Справа № 697/1883/24
Провадження № 2/697/742/2024
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 грудня 2024 року м. Канів
Канівський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді Деревенського І.І.
за участю секретаря судового засідання Задорожнього К.О. ,
представника позивача Герганкіної М.В.
відповідача ОСОБА_1
представника третьої особи Дорошенко Т.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в м. Каневі Черкаської області цивільну справу за позовною заявою Виконавчого комітету Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади Черкаської області до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , треті особи: Служба у справах дітей виконавчого комітету Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади Черкаської області, Комунальний заклад "Центр надання соціальних послуг Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади Черкаського району Черкаської області» про позбавлення батьківських прав,-
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог.
Виконавчий комітет Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади Черкаської області (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , відповідач 1), ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2 відповідач 2), треті особи: Служба у справах дітей виконавчого комітету Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади Черкаської області, Комунальний заклад «Центр надання соціальних послуг Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади Черкаського району Черкаської області» про позбавлення батьківських прав
Свої позовні вимоги обґрунтовують тим, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є батьками малолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , але ухиляються від виконання своїх батьківських обов`язків, передбачених статтею 150 Сімейного кодексу України щодо утримання, виховання, піклування про здоров`я дитини, його фізичний, моральний та духовний розвиток.
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 проживають спільно у с. Мартинівка, Черкаського району, Черкаської області. Шлюб між відповідачами не зареєстрований.
ОСОБА_3 , син відповідачів перебуває на обліку в Службі у справах дітей виконавчого комітету Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади Черкаської області. Відповідно до наказу від 25.02.2022 малолітнього ОСОБА_3 було взято на облік дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах.
Основним чинником складних життєвих обставин стали зловживання батьками алкогольними напоями, ухиляння від виконання своїх батьківських обов`язків щодо виховання та утримання дитини та залишення малолітнього в умовах, що несуть безпосередню загрозу для життя та здоров`я дитини. Батьки не піклуються про здоров`я дитини, не забезпечують необхідних умов для проживання та розвитку дитини, у малолітнього відсутній належний догляд та харчування.
Керуючись пунктом 9 Порядку забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі дітей, які постраждали від жорстокого поводження, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2020 № 585, проведено оцінку рівня безпеки дитини.
За результатами проведення оцінки рівня безпеки дитини ОСОБА_3 визначено висновок щодо рівня безпеки дитини, як «дуже небезпечно», що передбачає негайне відібрання дитини у батьків, інших законних представників, осіб, які фактично здійснюють догляд за дитиною.
З метою вжиття невідкладних заходів для забезпечення безпеки ОСОБА_3 був негайно направлений для тимчасового влаштування до КЗ «Черкаський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей Черкаської обласної ради».
Керуючись пунктом 8 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов`язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 № 866 «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов`язаної із захистом прав дитини», відповідно до рішення виконавчого комітету Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади Черкаської області від 26.08.2024 № 141 «Про негайне відібрання малолітнього ОСОБА_3 від його батьків» малолітній ОСОБА_3 був відібраний від його батьків ОСОБА_2 та ОСОБА_1 .
ОСОБА_3 був направлений для тимчасово влаштування до КЗ «Черкаський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей Черкаської обласної ради» де наразі і перебуває.
Родині відповідачів КЗ «ЦНСП Степанецької ОТГ» на підставі рішення виконавчого комітету Степанецької сільської ради ОТГ Черкаської області № 70 від 18.07.2022 «Про заходи впливу щодо громадян ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з метою створення належних умов для утримання та виховання їх малолітнього сина ОСОБА_3 » надавалася соціальна послуга соціального супроводу з 20.07.2022 року по 19.01.2023 року (наказ КЗ «ЦНСП Степанецької ОТГ» № 20 від 19.07.2022.), відповідно до рішення виконавчого комітету Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади Черкаської області № 59 від 10.05.2024 «Про незадовільне виконання батьківських обов`язків громадянами ОСОБА_1 та ОСОБА_2 » сім`ї повторно надавалася соціальна послуга соціального супроводу з 11.05.2024 року по 11.06.2024 року (наказ КЗ «ЦНСП Степанецької ОТГ» № 18 від 10.05.2024.), рішенням виконавчого комітету Степанецької сільської ради ОТГ Черкаської області № 127 від 14.08.2024 року «Про заходи впливу щодо громадян ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з метою створення належних умов для утримання та виховання їх малолітнього сина ОСОБА_3 » було в черговий раз призначено надання соціальної послуги соціального супроводу вказаній сім`ї, однак надання послуги станом на дату подання позову не розпочато.
За період надання родині соціальних послуг проводились навчання з розвитку батьківських навичок, навичок ведення домашнього господарства та соціальних навичок, проводилися заходи спрямовані на подолання батьками алкогольної залежності. По закінченню надання послуг соціального супроводу сім`я частково подолала складні життєві обставини, питання алкогольної залежності залишилося актуальним, побутові умови потребували покращення.
Вищевказаними рішеннями виконавчого комітету Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади Черкаської області неодноразово було зобов`язано ОСОБА_1 та ОСОБА_2 створювати належні умови для утримання, виховання, навчання та повноцінного розвитку дитини. Відповідачів неодноразово було попереджено, що у разі невиконання вимог відповідних рішень виконавчого комітету можуть виникнути підстави для притягнення до адміністративної відповідальності за статтею 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, обмеження або позбавлення батьківських прав згідно з статтями 164, 170 Сімейного кодексу України. Під час проведення профілактичних рейдів Службою у справах дітей виконавчого комітету Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади Черкаської області, ОСОБА_2 та ОСОБА_1 неодноразово наголошувалося на необхідності створення належних умов для проживання та розвитку їх дитини, проводилися профілактичні та роз`яснювальні бесіди спрямовані на мотивацію подолання алкогольної залежності, що підтверджується відповідними актами.
Відповідно до характеристики наданої старостою Мартинівського старостинського округу Степанецької сільської ради ОТГ Світланою Чупилкою, ОСОБА_2 та ОСОБА_1 офіційно не працюють, перебиваються тимчасовими заробітками, не виконують батьківських обов`язків, утримують дитину в антисанітарних умовах, нехтують його фізичним та психічним розвитком, ведуть аморальний спосіб життя, систематично вживають алкогольні напої, поводять себе агресивно, конфліктують з використанням нецензурної лексики та фізичної сили навіть в присутності малолітнього сина, часто перебувають в громадських місцях в алкогольному сп`янінні, виражаються в адресу старости та жителів села нецензурною лексикою, часто залишають сина ОСОБА_4 без догляду на дорозі. Відповідачі за характером схильні до агресії, часто говорять не правду та можуть свідомо фальсифікувати факти, події.
Відповідачі неодноразово притягувалися до адміністративної відповідальності, передбаченої ст.ст.184, 173, 173-2 КУпАП.
Факт систематичного зловживання алкогольними напоями відповідачами та відсутність належного догляду за своїм сином, безвідповідальне відношення до виконання батьківських обов`язків створює обставини, за яких існує загроза для життя, здоров`я і морального розвитку малолітнього ОСОБА_3 .
Рішенням виконавчого комітету Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади Черкаської області від 29.08.2024 № 143 затверджено висновок про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 та ОСОБА_2 батьківських прав відносно їх малолітнього сина ОСОБА_3 та відповідність його інтересам дитини.
Посилаючись на викладене, а також на те, що відповідачі свого ставлення до виконання батьківських обов`язків не змінили, позивач просить позбавити їх батьківських прав, а також стягнути з відповідачів на утримання дитини аліменти в розмірі по частини заробітку кожного з них, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Рух справи та позиція учасників
Ухвалою судді Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 06.09.2024 відкрито провадження в справі та призначено її до розгляду в порядку загального позовного провадження (а.с.119-120).
Ухвалою Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 01.10.2024 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті (а.с.147-148).
Представник позивача ОСОБА_5 у судовому засіданні позов підтримала та просила його задовільнити, посилаючись на те, що відповідачі неналежно виконують свої батьківські обов`язки по відношенню свого малолітнього сина. Відповідачі систематично вживають алкогольні напої, неодноразово притягувалися до адміністративної відповідальності за невиконання батьківських обов`язків та вчинення насильства в сім`ї, офіційно не працевлаштовані.
Відповідач ОСОБА_1 в судовому засіданні заперечував щодо задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що нічого не може вдіяти з даною ситуацією.
Представник третьої особи - Служби у справах дітей виконавчого комітету Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади Черкаської області - Дорошенко Т.М. в судовому засіданні підтримала позов, також пояснила те, що ОСОБА_3 з 25.02.2022 року перебуває у службі на обліку дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах. Основним чинником складних життєвих обставин стало зловживання батьками алкогольними напоями, ухиленням від виконання своїх батьківських обов`язків щодо виховання та утримання дитини та залишення малолітнього в умовах, що несуть безпосередню загрозу для життя та здоров`я дитини. Відповідачі не піклуються про здоров`я дитини, не забезпечують необхідних умов для проживання та розвитку дитини, у дитини відсутні належний догляд та харчування.
Представник третьої особи: Комунального закладу "Центр надання соціальних послуг Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади Черкаського району Черкаської області" в підготовче судове засідання не з`явився, через канцелярію суду подав заву про розгляд справи без його участі, за наявними матеріалами справи, не заперечують щодо задоволення позову.
Допитаний в судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_6 , який є поліцейським офіцером громади, пояснив, що відповідачі ведуть антигромадський спосіб життя, зловживають алкогольними напоями, неодноразово притягувалися до адміністративної відповідальності за невиконання батьківських обов`язків та вчинення насильства в сім`ї, також зазначив, що з відповідачами не один раз проводилися бесіди щодо їх способу життя та необхідного виправлення.
Допитана в судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_7 , яка є старостою Мартинівського старостату, суду пояснила, що на відповідачів неодноразово надходили скарги, щодо їх способу життя, також підтвердила, що неодноразово бачила відповідачів в стані алкогольного сп`яніння та те, що в дитини відсутні належні умови для проживання, крім того, зазначила, що нею була складена доповідна записка на відповідачів, оскільки останні перебуваючи в стані алкогольного сп`яніння заснули на узбіччі дороги, а дитина залишилася без нагляду, що становило небезпечні умови для дитини. Також зазначила, що в будинку у відповідачів відсутні продукти харчування, а також дитина забезпечена речами, які надають інші люди.
Відповідач ОСОБА_2 у судові засідання призначені на 14.11.2024 та 12.12.2024 року не з`явилася про день та час розгляду справи повідомлена належним чином, що підтверджується поштовими повідомленнями з відміткою «вручено особисто».
Виходячи з приписів ч. 1 ст. 223 ЦПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.
Встановлені судом обставини та визначені відповідно до них правовідносини
Вислухавши представника позивача, відповідача, представника третьої особи, свідків, дослідивши письмові докази, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного:
Частиною 1 ст. 13 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст. ст. 76-81 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є батьками малолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 06.09.2021 (а.с.10).
З копії наказу від 25.02.2022 №2 виданого Службою у справах дітей виконавчого комітету Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади Черкаської області, вбачається що малолітнього ОСОБА_3 взято на облік дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, в зв`язку з ухиленням від виконання батьківських обов`язків батьками останнього (а.с.11).
Відповідно до рішення Виконавчого комітету Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади Черкаської області №24 від 17.02.2022 - малолітнього ОСОБА_3 було відібрано від його батьків ОСОБА_2 та ОСОБА_1 та тимчасово влаштовано малолітнього до КНП «Канівська багатопрофільна лікарня» Канівської міської ради Черкаської області для обстеження стану здоров`я та надання необхідної медичної допомоги в стаціонарних умовах, в зв`язку з існуючою загрозою для життя або здоров`я малолітнього, пов`язаного з тим, що його мати ОСОБА_2 чотири дні перебувала в стані глибокого алкогольного сп`яніння, а його батько перебував на заробітках, тому з метою створення безпечних умов для дитини його було відібрано (а.с.18).
Згідно з рішенням Виконавчого комітету Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади Черкаської області №141 від 26.08.2024 - малолітнього ОСОБА_3 було відібрано від його батьків ОСОБА_2 та ОСОБА_1 та тимчасово влаштовано до КЗ «Черкаський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей Черкаської обласної ради, в зв`язку з існуючою загрозою для життя або здоров`я малолітнього, пов`язаного з залишенням дитини під наглядом осіб з наявними ознаками алкогольного чи наркотичного сп`яніння, тому з метою створення безпечних умов для дитини його було відібрано (а.с.47).
Як вбачається з актів обстеження умов проживання від 22.02.2022, 19.07.2022, 06.06.2023 та 21.05.2024, вбачається, що умови проживання незадовільні, в будинку брудно, на ліжку і підлозі лишить лахміття, брудний одяг, дрова для опалення в будинку відсутні, у дитини наявне окреме ліжко для сну, однак постільна білизна як дитяча та батьків брудна, продукти харчування в малій кількості, сім`я не веде ніякого підсобного господарства (а.с.19,26,27,34).
Відповідачам надавалися соціальні послуги соціального супроводу як таким, що потрапили в складні життєві обставини, що підтверджується копіями наказів виданих КЗ «Центр надання соціальних послуг Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади Черкаського району Черкаської області» від 19.07.2022 № 20 та від 10.05.2024 №18 (а.с.49, 87).
З копій висновків оцінки потреб сім`ї від 22.02.2022, 27.07.2022, 22.01.2023 та 15.05.2024, вбачається, що за сім`єю необхідний постійний контроль за життєдіяльністю сім`ї шляхом відвідування та шляхом телефонного зв`язку з фахівцем соціальної роботи та те, що дану сім`ю не можна залишати без контролю (а.с.60-62,71-73,83-85,96-98,100-102).
З відповідачкою ОСОБА_2 неодноразово проводилися бесіди з приводу неналежного виконання батьківських обов`язків, що підтверджується копіями Актів проведення роз`яснювально-профілактичної бесіди з батьками від 06.06.2023 та 23.02.2024 та доповідною запискою складеною старостою Мартинівського старостинського округу Світланою Чупилкою від 03.04.2024 (а.с.28-30).
Згідно з характеристикою виданою на ім`я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 від 28.08.2024 за вих. № 131, вбачається, що ОСОБА_1 зареєстрований та проживає за адресою АДРЕСА_1 разом зі співмешканкою ОСОБА_2 та їх сином ОСОБА_3 , які зареєстровані за адресою: АДРЕСА_2 . ОСОБА_1 та ОСОБА_2 офіційно не працюють, перебиваються випадковими заробітками, не виконують батьківських обов`язків щодо догляду та виховання сина, утримують дитину в антисанітарних умовах, нехтують його фізичним і психічним розвитком, обоє ведуть аморальний спосіб життя, систематично вживаю алкогольні напої, ведуть себе агресивно, конфліктують з використанням нецензурної лайки та фізичної сили в присутності дитини, часто перебувають в громадських місцях в алкогольному сп`янінні, обзивають жителів нецензурною лексикою, сина ОСОБА_4 часто залишають без догляду на дорозі. За характером схильні до агресії, часто говорять неправду та можуть свідомо фальсифікувати факти та події (а.с.107).
З копій постанов Канівського міськрайонного суду Черкаської області, вбачається, що відповідачка ОСОБА_2 була притягнута до адміністративної відповідальності: 31.03.2022 за ч. 1 ст. 184 КУпАП до попередження (справа №697/340/22) та 21.06.2024 за ст.173, ч. 1 ст. 184 КУпАП до штрафу у розмірі 85 грн. (справа №697/1336/24) (а.с.105-106).
З копій постанов Канівського міськрайонного суду Черкаської області, вбачається, що відповідач ОСОБА_1 був притягнений до адміністративної відповідальності: 08.09.2022 за ч. 1 ст. 51 КУпАП до штрафу у розмірі 170 грн. (справа №697/1379/22) (а.с.132-133); 17.06.2024 за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП до штрафу в розмірі 170 грн. (справа №697/917/22) (а.с.134) та 02.07.2024 за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП до штрафу у розмірі 340 грн. (справа №697/1395/24) (а.с.132-135).
Обставини притягнення до адміністративної відповідальності відповідач ОСОБА_1 не заперечував.
Даними Єдиного реєстру боржників підтверджується, що у відношенні відповідача ОСОБА_1 як боржника відкрито 6 виконавчих проваджень щодо стягнення коштів, у тому числі на користь держави та стягнення аліментів (а. с. 125-126).
З Даних Єдиного реєстру боржників, вбачається, що у відношенні відповідачки ОСОБА_2 як боржника відкрито 4 виконавчих проваджень щодо стягнення коштів, у тому числі на користь держави (а. с. 127).
Відповідно до листа про надання інформації №18.08.2-10/362 від 03.09.2024 виданого Канівським управлінням Черкаської філії Черкаського обласного центру зайнятості, про те, що гр. ОСОБА_1 та гр. ОСОБА_2 з 01.01.2022 не були зареєстровані в Канівському управлінні Черкаської філії Черкаського обласного центру зайнятості як Безробітні (а.с.128).
З висновку Органу опіки та піклування виконавчого комітету Степанецької сільської ради Черкаської області «Про доцільність позбавлення батьківських прав громадян ОСОБА_1 та ОСОБА_2 відносно їх малолітнього сина ОСОБА_3 та відповідність його інтересам дитини», затвердженого рішенням виконавчого комітету Степанецької сільської ради Черкаської області №143 від 29.08.2024, вбачається, що позбавлення батьківських прав громадян ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , які проживають за адресою: АДРЕСА_1 , відносно їх малолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є доцільним та таким, що відповідає інтересам дитини. Оскільки, відповідачі систематично зловживають алкогольними напоями, відсутній належний догляд за дитиною, нехтують його фізичним та психічним розвитком, утримують дитину в антисанітарних умовах , безвідповідально відносяться про виконання своїх батьківських обов`язків, створюють обставини за яких існує загроза для життя, здоров`я дитини та морального виховання малолітнього ОСОБА_3 (а.с.110-111).
Крім того, 01.07.2022 Канівським міськрайонним судом Черкаської області було винесено рішення про відмові в задоволенні позову Виконавчого комітету Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади Черкаської області про позбавлення відповідачів батьківських прав (а.с.21-24), однак останні належних висновків не зробили на шлях виправлення не стали.
Відповідно до ч. 1 ст. 32 Конституції України ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Згідно з ч. 3 ст. 51 Конституції України сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
Дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України (ч. 7 ст. 7 СК України).
Відповідно до ст. 3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованої постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року № 789-ХІІ, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Відповідно до частини першої статті 19 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованої Верховною Радою України 27 лютого 1991 року (далі - Конвенція), держава вживає усіх необхідних заходів з метою захисту дитини від відсутності піклування або недбалого ставлення до неї з боку батьків.
Кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.
Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України (ст. 8 Закону України «Про охорону дитинства»).
Згідно з ч. 1, 3 ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Держава надає батькам або особам, які їх замінюють, допомогу у виконанні ними своїх обов`язків щодо виховання дітей, захищає права сім`ї, сприяє розвитку системи послуг з підтримки сімей з дітьми та мережі дитячих закладів.
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» Органами опіки та піклування є районні, районні у містах Києві та Севастополі місцеві державні адміністрації, виконавчі органи міських чи районних у містах, сільських, селищних рад.
Органи опіки та піклування забезпечують вирішення питань щодо: встановлення статусу дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування; надання опіки та піклування над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, та застосування інших форм влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування; соціального захисту і захисту особистих, майнових, житлових прав та інтересів дітей; забезпечення пріоритетних форм влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування; притягнення до відповідальності осіб, які порушують права дитини; надання письмової згоди або заперечення на відчуження нерухомого майна (у тому числі житла) та іншого майна, власником якого є дитина; подання заяв, клопотань, позовів про захист прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Соціальний захист та захист прав дітей у межах своєї компетенції здійснюють районні, районні у містах Києві та Севастополі місцеві державні адміністрації, виконавчих органів міських, районних у містах, сільських, селищних рад.
Органи опіки та піклування мають право перевіряти умови влаштування, утримання, виховання, навчання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, можуть переводити дітей, життю та здоров`ю (у тому числі психічному) яких загрожує небезпека, до інших форм влаштування дітей.
Присутність представника органів опіки та піклування на судових засіданнях є обов`язковою в разі, якщо розглядається справа стосовно дитини або з питань, що зачіпають права дитини.
Статтею 9 Конвенції про права дитини визначено, що держави-учасниці поважають право дитини, яка розлучається з одним чи обома батьками, підтримувати на регулярній основі особисті відносини і прямі контакти з обома батьками, за винятком випадків, коли компетентні органи згідно з судовим рішенням визначають відповідно до застосовуваного закону і процедур, що таке розлучення необхідне в якнайкращих інтересах дитини. Таке визначення може бути необхідним у тому чи іншому випадку, наприклад, коли батьки жорстоко поводяться з дитиною або не піклуються про неї, або коли батьки проживають окремо і необхідно прийняти рішення щодо місця проживання дитини.
Підстави позбавлення батьківських прав передбачені частиною першою статті 164 СК України.
Зокрема, вказаною нормою визначено, що мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини; жорстоко поводяться з дитиною; є хронічними алкоголіками або наркоманами; вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; засуджені за вчинення умисного злочину щодо дитини.
Пунктом 2 частини першої статті 164 СК України визначено, що мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
Тлумачення наведених норм права дозволяє зробити висновок, що ухилення від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини може бути підставою для позбавлення батьківських прав лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Статтею 165 СК України визначено, що право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.
Позбавлення батьківських прав є виключною мірою, яка тягне за собою серйозні й остаточні правові наслідки (втрата прав, заснованих на спорідненості) як для батька (матері), так і для дитини.
Суд може у виняткових випадках при доведеності винної поведінки когось із батьків або їх обох з урахуванням її характеру, особи батька і матері, а також інших конкретних обставин справи відмовити в задоволенні позову про позбавлення батьківських прав, попередивши відповідача про необхідність змінити ставлення до виховання дитини (дітей) і поклавши на органи опіки та піклування контроль за виконанням ним батьківських обов`язків.
Таким чином, позбавлення батьківських прав допускається лише тоді, коли змінити поведінку батьків у кращу сторону неможливо, і лише при наявності вини у діях батьків.
У пунктах 15, 16 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 березня 2007 року № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» судам роз`яснено, що позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та інші), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей. Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.
У Постанові Верховного Суду від 29.09.2021 року у справ № 459/3411/18, зазначено, що ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками. Позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.
Відповідно до ч. ч. 1-4 ст. 150 СК України, батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов`язані поважати дитину.
Відповідно до ч. ч. 1-3 ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Судом встановлено та не оспорюється сторонами, що відповідачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню малолітнього сина, зловживають спиртними напоями та піддають ризику здоров`я та життя дитини, і це, відповідно до ст. 164 СК України, є підставою для позбавлення їх батьківських прав. Крім того, відповідач ОСОБА_1 не погоджуючись з позовом не спростував докази які були надані стороною позивача та навіть не запевнив суд, що бажає виправитися.
Відповідно до ч. 2 ст. 166 СК України особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини. Одночасно з позбавленням батьківських прав суд може на вимогу позивача або за власною ініціативою вирішити питання про стягнення аліментів на дитину.
Відповідно до ст. 180, ч. 3 ст. 181 СК України, батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.
Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дітей.
При визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення (ст. 182 СК України).
Мінімальний гарантований розмір аліментів на дітей не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.
Відповідно ст. 191 СК України аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову.
З урахуванням обставин справи, суд вважає за необхідне стягнути з відповідачів аліменти в розмірі по 1/4 частці заробітку (доходу) кожного, але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму, на утримання дитини.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 430 ЦПК України, рішення суду в частині стягнення аліментів за один місяць необхідно допустити до негайного виконання.
Позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір».
Відповідно ст. 141 ЦПК України з відповідачів на користь держави слід стягнути 6056 грн. судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12, 81, 89, 137, 141, 263-265, 279, 354-355 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Виконавчого комітету Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади Черкаської області до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , треті особи: Служба у справах дітей виконавчого комітету Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади Черкаської області, Комунальний заклад "Центр надання соціальних послуг Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади Черкаського району Черкаської області» про позбавлення батьківських прав - задовольнити.
Позбавити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , батьківських прав стосовно їх малолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Передати малолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 Органу опіки та піклування в особі Виконавчого комітету Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади Черкаської області для прийняття рішення про подальше його влаштування.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП - НОМЕР_2 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 на користь Виконавчого комітету Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади Черкаської області, аліменти на утримання сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі 1/4 (одної четвертої) частини всіх видів заробітку (доходу) ОСОБА_1 , але не менше ніж 50% прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку, щомісячно, починаючи з 02.09.2024 і до досягнення дитиною повноліття.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП - НОМЕР_3 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_2 та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 на користь Виконавчого комітету Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади Черкаської області, аліменти на утримання сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі 1/4 (одної четвертої) частини всіх видів заробітку (доходу) ОСОБА_2 , але не менше ніж 50% прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку, щомісячно, починаючи з 02.09.2024 і до досягнення дитиною повноліття.
Рішення в частині стягнення аліментів допустити до негайного виконання у межах суми платежу за один місяць.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП - НОМЕР_2 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП - НОМЕР_3 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_2 та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 в рівних частинах на користь держави судовий збір в розмірі по 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн. з кожного.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Черкаського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлено 17.12.2024.
Головуючий І . І . Деревенський
Суд | Канівський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 12.12.2024 |
Оприлюднено | 18.12.2024 |
Номер документу | 123806500 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Канівський міськрайонний суд Черкаської області
Деревенський І. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні