Справа № 172/1187/24
Провадження № 2-о/172/64/24
У Х В А Л А
17.12.2024 року Васильківський районний суд Дніпропетровської області у складі головуючого судді Битяка І.Г.
за участі секретаря судового засідання Глушко О.М.
заявника - ОСОБА_1
представника заявника - ОСОБА_2
заінтересованої особи - ОСОБА_3 , розглянувши увідкритому судовому засіданні в сел. Васильківка цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 про встановлення факту перебування на утриманні неповнолітньої дитини, -
В С Т А Н О В И В
До суду надійшла вищевказана заява, в якій ОСОБА_1 просить суд встановити факт перебування на утриманні неповнолітньоїдитини ОСОБА_4 , 2011 року народження. В обґрунтування посилається на постанову КМУ № 560, якою встановлено, що відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов`язаним з підстав, визначених ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Зазначає, що він не є біологічним батьком неповнолітнього ОСОБА_4 , однак останній проживає в його сім`ї, разом з ним і знаходиться на його утриманні, неповнолітні діти ОСОБА_5 , 2014 року народження та ОСОБА_6 , 2019 року народження, біологічним батьком яких він є також проживають разом з ним та дружиною ОСОБА_3 , тому відповідно до вимог п. 4 Додатку 5 постанови КМУ № 560 факт перебування на його утриманні неповнолітньої дитини встановлюється рішенням суду відповідно до положень ст. 315 ЦПК України.
Ухвалою від 08.11.2024 року провадження у справі відкрите.
У судовому засіданні заявник та представник заявника підтримали заяву. Наполягали на необхідності розгляду справи саме в окремому провадженні, а не у позовному так як між сторонами відсутній спір, а ТЦК та СП взагалі не мають правосуб`єктності так як не зареєстровані у ЄДРПОУ.
Заінтересована особа ОСОБА_3 підтримала думку заявника та його представника.
Вислухавши учансиків, дослідивши матеріали справи, суд приходить до такого.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 11 вересня 2024 року у справі
№ 201/5972/22 зробила висновок, що справа про участь одного з батьків у вихованні дитини підлягає розгляду в порядку позовного провадження з обов`язковим залученням органу опіки та піклування.
Доведення факту одноосібного виховання дитини батьком пов`язане з настанням (існуванням) обставин, за яких мати не виконує своїх батьківських обов`язків щодо дитини, стосується зміни обсягу сімейних прав або невиконання одним із батьків батьківських обов`язків (у тому числі умисного) та, безумовно, впливає на права й інтереси самої дитини, а також зумовлює відповідні правові наслідки, визначені законом.
Такий факт одноосібного виховання дитини одним із батьків не може встановлюватись у безспірному порядку або за домовленістю батьків дитини, або на підставі судового рішення, ухваленого за правилами окремого провадження, оскільки в такому питанні завжди існуватиме загроза порушення принципу дотримання найкращих інтересів дитини.
Оскільки сімейним законодавством не передбачено підстав припинення батьківських обов`язків щодо виховання дитини, а визначена частиною 1 статті 15 Сімейного кодексу України невідчужуваність сімейних обов`язків свідчить про неможливість відмови від них, зокрема від обов`язків щодо виховання дитини, то факт одноосібного виховання дитини одним із батьків може бути встановлений судом як одна з обставин, що становить предмет доказування у спорі між батьками дитини щодо виконання ними обов`язків з виховання дитини.
З урахуванням закріпленого в сімейному законодавстві принципу невідчужуваності сімейних обов`язків, неможливості відмови від них, у тому числі від обов`язків виховання дитини, питання щодо самостійного (одноосібного) виховання та утримання батьком неповнолітньої дитини не може з`ясовуватися безвідносно до дій другого з батьків та підлягає вирішенню у межах спору про право між батьками дитини в позовному провадженні.
Та обставина, що предметом даної справи є факт перебування на утриманні, а не самостійного виховання дитини не змінює природу відносин між сторонами, які залишаються сімейними та рішення впливає на обсяг прав і обов`язків як заінтересованої сторони - матері, так і дитини.
Крім того, сам заявник пов`язує встановлення факту з подальшим отриманням права на відстрочку від мобілізації до ЗСУ, тобто встановлення факту пов`язане з подальшим виникненням права, яке оспорюється.
Як визначено частиною 4 статті 315 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи, - залишає заяву без розгляду.
Виходячи з наведеного, суд приходить до висновку, що в даному випадку наявний спір про право, а тому заява не підлягає розгляду в окремому провадженні, а заявнику слід звернутися до суду в порядку позовного провадження згідно з нормами ЦПК України.
Керуючись ч. 4 ст. 315 ЦПК України, -
П О С Т А Н О В И В
Залишити без розгляду заву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 про встановлення факту перебування на утриманні неповнолітньої дитини.
Роз`яснити заявнику, що він має право подати позов на загальних підставах.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Дніпровського апеляційного суду через Васильківський районний суд Дніпропетровської області протягом п`ятнадцяти днів з дня їїпроголошення.
Суддя І.Г. Битяк
Суд | Васильківський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 17.12.2024 |
Оприлюднено | 18.12.2024 |
Номер документу | 123801707 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Васильківський районний суд Дніпропетровської області
Битяк І. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні