Ухвала
від 16.12.2024 по справі 691/1409/24
ГОРОДИЩЕНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОРОДИЩЕНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

справа № 691/1409/24

провадження № 2/691/720/24

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

16 грудня 2024 рокум. Городище

Суддя Городищенського районного суду Черкаської області Синиця Л. П., вивчивши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: Комунальний заклад "Центр надання соціальних послуг" Вільшанської селищної ради Звенигородського району Черкаської області про позбавлення батьківських прав,

УСТАНОВИВ:

09.12.2024 із позовною заявою до ОСОБА_2 , до Городищенського районного суду Черкаської області, звернулася ОСОБА_1 , в якій просила суд позбавити батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 щодо малолітньої дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , вказуючи, що останній являється її онуком та знаходиться на її утриманні, а його батько ОСОБА_2 07.06.2024 року умовно-достроково звільнений з ДУ "Бориспільська виправна колонія (№119)" на підставі ухвали Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 03.05.2024 року, для проходження військової служби за контрактом, ухиляється від виконання своїх обов`язків по виховання дитини.

За даними Відповіді № 968178 від 13.12.2024 з Єдиного державного демографічного реєстру ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідно до частини 1 статті 187 ЦПК України, суд відкриває провадження у справі за позовною заявою за відсутності підстав для залишення її без руху, повернення чи відмови у відкритті провадження.

За правилами цивільного процесуального законодавства, позовна заява за формою та змістом повинна відповідати ст. 175 ЦПК Українии, та вимогам ст. 177 ЦПК України.

Відповідно до пункту 5, 7 частини 3 статті 175 ЦПК України, позовна заява повинна містити: виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують кожну обставину, наявність підстав для звільнення від доказування.

Перевіривши позовну заяву та додані до неї документи, приходжу до висновку, що позовна заява подана з порушенням вимог ст. 175 ЦПК України.

Відповідно до пункту 16 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 30.03.2007 року "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення батьківських прав", передбачено, що особи можуть бути позбавлені батьківських прав лише щодо дитини, яка не досягла вісімнадцяти років і тільки з підстав, передбачених статтею 164 СК України.

Згідно із частиною 5, 4 статті 19 СК України, при розгляді судом спорів, в тому числі щодо позбавлення та поновлення батьківських прав обов`язковою є участь органу опіки та піклування, представленого належною юридичною особою. Орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.

Питання щодо позбавлення батьківських прав певної особи повинно обов`язково розглядатися в досудовому порядку органом опіки та піклування з оформленням та видачею про це письмового висновку, однак, в матеріалах позовної заяви відсутній висновок про доцільність позбавлення відповідача батьківських прав.

Крім того, позивачем не зазначено, чи взагалі розглядалось таке питання органом опіки та піклування із винесенням письмового висновку про доцільність позбавлення батьківських прав відповідача.

Звертаю увагу, що Висновок органу опіки та піклування є ключовим доказом по даній категорії справ, якою б не була підстава позбавлення батьківських прав. Даний висновок робиться на підставі засідань комісії органу опіки та піклування про питання доцільності позбавлення батьківських прав. Для підготовки даного висновку комісія спілкується з відповідачем та вивчає наявність підстав для позбавлення батьківських прав.

Ненадання висновку одночасно з позовом позбавляє суд можливості провести розгляд справи у встановленому законом порядку.

Позивач на цій стадії цивільного процесу зобов`язаний виконувати вимоги щодо доведення певного кола фактів, що мають процесуальне значення, для підтвердження наявності права на пред`явлення позову та дотримання процесуального порядку його пред`явлення.

Згідно пункту 16 Постанови Пленуму Верховного суду від 30.03.2017 року "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав" заборонену законодавством поведінку батьків можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування своїми обов`язками.

У позові відсутні будь-які дані з приводу того, чи вживалися до відповідача будь-які заходи впливу (оскільки позбавлення батьківських прав є крайнім заходом впливу) та реагування, що б могло вказати на винну поведінку відповідача.

Таким чином, вважаю, що позивач не зазначив відомостей про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися, в тому числі, якщо законом визначений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору, як цього вимагає п. 6 ч. 3 ст. 175 ЦПК України.

У цьому контексті звертаю увагу на позицію ВСС України, викладену в ухвалі від 01.11.2017 року у справі № 211/559/16-ц, відповідно до якої позбавлення батьківських прав є передчасним без відповідного висновку органу опіки та піклування і попередження батька про необхідність змінити ставлення до виховання дитини.

Крім того позивач, заявляючи вимогу про позбавлення відповідача батьківських прав не надає акти обстеження житлово-побутових умов проживання дитини, батька, докази, що відповідач дійсно ухиляється від батьківських обов`язків, на які суд може посилатись при постановленні рішення суду та встановлення істини по справі. Надаючи судовий наказ в копії, про стягнення з відповідача ОСОБА_2 аліментів на утримання сина ОСОБА_3 , позивач до матеріалів позовної заяви не додає, не долучено, довідку з виконавчої служби про наявність чи відсутність заборгованості по аліментам.

В матеріалах позовної заяви відсутні будь-які матеріали характеризуючі відповідача (особи щодо якої ставиться питання про позбавлення батьківських прав), як і не зазначено дані щодо його фактичного місця перебування, що позбавляє суд, при відкритті провадження в справі, інформувати останнього про надходження позову та розгляд цивільної справи в суді.

На увагу заслуговує й те, що при зверненні до суду з позовно заявою про позбавлення батьківських прав позивачем визначено третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог Комунальний заклад "Центр надання соціальних послуг" Вільшанської селищної ради Звенигородського району Черкаської області.

Разом з тим, дана особа являється неналежною стороною по справі оскільки Постановою КМУ "Питання діяльності органів опіки та піклування, пов`язаної із захистом прав дитини" № 866 від 24.09.2008 року із доповненнями від 24.09.2017 року визначено, що органами опіки та піклування є виконавчі органи сільських, селищних рад, у тому числі ОТГ. Відповідно до законодавства вони, окрім покладених на них повноважень щодо дітей сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, забезпечують захист особистих, майнових та житлових прав усіх дітей членів громади, за місцем перебування дитини.

Згідно статті 185 ЦК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Виходячи з наведеного, вважаю, що позовну заяву слід залишити без руху, надавши позивачу строк, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення даної ухвали, для усунення недоліків такої.

Зазначені недоліки повинні бути усунені позивачем шляхом подання до суду уточненої позовної заяви з доданими до неї матеріалами.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 175, 177, 185, 260, 353 ЦПК України, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: Комунальний заклад "Центр надання соціальних послуг" Вільшанської селищної ради Звенигородського району Черкаської області про позбавлення батьківських прав, залишити без руху для усунення недоліків, зазначених у описовій частині ухвали.

Для усунення недоліків заяви позивачу встановити десятиденний строк з дня вручення ухвали суду.

Роз`яснити позивачу, що у випадку невиконання ухвали суду, позовна заява буде вважатися неподаною та їй повернута.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Л. П. Синиця

СудГородищенський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення16.12.2024
Оприлюднено18.12.2024
Номер документу123806418
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —691/1409/24

Ухвала від 31.12.2024

Цивільне

Городищенський районний суд Черкаської області

Синиця Л. П.

Ухвала від 16.12.2024

Цивільне

Городищенський районний суд Черкаської області

Синиця Л. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні