОСОБА_1 станом на 11 вересня 2023 року (далі - інформація про майновий стан ОСОБА_1 ) розмір власних коштів ОСОБА_1 (28 480 000 грн) є меншим ніж величина частини власного капіталу ТОВ "ФК "ВАЛТА ГРУП", визначена станом на 30 червня 2023 року, пропорційна частці, яку становить розмір істотної участі ОСОБА_1 в статутному капіталі ТОВ "ФК "ВАЛТА ГРУП" (33 820 000 грн). Також, вказаний у Інформації про майновий стан ОСОБА_2 станом на 11 вересня 2023 року (далі інформація про майновий стан ОСОБА_2 ) розмір власних коштів ОСОБА_2 (3 520 000 грн) меншим ніж величина частини власного капіталу ТОВ "ФК "ВАЛТА ГРУП", визначена станом на 30 червня 2023 року, пропорційна частці, яку становить розмір істотної участі ОСОБА_2 в статутному капіталі ТОВ "ФК "ВАЛТА ГРУП" (4 180 000 грн). Вказане свідчить про невідповідність майнового стану ОСОБА_1 та ОСОБА_2 вимозі підпункту 1 пункту 6 Постанови № 177.
Крім того, до інформації про майновий стан ОСОБА_1 та інформації про майновий стан ОСОБА_2 включена інформація, зокрема про корпоративні права, до майна (активів) таких фізичних осіб віднесено частки у статутному капіталі ТОВ "ФК "ВАЛТА ГРУП". Так, ОСОБА_1 володіє корпоративними правами щодо частки у статутному капіталі ТОВ "ФК "ВАЛТА ГРУП" у розмірі 13 350 000 грн, а ОСОБА_2 володіє корпоративними правами щодо частки у статутному капіталі ТОВ "ФК "ВАЛТА ГРУП" у розмірі 1 650 000 грн.
Разом з цим, розмір власних коштів є показником, який дозволяє визначити обсяг оборотних та ліквідних активів власника істотної участі, які можуть бути використані у майбутньому для надання, в разі потреби, додаткової фінансової підтримки небанківській фінансовій установі. Таким чином, відповідність майнового стану фізичної особи-власника істотної участі в небанківській фінансовій установі встановленим законодавством України вимогам підтверджується наявність у такої особи іншого майна (активу), ніж такий вид майна (активу) як корпоративні права щодо часток у статутному капіталі цієї самої небанківської фінансової установи. Використання у розрахунку розміру власних коштів фізичної особи корпоративних прав щодо часток у статутному капіталі самої небанківської фінансової установи унеможливлює залучення такого виду майна (активу) для підтримки цієї небанківської фінансової установи, зокрема для отримання додаткового фінансування поточної діяльності небанківської фінансової установи шляхом перетворення такого майна (активу) у грошовій кошти для покриття витрат небанківської фінансової установи. При цьому, вимоги щодо відповідності майнового стану фізичної особи, визначені у пункті 6 Постанови № 177, передбачають, зокрема наявність у фізичної особи розміру власних коштів, який є рівним або більшим, ніж більша з таких величин: частина власного капіталу або частина статутного (складеного) капіталу небанківської фінансової установи. Отже, для підтвердження відповідності майнового стану власника істотної участі в небанківській фінансовій установі вимогам Постанови № 177, у розрахунку розміру власних коштів фізичної особи, яка володіє на відповідну дату істотною участю в небанківській фінансовій установі, не можуть бути використані корпоративні права щодо часток у статутному капіталі самої небанківської фінансової установи.
Таким чином, розмір власних коштів без врахування вартості корпоративних прав щодо частки у статутному капіталі ТОВ "ФК "ВАЛТА ГРУП" ОСОБА_1 становить 15 130 000 грн, ОСОБА_2 1870 000 грн., що є меншим, ніж величина частини власного капіталу ТОВ "ФК "ВАЛТА ГРУП", пропорційна частці, яку становить розмір істотної участі таких осіб в статутному капіталі ТОВ "ФК "ВАЛТА ГРУП" відповідно (розмір власного капіталу ТОВ "ФК "ВАЛТА ГРУП" визначається на кінець звітного періоду, що передує даті підтвердження розміру власних коштів станом на 30 червня 2023 року).
Власники істотної участі у надавачі фінансових послуг повинні відповідати вимогам, встановленим нормативно-правовими актами Національного банку України та враховувати таку відповідність, як визначальну для самої можливості ведення певного виду діяльності надавача фінансових послуг. Відповідно до пункту 7 Постанови № 177 Національний банк України у разі невідповідності майнового стану власника істотної участі в небанківській фінансовій установі вимогам пункту 6 Постанови № 177 має право прийняти рішення про невідповідність власника істотної участі в небанківській фінансовій установі вимогам законодавства України та відкликання (анулювання) ліцензій на провадження діяльності з надання фінансових послуг у небанківської фінансової установи (рішення приймає Комітет).
В рішенні від 27 листопада 2023 року № 21/2160-рк вказано, що з огляду на викладене, керуючись ст. 2, 7, 15 та 17 ЗУ «Про Національний Банк», ч. 12 ст. 9, п. 3, 3-1 та 8-1 ч. 1 ст. 28, п. 12 ч. 1 ст. 38-1 Закону про фінансові послуги, п. 3, 6 та 7 постанови № 177, п. 22 розділу ІІ Положення про Комітет з питань нагляду та регулювання діяльності ринків небанківських фінансових послуг, затвердженого рішенням Правління НБУ від 29.07.2020 року № 498-рш, Комітет вирішив, зокрема, визнати невідповідність власників істотної участі у товаристві з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія ВАЛТА ГРУП ОСОБА_1 та ОСОБА_2 вимогам законодавства України; відкликати (анулювати) у товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія ВАЛТА ГРУП (код за ЄДРПОУ 40153285, місцезнаходження: Україна, 65078, місто Одеса, вулиця Героїв Крут, будинок 15) ліцензії на: провадження господарської діяльності з надання фінансових послуг (крім професійної діяльності на ринку цінних паперів), а саме на: надання послуг з факторингу, надання послуг з фінансового лізингу, надання коштів у позику, в тому числі і на умовах фінансового кредиту, видані згідно з розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, від 21 лютого 2017 року № 346; провадження господарської діяльності з надання фінансових послуг (крім професійної діяльності на ринку цінних паперів), а саме на надання гарантій, видану згідно з розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, від 21 лютого 2017 року № 346 та переоформлену відповідно до абзацу четвертого пункту 10 розділу ІІ Закону України від 12 вересня 2019 року № 79-ІХ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення функцій із державного регулювання ринків фінансових послуг"; торгівлю валютними цінностями, видану відповідно до постанови Правління Національного банку України від 26 березня 2021 року № 26 "Про затвердження Положення про порядок видачі ліцензії на торгівлю валютними цінностями" (початок дії 24 травня 2021 року) (а.с. 40-46 т. 1, а.с. 70-73 т. 2).
Тобто, з матеріалів справи слідує, що під час прийняття рішення від 27 листопада 2023 року № 21/2160-рк відповідачем, Національним банком України, проаналізовано надану товариством з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія ВАЛТА ГРУП інформацію та копії документів, та за результатами їх розгляду, відповідно до п. 3 постанови № 177, визнано невідповідність власників істотної участі у товаристві з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія ВАЛТА ГРУП ОСОБА_1 та ОСОБА_2 вимогам законодавства України.
В той же час, належних, допустимих та достатніх доказів на спростування встановлених порушень, позивачем ані до НБУ, ані під час розгляду справи, не надано.
При цьому, в оскаржуваному рішенні № 21/2160-рк від 27.11.2023 року чітко зазначено, що за результатами розгляду поданих документів Національним банком України встановлена невідповідність майнового стану власників істотної участі в ТОВ "ФК "ВАЛТА ГРУП" ОСОБА_1 та ОСОБА_2 вимогам пункту 6 Постанови № 177, а тому посилання представника позивача на те, що в рішенні вказано, що документи не давали змогу дійти висновку про відповідність майнового стану власників істотної частки вимогам п. 6, що є власним тлумаченням законодавства, є неспроможними та спростовуються змістом рішення № 21/2160-рк від 27.11.2023 року.
Також, доводи представника позивача про те, що ТОВ "ФК "ВАЛТА ГРУП" надано повний пакет документів, суд вважає необґрунтованими, оскільки рішення № 21/2160-рк від 27.11.2023 року прийняте НБУ відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 38-1 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» (чинного на дату виникнення спірних правовідносин) (невідповідність структури власності небанківської фінансової установи або особи, яка не є фінансовою установою, але має право надавати окремі фінансові послуги, та/або власників істотної участі в ній вимогам законодавства України), а не у зв`язку з невиконанням розпорядження, рішення Національного банку України про усунення виявлених порушень ліцензійних умов та/або ненаданням документів (п. 5 ч. 1 ст. 38-1 Закону).
В той же час, з матеріалів справи вбачається, що Національним банком України неодноразово направлялись на адресу позивача товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія ВАЛТА ГРУП листи та рішення із зазначенням документів, які слід надати, з відповідним обґрунтуванням, в тому числі на підтвердження відповідності майнового стану власників істотної участі в ТОВ "ФК "ВАЛТА ГРУП", зокрема, але не виключно надано відповідь на лист позивача від 27 жовтня 2023 року щодо надання роз`яснень (а.с. 82-83 т. 2).
При цьому, з матеріалів справи слідує та не заперечується позивачем, що товариством з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія ВАЛТА ГРУП надавались до Національного банку України показники статистичної звітності станом на 30.06.2023 року.
Разом з тим, відповідно до пп. 1 п. 6 постанови № 177 майновий стан фізичної особи, яка прямо та/або опосередковано володіє істотною участю в небанківській фінансовій установі, повинен відповідати таким вимогам: 1) розмір власних коштів фізичної особи станом на відповідну дату або на останній день кварталу, що передує відповідній даті, є рівним або більшим, ніж більша з таких величин: величина частини власного капіталу небанківської фінансової установи (крім страховика), пропорційна частці, яку становить розмір істотної участі особи в статутному (складеному) капіталі небанківської фінансової установи (крім страховика) (розмір власного капіталу визначається на кінець звітного періоду, що передує даті підтвердження розміру власних коштів).
Тобто, з урахуванням вимог п. 6 постанови № 177 до майнового стану фізичної особи, яка прямо та/або опосередковано володіє істотною участю в небанківській фінансовій установі, розмір власних коштів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на відповідну дату повинен бути рівним або більшим, ніж величина частини власного капіталу Товариства, пропорційна частці, яку становить розмір істотної участі кожного з власників істотної участі в статутному капіталі ТОВ "ФК "ВАЛТА ГРУП" відповідно (розмір власного капіталу ТОВ "ФК "ВАЛТА ГРУП" визначається на кінець звітного періоду, що передує даті підтвердження розміру власних коштів станом на 30 червня 2023 року), про що безпосередньо зазначено у рішенні № 21/2160-рк від 27.11.2023 року, а тому посилання представника позивача на звіт з надання впевненості від 15.09.2023 року (а.с. 88-93 т. 2), який виконаний аудиторською фірмою по інформації про майновий стан фізичних осіб, які прямо та/або опосередковано володіють істотною участю товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія ВАЛТА ГРУП станом на 11.09.2023 року, є неспроможними.
Також, будь-яких належних та допустимих доказів на підтвердження того, що відповідач, Національний банк України, при прийнятті оскаржуваних рішень від 27 листопада 2023 року № 21/2160-рк та від 08.12.2023 року про виключення товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія ВАЛТА ГРУП з Державного реєстру фінансових установ, діяв без урахуванням принципів законності та співмірності (пропорційності), позивачем суду не надано.
Крім того, суд вважає безпідставними доводи представника позивача, що відповідачем НБУ порушено порядок повідомлення ТОВ "ФК "ВАЛТА ГРУП" про дату проведення засідання правління, оскільки відповідно до п. 14 Положення від 22.12.2022 № 247 (чинного на дату виникнення спірних правовідносин) запрошення надсилається не пізніше ніж за два робочих дні до дати проведення засідання Правління/Комітету з питань нагляду на єдину електронну адресу.
З матеріалів справи слідує, та не спростовано позивачем, що листом від 22.11.2023 року № 27-0026/86323 Національним банком України запрошено уповноваженого представника товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія ВАЛТА ГРУП та власників істотної участі ТОВ "ФК "ВАЛТА ГРУП" - Касьяна Станіслава Петровича та Лагоду Світлану Іванівну або їх уповноважених представників на засідання Комітету з питань нагляду та регулювання діяльності ринків небанківських фінансових послуг (далі Комітет), на якому буде розглянуто питання щодо відповідності майнового стану власників істотної участі ТОВ "ФК "ВАЛТА ГРУП" вимогам Постанови № 1771. Повідомлено, що засідання Комітету відбудеться 27.11.2023 о 10:00 дистанційно за допомогою аудіовізуального зв`язку Zoom (а.с. 97-100 т. 1, а.с. 77-79 т. 2).
Лист від 22.11.2023 року № 27-0026/86323 направлений та отриманий ТОВ "ФК "ВАЛТА ГРУП" на електронну адресу 22.11.2023 року о 17:24 год. (середа).
Таким чином, отримавши 22.11.2023 року (в середу) запрошення на засідання 27.11.2023 о 10:00 (понеділок), ТОВ "ФК "ВАЛТА ГРУП" було сповіщене про дату засідання не пізніше ніж за два робочих дні до дати проведення засідання, тобто у відповідності до приписів Положення № 247.
Враховуючи вищевикладене, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що доводи позивача, викладені в адміністративному позові є необґрунтованими та спростовуються зібраними по справі доказами.
За таких підстав, суд дійшов висновку, що при прийнятті рішення № 21/2160-рк від 27 листопада 2023 року відповідач, Національний банк України, діяв обґрунтовано, в порядку, у межах та у спосіб, що передбачені законодавством України, а тому позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення № 21/2160-рк від 27 листопада 2023 року про анулювання ліцензії на провадження діяльності з надання фінансових послуг задоволенню не підлягають.
При цьому, з огляду на правомірність рішення № 21/2160-рк від 27 листопада 2023 року, суд вважає, що рішення Комітету з питань нагляду та регулювання діяльності ринків небанківських фінансових послуг Національного банку України від 08.12.2023 року про виключення товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія ВАЛТА ГРУП з Державного реєстру фінансових установ, яке прийнято у зв`язку з прийняттям рішення № 21/2160-рк від 27 листопада 2023 року, також є обґрунтованим та не підлягає скасуванню.
Відповідно до п. 23 ч. 1 ст. 4 КАС України похідна позовна вимога - вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).
Таким чином, оскільки позовні вимоги про зобов`язання Національного банку України прийняти рішення, яким поновити товариству з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія ВАЛТА ГРУП ліцензії на: провадження господарської діяльності з надання фінансових послуг (крім професійної діяльності на ринку цінних паперів), а саме на: надання послуг з факторингу, надання послуг з фінансового лізингу, надання коштів у позику, в тому числі і на умовах фінансового кредиту, видані згідно з розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, від 21 лютого 2017 року № 346; провадження господарської діяльності з надання фінансових послуг (крім професійної діяльності на ринку цінних паперів), а саме на надання гарантій, видану згідно з розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, від 21 лютого 2017 року № 346 та переоформлену відповідно до абзацу четвертого пункту 10 розділу ІІ Закону України від 12 вересня 2019 року № 79-ІХ Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення функцій із державного регулювання ринків фінансових послуг; торгівлю валютними цінностями, видану відповідно до постанови Правління Національного банку України від 26 березня 2021 року № 26 Про затвердження Положення про порядок видачі ліцензій на торгівлю валютними цінностями (початок дії 24 травня 2021 року); зобов`язання Національного банку України прийняти рішення про включення товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія ВАЛТА ГРУП до Державного реєстру фінансових установ, є похідним вимогами, тому підстави для їх задоволення також відсутні.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «РуїсТоріха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
На підставі вищевикладеного, розглянувши справу в межах позовних вимог на підставі наданих сторонами доказів, з урахуванням встановлених обставин, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 2, 6, 8, 9, 12, 77, 90, 139, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Відмовити у задоволенні позовної заяви товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія ВАЛТА ГРУП (код ЄДРПОУ 40153285, адреса місцезнаходження: 65078, м. Одеса, вул. Героїв Крут, 15) до Національного банку України (код ЄДРПОУ 00032106, адреса місцезнаходження: 01601, м. Київ, вул. Інститутська, 9) про визнання протиправним та скасування рішення № 21/2160-рк від 27 листопада 2023 року про анулювання ліцензії на провадження діяльності з надання фінансових послуг; зобов`язання Національного банку України прийняти рішення, яким поновити товариству з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія ВАЛТА ГРУП ліцензії на: провадження господарської діяльності з надання фінансових послуг (крім професійної діяльності на ринку цінних паперів), а саме на: надання послуг з факторингу, надання послуг з фінансового лізингу, надання коштів у позику, в тому числі і на умовах фінансового кредиту, видані згідно з розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, від 21 лютого 2017 року № 346; провадження господарської діяльності з надання фінансових послуг (крім професійної діяльності на ринку цінних паперів), а саме на надання гарантій, видану згідно з розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, від 21 лютого 2017 року № 346 та переоформлену відповідно до абзацу четвертого пункту 10 розділу ІІ Закону України від 12 вересня 2019 року № 79-ІХ Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення функцій із державного регулювання ринків фінансових послуг; торгівлю валютними цінностями, видану відповідно до постанови Правління Національного банку України від 26 березня 2021 року № 26 Про затвердження Положення про порядок видачі ліцензій на торгівлю валютними цінностями (початок дії 24 травня 2021 року); визнання протиправним та скасування рішення Комітету з питань нагляду та регулювання діяльності ринків небанківських фінансових послуг Національного банку України від 08.12.2023 року про виключення товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія ВАЛТА ГРУП з Державного реєстру фінансових установ; зобов`язання Національного банку України прийняти рішення про включення товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія ВАЛТА ГРУП до Державного реєстру фінансових установ, - в повному обсязі.
Рішення може бути оскаржено в порядку та в строки встановлені ст. ст. 295, 297 КАС України.
Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 255 КАС України.
Повний текст рішення складено та підписано 16 грудня 2024 року.
Головуючий суддя О.А. Левчук
Суддя Г.П. Самойлюк
Суддя П.П. Марин
.
Суд | Одеський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 16.12.2024 |
Оприлюднено | 18.12.2024 |
Номер документу | 123788392 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу реалізації державної політики у сфері економіки та публічної фінансової політики, зокрема щодо організації господарської діяльності, з них |
Адміністративне
Одеський окружний адміністративний суд
Левчук О.А.