Справа № 589/1225/24
Провадження № 2/589/1017/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 листопада 2024 року м. Шостка
Шосткинський міськрайонний суд Сумської області у складі:
головуючого судді Сидорчука О.М.,
з участю:
секретаря судового засідання Ковальової А.В.,
розглянувши у відкритому засіданні в залі суду в м. Шостка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Шосткинської міської ради про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
20 березня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Шосткинської міської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті його діда Пода- ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . В обґрунтуванняпозову зазначає,що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його дід по лінії матері Пода- ОСОБА_2 ,після смертіякого відкриласьспадщина наналежне йомумайно,проте вінне звернувсяіз заявоюпро прийняттяспадщини,а томупропустив строкзвернення досуду,в зв`язкуз юридичноюнеобізнаністю.
Ухвалою суду від 22 березня 2024 року відкрито провадження у справі та призначене судове засідання.
В судове засідання позивач та його представник не з`явилися, до суду надали заяву, в якій позовні вимоги просили задовольнити та розглядати справу в їх відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, до суду надав заяву, в якій позовні вимоги визнав, просив справу слухати в його відсутності.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку про необхідність задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.
Пода- ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 26.10.2022. /а.с. 5/
Відповідно заповіту від 10.08.2022 року, Пода- ОСОБА_2 заповідав все своє майно ОСОБА_1 /а.с. 6/
Згідно довідки КП «Укржитлкомфорт» від 01.03.2024, Пода- ОСОБА_2 був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 з 02.02.1990 року і по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 . /а.с. 7/
Відповідно свідоцтва про право власності на житло від 13.10.1997 квартира за адресою АДРЕСА_1 належить на праві спільної сумісної власності Пода- ОСОБА_2 , Пода- ОСОБА_3 , Пода- ОСОБА_2 в рівних долях. /а.с. 8/
ОСОБА_1 після смерті діда Пода- ОСОБА_2 спадщину не прийняв, із заявою про прийняття спадщини у визначений законодавством шестимісячний строк до нотаріальної контори не звертався.
Нормою ч. 1 ст. 1269 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Якщо виникнення у особи права на спадкування залежить від неприйняття спадщини або відмови від її прийняття іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється у три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття. Якщо строк, що залишився, менший як три місяці, він продовжується до трьох місяців.
За змістом ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
У п. 24 постанови Пленуму № 7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» Верховний Суд України роз`яснив, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
У даному випадку суд приймає до уваги причину пропуску позивачем строку для подання заяви про прийняття спадщини та визнає її поважною.
Крім того, розглядаючи питання про можливість встановлення додаткового строку для прийняття спадщини суд бере до уваги те, що з заявою про відмову від спадщини в нотаріальну контору позивач не звертався.
На підставі викладеного, враховуючи те, що відновлення права на прийняття спадщини позивачем не порушує прав, свобод та інтересів інших осіб, а також те, що відповідач не заперечували проти задоволення позову, суд приходить висновку, що позовні вимоги щодо визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини є законними та обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
Керуючись ст. 2, ч. 3 ст. 200, ч. ст. 206, 263 ЦПК України,
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , додатковий строк тривалістю в три місяці для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті діда Пода- ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення суду може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги до Сумського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М.Сидорчук
Суд | Шосткинський міськрайонний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 29.11.2024 |
Оприлюднено | 18.12.2024 |
Номер документу | 123800765 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Шосткинський міськрайонний суд Сумської області
Сидорчук О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні