Рішення
від 10.12.2024 по справі 445/2024/24
ЗОЛОЧІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 445/2024/24

провадження № 2/445/866/24

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2024 року Золочівський районний суд Львівської області в складі:

головуючого судді Сивак В. М.

секретаря судового засідання Захарчук Н.Я.

розглянувши у відкритому підготовчому засіданнів залі суду в м. Золочеві Львівської області справу за позовом ОСОБА_1 до Золочівської міської ради Золочівського району Львівської області про визнання права власності на спадкове майно, -

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Золочівської міської ради Золочівського району Львівської області про визнання права власності на спадкове майно, в обґрунтування якого зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її баба, ОСОБА_2 . Спадкове майно, що залишилося після її смерті становить: земельна частка (пай) 2,11 в умовних кадастрових гектарах, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва і розташована на території Золочівської ТГ Золочівського району Львівської області, і яка належала спадкодавцю згідно сертифіката на право на земельну частку (пай). ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_3 , єдиний син та спадкоємець ОСОБА_2 , батько позивача. Фактично прийнявши спадщину після смерті ОСОБА_2 , та маючи намір оформити свої права на спадкове майно, позивач звернулася до Золочівської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини. Однак, нотаріусом їй було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, а саме у видачі свідоцтва на спадщину у зв?язку з пропущеним строком на подачу заяви та відсутністю правовстановлюючих документів на спадкове майно, оскільки позивач не була зареєстрована із спадкодавцем і було рекомендовано звернутися із позовом в суд. У зв`язку з наведеним, з метою захисту своїх спадкових прав, позивач звернулася до суду з даним позовом.

В підготовче засідання позивач не з`явилася, однак, подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримує, просить позов задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, подав заяву, в якій просить розгляд справи проводити у його відсутності, позов визнав.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

З копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , вбачається, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 у с. Гончарівка Золочівського району Львівської області.

З копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , вбачається, що ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 у с. Гончарівка Золочівського району Львівської області.

Згідно повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб від 26.08.2024, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 20.02.1960 уклали шлюб у Скварявській сільській раді Золочівського району Львівської області. Після реєстрації шлюбу ОСОБА_5 змінила прізвище на " ОСОБА_6 ".

З копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , вбачається, що ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_5 у с. Скварява Золочівського району Львівської області, в графі "батько" - відомості відсутні, мати - ОСОБА_5 .

З копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 , вбачається, що батьками ОСОБА_7 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_6 у с. Гончарівка Золочівського району Львівської області, є: ОСОБА_3 та ОСОБА_8 .

Згідно копії свідоцтва про укладення шлюбу від 15.05.1993 серії НОМЕР_5 , ОСОБА_9 та ОСОБА_7 уклали шлюб 15.05.1993 у Скварявській сільській раді Золочівського району Львівської області. Після укладення шлюбу ОСОБА_7 змінила прізвище на " ОСОБА_10 ".

З копії Сертифікату на право на земельну частку (пай), виданого громадянину України - члену колективного сільськогосподарського підприємства серії РН № 608512, зареєстрованого 31.01.2024, за реєстраційним №133, ОСОБА_2 на підставі розпорядження голови Золочівської РДА від 16.09.1997, №482 належить право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності ССГ ім. Шашкевича, розміром 2,11 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості).

З копії довідки, виданої виконкомом Золочівської міської ради Золочівського району Львівської області № 509 від 06.09.2023, підтверджено, що останнє постійне місце проживання померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , було: АДРЕСА_1 . Заповіт від її імені в Гончарівській сільській раді Золочівського району Львівської області не посвідчувався. Спадщину після смерті ОСОБА_2 фактично прийняла її онука - ОСОБА_1 , яка у шестимісячний термін з дня смерті вступила у володіння і управління майном померлої, взявши у користування її речі домашньої обстановки та вжитку, похоронила померлу бабу за власні кошти, не була зареєстрована, але проживала разом із спадкодавицею однією сім`єю за адресою: АДРЕСА_1 , має на руках сертифікат на земельну частку (пай).

Вирішуючи питання про наявність чи відсутність підстав для задоволення позовних вимог, суд виходить з наступного.

За приписами ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, а одним із способів захисту прав та законних інтересів особи є визнання права.

Відповідно до п. 15 розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України земельні частки (паї) можуть бути передані у спадщину.

Пунктом 24 постанови Пленуму ВСУ від 16.04.2004 №7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ передбачено, що сертифікати, на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення земельної ділянки в натурі (на місцевості) та видачі державного акта про право власності на землю (пункт 17 розд.X "Перехідні положення" ЗК).

Член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акту на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акту, і вразі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай).

Відповідно до п.1 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 року відносини спадкування регулюються правилами ЦК України, якщо спадщина відкрилася не раніше 1 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила ЦК УРСР, у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом. У разі, коли спадщина, яка відкрилася до набрання чинності ЦК і строк на її прийняття не закінчився до 1 січня 2004 року, спадкові відносини регулюються цим Кодексом.

Таким чином з врахуванням того, що спадщина відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , на спірні правовідносини поширюються норми ЦК УРСР 1963 року.

Відповідно до ст. 524 ЦК УРСР, спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом. Спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом.

Відповідно до ст. 529 ЦК УРСР, при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті. Онуки і правнуки спадкодавця є спадкоємцями за законом, якщо на час відкриття спадщини немає в живих того з їх батьків, хто був би спадкоємцем; вони успадковують порівну в тій частці, яка належала б при спадкоємстві за законом їх померлому родителю.

Згідно зі ст. 534 ЦК УРСР, кожний громадянин може залишити за заповітом усе своє майно або частину його (не виключаючи предметів звичайної домашньої обстановки і вжитку) одній або кільком особам як тим, що входять, так і тим, що не входять до кола спадкоємців за законом, а також державі або окремим державним, кооперативним та іншим громадським організаціям. Заповідач може у заповіті позбавити права спадкоємства одного, кількох або всіх спадкоємців за законом.

Відповідно до ст. 527 ЦК УРСР, Спадкоємцями можуть бути особи, що були живими на момент смерті спадкодавця, а також діти померлого, зачаті при його житті і народжені після його смерті.

Відповідно до ч. 2 ст. 548 ЦК УРСР, прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.

Згідно до вимог статті 549 ЦК УРСР, спадкоємець вважається таким, що прийняв спадщину, якщо він протягом шести місяців із дня відкриття вчинив одну з дій, передбачених цією статтею: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Згідно змісту ст. 206 ЦПК України, позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.

З врахуванням того, що представник відповідача позов визнав до проведення підготовчого засідання,таке визнання позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, а також з врахуванням того, що позивач має право на спадкування майна померлої баби, спадщину фактично прийняла, відсутність інформації про осіб, які мали б право на обов`язкову частку у спадковому майні та/або фактично прийняли спадщину, відсутність у позивача оригіналів правовстановлюючих документів на спадкове майно, що є перешкодою для реалізації нею свого спадкового права, суд приходить до переконання, що позовні вимоги є підставними та підлягають до задоволення.

Керуючись ст.2,4,5,11,13,200,206,258,259,263-265,272,273 ЦПК України, ст. 16, 328, 386, 392ЦК України, ст. 524, 534, 548,549 ЦК УРСР, суд, -

у х в а л и в :

позов ОСОБА_1 до Золочівської міської ради Золочівського району Львівської області про визнання права власності на спадкове майно - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , право власності на земельну частку (пай), розміром 2,11 в умовних кадастрових гектарах, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва і розташована на території Золочівської ТГ Золочівського району Львівської області, і яка належала спадкодавцю згідно сертифіката на право на земельну частку (пай) серії РН №608512, виданого 31.01.2024 Золочівською РДА, в порядку спадкування після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом 30-ти днів з дня складання повного судового рішення безпосередньо до Львівського апеляційного суду.

Рішення набирає законної сили після закінчення 30-денного строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повне судове рішення складено 10.12.2024 року.

Суддя В. М. Сивак

СудЗолочівський районний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення10.12.2024
Оприлюднено18.12.2024
Номер документу123797535
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання права власності на земельну ділянку

Судовий реєстр по справі —445/2024/24

Рішення від 10.12.2024

Цивільне

Золочівський районний суд Львівської області

Сивак В. М.

Ухвала від 02.09.2024

Цивільне

Золочівський районний суд Львівської області

Сивак В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні