Справа № 944/5027/24
Провадження №2/944/1513/24
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10.12.2024 рокум.Яворів
Яворівський районний суд Львівської області в складі:
головуючої судді - Швед Н.П.
за участю секретаря - Василиці Н.В.
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в м.Яворові в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , з участю третьої особи Яворівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про виключення з актового запису про народження дитини відомостей про батька дитини,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про виключення з актового запису про народження дитини відомостей про батька дитини.
В обгрунтування заявлених вимог покликається на те, що він, ОСОБА_1 перебував у зареєстрованому шлюбі із ОСОБА_3 .
Від спільного подружнього життя у них ІНФОРМАЦІЯ_1 народився син ОСОБА_4 .
Оскільки, спільне подружнє життя з відповідачкою не склалося, на підставі рішення Яворівського районного суду Львівської області від 05.02.2014року шлюб між ними розірвано.
Нещодавно, відповідачка, повідомила йому, що він не є біологічним батьком їхгього сина, та те, що про цю обставину їй було відомо ще під час вагітності сином.
Просить суд позовні вимоги задовольнити. Виключити з актового запису №83 від 15.05.2009 року про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , складеного Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Яворівського районного управління юстиції у Львівській області, "відомості про батька": ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України.
Позивач в судове засідання не з`явився, його представник - адвокат Швець І.Я. подав до суду заяву з клопотанням про слухання справи у відсутності сторони позивача, позовні вимоги підтримують повністю, просять такі задовольнити.
Відповідачка в судове засідання не з`явилася, подала до суду клопотанням про слухання справи у її відсутності, позовні вимоги визнає з тих підстав, що позивач дійсно не є біологічним батьком її сина - ОСОБА_4 .
Представник Яворівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції в судове засідання не з`явилася, скерувала на адресу суду клопотання про розгляд справи у її відсутності, при вирішенні заяви покладається на розгляд суду.
Згідно з вимогами ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, чи в разі якщо розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, прийшов до наступного.
Відповідно до ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно ст.55 Конституції України права і свободи людини громадянина захищаються судом та відповідно до вимог чинного цивільного процесуального законодавства України кожній особі гарантується право звернення безпосередньо до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 та відповідачка ОСОБА_2 06 грудня 2008 року зареєстрували у Відділі реєстрації актів цивільного стану Яворівського районного управління юстиції Львівської області, про що в Книзі реєстрації шлюбів зроблено відповідний актовий запис №108.
Під час шлюбу у сторін ІНФОРМАЦІЯ_1 народився син - ОСОБА_4 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 17 червня 2014року, виданого Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Яворівського районного управління юстиції у Львівській області.
Рішенням Яворівського районного суду Львівської області від 05.02.2014року шлюб між ОСОБА_5 та ОСОБА_1 , розірвано.
Відповідно до ч.1 ст.122 СК України дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя. Походження дитини від подружжя визначається на підставі Свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров`я про народження дружиною дитини.
Оскільки сторони у справі ОСОБА_6 та ОСОБА_1 на момент народження дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перебували в зареєстрованому шлюбі, відповідно батьком дитини записано позивача.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачка визнає той факт, що позивач не є біологічним батьком, неповнолітнього сина, ОСОБА_4 ..
Частиною 1 ст.136 СК України передбачено, що особа, яка записана батьком дитини відповідно до статей 122, 124, 126 і 127 цього Кодексу, має право оспорити своє батьківство, пред`явивши позов про виключення запису про нього як батька з актового запису про народження дитини.
Як роз`яснено в пункті 11 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року № 3 "Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів", предметом доказування в справах про оспорювання батьківства є відсутність кровного споріднення між особою записаною батьком і дитиною. У разі доведеності цієї обставини суд постановляє рішення про виключення оспорених відомостей з актового запису про народження дитини. Вирішуючи питання про доведеність факту кровного споріднення між позивачем і дитиною суд виходить з наступного.
Питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі будь-яких доказів про це. Висновки експертизи, у тому числі судово-генетичної, необхідно оцінювати з урахуванням положень статей 89 і 110 ЦПК України, згідно з якими суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. При цьому, висновок експерта для суду не має заздалегідь встановленої сили і оцінюється судом разом із іншими доказами.
Згідно частини четвертої, пунктів 3-5 частини п`ятої статті 12 ЦПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій. Суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість: роз`яснює у випадку необхідності учасникам судового процесу їхні процесуальні права та обов`язки, наслідки вчинення або невчинення процесуальних дій; сприяє учасникам судового процесу в
реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом; запобігає зловживанню учасниками судового процесу їхніми правами та вживає заходів для виконання ними їхніх обов`язків.
Європейський суд з прав людини вказував, що необхідність захисту третіх осіб може виключати можливість змусити їх пройти будь-яке медичне обстеження, а саме ДНК-тест. Зокрема, якщо третьою особою є дитина (див., зокрема: MIKULIC v. CROATIA, № 53176/99, § 64, ЄСПЛ, 07 лютого 2002 року, BAGNIEWSKI v. POLAND, № 28475/14, § 54, ЄСПЛ, 31 травня 2018 року).
Відповідно до п.п.20 п.1 Розділу III Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.
Згідно з п. 2.13.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, що затверджені наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5 - підставою для внесення змін в актовий запис цивільного стану є рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.
Таким чином, з урахуванням встановлених у справі обставин та досліджених доказів у їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити.
Виключити з актового запису №83 від 15.05.2009 року про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , складеного Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Яворівського районного управління юстиції у Львівській області, "відомості про батька": ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України.
На підставі викладеного, керуючись 4, 7, 13, 128, 223, 247, 268, 354 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про виключення з актового запису про народження дитини відомостей про батька дитини - задовольнити.
Виключити з актового запису №83 від 15.05.2009 року про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , складеного Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Яворівського районного управління юстиції у Львівській області, "відомості про батька": ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України.
Рішення може бути оскаржене до Львівського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а для осіб, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, в цей же строк з дня його отримання.
Рішення виготовлене в нарадчій кімнаті в одному примірнику.
Позивачка: ОСОБА_1 ,
проживає за адресою:
АДРЕСА_1 .
Відповідач: ОСОБА_2 ,
проживає за адресою:
АДРЕСА_2 .
СУДДЯ: Швед Н.П.
Суд | Яворівський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 10.12.2024 |
Оприлюднено | 20.12.2024 |
Номер документу | 123814006 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Яворівський районний суд Львівської області
Швед Н. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні