Рішення
від 10.12.2024 по справі 550/617/24
КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. ПОЛТАВИ

КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м.ПОЛТАВИ

Справа №550/617/24

Провадження № 2/552/2574/24

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10.12.2024 року Київський районний суд м. Полтави в складі:

головуючого судді Кузіної Ж.В.

секретаря судового засідання Кумир О.О.

за участю позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Служба в справах дітей виконавчого комітету Скороходівської селищної ради Полтавського району Полтавської області про позбавлення батьківських прав,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача про позбавлення батьківських прав посилаючись на те, що сторони мають доньку ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Згідно рішення Київського районного суду м. Полтави від 11.10.2013 року визначено місце проживання дитини з позивачем. Рішенням Чутівського районного суду Полтавської області від 28 вересня 2012 року з відповідача на корись позивача на утримання доньки стягуються аліменти в розмірі частини всіх видів доходу. Рішення звернуто до примусового виконання, проте відповідачем не виконується, жодних коштів в рахунок аліментів не надходило. Відповідач починаючи з самого раннього дитинства не цікавилась ні життям, ні здоров`ям, ні вподобанням дитини, взагалі відсутня в її житті, свідомо ухиляється від виконання батьківських обов`язків. Просив задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою Чутівського районного суду Полтавської області від 12 червня 2024 року справу направлено за підсудністю до Київського районного суду м. Полтави.

Ухвалою Київського районного суду м. Полтави від 09 липня 2024 року відкрито провадження за правилами загального позовного провадження по справі.

Ухвалою суду від 14 жовтня 2024 року закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду.

У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримав позовну заяву та пояснив, що відповідач залишила доньку та з 2012 року не бачила її, не цікавиться її життям, здоров`ям, навчанням . Дитина взагалі не знає свою біологічну матір. Заборгованість по аліментам станом на 01 квітня 2024 року складає 290183,96 грн. та на час розгляду справи збільшилась. Просив задовольнити позов.

Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилася, належним чином повідомлена про час та місце розгляду справи, причина неявки невідома, відзив на позовну заяву та клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надходило.

Представник третьої особи Служба у справах дітей виконавчого комітету Скороходівської селищної ради Полтавського району Полтавської області в судове засідання не з`явився, належним чином повідолений про час та місце розгляду справи, причина неявки невідома.

Суд, керуючись ст. 280 ЦПК України, враховуючи відсутність відповідних заперечень від позивача та не подання відзиву відповідачем ухвалив слухати справу за відсутності відповідача, якане з`явилася на підставі наявних у матеріалах справи даних та доказів, з ухваленням заочного рішення.

Суд, заслухавши пояснення позивача, свідків, думку ОСОБА_4 , дослідивши докази по справі, дійшов до наступного висновку.

Судом установлено, що ОСОБА_4 , народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 , її батьками є ОСОБА_1 , ОСОБА_2 .

Рішенням Чутівського районного суду Полтавської області від 28 вересня 2012 року по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини позовні вимоги задоволено. Стягнуто з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання неповнолітньої доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 в розмірі частини її заробітку (доходів), але не менше ніж 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісяця, починаючи з 27.07.2012 року і до досягнення повноліття. Рішення набрало законної сили та звернуто до виконання.

Рішенням Київського районного суду м. Полтави від 11.10.2013 року по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав, третя особа Полтавська міська рада та зустрічним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про визначення місця проживання дитини позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав та визначення місця проживання дитини задоволено частково. Визначено місце проживання дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 разом з батьком ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1 .

Відмовлено ОСОБА_1 в задоволенні його позовних вимог про позбавлення ОСОБА_2 батьківських прав відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Зустрічний позов ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про визначення місця проживання дитини залишено без розгляду.

Рішення набрало законної сили.

Відповідно до розрахунку заборгованості Київського ВДВС у місті Полтаві Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції № 56163 від 26.04.2024 року , згідно виконавчого листа про стягнення з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліментів на утримання неповнолітньої дочки ОСОБА_3 , заборгованість станом на 01 квітня 2024 року становить 290183,96 грн.

Відповідно витягу № 712/10-18 про зареєстрованих у житлому приміщенні осіб, за адресою АДРЕСА_2 зареєстровані : ОСОБА_1 , ОСОБА_4 .

Згідно Акту обстеження умов проживання за адресою АДРЕСА_2 встановлено, що умови проживання задовільні, підтримується належний санітарно гігієнічний стан, обробляють городню ділянку, утримують підсобне господарство. Для виховання та розвитку дитини створені такі умови: окрема вмебльована кімната, шафа для одягу та взуття, письмовий стіл. Одяг та взуття відповідного віку та сезону. Стосунки в сім`ї доброзичливі. Батько цікавиться інтересами та особистим життям дитини, в усьому підтримує її.

Згідно довідки опорного закладу «Скороходівський ліцей» Скороходівської селищної ради від 14.05.2024 року, ОСОБА_1 систематично відвідує батьківські збори та загальношкільні заходи у класі, де навчається його донька ОСОБА_4 , постійно цікавиться навчанням дитини, рівнем засвоєння освітньої програми. Мати ОСОБА_2 , у вихованні доньки не бере ніякої участі, до школи не з`являється , навчанням не цікавиться, у житті дівчини взагалі відсутня.

Позивач ОСОБА_1 має офіційний дохід, що підтверджується довідкою з його місця роботи.

Згідно висновку органу опіки та піклування Скороходівської селищної ради, який затверджений рішенням виконавчого комітету Скороходівської селищної ради Полтавського району Полтавської області № 97 від 25 липня 2024 року, враховуючи інтереси, вік та думку неповнолітньої дитини ОСОБА_4 , те, що матір`ю свідомо обрано такі життєві умови, за якими участь її у вихованні дитини є мінімальною та недостатньою, що у свою чергу свідчить про її ухилення від виконання батьківських обов`язків та вважає за доцільне позбавити батьківських прав ОСОБА_2 відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що відповідає найкращим інтересам дитини.

Даним висновком установлено, що ОСОБА_2 жодного разу не здійснила сплати аліментів, не надавала жодної фінансової допомоги на утримання доньки, що порушує норми ст. 180 СК України. Біологічна мати ОСОБА_2 разом з дитиною не спілкується, дитина бачила її один раз у віці 2 років.

Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_5 , ОСОБА_6 пояснили, що знають позивача тривалий час, з яким з самого народження проживає його донька ОСОБА_3 . Для дитини створені всі належні умови, позивач опікується дитиною. Мати не цікавиться дитиною, не приїжджає, її взагалі немає у житті дівчинки. Донька називає мамою свою бабусю мати позивача.

У судовому засіданні в присутності психолога ОСОБА_7 заслухано думку неповнолітньої ОСОБА_8 , яка пояснила, що вона обізнана, яка справа перебуває на розгляді в суді. Вона постійно проживає з батьком, який повністю її забезпечує всім необхідним, одягом , шкільним приладдям. ЇЇ мати до неї не приїжджає, не цікавиться її життям. Випадків, щоб мати приїхала, а їй хтось перешкоджав спілкуватись чи бачитись з нею не було.

Позбавлення батьківських прав, які надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків.

Позбавлення батьківських прав є виключною мірою, яка має серйозні правові наслідки як для батьків, так і для дитини, встановлені статтею 166 СК України, то позбавлення батьківських прав допускається лише тоді, коли змінити поведінку батьків в кращу сторону неможливо, і лише при наявності вини в діях батьків.

Статтею 3 Конвенції про права дитини встановлено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Держави-учасниці Конвенції зобов`язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки батьків…, які відповідають за неї за законом.

Держави-учасниці Конвенції забезпечують те, щоб дитина не розлучалася з батьками всупереч їх бажанню, за винятком випадків, коли компетентні органи згідно з судовим рішенням, визначають відповідно до застосовуваного закону і процедур, що таке розлучення необхідне в якнайкращих інтересах дитини. Таке визначення може бути необхідним у тому чи іншому випадку, наприклад, коли батьки жорстоко поводяться з дитиною або не піклуються про неї… (ст.9 Конвенції про права дитини).

Статтями 18, 27 Конвенції про права дитини встановлено, що батьки несуть основну відповідальність за виховання і розвиток дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування. Кожна дитина має право на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку. Батьки, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.

Батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов`язані поважати дитину (ч.ч.1, 2, 3, 4 ст.150 СК України).

Здійснення батьками своїх прав та виконання обов`язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності. Батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини. Відмова батьків від дитини є неправозгідною, суперечить моральним засадам суспільства. Ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом (ст.155 СК України).

Статтею 164 СК України передбачений вичерпний перелік підстав для позбавлення батьківських прав. Мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він, зокрема, ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини (п.2 ч.1 ст.164 СК України).

Суд дійшов до висновку, що позбавлення відповідача батьківських прав є в інтересах дитини, виходячи із того, що судом установлено, що остання тривалий час не спілкується з донькою, не приймає участі в її вихованні, утриманні, не цікавиться життям, здоров`ям, що суперечить інтересам дитини.

У справі «М.С. проти України» від 11.07.2017 року, ЄСПЛ указав на те, що при визначенні найкращих інтересів дитини в конкретній справі слід брати до уваги два міркування: по перше, у найкращих інтересах дитини зберегти її зв`язки із сім`єю, крім випадків, коли доведено, що сім`я непридатна або неблагополучна; по друге, у найкращих інтересах дитини є забезпечення її у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, що не є неблагонадійним (пункт 100 рішення від 16.07.2015 року у справі «Мамчур проти України»).

Враховуючи встановлені судом обставини, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись ст..ст.10,12,81, 259, 263-265, 280-283 ЦПК України,-

ВИРІШИВ:

Позовні имоги задовольнити.

Позбавити батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 відносно доньки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Рішення суду може бути оскаржено до Полтавського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .

Відповідач: ОСОБА_2 , місце проживання АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової ставки платника податків не встановлено.

Третя особа: Служба в справах дітей виконавчого комітету Скороходівської селищної ради Полтавського району Полтавської області , місце знаходження Полтавська область, Полтавський рацон, смт. Скороходове, вул. Софіївська,15, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 40924458.

Повний текст судового рішення виготовлений 17 грудня 2024 року.

Головуючий Ж.В. Кузіна

СудКиївський районний суд м. Полтави
Дата ухвалення рішення10.12.2024
Оприлюднено18.12.2024
Номер документу123805695
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —550/617/24

Рішення від 10.12.2024

Цивільне

Київський районний суд м. Полтави

Кузіна Ж. В.

Рішення від 10.12.2024

Цивільне

Київський районний суд м. Полтави

Кузіна Ж. В.

Ухвала від 14.10.2024

Цивільне

Київський районний суд м. Полтави

Кузіна Ж. В.

Ухвала від 09.07.2024

Цивільне

Київський районний суд м. Полтави

Кузіна Ж. В.

Ухвала від 12.06.2024

Цивільне

Чутівський районний суд Полтавської області

Хоменко Д. Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні