Справа № 947/34172/24
Провадження № 2-о/947/644/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16.12.2024 року Київський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді Огренич І.В.
за участю секретаря Коростій М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі цивільну справу за заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) про встановлення факту, що має юридичне значення, заінтересована особа: Новомиргородський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Новоукраїнському районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (26000, м. Новомиргород, вул. Андрія Гурічева, 52), -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою в якій просить встановити факт реєстрації народження її батьків ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 - в селі Мартоноша, Новомиргородського району, Кировоградської області, посилаючись на те, що в позасудовому порядку встановити зазначений факт не є можливим, так як на звернення до Державного архіву Кировоградської області заявницею отримано відповідь, що у книгах реєстрації актів громадянського стану відсутні відомості про народження у населених пунктах Новомиргородського району Кировоградської області за визначений період, тому підтвердити факт народження та надати архівні довідки не вбачається можливим.
Встановлення факту має для заявниці юридичне значення, зокрема, необхідне їй для звернення до консульської установи іноземної держави.
Представник заявниці - адвокат Іващенко А.П. надала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності, заяву просила задовольнити.
Заінтересована особа: представник Новомиргородського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Новоукраїнському районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) до судового засідання не з`явився, про дату та час призначеного судового засідання був повідомлений належним чином, клопотань та заяв до суду не надавав.
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Згідно ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Стаття 4 Цивільного процесуального кодексу України передбачає, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним та обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Керуючись п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно з ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Як вбачається зі свідоцтва про народження, виданого Мартоноською сільською радою Новомиргородського району Кіровоградської області УРСР 06 березня 1926 року, у селі Мартоноша Новомиргородського району Кіровоградської області ІНФОРМАЦІЯ_3 у батьків ОСОБА_4 та ОСОБА_5 народився син ОСОБА_3 , про що складено відповідний актовий запис.
Відповідно до свідоцтва про народження, виданого Мартоноською сільською радою Новомиргородського району Кіровоградської області УРСР 15 квітня 1929 року, у селі Мартоноша Новомиргородського району Кіровоградської області ІНФОРМАЦІЯ_4 у батьків ОСОБА_6 та ОСОБА_7 народилася донька ОСОБА_2 , про що складено відповідний актовий запис.
Відповідно до наданого заявницею витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу, 10 грудня 1950 року між ОСОБА_3 та ОСОБА_2 було укладено шлюб, про що відділом реєстрації актів цивільного стану Новомиргородського районного управління юстиції Кіровоградської області складено відповідний актовий запис № 19.
У вказаному шлюбі ІНФОРМАЦІЯ_5 у ОСОБА_3 та ОСОБА_2 народилася донька ОСОБА_8 , що підтверджується актовим записом про народження №4 відділу реєстрації актів цивільного стану Новомиргородського районного управління юстиції Кіровоградської області.
З наданих до суду листів Державного архіву Кіровоградської області від 17.10.2024 вбачається, що книги реєстрації актів про народження села Мартоноша Новомиргородського району Кіровоградської області за 1926 та 1929 рік на зберігання до Державного архіву області не надходили.
ІНФОРМАЦІЯ_6 помер батько заявниці - ОСОБА_3 , що підтверджується актовим записом про смерть №20 Виконавчого комітету Мартоноської сільської ради Новомиргородського району Кіровоградської області від 20.05.2004.
ІНФОРМАЦІЯ_7 померла мати заявниці - ОСОБА_9 , що підтверджується актовим записом про смерть №677 Вознесенівського районного у м. Запоріжжі відділу реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального УМЮ (м. Дніпро).
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Право на справедливий судовий розгляд, закріплене у пункті 1 статті 6 Конвенції, потрібно розглядати як право на доступ до правосуддя.
Відповідно до статті 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.
Згідно з частиною першою статті 8 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом.
Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) зауважив, що право на доступ до суду має бути ефективним. Реалізуючи пункт 1 статті 6 Конвенції, кожна держава-учасниця вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух. Разом із цим не повинно бути занадто формального ставлення до передбачених законом вимог, так як доступ до правосуддя повинен бути не лише фактичним, але і реальним (рішення ЄСПЛ у справі «ДеЖуфр да ла Праделль проти Франції» De Geouffre de la Pradelle v. France від 16.12.1992 року, заява № 12964/87).
Частинами першою та другою статті 315 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи про встановлення факту: 1) родинних відносин між фізичними особами; 2) перебування фізичної особи на утриманні; 3) каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню; 4) реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; 5) проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу; 6) належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті; 7) народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; 8) смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; 9) смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
Перелік юридичних фактів, що підлягають встановленню в судовому порядку, зазначений у статті 315 ЦПК України, не є вичерпним.
Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за умов, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Встановлення юридичних фактів у порядку окремого провадження має важливе значення, оскільки сприяє реалізації конституційних прав громадян, як-от: права на соціальний захист у разі втрати працездатності, годувальника, у старості, на захист власності, інтересів, які випливають із правового становища суб`єктів цивільних. сімейних, трудових та інших правовідносин.
Заінтересовані особи звертаються до суду за встановленням юридичних фактів, коли відсутні необхідні правовстановлюючі документи і судове рішення є єдиним засобом захисту їхніх інтересів для подальшої реалізації суб`єктивних прав.
Від наявності чи відсутності юридичних фактів залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.
Рішення суду у справах про встановлення факту, що має юридичне значення, має відповідати загальним вимогам, що ставляться у ЦПК України, Крім того, законодавець висуває додаткові вимоги до такого рішення, а саме, у рішенні суду повинно бути зазначено відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд установив цей факт (ч. 1 ст. 319 ЦПК України).
При таких обставинах, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд вважає вимоги ОСОБА_1 доведеними, обґрунтованим та такими, що підлягають задоволенню.
Суд окремо звертає увагу на тих обставинах, що рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів (ч. 2 ст. 319 ЦПК України).
Отже, у разі встановлення у судовому порядку факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану, цей орган на підставі рішення суду здійснює відповідний запис і видає необхідний документ згідно з Правилами державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/5 (з наступними змінами).
Керуючись ст. 10, 13, 18, 81, 211, 247, 258, 259, 273, 293, 294, 315, 316, 318, 319 ЦПК України,
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 - задовольнити.
Встановити факт реєстрації народження ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_4 в селі Мартоноша, Новомиргородського району Кировоградської області, Україна та поновити актовий запис про народження ОСОБА_2 , зазначивши в актовому записі:
- дату народження: ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
- місце народження: село Мартоноша, Новомиргородського району Кироворадської області, Україна;
- у відомостях про дитину: в графі «Прізвище» - ОСОБА_10 , в графі «Ім`я» - ОСОБА_11 , в графі «По батькові» - ОСОБА_12 ;
- у відомостях про батька: в графі «Прізвище» - ОСОБА_10 , в графі «Ім`я» - ОСОБА_13 , в графі «По батькові» - ОСОБА_14 ;
- у відомостях про матір: в графі «Прізвище» - ОСОБА_10 , в графі «Ім`я» - ОСОБА_15 , в графі «По батькові» - ОСОБА_16 ;
- у відомостях про шлюб батьків (за необхідності): невідомо;
- у відомостях про те, яка за рахунком дитина народилася у матері (за необхідності): невідомо;
- у відомостях про національність: молдованка;
Встановити факт реєстрації народження ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 в селі Мартоноша, Новомиргородського району Кировоградської області, Україна та поновити актовий запис про народження ОСОБА_3 , зазначивши в актовому записі:
- дату народження: ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
- місце народження: село Мартоноша, Новомиргородського району Кировоградської області, Україна;
- у відомостях про дитину: в графі «Прізвище» - ОСОБА_17 , в графі «Ім`я» - ОСОБА_18 , в графі «По батькові» - ОСОБА_19 ;
- у відомостях про батька: в графі «Прізвище» - ОСОБА_17 , в графі «Ім`я» ОСОБА_20 , в графі «По батькові» - невідомо;
- у відомостях про матір: в графі «Прізвище» - ОСОБА_17 , в графі «Ім`я» - ОСОБА_21 , в графі «По батькові» - ОСОБА_22 ;
- в графі «національність»: молдованин;
- у відомостях про шлюб батьків (за необхідності): невідомо;
- у відомостях про те, яка за рахунком дитина народилася у матері (за необхідності): невідомо.
Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І. В. Огренич
Суд | Київський районний суд м. Одеси |
Дата ухвалення рішення | 16.12.2024 |
Оприлюднено | 18.12.2024 |
Номер документу | 123798744 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: факту народження, з них: |
Цивільне
Київський районний суд м. Одеси
Огренич І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні