ЄУН 193/773/24
Провадження 2/193/277/24
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
(заочне)
16 грудня 2024 року Софіївський районний суд Дніпропетровської області
у складі: головуючого судді Томинця О.В.,
за участю секретарясудового засідання Оселедець О. І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в сел.Софіївка Криворізького району Дніпропетровської області у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справуза позовом Криворізької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону в інтересах держави в особі Національної служби здоров`я України та Криворізької міської ради до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: Комунальне підприємство "Криворізька міська клінічна лікарня № 2" КМР, про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілих від злочину,
В С Т А Н О В И В:
10.05.2024 до Софіївського районного суду Дніпропетровської області надійшов позов Криворізької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону в інтересах держави в особі Національної служби здоров`я України та Криворізької міської ради до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: Комунальне підприємство "Криворізька міська клінічна лікарня № 2" КМР, про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілих від злочину.
В обґрунтування позову вказано, що вироком Софіївського районного суду Дніпропетровської області від 13 вересня 2023 року у справі №193/895/23 відповідача, військовослужбовця ВЧ НОМЕР_1 , ОСОБА_1 визнано винуватим у скоєнні злочину за ч. 2 ст. 286 КК України. В результаті злочинних дій останнього потерпілим ОСОБА_2 та ОСОБА_3 спричинено тяжкі тілесні ушкодження за ознакою небезпеки для життя. З отриманими тілесними ушкодженнями потерпілі перебували на лікуванні у відділенні політравми КП «Криворізька міська клінічна лікарня №2» КМР», так потерпілий ОСОБА_3 у період з 16.10.2022 по 31.10.2022 та з 01.11.2022 по 16.11.2022, та на його лікування витрачено кошти державного та місцевого бюджету у загальній сумі 48549,71 грн.; потерпіла ОСОБА_2 перебувала на лікуванні у період з 16.10.2022 по 31.10.2022 та з 01.11.2022 по 03.11.2022, та на її лікування витрачено кошти державного та місцевого бюджетів у загальній сумі 27706,68 грн., які відповідач повинен відшкодувати. Просить стягнути з відповідача витрачені на лікування потерпілих від злочину ОСОБА_3 та ОСОБА_2 на користь держави кошти в особі Національної служби здоров`я України у розмірі 72 142,79 грн., а в особі Криворізької міської ради в розмірі 4113,06 грн.
Ухвалою суду від 14.05.2024 відкрито провадження у справі, ухвалено провести розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з викликом (повідомленням) сторін.
Учасники справи в судове засідання не з`явились, про дату, час і місце розгляду справи повідомлені своєчасно і належним чином.
Від прокурора надійшла заява про розгляд справи без його участі, на задоволенні позову наполягає у повному обсязі. Не заперечує проти заочного розгляду справи.
Від Національної служби здоров`я України та Криворізької міської ради надійшли від кожного окремо заяви про розгляд справи без їх участі.
Від третьої особи - Комунального підприємства "Криворізька міська клінічна лікарня № 2" КМР, заяв та клопотань до суду не надходило, про причини неявки не останнє суду повідомляло.
Відповідач ОСОБА_1 належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, зокрема розміщенням оголошення про його виклик до суду на офіційному сайті Судова Влада, у судове засідання не з`явився, заяв та клопотань до суду не надавав, правом на відзив не скористався.
У зв`язку з тим, що представник позивача не заперечував проти розгляду справи по суті за відсутності відповідача, суд з його згоди ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положеннямст.280 ЦПК України.
При цьому, оскільки в судове засідання сторони не з`явились, суд відповідно до ч. 2 ст. 247ЦПК України, проводить слухання справи без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписуючого технічного засобу.
Суд, вивчивши зміст позовної заяви та додані до неї матеріали, дійшов такого висновку.
На підставі ст.12,13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом, кожна сторона також несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Згідно зі ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Судом встановлено, що вироком Софіївського районного суду Дніпропетровської області від 13.09.2023 усправі №193/895/23,який набравзаконної сили14 жовтня 2023року,відповідно доякого затверджено угоду про визнання винуватості укладену між прокурором Криворізької спеціалізовної прокуратури у сфері оборони Східного регіону Фісенком С. В. та обвинуваченим ОСОБА_1 у присутності захисника - адвоката Онищенко Д. Ю. від 13.09.2023, яким ОСОБА_1 визнано винуватиму вчиненнізлочину,передбаченого ч. 2ст.286КК України,та призначенойому покарання у виді 5 (п`ять) років позбавлення волі, з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 3 (три) роки. На підставі ст.75 КК Українизвільнений від відбування покарання з випробуванням з іспитовим строком 1 (один) рік і 6 (шість) місяців.
Відповідно до ч.6 ст.82 ЦПК України, зокрема, вирок суду в кримінальному провадженні, який набрав законної сили, є обов`язковим для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.
З отриманими внаслідок злочину тілесними ушкодженнями потерпілі:
- ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебував на стаціонарному лікуванні у відділенні політравми КП «Криворізька міська клінічна лікарня № 2» КМР» 31 ліжко-днів у період з 16.10.2022 по 31.10.2022 та з 01.11.2022 по 16.11.2022, на його лікування витрачено кошти місцевого бюджету в розмірі 2799,75 грн, та кошти НСЗУ45 749,96 грн, що підтверджується відповідними довідками, виданими КП «Криворізька міська клінічна лікарня №2» КМР».
- ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебувала на стаціонарному лікуванні у відділенні політравми КП «Криворізька міська клінічна лікарня № 2» КМР» 18 ліжко - днів у період з 16.10.2022 по 31.10.2022 та з 01.11.2022 по 03.11.2022, на її лікування витрачено кошти місцевого бюджету в розмірі 1313,85 грн, та кошти НСЗУ26 392,83 грн., що підтверджується відповідними довідками, виданими КП «Криворізька міська клінічна лікарня №2» КМР».
Загальна сума витрат на лікування потерпілих склала 76 256,39 грн.
Викладеним обставинам відповідають правовідносини щодо відшкодування шкоди, завданої злочином.
Статтею 131-1 Конституції України визначено, що в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Згідно ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Однією із форм представництва є звернення до суду з позовами коли порушуються інтереси держави.
Відповідно до ч.1 ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Виходячи із змісту ч. 2 ст.1191 ЦК України держава має право зворотної вимоги до фізичної особи, винної у вчиненні кримінального правопорушення, у розмірі коштів, витрачених на лікування особи, яка потерпіла від цього кримінального правопорушення.
Відповідно до ст. 1206 ЦК України особа, яка вчинила злочин, зобов`язана відшкодувати витрати закладові охорони здоров`я на лікування потерпілого від цього злочину, крім випадку завдання шкоди при перевищенні меж необхідної оборони або у стані сильного душевного хвилювання, що виникло раптово внаслідок насильства або тяжкої образи з боку потерпілого.
Судом встановлено причино-наслідковий зв`язок між діями відповідача та наслідками травмування потерпілих від злочину, тому обов`язок по відшкодуванню витрат необхідно покласти на відповідача.
Пунктом 3 постанови Пленуму Верховного Суду України №11 від 07 липня 1995 року «Про відшкодування витрат на стаціонарне лікування особи, яка потерпіла від злочину, та судових витрат» зазначено, що питання про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого вирішується згідно з Порядком обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнення з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №545 від 16 липня 1993 року.
Згідно з п. 2 вказаного вище Порядку, сума коштів, яка підлягає відшкодуванню, визначається закладом охорони здоров`я, в якому перебував на лікуванні потерпілий, виходячи з кількості ліжко-днів, проведених ним в стаціонарі, та вартості витрат на його лікування в день. Кількість ліжко-днів визначається на підставі медичної картки стаціонарного хворого або інших документів, які підтверджують дату госпіталізації та виписки хворого із стаціонару лікувального закладу.
Наданими КП «Криворізька міська клінічна лікарня №2» КМР» довідками-калькуляціями відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілих від злочину підтверджується, що сума витрачених коштів за рахунок НСЗУ склала 72142,79 грн, а за рахунок коштів місцевого бюджету4113,6 грн. Вказані кошти відповідачем не відшкодовані.
Стаття 81 ЦПК України визначає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Оскільки однією із засад судочинства, регламентованих п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України, є змагальність сторін та свобода в наданні ними до суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, зважаючи на викладене вище, суд вважає, що обставини, на які посилається позивач, як на підставу для задоволення позову знайшли своє підтвердження.
Отже, оцінивши кожний доказ з точки зору їх належності та допустимості, а сукупності доказів з точки зору достатності та взаємозв`язку, беручи до уваги, що обов`язок відшкодувати витрати на лікування покладений на відповідача, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
При вирішенні питання про розподіл судових витрат між сторонами суд виходить із положень ч.1ст.141 ЦПК України, де зазначено, що судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Зважаючи на те, що позовні вимоги задоволені повністю, позивач при зверненні з позовом до суду був звільнений від сплати судового збору, тому суму судового збору, який підлягав до сплати позивачемпри зверненні до суду з позовом майнового характеру, підлягає стягненню з відповідача в дохід держави у розмірі 3028 грн.
Керуючись ст. 1166, 1191, 1206 ЦК України, ст. ст. 12, 13, 76-81, 89, 128, 141, 247, 258, 263- 265, 280-282, 352, 354, 355 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В :
Позов Криворізької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону в інтересах держави в особі Національної служби здоров`я України та Криворізької міської ради до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: Комунальне підприємство "Криворізька міська клінічна лікарня № 2" КМР, про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілих від злочину, - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави Україна витрати на стаціонарне лікування потерпілих від злочину ОСОБА_3 та ОСОБА_2 на загальну суму 76 256 (сімдесят шість тисяч двісті п`ятдесят шість) гривень 39 коп., з яких:
- до Державного бюджету України в особі Національної служби здоров`я України у розмірі 72142 (сімдесят дві тисячі сто сорок дві ) грн 79 коп. (отримувач: ГУК у м.Києві/Шевченківський р-н/24060300, код отримувача (ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.); рахунок: UA978999980313080115000026011);
- до місцевого бюджету Криворізької міської територіальної громади в особі Криворізької міської ради Дніпропетровської області (ЄДРПОУ): 33874388) в розмірі 4 113 (чотири тисячі сто тринадцять) грн. 6 коп..
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн. 00 коп.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача поданою протягом тридцяти днів з дня його оголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку.
На заочне рішення суду може бути подана апеляційна скарга позивачем безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду у тридцятиденний строк з дня проголошення. У разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Відомості про сторін у справі:
Позивач: Криворізька спеціалізована прокуратура у сфері оборони Східного регіону, місцезнаходження: вул. Свято-Миколаївська, буд. 64а, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, код ЄДРПОУ 39969443.
Позивач: Національна служба здоров`я України, місцезнаходження: просп. Степана Бандери, 19, м. Київ, код ЄДРПОУ 42032422.
Позивач: Криворізька міська рада, місцезнаходження: площа Молодіжна, 1, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, ЄДРПОУ 33874388.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 РНОКПП: НОМЕР_2 .
Третя особа: Комунальне підприємство «Криворізька міська клінічна лікарня№2» Криворізької міськоїради, місцезнаходження: майдан 30-річчя Перемоги, буд.2, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, ЄДРПОУ 01986397.
Повний текст рішення суду складено 16 грудня 2024 року.
Суддя О. В. Томинець
Суд | Софіївський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 16.12.2024 |
Оприлюднено | 18.12.2024 |
Номер документу | 123802598 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них фізичній особі, яка потерпіла від кримінального правопорушення |
Цивільне
Софіївський районний суд Дніпропетровської області
Томинець О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні