Рішення
від 11.12.2024 по справі 440/4633/24
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/4633/24

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Алєксєєвої Н.Ю.,

за участю:

секретаря судового засідання Куць А.С.,

представника відповідача Набока В.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "СПІРІТУС ВИШНЯКИ" до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

В С Т А Н О В И В:

Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю "СПІРІТУС ВИШНЯКИ" звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 08.12.2023 №00112940701.

В обґрунтування позовних вимог Товариство з обмеженою відповідальністю «СПІРІТУС ВИШНЯКИ» (далі ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ», позивач) вказало, що висновки Головного управління ДПС у Полтавській області (далі ГУ ДПС у Полтавській області, відповідач) про заниження суми податку на прибуток за період з 11.06.2021 по 30.06.2023 на суму 1195321,00 грн, в тому числі за півріччя 2023 року в сумі 1195321,00 грн є такими, що не ґрунтуються на фактичних обставинах справи, а накладений штраф за умисне невиконання в вимог податкового законодавства є протиправним.

Так, позивач наполягає на неправильному встановленні ГУ ДПС у Полтавській області факту безоплатного отримання ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ» генератора CATERPILLAR 92U63723 200KW на суму 914900,00 грн та генератора типу RICARDO PEP-2-150 на суму 2078320,00 грн, всього на загальну суму 2993200,00 грн, за належного оформлення всіх первинних документів та фактичного здійснення операцій придбання товарів із контрагентом ТОВ «Консалтинг-Експерт».

Крім того, позивачем фактично виконані операції з придбання в ТОВ «Консалтинг-Експерт» брикетів паливних RUF з соснової тирси в 1 півріччі 2023 на загальну суму 1788040,00 грн, в тому числі ПДВ 298008,00 грн, згідно Договору від 18.11.2022 №1811/22-68.

Висновок відповідача щодо неможливості реального здійснення операцій з урахуванням часу, місця знаходження майна та обсягу матеріальних ресурсів, економічно необхідних для придбання, виробництва товару, нездійснення особою, яка значиться постачальником товару, підприємницької діяльності за відсутності необхідних умов для досягнення результатів відповідної підприємницької діяльності у зв`язку з відсутністю управлінського або технічного персоналу, основних фондів, виробничих активів, складських приміщень, транспортних засобів спростовується документальними доказами, які надавалися в ході проведення перевірки, але не були належно оцінені відповідачем.

Копії долучених до матеріалів перевірки первинних і розрахункових документів не мають дефектів форми, змісту або походження, котрі в силу статті 9 Закону №996, пункту 2.4 Положення №88, спричиняють втрату первинними документами юридичної сили і доказовості, зауважень щодо правильності оформлення первинних документів по даним господарським операціям акт перевірки не містить.

Позивач вказав, що податковим органом, окрім дослідження інформації про ТОВ «КОНСАЛТИНГ-ЕКСПЕРТ ІІ» згідно бази ІКС «Податковий блок», фактично не було досліджено ланцюги постачання товару ТОВ «КОНСАЛТИНГ-ЕКСПЕРТ ІІ», хоча пункт 73.3 статті 73 Податкового кодексу України (далі ПК України) передбачає, що контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб`єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження, зокрема, якщо за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства. ГУ ДПС у Полтавській області не запитувались документи на підтвердження господарських взаємовідносин та не проводились зустрічні звірки ні з ТОВ «КОНСАЛТИНГ-ЕКСПЕРТ ІІ», ні з його постачальниками.

Позивач наголошує, що норми податкового законодавства не визначають певний обсяг матеріальних та/чи трудових ресурсів у платника податків при здійсненні господарської діяльності як критерій правового статусу платника податків щодо отримання податкової преференції у формі податкової вигоди (постанова Верховного Суду від 19.06.2023 у справі №810/1577/17). Наявність мінімальних трудових, матеріальних ресурсів та основних фондів у суб`єкта господарювання не може свідчити про відсутність адміністративно-господарських можливостей на виконання господарських зобов`язань та відсутність фактичних дій, спрямованих на виконання взятих на себе зобов`язань, що унеможливлює здійснення господарської діяльності, оскільки наведені обставини не позбавляють суб`єкта господарювання можливості здійснювати посередницьку діяльність, залучати виробничі та трудові ресурси інших суб`єктів господарювання для виконання зобов`язань по укладених ним договорах. Наявні у матеріалах перевірки документи не містять жодних доказів наявності між ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ» та ТОВ «КОНСАЛТИНГ-ЕКСПЕРТ ІІ» взаємоузгоджених зловмисних дій, спрямованих на порушення існуючого в Державі суспільного ладу або моральних засад.

Також позивач вказав, що придбання ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ» ремонтних робіт у ФОП ОСОБА_1 на загальну суму 1211453,00 грн здійснено в повному обсязі, ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ» має всі належним чином складені та оформлені первинні документи, а також документи бухгалтерського та податкового обліку, що підтверджують укладання, виконання та повне відображення господарських операцій із ФОП ОСОБА_2 . Вказані господарські операції є реальними, відплатними, фактично та документально підтвердженими, у бухгалтерському обліку відображені на бухгалтерському рахунку Дт 91 «Загальновиробничі витрати».

На виконання договору від 28.11.2022 №28/11-2022 ФОП ОСОБА_2 надавалися послуги в межах строку його дії, у період з січня по червень 2023 року включно. Як і передбачено умовами договору детальний перелік (опис) послуг, що надавалися виконавцем, місце їх надання, а також вартість визначені в специфікаціях, що є додатками до договору та становлять його невід`ємну частину. Копії специфікацій надавалися до перевірки. По факту закінчення послуг виконавець та замовник за договором від 28.11.2022 №28/11-2002 оформляли акти приймання-передачі наданих послуг, як первинні бухгалтерські документи, що містять відомості про господарську операцію, які містять всі обов`язкові реквізити, передбачені частиною другою статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі - Закон №996), пункту 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку (далі - Положення №88). Саме з урахуванням усіх зазначених вимог законодавства сторонами оформлялися акти приймання-передачі наданих послуг, які відображають усю необхідну інформацію про господарські операції, а тому є первинними бухгалтерськими документами для використання їх підприємством в обліку.

Крім того, ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ» заперечує встановлення відповідачем безпідставного віднесення до складу загальновиробничих витрат першого півріччя 2023 року витрат по придбанню масових коріолісових витратомірів «Endress+Hauser» та «Emerson Micro Motion», монтаж, регулювання та налагодження коріолісових витратомірів, монтаж обчислювачів об`єму спирту, прокладка кабелів, налагодження інтерфейсів на загальну суму 1870788,00 грн., в тому числі ПДВ 311798,00 грн., згідно Договору від 21.09.2021 №21-09-21 з ТОВ «Центральне конструкторське бюро «ПЛАЗМА», адже ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ» має всі належним чином складені та оформлені первинні документи, а також документи бухгалтерського та податкового обліку, що підтверджують укладання, виконання та повне відображення господарських операцій із ТОВ «Центральне конструкторське бюро «ПЛАЗМА».

Вказана поставка є реальною, товарною, відплатною, фактично та документально підтвердженою. Отримані масові витратоміри у грудні 2021 року були змонтовані, відрегульовані та налагоджені, також змонтовані обчислювачі об`єму спирту, прокладено кабелю, налагоджені інтерфейси. Зазначене обладнання використовується у господарській діяльності підприємства, а саме: для безперервного вимірювання, запам`ятовування, фіксування та відображення в електронній формі даних про обсяг отримання або відпуску спирту етилового в декалітрах 100-відсоткового спирту, приведеного до температури 20°С.

Позивач виконує всі вимоги законодавства, що висуваються до виробника спирту етилового неденатурованого №990117202100017, відповідно необхідним є облаштування акцизних складів ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ» витратомірами-лічильниками, які були реально поставлені, змонтовані, відрегульовані та налагоджені ТОВ «Центральне конструкторське бюро «ПЛАЗМА» згідно Договору від 21.09.2021 №21-09-21. Залишилися повністю поза увагою ГУ ДПС у Полтавській області докази, надані ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ» під час перевірки на підтвердження реальності господарських операцій.

Щодо придбання ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ» юридичних послуг на загальну суму 744949,00 грн, без ПДВ, згідно Договору від 20.09.2022 №2009/22 із ФОП ОСОБА_3 (п.н. НОМЕР_1 ), контролюючим органом встановлено, що ФОП ОСОБА_4 застосовував спрощену систему оподаткування, обліку та звітності та був платником єдиного податку ІІ групи, і в силу п.п.2 п.291.4 ПК України не мав права надавати послуги ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ». Висновок відповідача, що ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ» безпідставно віднесено до складу загальновиробничих витрат придбання юридичних послуг у ФОП ОСОБА_5 на загальну суму 744949,00 грн є помилковим. Так, стосовно посилань ГУ ДПС у Полтавській області на неможливість придбання у ФОП ОСОБА_5 послуг, оскільки останній є платником єдиного податку ІІ групи, позивач зазначає, що чинне податкове законодавство жодних податкових наслідків для юридичних осіб, які перебувають на загальній системі оподаткування, в разі отримання послуг від підприємця, який є платником єдиного податку 2 групи, не передбачає. Немає і обмежень щодо роботи з ФОП-єдинниками подібних спецкоригувань розд. III ПК України не містить. Тому вартість послуг, отриманих від ФОП - платника ЄП (у тому числі й групи 2), враховується при визначенні прибуткового об`єкта оподаткування в загальному порядку (за правилами бухгалтерського обліку). Підприємницький статус ФОП ОСОБА_5 документально підтверджений - витяг з ЄДР (за листом ДФСУ від 02.11.2017 № 2490/6/99-99-13-01-01-15/ІПК) наявний. Позиція позивача підтверджується консультаціями із Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу Державної податкової служби України «ЗІР» (категорія консультації 102.13): Так, на питання: «Чи враховувати вартість товарів, у тому числі необоротних активів, робіт та послуг, придбаних у платників ЄП при коригуванні (збільшенні або зменшенні) фінансового результату?», - надана відповідь: «Відповідно до п.137.1 ст.137 ПК України податок на прибуток підприємств нараховується платником самостійно за ставкою, визначеною ст. 136 ПК України, від бази оподаткування, визначеної згідно зі ст. 135 ПК України. Базою оподаткування є грошове вираження об`єкту оподаткування, визначеного згідно із ст. 134 ПК України з урахуванням положень ПК України (п.135.1 ст.135 ПК України). Об`єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень розділу ІІІ ПК України (п.п.134.1.1 п.134.1 ст.134 ПК України). Відповідно до норм ПК України при коригуванні (збільшенні або зменшенні) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку) вартість товарів, у тому числі необоротних активів, робіт та послуг, придбаних у платників єдиного податку, не враховується.»

Також позивач вказав про неможливість застосування до ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ» штрафних (фінансових) санкцій з огляду на положення пункту 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, за яким штрафні санкції за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 01 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину не застосовуються.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 22.04.2024 прийнята позовна заява до розгляду та відкрите провадження в адміністративній справі, вирішено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження, призначене підготовче судове засідання.

В ході розгляду справи суд дійшов висновку про недотримання позивачем строку звернення до суду з цим позовом, у зв`язку із чим ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 15.05.2024 позовна заява залишена без руху, позивачу запропоновано подати заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду разом із доказами на підтвердження поважності причин його пропуску. Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 27.05.2024 року позовну заяву залишено без розгляду.

Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 02.07.2024 апеляційну скаргу задоволено. Ухвалу Полтавського окружного адміністративного суду від 27.05.2024 скасовано. Справу №440/4633/24 направлено до Полтавського окружного адміністративного суду для продовження розгляду справи. Справа надійшла до Полтавського окружного адміністративного суду 22.08.2024, що підтверджується даними на штампі реєстрації вхідної кореспонденції.

На підставі протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 29.08.2024 справу передано для розгляду судді Алєксєєвій Н.Ю., ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 02.09.2024 справа прийнята до провадження.

Відповідачем до справи 10.05.2024 наданий відзив на адміністративний позов, за змістом якого ГУ ДПС у Полтавській області проти задоволення позовних вимог заперечувало, вказало про правомірність податкового повідомлення-рішення від 08.12.2023 №00112940701, адже за висновками акту перевірки від 30.10.2023 №10582/16-31-07-01-02/44161609 встановлено порушення ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ» положень п.44.1 ст.44, п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст.134, пп.140.4.2 ст.140.4 ст.140 ПК України, п.5, п.7, п.21 Національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку 15 «Дохід» затверджений наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 № 290 зареєстрований в Міністерстві юстиції України 14.12.1999 за № 860/4153, п.10 Національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби» затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 № 318 і зареєстроване в Міністерстві юстиції України 19.01.2000 за № 27/4248, п.5, п.6, п.7, п.11, п.15 П(С)БО 16 «Витрати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 № 318, п. 2 ст. 3, п.1, п.2 ст. 9 Закону №996, п.2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.061995 за №168/704, в результаті чого занижена сума податку на прибуток в періоді, що перевірявся, на загальну суму 1195321 грн, у т.ч. за 1 півріччя 2023 в сумі 1195321 грн.

Відповідач вказав про відсутність реального виконання позивачем господарських операцій за договорами, укладеними з ТОВ «КОНСАЛТИНГ-ЕКСПЕРТ ІІ» про поставку генератора CATERPILLAR 92U63723 200KW на суму 914900,00 грн та генератора типу RICARDO PEP-2-150 на суму 2078320,00 грн, всього на загальну суму 2993200,00 грн; придбання в ТОВ «КОНСАЛТИНГ-ЕКСПЕРТ ІІ» брикетів паливних RUF з соснової тирси в 1 півріччі 2023 на загальну суму 1788040,00 грн, в тому числі ПДВ 298008,00 грн; придбання ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ» ремонтних робіт у ФОП ОСОБА_1 на загальну суму 1211453,00 грн; придбання в ТОВ «Центральне конструкторське бюро «ПЛАЗМА» масових коріолісових витратомірів «Endress+Hauser» та «Emerson Micro Motion», монтажу, регулювання та налагодження коріолісових витратомірів, монтажу обчислювачів об`єму спирту, прокладки кабелів, налагодження інтерфейсів на загальну суму 1870788,00 грн, в тому числі ПДВ 311798,00 грн, згідно Договору від 21.09.2021 №21-09-21; придбання ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ» юридичних послуг на загальну суму 744949,00 грн, без ПДВ, згідно Договору від 20.09.2022 №2009/22 із ФОП ОСОБА_3 (п.н. НОМЕР_1 ).

Відповідач зазначив, що договори із вказаними контрагентами позивача укладені без намірів фактичного виконання господарських операцій, а надані ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ» первинні документи бухгалтерського та податкового обліку не є достатніми доказами фактичного виконання операцій, господарські операції не підтверджені належними первинними документами, а в сукупності з виявленими фактами свідчать про порушення норм ПК України та не дають змогу ідентифікувати здійснені операції, що виключає правомірність їх відображення у податковому обліку ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ», а тому не можуть бути підставою для віднесення сум до складу витрат підприємства.

ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ» 20.09.2024, 11.10.2024, 15.10.2024, 17.10.2024, 08.11.2024 до справи надані додаткові письмові пояснення, письмові докази у справі.

Ухвалою окружного адміністративного суду від 11.11.2024 закрите підготовче провадження у справі, призначена справа до судового розгляду по суті.

Представник позивача до судового засідання не з`явився, надав суду заяву про розгляд справи за відсутності представника позивача.

В судовому засіданні представник відповідача проти задоволення позову заперечував, вказавши про правомірність прийнятого податкового повідомлення-рішення, просив відмовити у задоволенні позову.

Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши письмові докази, надані сторонами до матеріалів адміністративної справи, встановив такі обставини.

ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ» зареєстроване Лубенською районною державною адміністрацією Полтавської області 11.06.2021, запис про державну реєстрацію №1000701020000092513, код ЄДРПОУ 44161609, податковий номер суб`єкта господарювання: 44161609. Основним видом діяльності ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ» за КВЕД є: 11.01 Дисциляція, ректифікація та змішування спиртних напоїв /т.2,а.с.168-171/.

Місцезнаходження суб`єкта господарювання відповідно до установчих документів: Полтавська область, Хорольський район с. Вишняки, вул. Заводська буд, 1.

ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ» є платником податку на додану вартість відповідно до свідоцтва про реєстрацію платника податку додану вартість від 01.07.2021 №200559971, індивідуальний податковий номер платника ПДВ 441616026556.

ГУ ДПС у Полтавській області відповідно до пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, ст. 77, п. 81.1 ст.81, п. 82.1 ст. 82 пп. 69.35 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, плану-графіка проведення документальних планових виїзних перевірок платників податків на 2023 рік, на підставі наказу ГУ ДПС у Полтавській області від 30.08.2023 №2110-П, була проведена документальна планова виїзна перевірка ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 11.06.2021 по 30.06.2023, валютного законодавства за період з 11.06.2021 по 30.06.2023, правильності нарахування та обчислення єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 11.06.2021 по 30.06.2023 та іншого законодавства за період з 11.06.2021 по 30.06.2023.

За результатами проведеної перевірки ГУ ДПС у Полтавській області встановлено порушення ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ», зокрема, п.44.1 ст.44, п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст.134, пп.140.4.2 ст.140.4 ст.140 ПК України, п.5, п.7, п.21 Національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку 15 «Дохід» затверджених наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 №290, п.10 Національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби» затверджених наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 №318, п.5, п.6, п.7, п.11, п.15 П(С)БО 16 «Витрати», затверджених наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 №318, п. 2 ст. 3, п.1, п.2 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» Закону України №996, п.2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88, в результаті чого позивачем занижена сума податку на прибуток в періоді, що перевірявся, на загальну суму 1195321 грн, в тому числі за 1 півріччя 2023 на суму 1 195 321 грн.

Вказані висновки викладені ГУ ДПС у Полтавській області в акті документальної планової виїзної перевірки податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладений на контролюючі органи від 30.10.2023 №10582/16-31-07-01-02/44161609 /т.1, а.с.33-67/.

На підставі акта перевірки від 30.10.2023 №10582/16-31-07-01-02/44161609 ГУ ДПС у Полтавській області прийняте податкове повідомлення-рішення від 08.12.2023 №00112940701, яким ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ» збільшена сума грошового зобов`язання за платежем податок на прибуток приватних підприємств у розмірі 1494151,25 грн (основний платіж 1195321 грн та штрафна санкція 298830,25 грн).

ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ» із податковим повідомленням-рішенням ГУ ЛПС у Полтавській області від 08.12.2023 №00112940701 не погодилось, звернулось до суду із позовом про визнання його протиправним та скасування.

Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов наступних висновків.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (в редакції, чинній на дату виникнення спірних правовідносин).

Згідно з пунктом 44.1 статті 44 Податкового кодексу України для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Відповідно до положень підпункту 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 ПК України контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв`язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов`язань та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, суми бюджетного відшкодування та/або від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, або завищення суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету у зв`язку із використанням платником податку права на податкову знижку, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.

Згідно пункту 58.1 статті 58 ПК України контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов`язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян) або якщо за результатами перевірки контролюючим органом встановлено факт:

невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації;

завищення розміру задекларованого від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованої платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу;

заниження або завищення суми податкових зобов`язань, заявленої у податковій (митній) декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість, крім випадків, коли зазначене заниження або завищення враховано при винесенні інших податкових повідомлень-рішень за результатами перевірки;

завищення сум податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету, заявлених у податкових деклараціях, зокрема при використанні права на податкову знижку відповідно до розділу IV цього Кодексу;

наявності помилок при визначенні обов`язкових реквізитів податкової накладної та/або відсутності реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до податкової накладної протягом граничних строків, передбачених цим Кодексом.

Стаття 123 ПК України встановлює штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у разі визначення контролюючим органом суми податкового зобов`язання та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, зменшення бюджетного відшкодування або виявлення фактів використання податкових пільг не за цільовим призначенням чи всупереч умовам чи цілям їх надання

За пунктом 123.1 статті 123 ПК України вчинення платником податків діянь, що зумовили визначення контролюючим органом суми податкового зобов`язання та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2 (крім випадків зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларованої до повернення з бюджету у зв`язку із використанням права на податкову знижку), 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 10 відсотків суми визначеного податкового зобов`язання та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, завищеної суми бюджетного відшкодування.

Згідно із пунктом 123.2 статті 123 ПК України діяння, передбачені пунктом 123.1 цієї статті, вчинені умисно, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків від суми визначеного податкового зобов`язання та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, завищеної суми бюджетного відшкодування.

Відповідно до підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 Податкового кодексу України об`єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього розділу.

Підпунктом 140.4.2 пункту 140.4 статті 140 ПК України встановлено, що фінансовий результат до оподаткування зменшується на суму нарахованих доходів у вигляді дивідендів, що підлягає виплаті на його користь від контрольованої іноземної компанії в межах, що не перевищує суму, на яку збільшувався об`єкт оподаткування відповідно до підпункту 134.1.7 пункту 134.1 статті 134 цього Кодексу.

Норми цього підпункту застосовуються за результатами податкового (звітного) року.

Згідно зі статтею 1 Закону №996 первинним документом є документ, який містить відомості про господарську операцію.

За статтею 3 Закону №996 метою ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності є надання користувачам для прийняття рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансовий стан та результати діяльності підприємства.

Бухгалтерський облік є обов`язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Підприємства, які відповідно до цього Закону належать до мікропідприємств (крім підприємств, що становлять суспільний інтерес) та не зареєстровані платниками податку на додану вартість, можуть узагальнювати інформацію в регістрах бухгалтерського обліку без застосування подвійного запису.

Відповідно до частини першої статті 9 Закону №966 підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Пунктом 8 Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби» передбачено, що первісна вартість об`єкта основних засобів складається з таких витрат: суми, що сплачують постачальникам активів та підрядникам за виконання будівельно-монтажних робіт (без непрямих податків); реєстраційні збори, державне мито та аналогічні платежі, що здійснюються в зв`язку з придбанням (отриманням) прав на об`єкт основних засобів; суми ввізного мита; суми непрямих податків у зв`язку з придбанням (створенням) основних засобів (якщо вони не відшкодовуються підприємству); витрати зі страхування ризиків доставки основних засобів; витрати на транспортування, установку, монтаж, налагодження основних засобів; інші витрати, безпосередньо пов`язані з доведенням основних засобів до стану, у якому вони придатні для використання із запланованою метою.

Фінансові витрати не включаються до первісної вартості основних засобів, придбаних (створених) повністю або частково за рахунок запозичень (за винятком фінансових витрат, які включаються до собівартості кваліфікаційних активів відповідно до Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 31 «Фінансові витрати».

Первісна вартість об`єкта основних засобів збільшується з одночасним створенням забезпечення на обґрунтовану розрахунком суму зобов`язання, яке відповідно до законодавства виникає у підприємства щодо демонтажу, переміщення цього об`єкта та приведення земельної ділянки, на якій він розташований, у стан, придатний для подальшого використання (зокрема на передбачену законодавством рекультивацію порушених земель

За пунктом 10 Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби» первісна вартість безоплатно отриманих основних засобів дорівнює їх справедливій вартості на дату отримання з урахуванням витрат, передбачених пунктом 8 Національного положення (стандарту) 7.

Відповідно до положень пункту 5 Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 15 «Дохід» дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов`язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.

Критерії визнання доходу, наведені в цьому Національному положенні (стандарті), застосовуються окремо до кожної операції. Проте ці критерії потрібно застосовувати до окремих елементів однієї операції або до двох чи більше операцій разом, якщо це випливає із суті такої господарської операції (операцій).

Визнані доходи, відповідно до пункту 7 Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 15 «Дохід» класифікуються в бухгалтерському обліку за такими групами: дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг); чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг); інші операційні доходи; фінансові доходи; інші доходи.

Дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) - загальний дохід (виручка) від реалізації продукції, товарів, робіт або послуг без вирахування наданих знижок, повернення раніше проданих товарів та непрямих податків і зборів (податку на додану вартість, акцизного збору тощо).

Чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) визначається шляхом вирахування з доходу від реалізації продукції, товарів, робіт, послуг наданих знижок, вартості повернутих раніше проданих товарів, доходів, що за договорами належать комітентам (принципалам тощо), та податків і зборів.

До складу інших операційних доходів включаються суми інших доходів від операційної діяльності підприємства, крім чистого доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), зокрема: дохід від операційної оренди активів; дохід від операційних курсових різниць; відшкодування раніше списаних активів; дохід від роялті, відсотків, отриманих на залишки коштів на поточних рахунках в банках, дохід від реалізації оборотних активів (крім фінансових інвестицій), необоротних активів, утримуваних для продажу, та групи вибуття тощо.

До складу фінансових доходів включаються дивіденди, відсотки та інші доходи, отримані від фінансових інвестицій (крім доходів, які обліковуються за методом участі в капіталі).

До складу інших доходів, зокрема, включаються дохід від реалізації фінансових інвестицій; дохід від неопераційних курсових різниць та інші доходи, які виникають у процесі господарської діяльності, але не пов`язані з операційною діяльністю підприємства.

Згідно із пунктом 21 Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 15 «Дохід» дохід відображається в бухгалтерському обліку в сумі справедливої вартості активів, що отримані або підлягають отриманню.

Якщо безоплатно отриманий актив забезпечує надходження економічних вигід протягом кількох звітних періодів, то доходи визнаються на систематичній основі (наприклад, у сумі нарахованої амортизації) протягом тих звітних періодів, коли надходять відповідні економічні вигоди.

Відповідно до положень пунктів 5-7 Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 «Витрати» витрати відображаються в бухгалтерському обліку одночасно зі зменшенням активів або збільшенням зобов`язань.

Витратами звітного періоду визнаються або зменшення активів, або збільшення зобов`язань, що призводить до зменшення власного капіталу підприємства (за винятком зменшення капіталу внаслідок його вилучення або розподілу власниками), за умови, що ці витрати можуть бути достовірно оцінені.

Витрати визнаються витратами певного періоду одночасно з визнанням доходу, для отримання якого вони здійснені.

Витрати, які неможливо прямо пов`язати з доходом певного періоду, відображаються у складі витрат того звітного періоду, в якому вони були здійснені.

Собівартість реалізованої продукції (робіт, послуг), згідно пункту 11 Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», складається з виробничої собівартості продукції (робіт, послуг), яка була реалізована протягом звітного періоду, нерозподілених постійних загальновиробничих витрат та наднормативних виробничих витрат.

До виробничої собівартості продукції (робіт, послуг) включаються: прямі матеріальні витрати; прямі витрати на оплату праці; інші прямі витрати; змінні загальновиробничі та постійні розподілені загальновиробничі витрати.

Виробнича собівартість продукції зменшується на справедливу вартість супутньої продукції, яка реалізується, та вартість супутньої продукції в оцінці можливого її використання, що використовується на самому підприємстві.

До складу загальновиробничих витрат, за пунктом 15 Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 «Витрати» включаються:

Витрати на управління виробництвом (оплата праці апарату управління цехами, дільницями тощо; відрахування на соціальні заходи й медичне страхування апарату управління цехами, дільницями; витрати на оплату службових відряджень персоналу цехів, дільниць тощо).

Амортизація основних засобів загальновиробничого (цехового, дільничого, лінійного) призначення.

Амортизація нематеріальних активів загальновиробничого (цехового, дільничого, лінійного) призначення.

Витрати на утримання, експлуатацію та ремонт, страхування, операційну оренду основних засобів, інших необоротних активів загальновиробничого призначення.

Витрати на вдосконалення технології й організації виробництва (оплата праці та відрахування на соціальні заходи працівників, зайнятих удосконаленням технології й організації виробництва, поліпшенням якості продукції, підвищенням її надійності, довговічності, інших експлуатаційних характеристик у виробничому процесі; витрати матеріалів, купівельних комплектуючих виробів і напівфабрикатів, оплата послуг сторонніх організацій тощо).

Витрати на опалення, освітлення, водопостачання, водовідведення та інше утримання виробничих приміщень.

Витрати на обслуговування виробничого процесу (оплата праці загальновиробничого персоналу; відрахування на соціальні заходи, медичне страхування робітників та апарату управління виробництвом; витрати на здійснення технологічного контролю за виробничими процесами та якістю продукції, робіт, послуг).

Витрати на охорону праці, техніку безпеки і охорону навколишнього природного середовища.

Інші витрати (внутрішньозаводське переміщення матеріалів, деталей, напівфабрикатів, інструментів зі складів до цехів і готової продукції на склади; нестачі незавершеного виробництва; нестачі і втрати від псування матеріальних цінностей у цехах; оплата простоїв тощо).

Наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88 затверджене Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, за пунктами 2.1, 2.3, 2.4. якого підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. При реалізації товарів за готівку допускається складання первинного документа не рідше одного разу на день на підставі даних касових апаратів, чеків тощо. Для контролю та впорядкування обробки інформації на основі первинних документів можуть складатися зведені документи (далі первинні документи).

Первинні документи повинні мати такі обов`язкові реквізити: найменування підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), дата складання, зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції (у грошовому та за можливості у натуральних вимірниках), посади і прізвища (крім первинних документів, вимоги до яких встановлюються Національним банком України) осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Залежно від характеру операції та технології обробки даних до первинних документів можуть бути включені додаткові реквізити: печатка, ідентифікаційний код підприємства, установи з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, номер документа, підстава для здійснення операцій, дані про документ, що засвідчує особу-одержувача тощо.

Неістотні недоліки в документах, що містять відомості про господарську операцію, не є підставою для невизнання господарської операції, за умови, що такі недоліки не перешкоджають можливості ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, та містять відомості про дату складання документа, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції тощо.

Документ має бути підписаний особисто, а підпис може бути скріплений печаткою. Електронний підпис накладається відповідно до законодавства про електронні документи та електронний документообіг.

Використання при оформленні первинних документів факсимільного відтворення підпису допускається у порядку, встановленому законом, іншими актами цивільного законодавства.

Повноваження на здійснення господарської операції особи, яка в інтересах юридичної особи або фізичної особи - підприємця одержує основні засоби, запаси, нематеріальні активи, грошові документи, цінні папери та інші товарно-матеріальні цінності згідно з договором, підтверджуються відповідно до законодавства. Такі повноваження можуть бути підтверджені, зокрема, письмовим договором, довіреністю, актом органу юридичної особи тощо.

В ході проведеної перевірки ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ» повноти визначення податку на прибуток за період з 11.06.2021 по 30.06.2023 ГУ ДПС у Полтавській області встановило про його заниження на суму 1195321,00 грн, в тому числі за півріччя 2023 року в сумі 1195321,00 грн., а саме:

- занижені показники у рядку 01 Декларацій «Дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначених за правилами бухгалтерського обліку», за період з 11.06.2021 по 30.06.2023 на суму 1461101,00 грн;

- завищений показник по рядку 2050 «Собівартість реалізованої продукції, робіт/ послуг» за рахунок безпідставного включення до її складу витрат вартості ТМЦ та послуг в межах операцій, документально оформлених з ТОВ «КОНСАЛТИНГ- ЕКСПЕРТ II», ФОП ОСОБА_6 , ТОВ «Центр конструкторського бюро «ПЛАЗМА», ФОП ОСОБА_7 , всього на загальну суму 5005430,00 грн;

- завищене негативне значення різниць, які виникають відповідно до ПК України, |за період з 11.06.2021 по 30.06.2023, всього у сумі 174141,00 грн.

Відповідач вбачає в таких діях ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ» порушення пункту 44.1 статті 44, підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134, підпункту 140.4.2 пункту 140.4 статті 140 ПК України, пунктів 5, 7, 21 Національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку 15 «Дохід», пункту 10 Національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби», пунктів 5, 6, 7, 11, 15 П(С)БО 16 «Витрати», пункту 2 статті 3, пунктів 1, 2 статті 9 Закону №996, пункту 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88.

Так, в ході проведення перевірки відповідачем встановлено про придбання позивачем в ТОВ «КОНСАЛТИНГ-ЕКСПЕРТ ІІ» згідно Договору №11/05 від 11.05.2023 та відповідно до Специфікації додатка 1 до Договору №11/05 від 11.05.2023:

- генератора CATERPILLAR 92U63723 200KW на суму 914900,00 грн в т.ч. ПДВ 152483,33 грн,

- генератора типу RICARDO PEP-2-150 на суму 2078320,00 грн в т.ч. ПДВ 346386,67 грн.

Всього на суму 2993200,00 грн в т.ч. ПДВ 498870,00 грн.

До перевірки надані видаткові накладні від 17.05.2023, згідно яких не зазначено суми ПДВ, а саме:

- № 11/05 від 17.05.2023 Генератор типу RICARDO PEP-2-150 на загальну суму 2078320,00 грн без ПДВ.

- № 12/05 від 17.05.2023 Генератор CATERPILLAR 92U63723 200KW на загальну суму 914900,00 грн без ПДВ. Всього на суму 2993200,00 грн без ПДВ.

У бухгалтерському та податковому обліку дані взаємовідносини щодо постачання обладнання було віднесено до складу балансової вартості основних засобів на загальну суму 2993220,00 грн.

До перевірки надано акти введення в експлуатацію від 26.05.2023 генераторів RICARDO PEP-2-150 на суму 2078320,00 грн та CATERPILLAR 92U63723 200KW на суму 914900,00 грн.

Відповідач ставить під сумнів реальність господарської операції з придбання позивачем генераторів типу RICARDO PEP-2-150, CATERPILLAR 92U63723 200KW, вказує про ненадання документів, що підтверджують транспортування товару та сертифікати (паспорти відповідності/якості) придбаних генераторів.

ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ» на заперечення до ГУ ДПС у Полтавській області надані товарно-транспортні накладні від 17.05.2023 №27, 28 на перевезення генераторів, згідно яких перевізником є ФОП ОСОБА_8 (податковий номер 3095211493), водій експедитор ОСОБА_8 , місце навантаження - АДРЕСА_1 , місце розвантаження Лубенський р-н, с.Вишняки, вул. Заводська, буд. 1.

Згідно умов Договору купівлі-продажу від 11.05.2023 №11/05-4 (п. 4.2.) поставка кожної окремої партії Товару здійснюється відповідно до правил «Інкотермс-2020» на умовах DDP адреса складу Покупця, що зазначена у відповідній Специфікації. Згідно Специфікацій від 17.05.2023 №1 та №2 до Договору адреса поставки Полтавська область, Лубенський район, село Вишняки, вулиця Заводська, 1.

Також позивачем в ТОВ «КОНСАЛТИНГ-ЕКСПЕРТ ІІ» придбані в 1 півріччі 2023 брикети паливні RUF з соснової тирси на загальну суму 1788040,00 грн в т.ч. ПДВ 298008,00 грн, згідно Договору №1811/22-68 від 18.11.2022.

У бухгалтерському обліку дані взаємовідносини щодо постачання ТМЦ було віднесено до складу загальновиробничих витрат та відповідно до складу рядка 2050 «Собівартість реалізованої продукції, робіт/послуг» звіту про фінансові результати малого підприємства на загальну суму 1490038,00 грн.

До перевірки відповідачеві надані товарно-транспортні накладні на перевезення за період січень - березень 2023, згідно яких перевізником є ФОП ОСОБА_8 , водій експедитор ОСОБА_8 , місце навантаження - м. Полтава, вул. Половка, 64, місце розвантаження Лубенський р-н, с. Вишняки, вул. Заводська, буд. 1.

ГУ ДПС посилається на невстановлення за базою ІКС «Податковий блок» ланцюгів постачання до ТОВ «КОНСАЛТИНГ-ЕКСПЕРТ ІІ» товарів генераторів типу RICARDO PEP-2-150, CATERPILLAR 92U63723 200KW, брикетів паливних RUF з соснової тирси, відсутність виробничих ресурсів та складів або інші нежитлові приміщення, у т.ч. офіс, за місцем знаходження м. Полтава, вул. Половка, буд. 64 (місце навантаження згідно ТТН) у звіті 20-ОПП поданого ТОВ «КОНСАЛТИНГ-ЕКСПЕРТ ІІ». Надані платником податків первинні документи бухгалтерського та податкового обліку, за твердженням ГУ ДПС у Полтавській області, не є достатніми доказами фактичного виконання операцій, господарські операції не підтверджено належними первинними документами, а в сукупності з виявленими фактами свідчать про порушення норм ПК України та не дають змогу ідентифікувати здійснену операцію, що виключає правомірність їх відображення у податковому обліку ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ», а тому не можуть бути підставою для віднесення сум до складу витрат підприємства.

До матеріалів справи позивачем надані копії документів, що були перевірені ГУ ДПС у Полтавській області на підтвердження факту виконання господарських операцій з придбання позивачем генераторів /т.1,а.с.84-104/:

- Договору купівлі-продажу від 11.05.2023 №11/05-4, укладеного ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ» з ТОВ «КОНСАЛТИНГ-ЕКСПЕРТ ІІ», згідно якого Продавець зобов`язався передати у власність Покупця товарно-матеріальні цінності, визначені у Специфікаціях (далі Товар), а Покупець зобов`язався прийняти Товар та сплатити його вартість на умовах цього Договору.

- Специфікацій № 1 та № 2 від 17.05.2023 до Договору купівлі-продажу від 11.05.2023 №11/05-4, згідно яких сторонами визначений товар для передачі у власність: генератор CATERPILLAR 92U63723 200KW на суму 914900,00 грн та генератор типу RICARDO PEP-2-150 на суму 2078320,00 грн.

- Рахунків-фактур від 17.05.2023 №11/05 та №12/05.

- Видаткових накладних від 17.05.2023 №11/05 та №12/05, якими підтверджено факт передачі генераторів від продавця до Позивача.

- Актів введення в експлуатацію від 26.05.2023, складеними комісією ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ» про технічну придатність генераторів та готовність їх до використання у виробничому процесі.

- Накладної-вимоги від 26.05.2023 №267 на відпуск (внутрішнє переміщення) матеріалів.

- Прибуткових ордерів від 17.05.2023 №748 та №749 про оприбуткування генераторів.

- Товарно-транспортних накладних від 17.05.2023 №27 та №28, якими доводиться факт транспортування генераторів відповідно до умов договору перевізник - ФОП ОСОБА_8 , пункт відвантаження м. Полтава, вул. Половка, 64, пункт розвантаження Полтавська область, Лубенський район, село Вишняки, вулиця Заводська, 1.

- фото генератора CATERPILLAR 92U63723 200KW та генератора типу RICARDO PEP-2-150 на місці їх знаходження.

- технічних характеристик генераторів, виробником яких є POWER ENERGY POLAND (www.powerenergy-poland.pl) .

Також до матеріалів справи позивачем надані копії документів, що були перевірені ГУ ДПС у Полтавській області на підтвердження факту виконання господарських операцій з придбання позивачем брикетів паливних /т.1,а.с.104-157/:

- Договору купівлі-продажу від 18.11.2022 №1811/22-68, укладеного ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ» з ТОВ «КОНСАЛТИНГ-ЕКСПЕРТ ІІ», згідно якого продавець зобов`язався передати у власність позивача товарно-матеріальні цінності, визначені у специфікаціях (далі товар), а покупець зобов`язався прийняти товар та сплатити його вартість на умовах цього договору.

- Специфікації №1 від 18.11.2022 та Специфікації №2 від 10.01.2023 до Договору купівлі-продажу від 18.11.2022, згідно з якою сторонами визначений Товар для передачі у власність: брикети паливні RUF з соснової тирси в кількості 118,26 тон, на загальну суму 1788040,00 грн, в т.ч. ПДВ 298008,00 грн.

- Рахунків-фактур від 31.01.2023 №31/01, від 28.02.2023 № 28/02, від 31.03.2023 №31/03.

- Платіжних інструкцій від 22.05.2023 №600 та від 06.07.2023 №25, якими доводиться оплата придбаних брикетів паливних шляхом безготівкового перерахування Покупцем, ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ», коштів в розмірі 1788040,00 грн, в тому числі ПДВ, на рахунок Продавця, ТОВ «КОНСАЛТИНГ-ЕКСПЕРТ ІІ».

- Видаткових накладних, якими підтверджені факти передачі брикетів паливних від Продавця до Покупця, а саме: від 03.01.2023 №00013 (поставлено 15 тн на суму 226800,00 грн); від 16.01.2023 №00026 (поставлено 10 тн на суму 151200,00 грн); від 24.01.2023 №00054 (поставлено 6 тн на суму 90720,00 грн); від 27.01.2023 №00067 (поставлено 11 тн на суму 166320,00 грн); від 07.02.2023 №00077 (поставлено 6 тн на суму 90720,00 грн); від 14.02.2023 №00084 (поставлено 10 тн на суму 151200,00 грн); від 24.02.2023 №00092 (поставлено 10 тн на суму 151 200,00 грн); від 28 лютого 2023 року №00098 (поставлено 11,66 тн на суму 176299,20 грн); від 9.03.2023 №00109 (поставлено 8 тн на суму 120960,00 грн); від 20.03.2023 №00115 (поставлено 19,6 тн на суму 296352,00 грн); від 31.03.2023 №00121 (поставлено 10,997 тн на суму 166274,64 грн).

- Доповідної записки головного енергетика Фуголя В.В. від 29.12.2022, відповідно до якої з метою визначення норм використання брикет паливних на опалювання приміщень було здійснено контрольне спалювання.

- Накладних-вимог від 31.01.2023 №42, від 28.02.2023 №91, від 31.03.2023 року №162.

- Прибуткових ордерів від 03, 16, 24 та 27 січня 2023 №№ 1192, 1193, 969, 1195 відповідно; від 07, 14, 24, 28 лютого 2023 №№ 1020, 1198, 1199, 1200 відповідно; від 09, 20 та 31 березня 2023 №№ 1201, 1202, 1203 відповідно.

- Товарно-транспортних накладних від 03, 16, 24, 27 січня 2023 №№ 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 відповідно; від 07, 14, 24, 28 лютого 2023 №№ 8, 9, 10, 11, 12 відповідно; від 09, 20, 31 березня 2023 №№ 13, 14, 15, 16, 17 відповідно, якими доводиться факт транспортування брикетів відповідно до умов Договору. Перевізник ФОП ОСОБА_8 , пункт відвантаження АДРЕСА_1 , пункт розвантаження АДРЕСА_2 .

З дослідження вказаних документів судом встановлено про відсутність в них дефектів форми, змісту або походження, які в силу статті 9 Закону №996, пункту 2.4 Положення №88, спричиняють втрату первинними документами юридичної сили і доказовості, зауважень щодо правильності оформлення первинних документів по даним господарським операціям акт перевірки не містить.

Відповідач у відзиві вказав про невстановлення фактичного постачальника обладнання на користь позивача та послався на дані ІКС «Податковий блок» в частині відсутності транспортних засобів належних на праві власності перевізникові товарів ФОП ОСОБА_8 ..

З даного приводу суд зазначає, що за пунктом73.3. статі 73 ПК України контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб`єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження, зокрема, якщо за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства.

Пунктом 73.5. статті 73 ПК України встановлено, що з метою належного виконання посадових обов`язків контролюючим органом, отримання податкової інформації, необхідної у зв`язку з проведенням перевірок, контролюючі органи мають право здійснювати зустрічні звірки даних суб`єктів господарювання щодо платника податків. Під час зустрічної звірки: здійснюється зіставлення даних, отриманих від платників податків та інших суб`єктів інформаційних відносин, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з`ясування повноти їх відображення в обліку платника податків.

З акту перевірки не вбачається та матеріалів справи судом не встановлено запитування ГУ ДПС у Полтавській області документів на підтвердження господарських взаємовідносин та фактів проведення зустрічних звірок ні з ТОВ «КОНСАЛТИНГ-ЕКСПЕРТ ІІ», ні з його постачальниками.

У постанові від 04.06.2020 у справі №340/422/19, у постанові від 12.06.2018 у справі №826/16272/13-а Верховним Судом зазначено, що будь-яка податкова інформація, що наявна в інформаційно-аналітичних базах відносно контрагентів суб`єкта господарювання по ланцюгах постачання, а також податкова інформація, надана іншими контролюючими органами, в тому числі і отримана з причин неможливості проведення документальних перевірок, носить виключно інформативний характер та не є належним доказом в розумінні процесуального закону.

Відповідач вказує про неможливість реального здійснення операцій з урахуванням часу, місця знаходження майна та обсягу матеріальних ресурсів, економічно необхідних для придбання, виробництва товару, нездійснення особою, яка значиться постачальником товару, підприємницької діяльності; відсутність необхідних умов для досягнення результатів відповідної підприємницької діяльності у зв`язку з відсутністю управлінського або технічного персоналу, основних фондів, виробничих активів, складських приміщень, транспортних засобів; облік для цілей оподаткування тільки тих господарських операцій, які безпосередньо пов`язані з виникненням податкової вигоди, якщо для цього виду діяльності також потрібне здійснення й облік інших господарських операцій; здійснення операцій з товаром, що не придбавався (не вироблявся) або не міг бути придбаним (виробленим) в обсязі, зазначеному платником у документах обліку по постачанню ТОВ «КОНСАЛТИНГ-ЕКСПЕРТ ІІ» товарів.

Однак норми податкового законодавства не визначають певний обсяг матеріальних та/чи трудових ресурсів у платника податків при здійсненні господарської діяльності як критерій правового статусу платника податків щодо отримання податкової преференції у формі податкової вигоди (постанова Верховного Суду від 19.06.2023 у справі №810/1577/17).

Наявність мінімальних трудових, матеріальних ресурсів та основних фондів у суб`єкта господарювання не може свідчити про відсутність адміністративно-господарських можливостей на виконання господарських зобов`язань та відсутність фактичних дій, спрямованих на виконання взятих на себе зобов`язань, що унеможливлює здійснення господарської діяльності, оскільки наведені обставини не позбавляють суб`єкта господарювання можливості здійснювати посередницьку діяльність, залучати виробничі та трудові ресурси інших суб`єктів господарювання для виконання зобов`язань по укладених ним договорах.

Наявні у матеріалах перевірки документи не містять доказів наявності між ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ» та ТОВ «КОНСАЛТИНГ-ЕКСПЕРТ ІІ» взаємоузгоджених зловмисних дій, спрямованих на порушення існуючого в Державі суспільного ладу або моральних засад.

Стосовно посилань контролюючого органу на те, що в ході перевірки ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ» не надано підтверджуючі документи щодо походження придбаного товару, а саме: сертифікати (паспорти відповідності/якості) або інші офіційні документи, що підтверджують таку відповідність придбаних брикетів паливних RUF соснової тирси, слід зазначити, що за своєю сутністю сертифікат відповідності та/або посвідчення якості не є первинними документами в розумінні бухгалтерського та податкового законодавства, оскільки не містять інформації про господарську операцію та її учасників, а тому не є документами, які за пунктом 44.1 статті 44 ПК України, підтверджують дані податкової звітності.

Дана позиція викладена у постанові Верховного Суду від 12.06.2018 у справі №802/1155/17-а - відсутність достатньої кількості трудових ресурсів у контрагента, так само як і сертифікатів якості на поставлений товар, а тим паче взаємовідносини контрагента з іншими суб`єктами господарювання, не свідчить про нереальність господарської операції за умови підтвердження її належними первинними документами бухгалтерського та податкового обліку.

Лише наявність або відсутність окремих документів, а так само як і деякі помилки в їх оформленні не є підставою для висновків про відсутність господарської операції, якщо з інших даних вбачається, що фактичний рух активів або зміни у власному капіталі чи зобов`язаннях платника податків у зв`язку з його господарською діяльністю мали місце (Постанова КАС ВС від 01.02.2023 по справі №300/1753/21; Постанова КАС ВС від 05.05.2023 по справі №1340/5998/18).

Таким чином, взаємовідносини ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ» із ТОВ «КОНСАЛТИНГ- ЕКСПЕРТ ІІ» в частині поставки генератора CATERPILLAR 92U63723 200KW на суму 914900,00 грн, генератора типу RICARDO PEP-2-150 на суму 2078320,00 грн, брикетів паливних RUF з соснової тирси на загальну суму 1788040,00 грн, в тому числі ПДВ 298008,00 є реальними господарськими операціями, які правомірно оприбутковані на баланс підприємства.

З матеріалів справи вбачається, що ТОВ «КОНСАЛТИНГ-ЕКСПЕРТ II), ідентифікаційний код 3072864, місцезнаходження юридичної особи: Україна, 36034, Полтавська область, місто Полтава, вулиця Половка, будинок 64 за реєстроване суб`єктом господарювання 24.06.2019, розмір статутного капіталу 1 840 000,00 грн /т.2,ас182-185/.

За поясненнями представника позивача договори про поставку генераторів та брикетів укладалися із ТОВ «КОНСАЛТИНГ- ЕКСПЕРТ II» в умовах обмеженої пропозиції запитуваних товарів через воєнний стан, шляхом моніторингу постачальників даного виду товарів через Інтернет-ресурси та отримання рекомендацій від інших суб`єктів господарювання і містять економічно вигідні для ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ» умови поставки відповідно до правил «Інкотерм-2020», а саме: DDP адреса складу покупця (ТОВ ;СПІРІТУС ВИШНЯКИ»): Полтавська область. Лубенський район, село Вишняки, вулиця Заводська, 1 (п.4.2. Договору). До вартості товару входить вартість тари, упаковки і маркування Товару, а також вартість транспортування в місце поставки (п.3.4. Договору).

Масові обстріли росією промислової та цивільної інфраструктури України призвели до значного дефіциту електроенергії в Україні. Згідно технологічних умов виробництво ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ» є цілодобовим та безперервним, тому віялові відключення електроенергії унеможливлюють здійснення технологічного процесу в цілому. Технологічний процес виробництва спирту складається з трьох основних етапів та включає в себе: отримання бражки, перегонку її з конденсацією парів бражного дистиляту в декількох зонах, поєднання бражного дистилята і подачу його в одну зону епюрації. Всі безперервні технологічні процеси на виробництві спирту супроводжуються або теплою водою, парою чи підігрівом сировини, сусла та інше, або навпаки подачею холодної води для ректифікаційної установки чи охолодження зброженого сусла потребують безперервної подачі енергії.

Сумарна потужність генераторів складає 350 кВт, що дає змогу забезпечити підприємство добовою потребою електроенергії на виробничі потреби та безперервність технологічного процесу.

Придбані брикети паливні RUF з соснової тирси були використані для опалення виробничих приміщень загальною площею 4706,20 м2 а саме: вагова та вуглекислотний цех, автогараж №2 з побутовими приміщеннями, приміщення основного виробництва, мехмайстерня, плотницька майстерня, та опалюються котлом ДКВР 6,5/13; будівлі адміністративного приміщення, побутове приміщення з прохідною, загальною площею 874,0 м2.

Будівля адміністративного приміщення не має приєднання до основної лінії опалення виробничого корпусу спиртзаводу. Тому для нормальної роботи персоналу та функціонування підприємства була обладнана котлом твердопаливним Витязь Comfort 46 кВт що може працювати на різному виді твердого палива, зокрема, деревина, пелети. ККД котла, 88%. Потужність котла 40-46 кВт.

Перевезення (доставка товару) на виконання обох договорів здійснені ФОП ОСОБА_8 (РНОКПП НОМЕР_2 ) на підставі окремо укладених договорів із постачальником - ТОВ «КОНСАЛТИНГ-ЕКСПЕРТ II» за товарно-транспортними накладними /т.1,а.с.99,100,126-142/.

До матеріалів справи надані копії документів щодо перевізника, які підтверджують право та можливість ФОП ОСОБА_8 здійснювати перевезення вантажу: Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, згідно якого: РНОКПП: НОМЕР_2 , Дата та номер запису в ЄДР: 25.08.2021, 2005800010002003723, Види економічної діяльності: 49.41 Вантажний автомобільний транспорт; копія посвідчення водія НОМЕР_3 ; копія свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_4 ; копії договорів на перевезення від 18.11.2022 №1811/22 та від 11.05.2023 №1105/23 /т.2,а.с.186-196/.

ГУ ДПС вказані документи не аналізовані, висновки про неможливість вчинення перевезень зроблені виключно на підставі даних ІКС «Податковий блок» і спростовані письмовими доказами, що наявні в матеріалах справи.

Також, в ході проведення перевірки відповідачем встановлено про придбання позивачем у ФОП ОСОБА_6 (податковий номер НОМЕР_5 ) з ремонту транспортних засобів.

У бухгалтерському обліку дані взаємовідносини щодо постачання ТМЦ було віднесено до складу загальновиробничих витрат та відповідно до складу рядка 2050 «Собівартість реалізованої продукції, робіт / послуг» звіту про фінансові результати малого підприємства на загальну суму 1 211 453,00 грн.

Станом на 30.06.2023 згідно оборотів рахунку 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» кредиторська заборгованість склала 1211453,00 грн.

28.11.2022 між ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ» та ФОП ОСОБА_2 був укладений договір про надання послуг №28/11-2022, згідно якого ФОП ОСОБА_9 зобов`язався на власний ризик, власним обладнанням, механізмами, спецінструментами та матеріалами, здійснювати технічне обслуговування і ремонт транспортних засобів, що перебувають у користуванні підприємства на підставі договору оренди №31/08-1 від 31.08.2021.

За поясненнями позивача, укладення договору про надання послуг №28/11-2022 було викликано тим, що у користуванні ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ» знаходяться автомобілі із тривалим (понад 30 років) строком експлуатації, які потребують постійного, систематичного технічного обслуговування і ремонту професійним та висококваліфікованим суб`єктом. ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ» спеціалізується на виробництві спирту етилового та не має у штаті кваліфікованих працівників у сфері ремонту і обслуговування транспортних засобів, що доводиться копією штатного розпису станом на 29.12.2022 /т.1,а.с.158/, який є чинним і на сьогодні, також не має обладнання і технічних засобів необхідних та достатніх для виконання зазначених робіт. Вкладання достатньо великої суми на обладнання автомайстерні, з метою ремонту існуючих на підприємстві транспортних засобів, на даний час не вбачається за доцільне, оскільки на балансі заводу маються застарілі основні засоби виробництва (бродильний цех, варка, апаратне відділення), які вимагають невідкладного поточного/капітального ремонту та реконструкції (в першу чергу в питанні енергоефективності, зменшення витрат енергетичних ресурсів для зниження собівартості продукції).

Враховуючи, що згідно чинного законодавства підприємство має право самостійно визначати свою організаційну структуру, встановлювати чисельність працівників і штатний розпис (ч. 3 ст. 64 ГК України), а також без обмежень самостійно здійснювати господарську діяльність, що не суперечить законодавству (ст. 19 ГК України), ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ» вирішено за доцільне користуватися послугами ФОП ОСОБА_1 як добросовісного та надійного контрагента у сфері запитуваних послуг.

На виконання договору від 28.11.2022 №28/11-2022 ФОП ОСОБА_2 надавалися послуги в межах строку його дії, у період з січня по червень 2023 року включно.

ГУ ДПС у Полтавській області заперечує реальність даної господарської операції з огляду на формальних опис робіт в актах виконаних робіт сторонами, що не дає можливості визначення їх змісту та обсягу, витраченого часу, не дозволяють перевірити правильність формування ціни за послуги. Відповідач вказує, що первинні документи не розкривають зміст господарської операції, та підтвердити реальність наданих послуг не можливо.

В матеріалах справи наявні копії /т.1,а.с.158-173/:

- Договору від 28.11.2022 №28/11-2022, укладеного ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ» з ФОП ОСОБА_2 , згідно якого Виконавець зобов`язався на власний ризик, своїми силами та засобами надати за плату комплекс робіт та послуг по сервісно-технічному обслуговуванню та ремонту автомобільних засобів Замовника, а Замовник прийняти та оплатити ці послуги.

- Специфікацій від 05.01.2023 №1, від 01.02.2023 №2, від 10.03.2023 №3, від 03.04.2023 №4, від 05.05.2023 №5, від 04.06.2023 №6 до Договору від 28.11.2022 №28/11-2022, згідно з якими сторонами визначені детальний перелік (опис) послуг, що надаються Виконавцем, а також їх вартість.

- Актів приймання-передачі наданих послуг (виконаних робіт) за виконані у січні - червні 2023 року ремонтні роботи, які відображають детальний перелік (опис) послуг, що надані Виконавцем, а також їх вартість.

- Поясненням ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ» від 29.09.2023 до запиту ГУ ДПС у Полтавській області від 22.09.2023 про надання документів (копій документів) та пояснень.

Об`єктом послуг за договором є автомобілі: Марка ВАЗ, модель 21063, тип - СЄДАН, легковий, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_6 , реєстраційний номер НОМЕР_7 , рік випуску 1993, об`єм двигуна 1285; Марка CITROEN, модель С 25D, тип - пасажирський легковий, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_8 , реєстраційний номер НОМЕР_9 , рік випуску 1988, об`єм двигуна 2500; Марка MAZDA, модель 6 SDN, тип - легковий, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_10 , реєстраційний номер НОМЕР_11 , рік випуску 2007, об`єм двигуна 1999; Марка ЗИЛ, модель 4502, тип - самоскид вантажний, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_12 , реєстраційний номер НОМЕР_13 , рік випуску 1992,'об`єм двигуна 6000; Марка ММ3, модель 554М, тип - самоскид вантажний, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_14 , реєстраційний номер НОМЕР_15 , рік випуску 1992, об`єм двигуна 6000, колір синій, повна маса 9000, маса без навантаження 4500; Марка УАЗ, модель 33Ц3, тип - бортовий вантажний, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_16 , реєстраційний номер НОМЕР_17 , рік випуску 1994, об`єм двигуна 2445; Марка КАМАЗ, модель 5410, тип - сідловин тягач вантажний, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_18 , реєстраційний номер НОМЕР_19 , рік випуску 1986, об`єм двигуна 10857; Марка ГКБ, модель 819, тип - самоскид причіп, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_20 , реєстраційний номер НОМЕР_21 , рік випуску 1991; Ескаватор, марка ЭО-2628, шасі № НОМЕР_22 , реєстраційний номер НОМЕР_23 , рік випуску 1992, двигун № НОМЕР_24 , об`єм двигуна 4750, маса машини 6600; Марка ОДАЗ, модель 9370 Ш4-ВПЦ-12, тип - цистерна напівпричіп, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_25 , реєстраційний номер НОМЕР_26 , рік випуску 1986; Трактор колісний, марка МТЗ-80Л, шасі № НОМЕР_27 , реєстраційний номер НОМЕР_28 , рік випуску 1994, двигун №. 182960, об`єм двигуна 4750, маса машини 3160.

Детальний перелік (опис) послуг, що надавалися виконавцем, місце їх надання, а також вартість визначалися в специфікаціях, що є додатками до договору та становлять його невід`ємну частину.

Копії долучених до матеріалів перевірки первинних і розрахункових документів не мають дефектів форми, змісту або походження, які в силу статті 9 Закону №996, п.2.4 Положення №88, спричиняють втрату первинними документами юридичної сили і доказовості, зауважень щодо правильності оформлення первинних документів по даним господарським операціям акт перевірки не містить.

Досліджені в ході судового розгляду справи письмові докази копії актів приймання-передачі наданих за договором від 28.11.2022 №28/11-2022 послуг (виконаних робіт) за виконані у січні - червні 2023 року ремонтні роботи, відображають детальний перелік (опис) послуг, що надані Виконавцем, а також їх вартість /т.1, а.с.159-164/ і спростовують твердження ГУДПС у Полтавській області про відсутність можливості визначення змісту та обсягу робіт, витраченого часу, ціни за послуги.

Відповідно, твердження, що складені позивачем первинні документи не розкривають зміст господарської операції, та підтвердити реальність наданих послуг не можливо, спростоване матеріалами справи.

Крім того, ГУ ДПС у Полтавській області встановлено, про придбання позивачем в ФОП ОСОБА_7 юридичних послуг (по підготовці всіх необхідних документів для розблокування податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних) на суму 744949,00 грн без ПДВ, згідно Договору від 20.09.2022 № 2009/22.

Відповідно до пункту 4.2 вказаного договору вартість послуг Виконавця, наданих Замовнику на виконання цього Договору, становить 13% (тринадцять відсотків) суми податку на додану вартість розблокованих та зареєстрованих ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних в процесі наданих послуг.

До перевірки позивачем був наданий акт приймання-передачі наданих послуг від 21.02.2023 згідно якого, «у період з вересня по грудень 2022 Виконавцем надано послуги згідно доручень Замовника щодо розблокування процесу реєстрації податкових накладних/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних поданих Замовником на реєстрацію у період з вересня по жовтень 2022, у відповідності із умовами Договору про надання послуг № 2009/22 від 20.09.2022, а саме: у результаті наданих Виконавцем послуг розблоковано та зареєстровано податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних: обсяг операції - 34382253,18 грн, сума ПДВ - 5730375,53 грн. Звіт та розшифровка виконаних робіт додається до даного Акту в паперовому вигляді.»

У бухгалтерському обліку дані взаємовідносини щодо постачання юридичних послуг віднесені ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ» до складу загальновиробничих витрат та відповідно до складу рядка 2050 «Собівартість реалізованої продукції, робіт / послуг» звіту про фінансові результати малого підприємства на загальну суму 744949,00 грн.

Відповідач вказує, що Акти приймання-передачі наданих послуг містять лише формальний опис послуг, що не дає можливості визначення їх змісту та обсягу, витраченого часу. В актах виконаних робіт має бути конкретний перелік наданих послуг, дата їх надання, обсяг витраченого часу, а також зазначено, в чому виражено їх результат. Згідно штатного розпису, на підприємстві ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ» є посада юрисконсульта який здійснює юридичне супроводження діяльності підприємства та представництво у судах та інших установах, що підтверджує недоцільність залучення ФОП ОСОБА_7 для здійснення юридичних послуг. Крім того, згідно штатного розпису підприємство має в наявності головного бухгалтера, заступника головного бухгалтера, 2 бухгалтера спеціаліста, які займаються веденням бухгалтерського та податкового обліку.

До матеріалів справи позивачем надані копії документів на підтвердження факту виконання робіт за договором від 20.09.2022 №2009/22: Договору від 20.09.2022 №200922, Акту приймання-передачі наданих послуг від 21.02.2023, звіту на 16 аркушах, що є додатком до Акту приймання-передачі наданих послуг від 21.02.2023 /т.1,а.с.206-216/.

За матеріалами справи /т.2,а.с.199-200/ Фізична особа-підприємець ОСОБА_10 , РНОКПП НОМЕР_1 , місцезнаходження фізичної особи-підприємця: АДРЕСА_3 , дата державної реєстрації суб`єкта господарювання - 15.11.2005.

Вид економічної діяльності: 69.10 Діяльність у сфері права.

На момент укладення договору про надання послуг ФОП ОСОБА_10 зареєстрований у Державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

За поясненнями представника позивача, укладення договору від 20.09.2022 №2009/22 було обумовлено тим, що в Єдиному реєстрі податкових накладних на момент укладення договору, ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ» було відмовлено у реєстрації ПН/PK на досить значну суму - 14305587,60 грн, в тому числі ПДВ 2384264,60 грн. Враховуючи, що в даний період позивач здійснював виробництво та оптову торгівлю спирту на повну потужність, були реальні перестороги стосовно очікування повторних відмов у реєстрації ПН/PK (за період з вересня по жовтень 2022 року всього заблоковані ПН/PK на загальну суму 37458065,06 грн, в тому числі ПДВ 6280696,04 грн). Блокування ПН/PK вкрай негативно відображалося на фінансовому стані ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ» та іміджі товариства як добросовісного партнера перед контрагентами.

З метою оперативного вивчення питання причин відмови в реєстрації ПН/PK, а також реалізації оптимального шляху скасування рішень контролюючого органу, які суперечать інтересам ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ», було за доцільне скористатися послугами практикуючих у сфері податкового законодавства юристів. На виконання договору ФОП ОСОБА_7 були надані професійні послуги з підготовки документів та супроводу розблокування реєстрації податкових накладних ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ» поданих на реєстрацію за період з вересня по жовтень 2022 року.

Детальний звіт по виконаних роботах наданий до матеріалів справи /т.1, а.с.209-216, т.2,а.с.151-166/.

Відповідач вказує, що в період надання послуг, ФОП ОСОБА_7 застосовував спрощену систему оподаткування, обліку та звітності та був платником єдиного податку ІІ групи, а згідно підпункту 2 пункту 291.4 статті 291 ПК України, фізична-особа підприємець 2 групи має право надавати послуги (в т.ч. побутові) тільки платникам єдиного податку (як юридичним особам, так і підприємцям) та/або населенню. Тобто надавати послуги підприємству ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ», яке перебуває на загальній системі оподаткування, ФОП 2 групи не має права.

Відповідно до положень пункту 137.1 статті 137 ПК України податок на прибуток підприємств нараховується платником самостійно за ставкою, визначеною статтею 136 ПК України, від бази оподаткування, визначеної згідно зі статтею 135 ПК України.

Базою оподаткування є грошове вираження об`єкту оподаткування, визначеного згідно із статтею 134 ПК України з урахуванням положень ПК України (пункт 135.1 статті 135 ПК України).

Об`єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень розділу ІІІ ПК України (підпункт 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 ПК України).

Відповідно до норм ПК України при коригуванні (збільшенні або зменшенні) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку) вартість товарів, у тому числі необоротних активів, робіт та послуг, придбаних у платників єдиного податку, не враховується.

Таким чином, податкове законодавство жодних податкових наслідків для юридичних осіб, які перебувають на загальній системі оподаткування, в разі отримання послуг від підприємця, який є платником єдиного податку 2 групи, не передбачає. Вартість послуг, отриманих від ФОП - платника ЄП (у тому числі й групи 2), враховується при визначенні прибуткового об`єкта оподаткування в загальному порядку (за правилами бухгалтерського обліку). Для підприємства важливо підтвердити саме підприємницький статус фізичної особи, а не відповідність зареєстрованих видів діяльності фактично наданим послугам. Тому єдиний обов`язковий документ, який має бути отриманий підприємством, - витяг з ЄДР (лист ДФСУ від 02.11.2017 № 2490/6/99-99-13-01-01-15/ІПК).

З урахуванням вказаного, твердження відповідача, що надані для перевірки документи, якими оформлені господарські операції між позивачем та його контрагентом не можуть в розумінні статті 44 ПК України вважатися документами на підтвердження даних податкового обліку і звітності тому що недоведеність фактичного здійснення господарської операції (нездійснення операції) позбавляє первинні документи юридичної значимості для цілей формування податкової вигоди, а покупця - права на формування цієї податкової вигоди навіть за наявності правильно оформлених за зовнішніми ознаками та формою, але недостовірних та у зв`язку з цим юридично дефектних первинних документів, і незважаючи на наявність у платника податку доказів сплати продавцеві вартості товарів/послуг, якщо рух коштів не забезпечений зв`язком з господарською діяльністю учасників цих операцій, спростоване наявними в справі письмовими доказами.

Також ГУ ДПС у Полтавській області в ході проведення перевірки було встановлено, що ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ» в бухгалтерському та податковому обліку відображені взаємовідносини з ТОВ «Центр конструкторського бюро ПЛАЗМА» (податковий номер 40007923) щодо придбання у 1 півріччі 2023 масових коріолісових витратомірів «Endress+Hauser» та «Emerson Micro Motion», монтаж, регулювання та налагодження коріолісових витратомірів, монтаж обчислювачів об`єму спирту, прокладка кабелів, налагодження інтерфейсів на загальну суму 1870788,00 грн, в т.ч. ПДВ 311798,00 грн.

Згідно наданих до перевірки регістрів бухгалтерського обліку дані взаємовідносини з ТОВ «Центр конструкторського бюро ПЛАЗМА» щодо постачання обладнання та монтаж відображені у відомостях та оборотах у 1 півріччі 2023 та віднесені до складу загальновиробничих витрат та відповідно до складу рядка 2050 «Собівартість реалізованої продукції, робіт/послуг» звіту про фінансові результати малого підприємства за 1 півріччя 2023 на загальну суму 1558990,00 грн.

Згідно наданих до перевірки оборотно-сальдових відомостей, оборотів по бухгалтерському рахунку 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» по ТОВ «Центр конструкторського бюро ПЛАЗМА» (податковий номер 40007923) за 2021, 2022 та 1 півріччя 2023 обліковувалась заборгованість: станом на 31.12.2021 дебіторська заборгованість склала 1870788,00 грн; станом на 31.12.2022 дебіторська заборгованість склала 1870788,00 грн; станом на 30.06.2023 дебіторська заборгованість склала 0 грн.

Відповідач наполягає на обставинах нереальності вказаних господарських операцій з огляду на ті обставини, що позивачем не надані акти вводу в експлуатацію придбаних витратомірів, які отримані в грудні 2021 року, змонтовані, відрегульовані та налагоджені та позивачем не надані товарно-транспортні накладні на перевезення придбаних масових коріолісових витратомірів.

За поясненнями позивача, отримані масові витратоміри у грудні 2021 року були змонтовані, відрегульовані та налагоджені, також змонтовані обчислювачі об`єму спирту, прокладено кабелю, налагоджені інтерфейси. Зазначене обладнання використовується у господарській діяльності підприємства, а саме: для безперервного вимірювання, запам`ятовування, фіксування та відображення в електронній формі даних про обсяг отримання або відпуску спирту етилового в декалітрах 100-відсоткового спирту, приведеного до температури 20°С.

Позивач виконує всі вимоги законодавства, що висуваються до виробника спирту етилового неденатурованого №990117202100017, відповідно необхідним є облаштування акцизних складів ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ» витратомірами-лічильниками, які були реально поставлені, змонтовані, відрегульовані та налагоджені ТОВ «Центральне конструкторське бюро «ПЛАЗМА» згідно Договору від 21.09.2021 №21-09-21.

Укладення договору із ТОВ «Центральне конструкторське бюро «ПЛАЗМА» дало реальну можливість ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ» отримати ліцензію для виробництва спирту етилового та у такий непростий час розпочати виробничий процес. Як наслідок: створено робочі місця та забезпечено соціальні гарантії для більше ніж сотні мешканців Хорольської територіальної громади, серед яких є і переселенці з інших регіонів, де ведуться бойові дії. За час роботи підприємства, після встановлення витратомірів та отримання відповідних дозволів від податкової було вироблено 1135635,60 дал спирту, отримано 423 378 036,56 грн. доходу; сплачено до бюджету податків: ПДВ - 24 462 647,78 грн, податок на прибуток - 567 635,09 грн, екологічний податок - 36 648,70 грн.

До матеріалів справи надані копії /т.1,а.с.174-205,217-221/:

- Договору від 21.09.2021 №21-09-21, укладеного ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ» з ТОВ «Центральне конструкторське бюро «ПЛАЗМА», відповідно до якого Постачальник взяв на себе зобов`язання своїми силами та на свій ризик здійснити в обумовлений договором термін поставку, монтаж та налаштування масових коріолісових витратомірів-лічильників.

- Додатку №1 від 21.09.2021 до Договору, згідно якого сторонами детально визначені перелік, найменування, кількість та вартість необхідних до поставки витратомірів-лічильників.

- Рахунків-фактур від 21.09.2021 №21-038 та №21-040.

- Документів, що підтверджують оплату обладнання: платіжні доручення від 29.09.2021 №108 на суму 144720,00 грн та №109 на суму 940674,00 грн; платіжні доручення від 11.11.2021 №262 на суму 144720,00 грн та №263 на суму 575280,00 грн; платіжне доручення від 21.12.2021 №381 на суму 65394,00 грн. Всього ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ» перераховано на рахунок ТОВ «Центральне конструкторське бюро «ПЛАЗМА» згідно Договору від 21.09.2021 №21-09-21 кошти на загальну суму 1870788,00 грн., в тому числі ПДВ.

- Видаткової накладної від 24.12.2021 №21-038 на загальну суму 1581348,00 грн, в тому числі ПДВ, якою підтверджений факт поставки обладнання.

- Акту приймання-передачі наданих послуг від 24.12.2021 №21-040 на загальну суму 289440,00 грн, в тому числі ПДВ, яким доводиться факт виконання робіт по монтажу, регулюванню та налагодженню коріолісових витратомірів, монтажу обчислювачів об`єму спирту, прокладка кабелів, налагодження інтерфейсів.

-фото витратомірів-лічильників безпосередньо на місці їх установлення.

Суд наголошує на тих обставинах, що в силу положень статті 9 Закону України №996 акти введення в експлуатація обладнання та товарно-транспортні накладні не є первинними документами, які мають бути оформлені на виконання господарської операції для належного її оприбуткування в бухгалтерському та податковому обліку платника податків. Відповідно вимога ГУ ДПС у Полтавській області про надання таких актів та накладних і тільки за їх наявності підтвердження реальності господарської операції за договором від 21.09.2021 №21-09-21, укладеного ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ» з ТОВ «Центральне конструкторське бюро «ПЛАЗМА» є незаконною.

Документами, наявними в матеріалах справи, реальність господарських операції за взаємовідносинами ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ» із ТОВ «Центральне конструкторське бюро «ПЛАЗМА» стосовно поставки масових коріолісових витратомірів-лічильників, їх монтажу, регулювання та налагодження, а також монтажу обчислювачів об`єму спирту, прокладки кабелів, налагодження інтерфейсів на загальну суму 1870788,00 грн, в тому числі ПДВ 311798,00 грн, згідно Договору від 21.09.2021 №21-09-21, підтверджена.

Копії долучених до матеріалів перевірки первинних і розрахункових документів не мають дефектів форми, змісту або походження, котрі в силу ст.9 Закону №996, п.2.4 Положення №88, спричиняють втрату первинними документами юридичної сили і доказовості, зауважень щодо правильності оформлення первинних документів по даним господарським операціям акт перевірки не містить.

Положення (стандарт) бухгалтерського обліку «Витрати» затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31 грудня 1999 року №318 і зареєстроване в Міністерстві юстиції України 19 січня 2000 ргку за №27/4248 (далі П(С)БО 16), визначає методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про витрати підприємства та її розкриття в фінансовій звітності:

«Визнання витрат

11. Собівартість реалізованої продукції (робіт, послуг) складається з виробничої собівартості продукції (робіт, послуг), яка була реалізована протягом звітного періоду, нерозподілених постійних загальновиробничих витрат та наднормативних виробничих витрат. До виробничої собівартості продукції (робіт, послуг) включаються: прямі матеріальні витрати; прямі витрати на оплату праці; інші прямі витрати; змінні загальновиробничі та постійні розподілені загальновиробничі витрати.

15. До складу загальновиробничих витрат включаються: витрати на управління виробництвом; амортизація основних засобів та нематеріальних активів загальновиробничого призначення; витрати на утримання, експлуатацію та ремонт, страхування, операційну оренду основних засобів, інших необоротних активів загальновиробничого призначення; витрати на вдосконалення технології й організації виробництва; витрати на опалення, освітлення, водопостачання, водовідведення та інше утримання виробничих приміщень; витрати на обслуговування виробничого процесу; витрати на охорону праці, техніку безпеки і охорону навколишнього природного середовища; інші витрати…».

Перелік і склад статей калькулювання виробничої собівартості продукції (робіт, послуг) установлюються підприємством самостійно та фіксуються у Положенні про облікову політику підприємства, затверджене наказом ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ» від 01.09.2021 №1.

Визначальною ознакою господарської операції є те, що вона повинна спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків. Вимога щодо реальних змін майнового стану платника податків як обов`язкова ознака господарської операції кореспондує з нормами ПК України.

Таким чином, витрати для цілей визначення фінансового результату до оподаткування податком на прибуток, мають бути фактично здійснені та підтверджені належним чином оформленими первинними документами, що відображають реальність господарських операцій, які є підставою для формування податкового обліку платника податків.

В той же час, сама собою наявність або відсутність окремих документів чи недоліки в їх оформленні не може бути підставою для висновку про відсутність господарських операцій та відмови у формуванні витрат та податкового кредиту, якщо з інших даних вбачаються зміни в структурі активів та зобов`язань, власному капіталі підприємства у зв`язку з його господарською діяльністю.

Адже для цілей податкового обліку беруться до уваги насамперед економічні наслідки, створені господарськими операціями, а не особливості оформлення відповідних операцій.

Дані податкового обліку визначаються виходячи з реального економічного змісту господарської операції та спрямування її на досягнення певного економічного ефекту.

Для з`ясування дійсного економічного змісту господарської операції варто аналізувати кінцевий економічний ефект у вигляді фактичного приросту (зміни вартості) активів, який настав або повинен був настати в результаті здійснення відповідної операції, незалежно від недоліків (у тому числі наявності/відсутності окремих реквізитів) оформлених первинних документів, оскільки основною вимогою до первинного документа є його здатність до ідентифікації змісту посвідченої ним господарської операції та її учасників.

З цією метою варто використовувати документальні та інші дані, що свідчать про фактичне отримання тих чи інших активів учасниками операції. Такі дані мають перевагу перед документальним оформленням відповідної господарської операції.

В ході розгляду справи судом встановлено про заперечення з боку ГУ ДПС у Полтавській області щодо реальності господарських операцій позивача з огляду на недоліки певних документів чи відсутність документів (акти введенні в експлуатацію, товарно-транспортні накладні), однак відповідно до правової позиції, викладеної у постанові Верховного суду від 30.03.2018 у справі №821/2106/13-а, з метою податкового обліку господарські операції можуть оформлюватися будь-якими первинними документами, зміст яких відповідає наведеним вимогам податкового законодавства, та складення яких відповідає законодавчо установленим вимогам щодо оформлення такої операції або звичаєвій практиці. Умовою документального підтвердження операції є можливість на підставі наявних документів зробити висновок про те, що витрати фактично понесені.

Стосовно можливих порушень податкового законодавства контрагентами ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ» по ланцюгу постачання, суд вважає за необхідне наголосити, що відповідно до статті 61 Конституції України юридична відповідальність має індивідуальний характер. Кожен платник податку несе самостійну відповідальність за порушення правил ведення податкового обліку.

Зазначена відповідальність стосується кожного окремого платника податку і не може автоматично поширюватися на третіх осіб, у тому числі на його контрагентів.

Податковим кодексом України визначено, що обов`язок контролю за правильністю нарахування та сплати податків покладаються на податковий орган, а не на платника податку. Платник податків, у даному випадку ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ», не є уповноваженою особою щодо перевірки дотримання податкової дисципліни своїх контрагентів, та не має доступу до податкової інформації з автоматизованих інформаційних систем контролюючих органів, а отже не міг бути обізнаний про можливі порушення ними податкового законодавства.

Відомості, що є обов`язковими для перевірки ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ» стосовно свого контрагента, це включення його до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, а також наявність свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість на час здійснення господарських операцій.

У даному випадку на момент отримання спірних товарів ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ» та його контрагент були належним чином зареєстровані як юридичні особи та платники податку на додану вартість, установчі документи недійсними в судовому порядку не визнавались.

Норми податкового законодавства не ставлять у залежність достовірність даних податкового обліку платника податків від дотримання податкової дисципліни його контрагентами - постачальниками, якщо цей платник (покупець) мав реальні витрати у зв`язку з придбанням товарів (робіт, послуг), призначених для використання у його господарській діяльності.

Порушення певним постачальником товару (робіт, послуг) у ланцюгу постачання вимог податкового законодавства чи правил ведення господарської діяльності не може бути підставою для висновку про порушення покупцем товару (робіт, послуг) вимог закону щодо формування податкового кредиту/витрат, тому платник податків (покупець товарів (робіт, послуг)) не повинен зазнавати негативних наслідків у вигляді позбавлення права на формування валових витрат за можливу неправомірну діяльність його контрагента за умови, якщо судом не встановлено фактів, які свідчать про обізнаність платника податків щодо такої поведінки контрагента та злагодженість дій між ними.

Наявні у матеріалах перевірки документи не містять жодних доказів наявності між ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ» та контрагентами позивача взаємоузгоджених зловмисних дій, спрямованих на порушення існуючого в Державі суспільного ладу або моральних засад.

Відповідно до статті 1 Закону №996, господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов`язань, власному капіталі підприємства; первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію; фінансова звітність - звітність, що містить інформацію про фінансовий стан та результати діяльності підприємства.

Згідно з пунктом 2.1 Положення №88, первинні документи - це документи, створені у письмовій або електронній формі, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення.

Господарські операції - це факти підприємницької та іншої діяльності, що впливають на стан майна, капіталу, зобов`язань і фінансових результатів.

Отже, договори, видаткові і податкові накладні, рахунки-фактури, акти здачі-приймання робіт (надання послуг) є первинними документами, які підтверджують фактичне здійснення господарських операцій між суб`єктами господарювання.

Таким чином, з урахуванням викладеного, для підтвердження даних податкового обліку можуть братися до уваги лише ті первинні документи, які складені в разі фактичного здійснення господарської операції.

Фактично здійснена господарська операція характеризується тим, що остання призводить до настання реальних змін майнового стану платника податків.

Згідно із статтею 3 Закону №996, метою ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності є надання користувачам для прийняття рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства.

Бухгалтерський облік є обов`язковим видом обліку, який ведеться підприємством.

Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Статтею 9 Закону №996 визначено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Тобто, документальному підтвердженню підлягає одна із вищезазначених подій, і якщо дана подія оформлена первинним документом, що містить усі обов`язкові реквізити, визначені частиною другою статті9 Закону №996, то дана обставина є належним доказом реальності господарської операції.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що висновок ГУ ДПС у Полтавській області про порушення позивачем вимог п.44.1 ст.44, п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст.134, пп.140.4.2 ст.140.4 ст.140 ПК України, п.5, п.7, п.21 Національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку 15 «Дохід» затверджений наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 № 290 зареєстрований в Міністерстві юстиції України 14.12.1999 за № 860/4153, п.10 Національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби» затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 № 318 і зареєстроване в Міністерстві юстиції України 19.01.2000 за № 27/4248, п.5, п.6, п.7, п.11, п.15 П(С)БО 16 «Витрати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 № 318, п. 2 ст. 3, п.1, п.2 ст. 9 Закону №996, п.2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.061995 за №168/704, в результаті чого занижена сума податку на прибуток в періоді, що перевірявся, на загальну суму 1195321 грн, у т.ч. за 1 півріччя 2023 в сумі 1195321 грн, здійснений при помилковому розумінні норм діючого законодавства України та фактичних обставин справи.

Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Тобто, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов`язок (тягар) доказування в спорі покладається на відповідача - орган публічної влади, який повинен надати докази, що свідчать про правомірність його дій, законність прийнятих рішень.

Таким чином, оскільки належними та допустимими доказами відповідач, як суб`єкт владних повноважень, на якого покладено обов`язок щодо доказування, не довів правомірності власних рішень, суд дійшов висновку щодо обґрунтованості заявлених позовних вимог.

Враховуючи викладене, суд приходить висновку, що позовні вимоги ТОВ «СПІРІТУС ВИШНЯКИ» про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 08.12.2023 №00112940701є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем при зверненні до суду сплачений судовий збір в сумі 22412,27 грн /а.с.19/ і, враховуючи висновок суду про задоволення позову, стягненню на користь ТОВ «СІПІРТУС ВИШНІКИ» за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Полтавській області підлягають судові витрати зі сплати судового збору у сумі 22412,27 грн.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "СПІРІТУС ВИШНЯКИ" (вул. Заводська, буд. 1, с. Вишняки, Лубенський район, Полтавська область,37860, код ЄДРПОУ 44161609) до Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, буд. 4, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ ВП 44057192) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Полтавській області від 08 грудня 2023 року №00112940701.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Полтавській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "СПІРІТУС ВИШНЯКИ" судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 22 412,27 грн. (двадцять дві тисячі чотириста дванадцять гривень двадцять сім копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 16 грудня 2024 року.

Головуючий суддя Н.Ю. Алєксєєва

СудПолтавський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення11.12.2024
Оприлюднено18.12.2024
Номер документу123788674
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них податку на прибуток підприємств

Судовий реєстр по справі —440/4633/24

Рішення від 11.12.2024

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

Н.Ю. Алєксєєва

Рішення від 11.12.2024

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

Н.Ю. Алєксєєва

Ухвала від 11.11.2024

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

Н.Ю. Алєксєєва

Ухвала від 02.09.2024

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

Н.Ю. Алєксєєва

Постанова від 02.07.2024

Адміністративне

Другий апеляційний адміністративний суд

Кононенко З.О.

Ухвала від 18.06.2024

Адміністративне

Другий апеляційний адміністративний суд

Кононенко З.О.

Ухвала від 10.06.2024

Адміністративне

Другий апеляційний адміністративний суд

Кононенко З.О.

Ухвала від 27.05.2024

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

Н.Ю. Алєксєєва

Ухвала від 15.05.2024

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

Н.Ю. Алєксєєва

Ухвала від 22.04.2024

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

Н.Ю. Алєксєєва

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні