Справа № 544/315/24
пров. № 2-о/544/64/2024
Номер рядка звіту 2
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 листопада 2024 року м. Пирятин
Пирятинський районний суд Полтавської області у складі:
головуючого судді Нагорної Н.В.,
присяжних: Волик О.В., Кашкіної Л.В.,
за участі:
секретаря Киричевської В.М.,
представника заявника ОСОБА_1 ,
адвоката Руль М.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду по вул. Соборній, 41, цивільну справу за заявою Грабарівського психоневрологічного будинку-інтернату, заінтересована особа Пирятинська міська рада, про визнання фізичної особи недієздатною,
у с т а н о в и в :
Заявник Грабарівський психоневрологічний будинок-інтернат в особі директора звернувся до суду із заявою про визнання ОСОБА_2 недієздатною, посилаючись на те, що вона знаходиться на повному державному утриманні на правах підопічної Грабарівського психоневрологічного будинку-інтернату. ОСОБА_2 безтерміново встановлена друга група інвалідності з дитинства. ОСОБА_2 встановлений діагноз: легка розумова відсталість, за станом здоров`я потребує стороннього догляду, нагляду та перебування у психоневрологічному будинку-інтернаті. Рішенням Пирятинського районного суду Полтавської області від 15.06.2010 ОСОБА_2 визнана недієздатною. Рішенням Пирятинського районного суду Полтавської області від 15.06.2021 строк дії рішення Пирятинського районного суду Полтавської області від 15.06.2010 про визнання ОСОБА_2 недієздатною, було продовжено строком на 2 роки. З клопотанням про продовження строку дії рішення Пирятинського районного суду Полтавської області від 15.06.2010 про визнання ОСОБА_2 недієздатною, заявник у строк, визначений ч. 7 ст. 300 ЦПК України, не звернувся. Враховуючи викладене, заявник просить визнати недієздатною ОСОБА_2 .
Представник заявника - ОСОБА_1 заяву підтримала, просила задовольнити.
У судовому засіданні адвокат особи щодо якої розглядається заява ОСОБА_3 просила визнати недієздатною ОСОБА_2 .
Від представника заінтересованої особи - Пирятинської міської ради надійшла заява про розгляд справи без їх участі, при розгляді справи покладаються на розсуд суду.
Суд, розглянувши заяву в межах заявлених вимог, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що вимоги Грабарівського психоневрологічного будинку-інтернату є обґрунтованими та підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст.39, 40 ЦК України, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними. Порядок визнання фізичної особи недієздатною встановлюється Цивільним процесуальним кодексом України. Фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження, зокрема, справи про визнання фізичної особи недієздатною.
Судом установлено, що відповідно до Довідки серії А-64 №519486 від 26.05.1967 ОСОБА_2 безтерміново встановлена друга група інвалідності з дитинства (а.с. 6).
Згідно рішення Пирятинського районного суду Полтавської області від 15.06.2010 ОСОБА_2 визнана недієздатною (а.с. 8).
Рішенням Пирятинського районного суду Полтавської області від 15.06.2021 строк дії рішення Пирятинського районного суду Полтавської області від 15.06.2010 про визнання ОСОБА_2 недієздатною, було продовжено строком на 2 роки (а.с. 9).
Згідно довідки № 01-152 від 06.02.2024, виданої директором Грабарівського психоневрологічного будинку-інтернату, ОСОБА_2 згідно наказу № 87 від 24.06.1971 року є підопічною закладу, знаходиться на повному державному утриманні на підставі путівки Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації № 14 від 24.02.1971 року (а.с. 5).
Згідно з висновками проведеної по справі 31 липня 2024 року судово-психіатричної експертизи за № 420 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , страждає на стійкий психічний розлад у вигляді вродженого недоумства рівня помірної розумової відсталості. Наявний у ОСОБА_2 стійкий психічний розлад є таким, що позбавляє її здатності усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними (а.с.21-24).
На підставі викладеного та враховуючи ті обставини, що ОСОБА_2 страждає стійким хронічним психічним розладом, що позбавляє її здатності усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, суд уважає за необхідне визнати ОСОБА_2 недієздатною.
Суд також вважає за необхідне зазначити, що згідно ч. 6-7 ст. 300 ЦПК України, строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років. Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною першою цієї статті. Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого, психічного розладу внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.
Згідно з ч. 2 ст. 299 ЦПК України судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави.
Згідно довідки вартість експертизи становить 6180грн 36коп (а.с.25).
Отже судові витрати за проведення експертизи слід віднести на рахунок держави.
Керуючись ст. 4-6, 76, 263-265, 293, 299, 352 ЦПК України, суд
в и р і ш и в:
Заяву Грабарівського психоневрологічного будинку-інтернату, заінтересована особа - Пирятинська міська рада, про визнання фізичної особи недієздатною задовольнити.
Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с.Ново-Єкатеринівка Лозовського району Харківської області, недієздатною.
Визначити строк дії даного рішення 2 (два) роки.
Витрати, пов`язані із проведенням експертизи, віднести на рахунок держави.
Рішення суду може бути оскаржено до Полтавського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги в порядку, передбаченому ЦПК України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 03.12.2024.
Суддя Н.В.Нагорна
Присяжні О.В.Волик
Л.В.Кашкіна
Суд | Пирятинський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 28.11.2024 |
Оприлюднено | 18.12.2024 |
Номер документу | 123805971 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: |
Цивільне
Пирятинський районний суд Полтавської області
Нагорна Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні