№ 207/5177/24
№ 2-о/207/111/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 грудня 2024 року м.Кам`янське
Баглійський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області у складі
головуючого судді Бушанської О.В.
при секретарі Сердюк В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу
за заявою ОСОБА_1 , м.Кам`янське, Дніпропетровська область
заінтересовані особи Комунальне підприємство «Кам`янське районне бюро технічної інвентаризації» Дніпропетровської обласної ради та Приватний нотаріус Кам`янського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Сухопарова Світлана Германівна
про встановлення факту, що має юридичне значення
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, в якій просить встановити факт належності ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , правовстановлюючого документу, а саме свідоцтва про право власності на житло, видане 04.12.1995 згідно з розпорядження (наказу) №76 Центральною комісією по приватизації житлового фонду Дніпродзержинського виробничого об`єднання «Азот», де власниками квартири за адресою: АДРЕСА_1 , зазначені ОСОБА_3 та ОСОБА_2 .
Вказана заява обґрунтована тим, що 06.12.2023 заявник звернувся до приватного нотаріуса Кам`янського районного нотаріального округу Дніпропетровської області з заявою про прийняття спадщини відповідно до ст.1266 ЦК України за правом представлення після смерті свого дядька ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . На запит нотаріуса Комунальне підприємство «Кам`янське районне бюро технічної інвентаризації» Дніпропетровської обласної ради повідомило, що квартира АДРЕСА_2 на праві власності належить та зареєстровано за наступними особами: ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , на підставі свідоцтва про право власності від 04.12.1995.
Приватним нотаріусом було відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на вказану квартиру, у зв`язку з тим, що з поданих документів не вбачається належність майна ОСОБА_2 , оскільки співвласником квартири зазначено ОСОБА_2 .
Встановлення факту належності правовстановлюючого документу ОСОБА_2 необхідно заявнику для подальшого оформлення спадщини.
Учасники справи у судове засідання не з`явились, про час та місце розляду справи повідомлені належним чином.
ОСОБА_1 у поданій заяві просить розглянути справу за його відсутністю, заяву підтримує у повному обсязі.
Приватний нотаріус Кам`янського районного нотаріального округу Сухопарова Світлана Германівна у поданій заяві просить розглянути справу за її відсутністю.
Комунальне підприємство «Кам`янське районне бюро технічної інвентаризації» Дніпропетровської обласної ради причину неявки суду не повідомило, про час та місце розгляду справи повідомлено належним чином.
Суд вважає, що неявка учасників справи не перешкоджає розгляду справи по суті, тому вважає за можливе розглянути справу за їх відсутністю.
Дослідивши матеріали справи, суд враховує наступне.
З матеріалів справи вбачається, що 06 грудня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до приватного нотаріуса Кам`янського районного нотаріального округу Дніпропетровської області з заявою про прийняття спадщини відповідно до ст.1266 ЦК України за правом представлення після смерті свого дядька ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
На запит нотаріуса Комунальне підприємство «Кам`янське районне бюро технічної інвентаризації» Дніпропетровської обласної ради листом від 26.04.2024 повідомило, що квартира АДРЕСА_2 на праві власності належить та зареєстровано за наступними особами: ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , на підставі свідоцтва про право власності від 04.12.1995.
16.03.1984 між ОСОБА_2 та ОСОБА_5 укладено шлюб, який був зареєстрований відділом РАГС Баглійського райвиконкому м.Дніпродзержинська, актовий запис №161, що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серія НОМЕР_1 . Після укладення шлюбу ОСОБА_5 присвоєно прізвище - ОСОБА_6 .
ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть, виданим Південним відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кам`янське Кам`янського району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), актовий запис №105 від 25.01.2001.
ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть, виданим Південним відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кам`янське Кам`янського району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), актовий запис №406 від 29.03.2006.
Рішенням Баглійськго районного суду м.Дніпродзержинська від 30.01.2007 у справі №2-0-ІІ-2007 встановлено факт, що ОСОБА_4 є пасинком, а ОСОБА_2 його вітчимом та вони мешкали однією сім`єю понад 5 років.
Після смерті ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_5 , залишилось спадкове майно, яке складається з квартири за адресою: АДРЕСА_1 . Зазначену квартиру ОСОБА_4 прийняв після смерті своєї матері ОСОБА_3 та вітчими ОСОБА_2 , але оформити спадкові права на встиг.
Приватним нотаріусом було відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на вказану квартиру, у зв`язку з тим, що з поданих документів не вбачається належність майна ОСОБА_2 , оскільки співвласником квартири зазначено ОСОБА_2 .
Довідка №001306133 від 05.09.2024 видана ТОВ "Абонент ХХІ" свідчить про те, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , з 06.11.2001 по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Згідно довідки №001306134 від 05.09.2024 на день смерті померлого ОСОБА_2 , який був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , був зареєстрований ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Відповідно до свідоцтва про право власності на житло від 04.12.1995 квартира, яка знаходиться за адресою АДРЕСА_1 на праві спільної (сумісної) власності належить ОСОБА_3 та ОСОБА_2 .
Відповідно до технічного паспорту на квартиру АДРЕСА_3 , власниками квартири є ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
Встановивши наведені обставини, суд вважає, що факт належності ОСОБА_2 правовстановлюючого документа свідоцтва про право власності на житло, видане 04.12.1995 згідно з розпорядження (наказу) №76 Центральною комісією по приватизації житлового фонду Дніпродзержинського виробничного об`єднання «Азот», де власниками квартири за адресою: АДРЕСА_1 , зазначені ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , підтверджується наявними у справі доказами.
Відповідно до частини першоїстатті 2 ЦПК Українизавданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
За приписами ч.1ст.4 ЦПК Україникожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках (ч.1ст.13 ЦПК України).
Згідно з частинами першою, другою, сьомоюстатті 19 ЦПК Українисуди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку наказного провадження; позовного провадження (загального або спрощеного); окремого провадження. Окреме провадження призначене для розгляду справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Частиною першоюст.293 ЦПК Українивстановлено, що окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за таких умов:
- факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з`ясувати мету встановлення;
- встановлення факту не пов`язується з подальшим вирішенням спору про право. Якщо під час розгляду справи про встановлення факту заінтересованими особами буде заявлений спір про право або суд сам дійде висновку, що у цій справі встановлення факту пов`язане з необхідністю вирішення в судовому порядку спору про право, суд залишає заяву без розгляду і роз`яснює цим особам, що вони вправі подати позов на загальних підставах;
- заявник не має іншої можливості одержати чи відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення. Для цього заявник разом із заявою про встановлення факту подає докази на підтвердження того, що до її пред`явлення він звертався до відповідних організацій за одержанням документа, який посвідчував би такий факт, але йому в цьому було відмовлено із зазначенням причин відмови (відсутність архіву, відсутність запису в актах цивільного стану тощо);
- чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку встановлення юридичних фактів.
Відповідно до п.5 ч.2ст.293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті (п. 6 ч. 1ст. 315 ЦПК України).
У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення (ч.2ст.315 ЦПК України).
Відповідно до п.12постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику про встановлення фактів, що мають юридичне значення» №5 від 31.03.1995, при розгляді справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові місце і час народження якої, зазначені в документі, не збігаються з ім`ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, вказаними у свідоцтві про народження або в паспорті, у тому числі, факту належності правовстановлюючого документа, в якому допущені помилки у прізвищі, імені, по батькові або замість імені чи по батькові зазначені ініціали суд повинен запропонувати заявникові подати докази про те, що правовстановлюючий документ належить йому і що організація, яка видала документ, не має можливості внести до нього відповідні виправлення. Разом з тим, цей порядок не застосовується, якщо виправлення в таких документах належним чином не застережені або ж їх реквізити нечітко виражені внаслідок тривалого використання, неналежного зберігання, тощо. Це є підставою для вирішення питання про встановлення факту, про який йдеться в документі, відповідно до чинного законодавства.
Відповідно до листа Верховного Суду України «Судова практика розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 01.01.2012 року, Коли установи, які видали ці документи, не можуть виправити допущені в них помилки, відповідно до п. 6 ч. 1ст. 256 ЦПКгромадяни мають право звернутися до суду із заявою про встановлення факту належності правовстановлюючого документа. Проте сам по собі факт належності документа не породжує для його власника жодних прав, юридичне значення має той факт, що підтверджується документом. Таким чином, для заявника важливо не так саме одержання документа, як оформлення особистих чи майнових прав, що випливають із цього факту. Це означає, що в судовому порядку можна встановити належність громадянину такого документа, який є правовстановлюючим.
Враховуючи викладене, приймаючи до уваги, що іншим шляхом встановити факт належності ОСОБА_2 правовстановлюючого документа неможливо, встановлення належності вказаних документів має для заявника юридичне значення, оскільки надає йому можливість реалізувати своє право на отримання спадщини, суд доходить до висновку про наявність підстав для задоволення заяви про встановлення факту належності правовстановлюючого документу.
Керуючись ст.12,81,264,265,293, 315,352,354,355 ЦПК Українисуд
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи Комунальне підприємство «Кам`янське районне бюро технічної інвентаризації» Дніпропетровської обласної ради та Приватний нотаріус Кам`янського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Сухопарова Світлана Германівна про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити.
Встановити факт належності ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , правовстановлюючого документу, а саме свідоцтва про право власності на житло, видане 04.12.1995 згідно з розпорядження (наказу) №76 Центральною комісією по приватизації житлового фонду Дніпродзержинського виробничого об`єднання «Азот», де власниками квартири за адресою: АДРЕСА_1 , зазначені ОСОБА_3 та ОСОБА_2 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В.Бушанська
Суд | Баглійський районний суд м.Дніпродзержинська |
Дата ухвалення рішення | 10.12.2024 |
Оприлюднено | 18.12.2024 |
Номер документу | 123795731 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: |
Цивільне
Баглійський районний суд м.Дніпродзержинська
Бушанська О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні