Справа № 449/994/24
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"13" грудня 2024 р. м. Перемишляни
Перемишлянський районний суд Львівської області в складі:
головуючого-судді Савчак А.В.,
секретаря судового засідання Винницька А.Р.,
розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м.Перемишляни цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Перемишлянської міської ради про визнання права власності-
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовною заявою та просить визнати за ним право власності на спадкове майно, а саме: земельну ділянку площею 1,01га в умовах кадастрових гектарів на підставі сертифіката на земельну частку (пай ) серії ЛВ №0135309 на ім`я ОСОБА_2 ; земельну ділянку площею 1,30га на підставі сертифіката на земельну частку (пай ) серії ЛВ №137438 на ім`я ОСОБА_2 ; земельну ділянку площею 1,84га в умовах кадастрових гектарів на підставі сертифіката на земельну частку (пай ) серії ЛВ №0135310 на ім`я ОСОБА_3 , а також право власності на житловий будинок з прилеглими господарськими будівлями і спорудами в АДРЕСА_1 .
Заяву обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла баба позивача ОСОБА_4 , якій належала земельна ділянка(пай) для товарного сільськогосподарського виробництва площею1,84га в умовах кадастрових гектарів на підставі сертифіката на земельну частку (пай ) серії ЛВ №0135310. Після смерті ОСОБА_3 спадщину фактично прийняв її чоловік ОСОБА_2 , але належним чином не оформив спадкових прав.
ІНФОРМАЦІЯ_2 помер дід позивача ОСОБА_2 , якому належала земельна ділянка площею 1,01га в умовах кадастрових гектарів на підставі сертифіката на земельну частку (пай ) серії ЛВ №0135309 та земельна ділянка площею 1,30га в умовах кадастрових гектарів на підставі сертифіката на земельну частку (пай ) серії ЛВ №137438, а також житловий будинок з прилеглими господарськими будівлями і спорудами в АДРЕСА_1 . Після смерті ОСОБА_2 спадщину за заповітом фактично прийняла його дочка - ОСОБА_5 , але належним чином не оформила спадкових прав.
ІНФОРМАЦІЯ_3 померла мати позивача ОСОБА_6 .
Позивач являється спадкоємцем майна ОСОБА_6 проте, в нотаріальному порядку він не може оформили прийняття спадщини, оскільки ОСОБА_6 належним чином не оформила спадкових прав після смерть ОСОБА_2 , а ОСОБА_2 не оформив спадкових прав після смерті ОСОБА_3 .
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, однак подав заяву про розгляд даної цивільної справи без його участі, позовні вимоги підтримує повністю.
Відповідач Перемишлянська міська ради в судове засідання не з`явились, подали заяву про розгляд справи у їх відсутності.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Перевіривши матеріали справи, суд вважає, що позов є підставним та підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.
Відповідно до положень ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 82 цього Кодексу. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір.
Згідно свідоцтва про смерть ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно свідоцтва про смерть ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Згідно свідоцтва про смерть ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Згідно копії заповітк ОСОБА_2 все своє майно заповів ОСОБА_5 .
Згідно витягу із Спадкового реєстру слідує, що після смерті ОСОБА_5 зареєстровано спадкову справу.
Згідно копії сертифікату на земельну частку (пай ) серії ЛВ №0135310 ОСОБА_3 належить право на земельну ділянку площею 1,84га в умовах кадастрових гектарів.
Згідно копії сертифікату на земельну частку (пай ) серії ЛВ №0135309 ОСОБА_2 належить право на земельну ділянку площею 1,01га в умовах кадастрових гектарів.
Згідно копії сертифікату на земельну частку (пай ) серії ЛВ №137438 ОСОБА_2 належить право на земельну ділянку площею 1,30га .
Оскільки спадкодавці при житті не виготовили правовстановлюючі документи на належне йому майно, тому ОСОБА_1 як спадкоємець не може успадкувати належне йому спадкове майно у визначений законом спосіб, а тому вимушений за захистом своїх спадкових прав звернутись в суд.
Статтею 392 ЦК України визначено, що власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.
Прийняття спадщини спадкоємцем, який звертається з вимогою про визнання права власності на спадкове майно, має встановлюватись належними доказами: копіями документів із спадкової справи, якщо така справа заводилася нотаріусом, довідками з житлово-експлуатаційних організацій, сільських, селищних рад за місцем проживання спадкодавця.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно зі ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.
Якщо за життя спадкодавець не набув права власності на нерухоме майно, то спадкоємець також не набуває права власності в порядку спадкування. До спадкоємця переходять лише визначені майнові права, які належали спадкодавцеві на час відкриття спадщини. Для набуття права власності у встановленому законодавством порядку спадкоємець повинен здійснити дії, які необхідні для набуття права власності на визначене нерухоме майно.
Відповідно до абз.3 ч.2 ст.331 ЦК, якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
Відповідно до ст.524 ЦК України (в ред.1963р.) спадкування здійснюється за законом або за заповітом.
ВССУ з розгляду цивільних та кримінальних справ у листі «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» від 16.05.2013р. за №24-753/0/4-13 зазначив, що відповідно до норм ч. 5 ст. 1268 ЦК незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини та згідно із ч.3 ст.1296 ЦК відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Найпоширенішою причиною звернення особи до суду в справах про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування є неможливість спадкоємцями, які прийняли спадщину, оформити своє право на спадщину в нотаріальній конторі з причин відсутності правовстановлюючих документів на спадкове майно на ім`я спадкодавця та/або відсутності державної реєстрації нерухомого майна спадкодавцем.
Такі випадки характерні для сільської місцевості, де право власності на житловий будинок за спадкодавцем підтверджується лише записом в погосподарській книзі сільської ради та тривалим фактом володіння цим майном особою, яка померла.
Перші власники не оформляли документи на належне їм нерухоме майно та не реєстрували його в органах БТІ, а тому спадкоємець не може отримати у нотаріуса свідоцтво про право на спадщину і його право має бути визнано в судовому порядку.
Згідно листа ВССУ з розгляду цивільних та кримінальних справ «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» від 16.05.2013р. за №24-753/0/4-13 суди обґрунтовано задовольняють позови спадкоємців про визнання за ними права власності на житловий будинок при поданні документів щодо права користування або права власності на земельну ділянку, на якій розташовано житловий будинок, висновку БТІ або сертифікату відповідності, виписки з погосподарської книги сільської ради щодо належності будинку, а також наявних рішень про видачу спадкодавцю свідоцтва про право власності на будинок, яке він не отримав.
Суди при вирішенні справ цієї категорії згідно із нормами, що регулюють підстави виникнення права власності на нерухоме майно, та нормами щодо складу спадщини перевіряють, чи належав та на якій правовій підставі об`єкт нерухомості спадкодавцеві.
Частиною 3 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Відповідно до ч.4 ст.3 цього Закону права на нерухоме майно, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав діяло законодавство, що не передбачало обов`язкової реєстрації таких прав.
Вбачається, що в разі відсутності державної реєстрації права власності на нерухоме майно, створене та оформлене в передбаченому законом порядку до набрання чинності Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», спадкоємці, які прийняли спадщину, мають право на оформлення спадкових прав шляхом звернення до нотаріальної контори за видачою свідоцтва про право на спадщину.
Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Зі змісту цієї статті вбачається, що право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.
Враховуючи те, що у позивача існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку, тому суд вважає за можливе визнати за ним майнове право в порядку спадкування на земельну ділянку, яка належала ОСОБА_3 та ОСОБА_2 .
З таких обставин, вимоги позивача ґрунтуються на законі та підлягають частковому задоволенню.
З огляду на наведене, позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 3, 4, 10, 13, 76-82, 89, 141, 223, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд -
вирішив :
позов задовольнити .
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , майнове право на спадкове майно, а саме: земельну ділянку площею 1,01га в умовах кадастрових гектарів на підставі сертифіката на земельну частку (пай ) серії ЛВ №0135309 на ім`я ОСОБА_2 ; земельну ділянку площею 1,30га на підставі сертифіката на земельну частку (пай ) серії ЛВ №137438 на ім`я ОСОБА_2 ; земельну ділянку площею 1,84га в умовах кадастрових гектарів на підставі сертифіката на земельну частку (пай ) серії ЛВ №0135310 на ім`я ОСОБА_3 .
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 право власності на житловий будинок з прилеглими господарськими будівлями і спорудами в АДРЕСА_1 .
Рішення може бути оскаржено позивачем в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня проголошення рішення.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1
АДРЕСА_2
Відповідач: Перемишлянська міська рада
м.Перемишляни, вул.Привокзальна,3
Суддя А. В. Савчак
Суд | Перемишлянський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 13.12.2024 |
Оприлюднено | 18.12.2024 |
Номер документу | 123791583 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності |
Цивільне
Перемишлянський районний суд Львівської області
Савчак А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні