Номер провадження: 22-ц/813/8224/24
Справа № 521/1253/24
Головуючий у першій інстанції Громік Д. Д.
Доповідач Лозко Ю. П.
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
УХВАЛА
13.12.2024 року м. Одеса
Одеський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати у цивільних справах: Лозко Ю.П. (суддя-доповідач), Карташова О.Ю., Кострицького В.В.,
вирішуючи питання про відкриття апеляційного провадження у цивільній справі
за апеляційною скаргою ОСОБА_1
на рішення Малиновського районного суду м. Одеси від 31 жовтня 2024 року
у цивільній справі за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Филатова, 92» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості встановив:
Рішенням Малиновського районного суду м. Одеси від 31 жовтня 2024 року вказаний вище позов ОСББ «Филатова, 92» задоволено. Стягнуто з ОСОБА_1 на користь ОСББ «Филатова, 92» заборгованість за утримання багатоквартирного будинку в сумі 7563,52 грн. Вирішено питання щодо судових витрат.
Не погодившись з оскаржуваним рішенням суду, ОСОБА_1 звернувся з апеляційною скаргою безпосередньо до суду апеляційної інстанції у порядку, регламентованому ст. 355 ЦПК України, в якій порушує питання про зменшення розміру судового збору за подання апеляційної скарги, посилаючись на те, що він є особою пенсійного віку, однак не має права на пенсію та не має стабільного джерела доходу. Також просить поновити строк на апеляційне оскарження, посилаючись на те, що копію оскаржуваного рішення він отримав 06 листопада 2024 року.
Щодо клопотання скаржника про зменшення розміру судового збору, який підлягає сплаті за подання апеляційної скарги, колегія суддів зазначає про таке.
Згідно зчастинамипершоюта третьоюстатті136ЦПКУкраїнисуд,враховуючимайновийстан сторони,можесвоєюухвалою відстрочитиаборозстрочитисплату судовогозборунавизначений строкупорядку,передбаченомузаконом,аленебільше якдоухваленнясудового рішення у справі. З підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до оплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх оплати.
Відповідно достатті 8 Закону України "Про судовий збір",враховуючи майновийстан сторони,суд можесвоєю ухвалоюза їїклопотанням відстрочитиабо розстрочитисплату судовогозбору напевний строк,але недовше ніждо ухваленнясудового рішенняу справіза такихумов:розмір судовогозбору перевищує5відсотків розмірурічного доходупозивача -фізичної особиза попереднійкалендарний рік;або позивачамиє: а)військовослужбовці;б)батьки,які маютьдитину вікомдо чотирнадцятироків абодитину-інваліда,якщо іншийз батьківухиляється відсплати аліментів;в)одинокі матері(батьки),які маютьдитину вікомдо чотирнадцятироків абодитину-інваліда;г)члени малозабезпеченоїчи багатодітноїсім`ї;ґ)особа,яка дієв інтересахмалолітніх чинеповнолітніх осібта осіб,які визнанісудом недієздатнимичи дієздатністьяких обмежена;або предметомпозову єзахист соціальних,трудових,сімейних,житлових прав,відшкодування шкодиздоров`ю.Суд можезменшити розмірсудового зборуабо звільнитивід йогосплати напідставі,зазначеній у частині першій цієї статті.
Таким чином, для вирішення клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати, суд має встановити майновий стан сторони.
Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно з положеннями статті 12 ЦПК України, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Звільнення від сплати судового збору, зменшення розміру судового збору, відстрочення чи розстрочення сплати є правом, а не обов`язком суду, який, вирішуючи це питання, враховує майновий стан сторони, що є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується клопотання.
Європейський суд з прав людини також вказав, що інтереси справедливого здійснення правосуддя можуть виправдовувати накладення фінансових обмежень на доступ особи до суду. Положення пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод про виконання зобов`язання забезпечити ефективне право доступу до суду не означає просто відсутність втручання, але й може вимагати вчинення позитивних дій у різноманітних формах з боку держави; не означає воно й беззастережного права на отримання безкоштовної правової допомоги з боку держави у цивільних спорах і так само це положення не означає надання права на безкоштовні провадження у цивільних справах (рішення у справі "Креуз проти Польщі", від 19 червня 2001 року).
Скаржником не надано суду доказів на підтвердження його матеріального стану за попередній календарний рік, тому колегія суддів не убачає підстав для задоволення клопотання скаржника про зменшення розміру судового збору за подання апеляційної скарги.
Згідно з п. 3 ч. 4 ст. 356 ЦПК України до апеляційної скарги додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Зі змісту апеляційної скарги та доданих до неї письмових документів вбачається, що відповідно до платіжної інструкції, скаржник сплатив судовий збір у сумі 1814 грн, проте судовий збір сплачено не в повному обсязі.
Порядок сплати, ставки судового збору визначені Законом України «Про судовий збір».
Відповідно до Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2024 року становить 3028 грн.
Відповідно до підпункту 1пункту 2частини 2статі 4Закону України«Про судовийзбір» за подання юридичною особою позовної заяви майнового характеру ставка судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до підпункту 6 пункту 1 частини 2статті 4 Закону України «Про судовий збір»за подання до суду апеляційної скарги на рішення суду; заяви про приєднання до апеляційної скарги на рішення суду ставка судового збору становить 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги у розмірі оспорюваної суми.
Таким чином за подання апеляційної скарги скаржнику необхідно сплатити
судовий збір у розмірі 4542 грн (3028грн*150%=4542 грн), однак згідно доданої до апеляційної скарги квитанції, при подачі апеляційної скарги, скаржником сплачено судовий збір у розмірі 1814 грн.
Отже, скаржнику необхідно доплатити судовий збір за подання апеляційної скарги у розмірі 2728 грн. та надати до Одеського апеляційного суду документ, що підтверджує сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі, які слід перерахувати за наступними банківськими реквізитами:
Платіжні реквізити для перерахування судового збору в гривнях
Отримувач коштів ГУК в Од.обл./Хаджибейський р-н/22030101
Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37607526
Банк отримувача Казначейство України (ЕАП)
Код банку отримувача (МФО) 899998
Рахунок отримувача UA428999980313161206080015757
Кодкласифікації доходів бюджету22030101
Призначення платежу *;101;
Крім того, апеляційна скарга підлягає залишенню без руху, з огляду на таке.
Відповідно дост.354ЦПК Україниапеляційна скаргана рішеннясуду подаєтьсяпротягом тридцятиднів,а наухвалу суду-протягом п`ятнадцятиднів здня його(її)проголошення. Якщов судовомузасіданні булооголошено лишевступну тарезолютивну частинисудового рішенняабо уразі розглядусправи (вирішенняпитання)без повідомлення(виклику)учасників справи,зазначений строкобчислюється здня складенняповного судовогорішення. Учасниксправи,якому повнерішення абоухвала судуне буливручені удень його(її)проголошення абоскладення,має правона поновленняпропущеного строкуна апеляційнеоскарження: нарішення суду-якщо апеляційнаскарга поданапротягом тридцятиднів здня врученняйому повногорішення суду; наухвали суду-якщо апеляційнаскарга поданапротягом п`ятнадцятиднів здня врученняйому відповідноїухвали суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених участині другійстатті 358 цього Кодексу.
Відповідно до п.4 ч.4 ст. 356 ЦПК України до апеляційної скарги додаються докази, що підтверджують дату отримання копії оскаржуваного судового рішення суду першої інстанції.
В апеляційній скарзі скаржник зазначає, що ним отримано копію оскаржуваного рішення 06 листопада 2024 року, однак усупереч п.4 ч.4 ст. 356 ЦПК України, не додає докази на підтвердження цієї обставини.
Зазначене вище перешкоджає перевірити доводи скаржника щодо поважності причин пропуску строку на апеляційне оскарження та вирішити питання про його поновлення.
Положеннями частини шостоїстатті 272 ЦПК Україниперебачено, що днем вручення судового рішення є: 1) день вручення судового рішення під розписку; 2)день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи; 3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; 4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; 5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Отже, скаржнику необхідно надати докази на підтвердження обставин, якими обґрунтоване клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження.
Враховуючи викладене, апеляційна скарга підлягає залишенню без руху на підставі
ч. 2 ст. 357 та ст. 185 ЦПК України, а скаржнику надається строк для надання доказів на підтвердження дати отримання копії оскражуваного рішення суду.
Відповідно до ч. 3 ст. 185 ЦПК України, якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, сплатить суму судового збору, позовна заява буде вважатися поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усуне недоліки у строк, встановлений судом, апеляційна скарга буде вважатися неподаною і повернена скаржнику.
Таким чином, апеляційна скарга підлягає залишенню без руху із наданням скаржнику строку для усунення недоліків апеляційної скарги, що зазначені в тексті цієї ухвали.
Керуючись ст.ст. 185,356,357 ЦПК України
ухвалив:
Відмовити у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про зменшення розміру судового збору за подання апеляційної скарги.
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Малиновського районного суду м. Одеси від 31 жовтня 2024 року залишити без руху, запропонувавши скаржнику протягом десяти днів з дня отримання копії ухвали, усунути недоліки апеляційних скарг, що зазначені в тексті цієї ухвали.
Роз`яснити скаржнику, що якщо в зазначений строк недоліки апеляційних скарг не будуть виправлені, апеляційні скарги будуть вважатися неподаними та повернуті.
Ухвала касаційному оскарженню не підлягає.
Головуючий Ю.П. Лозко
Судді: О.Ю. Карташов
В.В. Кострицький
Суд | Одеський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 13.12.2024 |
Оприлюднено | 18.12.2024 |
Номер документу | 123792807 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Одеський апеляційний суд
Лозко Ю. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні