Рішення
від 17.12.2024 по справі 607/17132/24
КРЕМЕНЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №607/17132/24

Провадження № 2-др/601/23/24

Д О Д А Т К О В Е Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 грудня 2024 року Кременецький районний суд Тернопільської області у складі: головуючого судді Коротича І.А.,

за участю секретаря судового засідання Бончик А.П.,

розглянув у відкритому судовому засіданні заяву адвоката Качура Семена Васильовича, що діє в інтересах ОСОБА_1 про ухвалення додаткового рішення щодо відшкодування витрат на правничу допомогу у справі № 607/17132/24 за позовом комунального некомерційного підприємства «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради до ОСОБА_1 про відшкодування матеріальної шкоди завданої незаконним звільненням працівників,-

в с т а н о в и в:

Рішенням Кременецького районного суду Тернопільської області від 05 грудня 2024 року у справі № 607/17132/24, позов комунального некомерційного підприємства «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради до ОСОБА_1 про відшкодування матеріальної шкоди завданої незаконним звільненням працівників,- задоволено частково. Стягнуто із ОСОБА_1 ,РНОКПП НОМЕР_1 ,зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , на користь комунального некомерційногопідприємства «Кременецькаопорна лікарня»Кременецької міської ради (кодЄДРПОУ 43188153,місцезнаходження:вул.Горбача,1,м.Кременець,Тернопільської області) заподіянуматеріальну шкодув сумі295747(двістідев`яносто п`ятьтисяч сімсотсорок сім)гривень 45(сорок п`ять)копійок тасудовий збір,сплачений позивачем при зверненні до суду в розмірі4436гривень 96копійок.В решті позовних вимог відмовлено.

09.12.2024через систему«Електронний суд»надійшла заявавід представникавідповідача -адвоката КачураС.В.про ухваленнядодаткового рішенняу справі,а самепро вирішенняпитання простягнення витратна професійнуправничу допомогув розмірі 36800гривень.

Від представника позивача адвоката Авдєєнка В.В. надійшли заперечення на заяву про стягнення витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 36 800 гривень. Вважає, що заявлена сума витрат на професійну правничу допомогу є неспівмірною зі складністю справи, часу який витратив адвокат на участь у справі та подання заперечень. Вважає, що відповідачем не подано доказів, які б давали підстави стягнути зі сторони позивача заявлену суму витрат на професійну правничу допомогу. Однак, якщо суд прийде до висновку про можливість стягнення таких витрат, то максимальна сума має становити 6000 гривень.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст.270 ЦПК Українисуд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.

Право на правничу допомогу в Україні гарантованостаттею 59 Конституції Українитастаттею 15 ЦПК України.

За приписами статей133,137 ЦПК Українивитрати на правничу допомогу відносяться до судових витрат.

Відповідно до частини першоїстатті 137 ЦПК України, витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

Згідно п. 3 частини 2ст. 141 ЦПК України,судові витратипов`язані зрозглядом справи,покладаються у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Новою редакцієюЦПК(частиною 2 статті 137) встановлено, що для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Розмір витрат на правничу допомогу адвоката встановлюється судом на підставі детального опису робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Докази на підтвердження понесених витрат на правничу допомогу подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.

Згідно частинами 5,6ст. 141 ЦПК України у разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

Відповідачу ОСОБА_1 правничу допомогу надавав адвокат Качур Семен Васильович, на підставі договору про надання правничої допомоги від 22.08.2024 та ордеру про надання правничої (правової) допомоги серії ВО № 1084252.

Згідно акту приймання-передачі наданої правничої допомоги від 09.12.2024 до Договору про надання правничої допомоги від 22.08.2024 та опису робіт на виконання умов договору, відповідач ОСОБА_1 сплатив адвокату Качуру Семену Васильовичу 36 800 гривень.

Адвокатом Качуром С.В. надані наступні послуги: консультація клієнта; пошук, аналіз і підбір норм законодавства та судової практики; підготовка до вступу у справу № 607/17132/24, вивчення матеріалів справи; складення і направлення адвокатських запитів; складення і подання відзиву на позовну заяву; складення і подача клопотання про витребування доказів; складення і подача клопотання про закриття підготовчого провадження у справі без участі відповідача; підготовка до участі в судових засіданнях; участь в судових засіданнях (10.10.2024 та 05.12.2024) з виголошенням вступної промови та заключного слова; постійний контроль перебігу справи № 607/17132/24 в Електронному суді. Загалом за справою 36 800 гривень.

Пунктом 4 частини першоїстатті 1 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»(далі - Закон) визначено, що договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.

Виходячи зі змісту положень частини третьоїстатті 27 Закону, до договору про надання правової допомоги застосовуються загальні вимоги договірного права.

Статтею 627 ЦК Українизакріплено принцип свободи договору, який полягає у визначенні за суб`єктом цивільного права можливості укладати договір або утримуватися від його укладання, а також визначати його зміст на свій розсуд відповідно до досягнутої з контрагентом домовленості.

Разом з тим, згідно ч.4ст. 137 ЦПК України, розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час (стаття 30 Закону № 5076-VI «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»).

Також за статтею 28 Правил адвокатської етики, затверджених Звітно-виборним з`їздом адвокатів України від 09 червня 2017 року гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів професійної правничої (правової) допомоги клієнту.

Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата тощо), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги.

Розмір гонорару визначається за погодженням адвоката з клієнтом. Адвокат має право у розумних межах визначати розмір гонорару, виходячи із власних міркувань. При встановленні розміру гонорару можуть враховуватися складність справи, кваліфікація, досвід і завантаженість адвоката та інші обставини. Погоджений адвокатом з клієнтом та/або особою, яка уклала договір в інтересах клієнта, розмір гонорару може бути змінений лише за взаємною домовленістю. В разі виникнення особливих по складності доручень клієнта або у випадку збільшення затрат часу і обсягу роботи адвоката на фактичне виконання доручення (підготовку до виконання) розмір гонорару може бути збільшено за взаємною домовленістю.

Велика Палата Верховного Суду вже вказувала на те, що при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін (пункт 21 додаткової постанови Великої Палати Верховного Суду від 19 лютого 2020 року у справі № 755/9215/15-ц).

Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрати на підставістатті 41 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод1950 року, застосовує аналогічний підхід та вказує, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, якщо вони були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (див. mutatis mutandis рішення ЄСПЛ у справі «East/West Alliance Limited» проти України» від 23 січня 2014 року (East/West Alliance Limited v. Ukraine, заява № 19336/04, § 268)).

У постанові Верховного суду від 09 березня 2021 року (справа № 200/10535/19-а) Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду зазначив, що при визначенні суми компенсації витрат, понесених на професійну правничу допомогу, необхідно досліджувати на підставі належних та допустимих доказів обсяг фактично наданих адвокатом послуг і виконаних робіт, кількість витраченого часу, розмір гонорару, співмірність послуг категоріям складності справи, витраченому адвокатом часу, об`єму наданих послуг, ціні позову та (або) значенню справи.

Пунктом 1 ч. 3ст. 133 ЦПК Українипередбачено, що до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу.

Судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог (ч. 1, п. 3 ч. 2ст. 141 ЦПК України).

Отож, зваживши надані представником відповідача докази на підтвердження понесених витрат на правову допомогу, час та зусилля, витрачені на надання правової допомоги в судових засіданнях, враховуючи принцип співмірності, беручи до уваги те, що позов задоволено частково, заперечення зі сторони позивача про неспівмірність вказаних витрат, то з комунального некомерційного підприємства «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради на користь ОСОБА_1 підлягають стягненню витрати понесені на оплату професійної правничої допомоги в розмірі 10000 (десять тисяч) гривень.

Відтак, вимоги представника відповідача адвоката Качура С.В. про стягнення витрат на професійну правничу допомогу підлягають до часткового задоволення шляхом стягнення із комунального некомерційного підприємства «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради в користь ОСОБА_1 витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 10000 (десять тисяч) гривень.

З урахуванням наведеного, керуючись ст. ст.4,13,81,263,265 ЦПК України, суд,-

у х в а л и в:

Заяву адвокатаКачура СеменаВасильовича,що дієв інтересах ОСОБА_1 проухвалення додатковогорішення щодовідшкодування витратна правничудопомогу усправі № 607/17132/24,- задовольнити частково.

Стягнути з комунального некомерційного підприємства «Кременецька опорна лікарня» Кременецької міської ради (код ЄДРПОУ 43188153, місцезнаходження: вул. Горбача, 1, м.Кременець, Тернопільської області), на користь ОСОБА_1 ,РНОКПП НОМЕР_1 ,зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , -10000 (десять тисяч) гривень витрат на оплату професійної правничої допомоги.

У задоволенні решти вимог заяви відмовити.

Додаткове рішення може бути оскаржене до Тернопільського апеляційного суду. Апеляційна скарга на додаткове рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів в порядкуст. 354 ЦПК України.

Головуючий:

СудКременецький районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення17.12.2024
Оприлюднено18.12.2024
Номер документу123800777
СудочинствоЦивільне
КатегоріяЗаява про ухвалення додаткового рішення

Судовий реєстр по справі —607/17132/24

Ухвала від 29.01.2025

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Храпак Н. М.

Ухвала від 29.01.2025

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Храпак Н. М.

Ухвала від 14.01.2025

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Храпак Н. М.

Ухвала від 14.01.2025

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Храпак Н. М.

Ухвала від 07.01.2025

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Храпак Н. М.

Ухвала від 23.12.2024

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Храпак Н. М.

Рішення від 17.12.2024

Цивільне

Кременецький районний суд Тернопільської області

Коротич І. А.

Рішення від 17.12.2024

Цивільне

Кременецький районний суд Тернопільської області

Коротич І. А.

Рішення від 05.12.2024

Цивільне

Кременецький районний суд Тернопільської області

Коротич І. А.

Рішення від 05.12.2024

Цивільне

Кременецький районний суд Тернопільської області

Коротич І. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні