Рішення
від 10.12.2024 по справі 448/1657/24
МОСТИСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Єдиний унікальний номер: 448/1657/24

Провадження № 2/448/617/24

Р І Ш Е Н Н Я

І м е н е м У к р а ї н и

10.12.2024 м. Мостиська

Мостиський районний суд Львівської області в складі:

головуючої судді Гіряк С.І.,

за участі секретаря судового засідання Семен І.І.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в місті Мостиська цивільну справу за позовом:

позивача: ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) до

відповідача:СудововишнянськоїміськоїрадиЯворівськогорайонуЛьвівськоїобласті (місцезнаходження: пл. І.Франка, 14, Яворівського району,Львівської області, 81340)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору (на стороні позивача): в.о. завідуючого Мостиської державної нотаріальної контори Львівської області Шаравара Валентина Василівна (місцезнаходження: вул. Грушевського, 22, м. Мостиська, Яворівський район, Львівська область, 81300)

вимоги позивача:про визнання права власності на спадкове майно,

учасники справи не з`явилися

негайно після закінчення судового розгляду, перебуваючи в нарадчій кімнаті, ухвалив рішення про наступне:

І. Стислий виклад позиції позивача та відповідача

1. Позивачка звернулася до суду з позовною заявою до Судововишнянської міської ради Яворівського району Львівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору (на стороні позивача): в.о. завідуючого Мостиської державної нотаріальної контори Львівської області Шаравара Валентина Василівна, про визнання права власності на спадкове майно.

2. Позов обґрунтувала тим, що житловий будинок, розташований у АДРЕСА_2 , був побудований у 1983 році та відносився до суспільної групи робітничий двір. Головою господарства (двору) вважався її батько- ОСОБА_2 .

3. Зазначає,що її батько ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . На деньсмерті,він бувзареєстрований тапроживав в АДРЕСА_2 . Вказує, що після його смерті спадщину прийняла його дружина (мати позивачки) - ОСОБА_3 , оскільки фактично вступила в управління майном. Додає, що за життя ОСОБА_2 належно не оформив речові права на майно колишнього робітничого двору, у зв`язку з чим на зазначений будинок відсутні належні правовстановлюючі документи.

4. Вказує,що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла її мати ОСОБА_3 . За життя вона склала заповіт, згідно з яким все своє майно заповіла їй (дочці).

5. Зазначає,що з метою оформлення своїх спадкових прав вона звернулася до нотаріуса, була заведена спадкова справа №14/2022. Однак, повідомленням нотаріусапозивачу було роз`яснено, що для реалізації її спадкових прав на спадкування вказаного житлового будинку або його частки їй слід звернутися до суду. Оформити право власності на будинковолодіння в позасудовому порядку їй не видається можливим.

6.Представник відповідача позовні вимоги визнала, у поданій заяві вказала, що не заперечує проти позову.

ІІ. Заяви (клопотання) учасників справи

7. В підготовче судове засідання позивачка не з`явилася, подала заяву, в якій просить суд справу розглянути без її участі та зазначила, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

8. Представник відповідача Судововишнянської міської ради Яворівського району Львівської області у підготовче судове засідання не з`явилася, подала заяву, в якій не заперечує проти задоволення позову та просить суд розглянути справу без участі представника ради.

9. Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору (на стороні позивача): в.о. завідуючого Мостиської державної нотаріальної контори Львівської області Шаравара Валентина Василівна у підготовче судове засідання не з`явилася, подала до суду заяву, в якій просить справу розглядати без її присутності.

10. Участь у судових засіданнях є правом особи, яка бере участь у справі і ця особа зобов`язана добросовісно здійснювати свої процесуальні права і виконувати процесуальні обов`язки, що закріплено в статті 43 ЦПК України, тому учасників справи неявка не перешкоджає розгляду справи без їх участі.

ІІІ. Процесуальні дії у справі

11. Ухвалою суду від 16.09.2024 позовну заяву прийнято до розгляду відкрито провадження у даній справі та постановлено розгляд справи проводити в порядку загального позовного провадження.

12. Ухвалою суду від 21.10.2024 підготовче судове засідання було відкладено та витребувано у Судововишнянської міської ради Яворівського району Львівської області інформацію про те, кому належав житловий будинок в АДРЕСА_2 , до якої суспільної групи (колгоспний чи робітничий двір і т.д.) відносилось зазначене будинковолодіння, а також хто був зареєстрований та фактично проживав в даному господарстві у період з 15.04.1988 р. до 15.04.1991 р., а також хто проживає та зареєстрований за вказаною адресою.

13. Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

14. В даних конкретних правовідносинах Суд знаходить достатні підстави для ухвалення рішення в підготовчому засіданні відповідно до вимогстатті 200 ЦПК.

15. Згідно ч.4 ст.206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

16. Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи із наступного.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи із наступного.

ІV. Обставини справи, встановлені Судом

17. Судом встановлено, що житловий будинок, що розташований у АДРЕСА_2 , був побудований у 1983 році та відносився до суспільної групи робітничий двір, і в ньому були зареєстровані: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 голова двору, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 - дружина, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 дочка, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 внук, що підтверджується виписками виданими виконавчим комітетом Судововишнянської міської ради Яворівського району Львівської області №212/14.3-16, № 211/14.3-16 від 24.10.2024.

18. ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , щопідтверджується листомМостиського відділуДРАЦС уЯворівському районіЛьвівської областіЗахідного міжрегіональногоуправління Міністерстваюстиції від27.07.2024№209/33.18-04.08. На день смерті він був зареєстрований та проживав в АДРЕСА_2 .

19. Спадкова справа після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , не заводилась, що підтверджується відповіддю в.о. завідуючого Мостиської державної нотаріальної контори Львівської області ОСОБА_5 №01-16/202 від 20.09.2024.

20. Після смерті ОСОБА_2 в управління спадковим майном вступила його дружина ОСОБА_3 , яка доглядала житловий будинок, проводила поточні ремонти, обробляла земельні ділянки, сплачувала комунальні послуги, що підтверджується довідкою №314, виданою 25.06.2024 виконавчим комітетом Судововишнянської міської ради Яворівського району Львівської області.

21. Після смерті ОСОБА_3 була заведена спадкова справа №14/2022, що підтверджується відповіддю в.о. завідуючого Мостиської державної нотаріальної контори Львівської області Шаравари Валентини Василівни №01-16/202 від 20.09.2024.

22. З копії спадкової справи №14/2022, заведеної після смерті ОСОБА_3 встановлено, що за життя вона склала заповіт, посвідчений секретарем Дидятицької сільської ради Мостиського району Львівської області, ОСОБА_6 , згідно з яким все своє майно заповіла дочці - ОСОБА_1 .

23. З довідки Самбірського МБТІ від 21.06.2023 №1208 вбачається відсутність реєстрації права власності на нерухоме майно за адресою: АДРЕСА_2 .

24. Згідно технічногопаспорта загальнаплоща будинкустановить 77.1кв.м.,житлова 52.8кв.м.,допоміжна 24.3кв.м. Згідно висновку про вартість житлового будинку вартість такого становить 169 380 грн.

25. Позивач не може оформити право власності на спірне будинковолодіння в порядку спадкування у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на нього, що підтверджується повідомленням в.о. завідуючого Мостиської державної нотаріальної контори Львівської області Шаравари Валентини Василівни за №02-14/12 від 22.01.2024.

V. Застосоване Судом законодавство

26.Статтями1216;1217;1218 Цивільного кодексу України(даліЦК) передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла, до інших осіб (спадкоємців).

27.Спадкування здійснюється за заповітом або законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до іншої особи (спадкоємця).

28. Згідно ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261 - 1265 цього Кодексу (спадкоємці за законом).

29. Правилами ст.1268 ЦК України встановлено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Прийнята спадщина визнається власністю спадкоємця з часу відкриття спадщини.

30. Спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно (ч. 1 ст. 1297 ЦК України).

31. Практика Верхового Суду України (п. 23 Постанови Пленуму ВСУ «Про судову практику у справах про спадкування» №7 від 30.05.2008) при розгляді справ даної категорії вказує на те, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством.

32. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розгляду не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

33.Суд приходить до переконання, що в даних правовідносинах виникнення права власності у позивача пов`язується з правом спадкування.

34.Так, в даній ситуації Суд бере до уваги особливість забудови спірного будинку, який було збудовано у системі робітничого двору. Зокрема, частина четверта статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 1 липня 2004 № 1952-IV передбачає, що права на нерухоме майно, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав діяло законодавство, що не передбачало обов`язкової реєстрації таких прав.

35.Окрім іншого, порядок ведення погосподарського обліку в сільських радах визначався Вказівками по веденню погосподарського обліку в сільських Радах народних депутатів, затвердженими постановою Державного комітету статистики СРСР від 12 травня 1985 № 5-24/26, а згодом Вказівками, затвердженими постановою Держкомстату СРСР від 25 травня 1990 № 69.

36.Відповідно до пункту 20 Вказівок, які були чинними на час виникнення спірних правовідносин, суспільна група господарства встановлювалася в залежності від роду занять голови господарства (сім`ї). Господарства, в яких після перетворення колгоспу в радгосп залишились лише непрацюючі пенсіонери за віком (бувші члени колгоспу), відносились до господарств колгоспників. Господарства пенсіонерів і учнів-стипендіатів, які не мали працюючих членів сім`ї, відносились до тієї суспільної групи, до якої ці особи відносились до виходу на пенсію або стипендію. Особи, які працювали в колгоспі, але не були членами колгоспу, відносились до суспільної групи робітників або службовців, в залежності від виконуваної роботи.

37.З іншої сторони, згідно із частиною першоюстатті 41 Конституції Україниправо приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.

38.Статтею 328 ЦКпередбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

39.Крім того, відповідно до пункту 9Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 4 жовтня 1991«Про практику застосування судами законодавства, що регулює право приватної власності громадян на жилий будинок» суди мають врахувати, що право власності на жилий будинок, збудований громадянином на відведеній йому в установленому порядку земельній ділянці і прийнятий в експлуатацію, виникає з часу реєстрації у виконкомі місцевої ради.

40.Положеннями статтей 15,16 ЦК,статтею 4 ЦПКпередбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

41.За змістом частини другоїстатті 16ЦК України, способом захисту цивільних прав та інтересів, зокрема, може бути визнання права.

42.Таким чином, право на спадщину є самостійним майновим правом, яке виникає на підставі факту її прийняття та підлягає захисту в передбачений законом спосіб, і через відмову нотаріуса у видачі спадкоємцю свідоцтва про право на спадщину, не може бути захищене в інший спосіб.

43. Відповідно до положень ст.12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом і кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (статті 12 і 81);

44. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (частина 1 статті 76);

45. Відповідно до положень ст.89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

46. Згідно із ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

47. За змістом частини четвертоїстатті 200ЦПК ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206,207цьогоКодексу.

48. Так, частиною четвертоюстатті 206 ЦПКпередбачено, що у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

49. Таким чином, ЦПК допускає ухвалення рішення в підготовчому засіданні і в правовідносинах, що виникли між сторонами відповідач позов визнав, таке визнання позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, тобто в даному випадку наявні законні підстави для ухвалення рішення про задоволення позову в підготовчому засіданні.

VI. Висновки Суду

50. Враховуючи наведені норми, право на спадщину є самостійним майновим правом, яке виникає на підставі факту її прийняття та підлягає захисту в передбачений законом спосіб, і через відмову нотаріуса у видачі спадкоємцю свідоцтва про право на спадщину, не може бути захищене в інший спосіб.

51. З огляду на наведені положення закону та враховуючи встановлені судом обставини справи, суд вважає, що право на спірне нерухоме майно (житловий будинок) перейшло в порядку спадкування за законом до позивача. Однак, оскільки у даному випадку питання про право на спадщину не може бути вирішено в нотаріальному порядку шляхом видачі свідоцтва про право на спадщину, у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на дане майно, тому це питання повинно бути вирішено у судовому порядку шляхом визнання права на вищевказане спадкове майно за позивачкою у порядку спадкування.

52. Отже, визнання відповідачем пред`явленого позову не суперечить закону та не порушує права свободи чи інтереси інших осіб, а тому є всі підстави для задоволення позову в повному обсязі.

VII. Розподіл судових витрат між сторонами

53. Виходячи із вимог ст.141 ЦПК України, суд вважає, що понесені позивачкою судові витрати зі сплати судового збору залишити за нею.

Керуючись ст.12, 13, 76-81, 89, 141, 200, 206, 247, 258, 259, 264, 265, 268 ЦПК України, Суд

у х в а л и в:

1. Позов ОСОБА_1 до Судововишнянської міської ради Яворівського району Львівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору (на стороні позивача) в.о. завідуючого Мостиської державної нотаріальної контори Львівської області Шаравара Валентина Василівна, про визнання права власності на спадкове майно задовольнити повністю.

2. Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 .

3. Судові витрати зі сплати судового збору залишити за позивачкою.

4. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Львівського апеляційного суду.

5. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

6. Рішення судунабирає законноїсили післязакінчення строкуподання апеляційноїскарги всімаучасниками справи,якщо апеляційнускаргу небуло подано.У разіподання апеляційноїскарги рішення,якщо йогоне скасовано,набирає законноїсили післяповернення апеляційноїскарги,відмови увідкритті чизакриття апеляційногопровадження абоприйняття постановисуду апеляційноїінстанції занаслідками апеляційногоперегляду.

Відомості щодо учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ;

Відповідач: Судововишнянська міська рада Яворівського району Львівської області, місцезнаходження: пл. І.Франка, 14, Яворівського району,Львівської області, індекс 81340, ЄДРПОУ 04056233;

третя особа,яканезаявляє самостійнихвимогщодопредмета спору(настороніпозивача): в.о. завідуючого Мостиської державної нотаріальної контори Львівської області Шаравара Валентина Василівна, місцезнаходження: вул. Грушевського, 22, м. Мостиська, Яворівський район, Львівська область, індекс 81300.

Повний текст судового рішення складений 16.12.2024.

Суддя Світлана ГІРЯК

СудМостиський районний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення10.12.2024
Оприлюднено18.12.2024
Номер документу123797560
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них:

Судовий реєстр по справі —448/1657/24

Рішення від 10.12.2024

Цивільне

Мостиський районний суд Львівської області

Гіряк С. І.

Рішення від 10.12.2024

Цивільне

Мостиський районний суд Львівської області

Гіряк С. І.

Ухвала від 21.10.2024

Цивільне

Мостиський районний суд Львівської області

Гіряк С. І.

Ухвала від 16.09.2024

Цивільне

Мостиський районний суд Львівської області

Гіряк С. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні